Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki rejestrator zużycia energii 3-fazowy z interfejsem Wi-Fi wybrać?

mar-an 18 Jun 2020 08:57 1788 25
    mar-an
    Level 10  
    Cześć,
    Proszę o poradę. W związku ze znacząco zwiększonym zużyciem energii w domowej instalacji chciałbym zacząć monitorować online to zużycie by wytypować odbiorniki które mają największy w tym udział. Potrzebuje rejestrator zużycia 3-fazowy z interfejsem Wi-Fi tak by przez aplikację śledzić historyczne zużycie. Prąd co najmniej 50 A. Czy znacie takie rejestratory i możecie polecić?
    Marian
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    Zamel, chyba MEW- 01, pomiar prądu przez przekładniki
  • Helpful post
    bryko
    Level 21  
    Zamel ma przekładniki w komplecie, prąd max 100A
    wello
    Level 19  
    Chcesz to mieć u siebie czy u kogoś?
    mar-an
    Level 10  
    Dzięki serdeczne, wygląda dobrze.
    Rozumiem że nic tańszego nie ma?
    wello: Chce to mieć u siebie.
    bryko
    Level 21  
    Jak chcesz mieć tanio to zobacz sobie na PZEM-004T, bierz 3szt, podłączasz pod Mailinę lub ESP8266 i masz
    wello
    Level 19  
    mar-an wrote:
    wello: Chce to mieć u siebie.

W takim razie nie potrzebujesz niczego logować. Kupujesz zwykły miernik energii elektrycznej do gniazdka:
    Podłączasz kolejno pod każde urządzenie na 1 godzinę albo nawet na chwilę, sprawdzasz jaka jest energia lub moc, mnożysz przez średni czas działania tego urządzenia w ciągu doby i masz obraz wszystkich urządzeń w domu. Mniej kombinowania, mniejsze koszty, szybsza robota, którą można zrobić w jeden dzień. Wiem bo sam tak zrobiłem u siebie :)
    bryko
    Level 21  
    To urządzenie sprawdza się tylko częściowo. Ciężko tym sprawdzać urządzenia nie włączane do gniazdek oraz trójfazowe, oświetlenie, kuchnię elektryczną, itp
    kosmos99
    Level 38  
    A licznik trójfazowy i moduł LK z PvMonitor?
    bryko
    Level 21  
    Może być, z tym że to wariant tego

MichałS wrote:

Używany licznik 3-faz z wyjściem optycznym a do tego rejestrator na ESP8266.

MEW-01 da wg mnie więcej możliwości i łatwiej go włączyć > przekładniki prądowe
    globalinfo
    Level 13  
    bryko wrote:
    jak chcesz mieć tanio to zobacz sobie na PZEM-004T, bierz 3szt, podłączasz pod Mailinę lub ESP8266 i masz

Czy na ESP32 będzie działać?
    toolpusher
    Level 23  
    Witam,
    Podłączę się do wątku
    Posiadam dom z lat 80 gdzie skrzynka bezpieczników jest w domu starego typu z bezpiecznikami E27 typu L, układ sieci TN, instalacja 1/3 fazowa uziom kiedyś brany z wodociągów, obecnie z instalacji ze szpilkami i bednarką w ogrodzie. Ponieważ jest to bliźniak na zewnątrz domu jest rozdzielnica główna należąca do ZE. Z rozdzielnicy AC dla PV mam poprowadzony kabel który jest wpięty razem z kablami z głównej rozdzielnicy budynku na wejściu rozdzielnicy domowej czyli z pominięciem bezpieczników na tablicy.
    Chciałbym sobie opomiarować zużycie i produkcję. Zakładając dwa typy liczników dwukierunkowych czyli z przekładnikami i bez gdzie powinien być wpięty licznik w moim przypadku i czy w ogóle jest taka możliwość?
    Jak rozumiem opomiarowanie ma być w miejscu pomiędzy rozdzielnicą domową a rozdzielnicą główną budynku. Czyli przekładniki na kablach idących do rozdzielnicy głównej, a w przypadku licznika bez przekładników na wejściu licznika kable z rozdzielnicy głównej na wyjściu do rozdzielnicy domowej i rozdzielnicy AC?
    globalinfo
    Level 13  
    toolpusher wrote:
    Chciałbym sobie opomiarować zużycie i produkcję. Zakładając dwa typy liczników dwukierunkowych czyli z przekładnikami i bez gdzie powinien być wpięty licznik w moim przypadku i czy w ogóle jest taka możliwość?

Według mnie wystarczą liczniki jednokierunkowe i za pomocą np. ESP32 można sobie przesyłać dane na serwer.
    toolpusher
    Level 23  
    Nie wystarczą ja mam 3 fazy i z każdej fazy jest zasilana inna część instalacji domowej. Ten rysunek wygląda jak dla instalacji na jednej fazie.
    globalinfo
    Level 13  
    toolpusher wrote:
    Nie wystarczą ja mam 3 fazy i z każdej fazy jest zasilana inna część instalacji domowej. Ten rysunek wygląda jak dla instalacji na jednej fazie.

No to można 6szt. PZEM-004T i 2 ESP8622 - 3 PZEM-004T i 1 ESP8622 na produkcji i 3 PZEM-004T i 1ESP8622 na poborze'
    Miejsce włączenia podobne.
    toolpusher
    Level 23  
    Z supli zrezygnowałem po opiniach użytkowników odnośnie niedopracowanego softu.
    darkdude
    Level 10  
    To jeszcze pytanie czy chcesz te dane zbierać lokalnie, czy mają wisieć gdzieś w chmurze?

Swoją instalację mam opomiarowaną z użyciem http API inwertera (Fronius) i MEW-01 3f z Suplą. Dane zbieram lokalnie.
    Sama Supla ma swoje wady, ale ma też zalety:
    - Można samemu ją hostować. Zamel udostępnia obrazy Dockera, więc uruchomienie zajmuje kilkanaście minut.
    - Dostępny jest moduł Supla-MQTT, który odczytuje dane wszystkich skonfigurowanych urządzeń i wystawia je w odpowiednich tematach MQTT. Dzięki temu do Supli można po pierwszej konfiguracji w ogóle nie zaglądać, a dane na bieżąco przekazywać gdziekolwiek.

Potem zostaje tylko kwestia zebrania tych danych (u mnie Node-Red + InfluxDB 2.0) i wizualizacji (Grafana). Efekt jest taki:
    Jaki rejestrator zużycia energii 3-fazowy z interfejsem Wi-Fi wybrać? Jaki rejestrator zużycia energii 3-fazowy z interfejsem Wi-Fi wybrać?

Sama konfiguracja zajmuje sporo czasu, ale potem jedyne co trzeba robić to od czasu do czasu backup bazy danych :)
    globalinfo
    Level 13  
    darkdude wrote:
    To jeszcze pytanie czy chcesz te dane zbierać lokalnie, czy mają wisieć gdzieś w chmurze?

Będę dane wysyłał na PVmonitor ale mam własną bazę danych i dodatkowo będę sterował obciążeniem w zależności od produkcji.
    toolpusher
    Level 23  
    darkdude wrote:

Swoją instalację mam opomiarowaną z użyciem http API inwertera (Fronius) i MEW-01 3f z Suplą. Dane zbieram lokalnie.
    Sama Supla ma swoje wady, ale ma też zalety:
    - Można samemu ją hostować. Zamel udostępnia obrazy Dockera, więc uruchomienie zajmuje kilkanaście minut.
    - Dostępny jest moduł Supla-MQTT, który odczytuje dane wszystkich skonfigurowanych urządzeń i wystawia je w odpowiednich tematach MQTT. Dzięki temu do Supli można po pierwszej konfiguracji w ogóle nie zaglądać, a dane na bieżąco przekazywać gdziekolwiek.

Potem zostaje tylko kwestia zebrania tych danych (u mnie Node-Red + InfluxDB 2.0) i wizualizacji (Grafana). Efekt jest taki:
    Jaki rejestrator zużycia energii 3-fazowy z interfejsem Wi-Fi wybrać? Jaki rejestrator zużycia energii 3-fazowy z interfejsem Wi-Fi wybrać?

Sama konfiguracja zajmuje sporo czasu, ale potem jedyne co trzeba robić to od czasu do czasu backup bazy danych :)

Dla mnie odpada. Zbyt skomplikowane.
    Wy piszecie już o kroku nr 3. A moje pytanie dotyczy na razie kroku nr 1. Czyli czy da się i jak to zrobić aby zamontowac licznik dwukierunkowy?
    darkdude
    Level 10  
    @toolpusher
    Da się, kwestia czy i ile będzie rycia :)

Tak jak pisałeś, licznik bez względu na to czy z przekładnikami czy bez musi być wpięty pomiędzy miejscem wpięcia inwertera w domowej rozdzielnicy, a licznikiem ZE.
    marcin_421
    Level 13  
    Najprościej, choć pewnie nie najtaniej wybrać najnowszy produkt PVMterminal - urządzenie PVMonitor WiFi. Do tego dajesz licznik dwukierunkowy z interfejsem RS-485 i masz wszystko jak na talerzu. Rozwiązanie gotowe, bez potrzeby kombinacji.
    toolpusher
    Level 23  
    marcin_421 wrote:
    Najprościej, choć pewnie nie najtaniej wybrać najnowszy produkt PVMterminal - urządzenie PVMonitor WiFi. Do tego dajesz licznik dwukierunkowy z interfejsem RS-485 i masz wszystko jak na talerzu. Rozwiązanie gotowe, bez potrzeby kombinacji.

Jakie to proste. Tylko gdzie mam to włożyć w mojej rozdzielnicy?
    marcin_421
    Level 13  
    Jakbyś zastąpił te "korki" zwykłymi esami, to znalazłbyś miejsce :)