Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak wtyczki z uziemieniem w okapie

18 Cze 2020 17:42 909 19
 • Poziom 3  
  Witam
  Zakupiłem okap Teka DSJ950. Po jego zainstalowaniu zauważyłem, że okap nie posiada wtyczki z uziemieniem. Zdziwiło mnie to ponieważ w samej instrukcji jest informacja "Wyciąg powinien być podłączony do gniazdka z uziemieniem." Gniazda w mieszkaniu (tzw. nowe budownictwo) mają przewód ochronny, a instalacja posiada wyłączniki różnicowoprądowe. Czy używanie okapu z metalową obudową, który nie posiada wtyczki z uziemieniem jest bezpieczne w takiej instalacji? Czy możliwe jest ewentualne dorobienie przez elektryka przewodu z wtyczką z uziemieniem do takiego okapu? Czy w ogóle sprzedaż sprzętów elektrycznych z metalową obudową bez wtyczki z uziemieniem jest w Polsce dozwolona?
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Okapy są wykonane przeważnie w tzw. II klasie i nie wymagają przewodu PE (styku ochronnego w gniazdku). Z Twojego opisu wynika rozbieżność.
  pawel_gpl napisał:
  Czy możliwe jest ewentualne dorobienie przez elektryka przewodu z wtyczką z uziemieniem do takiego okapu?

  Jest możliwe ale stracisz gwarancję.
  pawel_gpl napisał:
  Czy w ogóle sprzedaż sprzętów elektrycznych z metalową obudową bez wtyczki z uziemieniem jest w Polsce dozwolona?

  Jest dozwolona pod warunkiem, że są wykonane w II klasie.
  Zrób fotkę naklejki (jeżeli nie jest jeszcze zabudowany). Poszukaj na naklejce, okapie symbolu II klasy (dwa kwadrat, jeden wewnątrz drugiego).
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  To jest jakiś okap przyścienny i pewnie temu jest w II klasie. U mnie okap Electroluxa LFG719X do zabudowy jest w I klasie i ma we wtyku miejsce na bolec ochronny.

  Brak wtyczki z uziemieniem w okapie
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  pawel_gpl napisał:
  Czy używanie okapu z metalową obudową, który nie posiada wtyczki z uziemieniem jest bezpieczne w takiej instalacji?

  W tym przypadku tak. Oczywiście pod warunkiem, że urządzenie zostało zainstalowane zgodnie z instrukcją,
  i nie dokonano w nim żadnych zmian mogących osłabić środek ochrony,
  jakim jest izolacja wzmocniona.
  To nie rodzaj materiału obudowy decyduje o klasie ochronności danego urządzenia ale techniczne wykonanie w nim ochrony podstawowej i ochrony przy uszkodzeniu.
 • Poziom 3  
  Dziękuję za odpowiedzi @opornik7 , @emigrant , @jann111 .
  Niestety ani na tabliczce, ani w instrukcji, ani w specyfikacji na stronie producenta nie znalazłem symbolu czy informacji o klasie ochronności.
  Brak wtyczki z uziemieniem w okapie

  Na stronie producenta jest jedynie informacja o certyfikatach CE, CB i Rohs.
  opornik7 napisał:
  Jest dozwolona pod warunkiem, że są wykonane w II klasie.


  Jaki akt prawny o tym mówi? Z informacji, które udało mi się znaleźć, klasy ochronności są opisane w PN – EN 61140:2005, ale czy istnieje jakas ustawa czy rozporządzenie, które wymusza stosowanie klas ochronności lub tej normy w urządzeniach sprzedawanych na terenie Polski/UE?
 • Specjalista elektryk
  mawerix123 napisał:
  A jak wygląda wtyczka okapu ?

  pawel_gpl napisał:
  Po jego zainstalowaniu zauważyłem, że okap nie posiada wtyczki z uziemieniem.

  :sm31:
 • Poziom 39  
  opornik7 napisał:
  mawerix123 napisał:
  A jak wygląda wtyczka okapu ?

  pawel_gpl napisał:
  Po jego zainstalowaniu zauważyłem, że okap nie posiada wtyczki z uziemieniem.

  :sm31:


  A ja bym chciał jednak zobaczyć wtyczkę bo podobno (taki jest opis) wtyczka jest schuko co dla laika może się równać z brakiem "uziemienia" ;)

  Brak wtyczki z uziemieniem w okapie
 • Specjalista elektryk
  mawerix123 napisał:
  A ja bym chciał jednak zobaczyć wtyczkę bo podobno (taki jest opis) wtyczka jest schuko co dla laika może się równać z brakiem "uziemienia"

  Hmm, no to Kolego zamieszałeś ;) Wtyczka z postu #3 wygląda na kątową ale teraz po zastanowieniu się mam dwie opcje. Faktycznie, poczekajmy na fotkę wtyczki i gniazda wtykowego.
 • Poziom 29  
  Z postu #3 to klasyczna wtyczka pod bolec ochronny. Jest metaliczne połączenie między obudową a żyłą PE przewodu okapu.
 • Specjalista elektryk
  opornik7 napisał:
  Wtyczka z postu #3

  To nie jest okap autora tematu.
  Mimo to kol. mawerx123 ma rację. Trzeba sprawdzić każdą informację podaną przez pytającego

  Dodano po 9 [minuty]:

  Faktycznie w karcie produktu na stronie producenta jest opisane schuko plug, a w instrukcji jest napisane, że okap powinien być podłączony do gniazdka z uziemieniem
 • Poziom 3  
  mawerix123 napisał:
  A jak wygląda wtyczka okapu ?

  Fotka wtyczki:
  Brak wtyczki z uziemieniem w okapie
 • Poziom 39  
  Czyli przewód zasilający jak dla urządzenia w II klasie ochronności. Jedyne wyjście to zwrócić się do TEKA o wyjaśnienie jaką klasę ochronności ma okap i czemu mając taki przewód zasilający instrukcja każe podłączać do gniazda i przewodem ochronnym.

  Cytat:
  W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z produktem prosimy o kontakt z Obsługą Klienta pod numerem 22 245 68 68 lub wysłanie wiadomości e-mail na adres info(malpa)teka.com.pl


  Moim zdanie okap ma odpowiedni przewód i jest urządzeniem w II klasie więc nie potrzebuje przewodu ochronnego a zapis o podłączeniu do gniazda z uziemieniem jest błędem w tłumaczeniu instrukcji na język polski bo w anglojęzycznym odpowiedniku nie ma wzmianki o przewodzie ochronnym a jedynie żeby sprawdzić czy napięcie i częstotliwość są zgodne z tymi na tabliczce w instrukcji DE jest tak samo.
 • Poziom 32  
  pawel_gpl napisał:
  Czy w ogóle sprzedaż sprzętów elektrycznych z metalową obudową bez wtyczki z uziemieniem jest w Polsce dozwolona?


  Tak. Dobrym przykładem może być wiertarka z metalową obudową. W twoim przypadku zapewne cały blok wentylatora jest wykonany z niepalnego tworzywa sztucznego i nie ma za bardzo szans by kiedykolwiek mogło dojść do kontaktu elektrycznego z obudową. Musiałoby się wszystko tam wytopić a na końcu zasilane szczotki spaść z resztkami na blachę. Jeśli czujesz obawę to połącz obudowę z PE.
 • Poziom 43  
  William Bonawentura napisał:
  Jeśli czujesz obawę to połącz obudowę z PE.
  Durna, bezmyślna, nieodpowiedzialna i niebezpieczna rada.
  To producent zdecydował o klasie ochronności a nawiedzony "zmieniacz" ową decyzję podważający bierze na siebie odpowiedzialność za skutki ewentualnego wypadku.
  To wbij sobie kolego do głowy!!!
 • Poziom 3  
  mawerix123 napisał:
  Jedyne wyjście to zwrócić się do TEKA o wyjaśnienie jaką klasę ochronności ma okap i czemu mając taki przewód zasilający instrukcja każe podłączać do gniazda i przewodem ochronnym.

  Mail do producenta był pierwszą rzeczą jaką zrobiłem. Po kilkudniowym braku odpowiedzi dowiedziałem się telefonicznie, że osoba odpowiedzialna za okapy jest póki co nieobecna.
  Moja reakcja może jest na wyrost ale przyznam że jestem laikiem jeżeli chodzi o elektrykę. Z dużego AGD (a także poprzedni okap) wszystkie urządzenia w domu mają wtyczkę "z uziemieniem". Dodatkowo informacja w instrukcji o konieczności podłączenia okapu do gniazdka z uziemieniem wzbudziły moje obawy o bezpieczeństwo użytkowania tego okapu.
  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
 • Poziom 17  
  Aż wstałem i poszedłem do kuchni sprawdzić, jak wygląda mój okap. I widnieje na nim symbol II klasy ochronności. Możliwe, że okap Autora tematu też jest tak wykonany, o czym może świadczyć wtyczka bez PE, ale nie nanieśli odpowiedniego symbolu na tabliczce (naklejce?) znamionowej. Z resztą, z tej naklejki wynika, że jest to produkt portugalski wykonany dla jakichś arabów, a przez przypadek trafił do Polski. Może w krajach arabskich nie używa się naszego symbolu II klasy ochronności?

  Ponadto, z instrukcji innych okapów tego producenta wynika, że oni sami nie wiedzą, co produkują - "Jeżeli żyła ochronna jest dostępna...".
 • Poziom 3  
  Otrzymałem odpowiedź od producenta, że okap posiada 2 klasę ochronności. Powinna być na etykiecie ale w moim przypadku tego symbolu nigdzie nie ma (naklejka od okapu, instrukcja, etykieta na kartonie).
  Nie mogąc doczekać się na odpowiedź producenta, poprosiłem w międzyczasie Inspekcję Handlową o poradę konsumencką w sprawie norm bezpieczeństwa i oznaczeń produktów AGD sprzedawanych na terenie Polski. W odpowiedzi poinformowano mnie, że Inspekcja przeprowadzi postępowanie kontrolne w sprawie tego okapu.
 • Specjalista elektryk
  pawel_gpl napisał:
  poinformowano mnie, że Inspekcja przeprowadzi postępowanie kontrolne w sprawie tego okapu.

  I z tego powodu zapewne dostałeś info od producenta :lol:
 • Poziom 38  
  W okapach obecnie stosuje się na oprawy żarówek, włączników jak i obudowy wentylatorów tworzywa sztuczne. Nie dziwota więc, że metalowa obudowa nie potrzebuje styku ochronnego. Zatem wtyczka w II klasie jest adekwatna do zastosowanych rozwiązań technicznych. Oczywiście wtyczka pozwala na podłączenie jej do gniazda ze stykiem ochronnym, natomiast owa funkcja nie jest przez nią obsługiwana, zatem spokojnie można "spełnić" ten wymóg podany w instrukcji.