Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

Olsonn 22 Cze 2020 01:21 3627 63
    jacekli
    Poziom 10  
    Jak, że antena bazowa PMR? Wiesz na czym polega PMR wogóle ?
  • TermopastyTermopasty
    Olsonn
    Poziom 4  
    jacekli napisał:
    Jak, że antena bazowa PMR? Wiesz na czym polega PMR wogóle ?

Nie ukrywam, że wypowiedź nie wnosi za dużo do tematu.
    A co oznacza PMR, już śpieszę z wyjaśnieniem, otóż z języka angielskiego oznacza to Private Mobile Radio. Reszta do doczytania z Wikipedii lub rozporządzenia ministra transportu z dnia 3 lipca 2007.
  • TermopastyTermopasty
    fotomh-s
    Poziom 22  
    Dziecinne radyjka często działają na 27MHz z tego co pamiętam. Przynajmniej kiedyś tak było. Na pasmo CB nie ma wymogu stosowania zintegrowanej anteny.
    27MHz było też kiedyś stosowane w zabawkowych samochodzikach.

Powodem stosowania zintegrowanej anteny w zabawkach jest oczywiście cena. Odpadają koszty złącz. Do tego dzieciak nie zgubi anteny.
    tplewa
    Poziom 38  
    @Olsonn

Powiedzmy sobie tak antena jak antena i tyle o niej można powiedzieć ;)

Teraz co do Baofenga UV-5R jest to proste radio w dodatku SDR któremu lepsze anteny wręcz szkodzą, to radio staje się po prostu "głuche" jak dostanie na wejście trochę silniejsze sygnały.

Natomiast co do pracy lepszej lub gorszej to tutaj niestety nie wiesz w chwili obecnej nic o antenie i bez pomiarów w zasadzie jakakolwiek dyskusja traci sens.

Obecnie jak interesuje cię budowa anten możesz się zainteresować urządzeniem o nazwie nanoVNA lub na 70cm lepiej nowszą wersją nanoVNA 2...
    Freddy
    Poziom 43  
    Kiedy czytaliście ostatnio przepisy?
    Gdzie jest adnotacja o antenie w PMR w aktualnych przepisach?
    Cytat:
    PMR (Professional Mobile Radio/Private Mobile Radio) – radiotelefon sieci dyspozytorskiej

OBWIESZCZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 6 grudnia 2016 r.
    w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego
    ElekTrick
    Poziom 20  
    Olsonn napisał:
    Myślę, że może się komuś przydać w przyszłości. Chyba zamówię RG213, dobry stosunek jakość/cena oraz łatwo dostać złącza.
    Nie pchałbym się w rg213 jako przewód do radia przenośnego. On jest gruby (grubszy niż wtyczka SMA) i sztywny. Będzie to mocno niewygodne, a nawet istnieje ryzyko wyłamania złącza w radiu. Weź normalny elastyczny cienki kabel - H155 (np. EKH155 jest w miarę miękki). Jaką długość kabla potrzebujesz? Bo przy kilku/kilkunastu metrach nie zauważysz różnicy.
    fotomh-s
    Poziom 22  
    Freddy napisał:
    Kiedy czytaliście ostatnio przepisy?
    Gdzie jest adnotacja o antenie w PMR w aktualnych przepisach?
    Cytat:
    PMR (Professional Mobile Radio/Private Mobile Radio) ? radiotelefon sieci dyspozytorskiej

OBWIESZCZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 6 grudnia 2016 r.
    w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego

To już było wyjaśnione w postach na poprzedniej stronie.
    Cytat:
    2) typu PMR 446, przeznaczonych do używania wyłącznie w zakresie częstotliwości 446,0-446,1 MHz w ośmiu kanałach radiowych z odstępem 12,5 kHz, gdzie najniższa częstotliwość fali nośnej wynosi 446,00625 MHz, z zastępczą mocą promieniowaną nadajnika, zwaną dalej "e.r.p.", nieprzekraczającą 500 mW, wyposażonych tylko w antenę zintegrowaną, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 296-2;

Swoją drogą to jest tutaj pewna sprzeczność:
    Cytat:
    PMR (Professional Mobile Radio/Private Mobile Radio) ? radiotelefon sieci dyspozytorskiej

Od kiedy to sieci dyspozytorskie są używane przez prywatne osoby?
    Czy z obwieszczenia by wynikało że PMR może być legalnie stosowane bez zezwolenia tylko przy sieciach dyspozytorskich? Skoro tak to powinno być "Professional Mobile Radio" ale bez "Private Mobile Radio".

Kolejną sprawą jest brak podanych częstotliwości pracy (a z tego co pamiętam są przynajmniej 2 zakresy dla PMR) oraz brak informacji o limicie mocy dla zakresu 446 MHz. Brak też podania specyfikacji technicznej, a jedynie jest napisane PMR. Czyli mowa o PMR446? PMR154? O obydwu? Czy w takim razie obowiązują limity czasu nadawania, mocy, anteny? Skoro nie ma podanej specyfikacji technicznej, a jest napisane jedynie PMR. Czyli jak stworzę sobie standard i nazwę go też Private Mobile Radio to mogę nadawać na dowolnej częstotliwości? Skoro nie ma konkretnej normy/specyfikacji (ETSI EN, PN, cokolwiek by podali co jest konkretną normą uznaną przez prawo) a tylko jest napisane PMR?

Już się gubić zaczynam w tym wszystkim. Czyżby rozporządzenie które nakazuje stosowania odpowiedniej anteny straciło ważność na rzecz tego nowego (w którym nie ma żadnych detali)?
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    fotomh-s napisał:
    to powinno być "Professional Mobile Radio" ale bez "Private Mobile Radio".
    Ten ,,Profesjonal" w tłumaczeniu to własnie coś takiego, jak Waszczykowskiego ,,San Escobar" i tak w papierach zostało. Private albo personal, czyli osobiste, a nie służbowe (commercial).
    Olsonn
    Poziom 4  
    tplewa napisał:
    to radio staje się po prostu "głuche" jak dostanie na wejście trochę silniejsze sygnały.

Kończą mi się pomysły, chyba rzeczywiście spełnił się najgorszy scenariusz i oba radia się zatykają mając mocniejszy sygnał.

Sprawdziłem ciągłość obwodu miernikiem, kabel jest w porządku, nic nie wychodzi poza dielektryk, tak samo z podpiętą anteną. Zastanawia mnie jeszcze wpływ połączenia zewnętrznych części końcówek kabla ekranem i oplotem. Parę postów wyżej jest filmik jak powinno się montować kabel koncentryczny. Tam oplot i ekran są nawinięte na złącza, a potem dopiero zaciśnięte, co daje zamknięcie obwodu kabla po zewnętrznej stronie izolacji, jednocześnie nie ma to wpływu na przewód wewnętrzny gdyż ten pozostaje niezależny. U mnie pominąłem ekran i oplot w zaciskaniu końcówki, więc nie ma ciągłości (jest tylko na przewodzie wewnętrznym). Jakie może mieć to wpływ?
    Freddy
    Poziom 43  
    fotomh-s napisał:
    Od kiedy to sieci dyspozytorskie są używane przez prywatne osoby?
    PMR ma dwa znaczenia po prostu. W wersji Professional wymaga konkretnego zezwolenia na konkretny kanał (ochrona itp.) w wersji personal nie wymaga i ma większe ograniczenia. W wersji personal nie jest dostępne pełne pasmo!
    Krzysztof Kamienski napisał:
    czyli osobiste, a nie służbowe
    Nie masz racji :) i takie i takie, ale z różnymi parametrami i ograniczeniami.
    tplewa
    Poziom 38  
    Olsonn napisał:
    tplewa napisał:
    to radio staje się po prostu "głuche" jak dostanie na wejście trochę silniejsze sygnały.

Kończą mi się pomysły, chyba rzeczywiście spełnił się najgorszy scenariusz i oba radia się zatykają mając mocniejszy sygnał.

To właściwie jest znany problem w tych radiach, ale i nie tylko tych. Z drugiej strony w tej cenie nie ma czego zbytnio wymagać... Kolejna sprawa nie wiem na ile to do końca prawda (mam akurat model dość dawno temu kupiony), ale podobno Chińczycy w pewnym czasie jeszcze mocniej okroili z filtrów UV-5R (gdzieś widziałem zdjęcia PCB z porównaniem)...

Dlatego swojego czasu trochę lepszą popularnością cieszyły się Wouxun kg-uv3d itp.

Natomiast w przewodach itp. bym dziury nie szukał, w tym paśmie antena musi być już dokładnie wykonana (długość elementów, kąt przeciwwag itd.) - ale tutaj bez sprzętu pomiarowego będzie trudno coś powiedzieć.
    djbpm
    Poziom 21  
    Olsonn napisał:
    Zastanawia mnie jeszcze wpływ połączenia zewnętrznych części końcówek kabla ekranem i oplotem. Parę postów wyżej jest filmik jak powinno się montować kabel koncentryczny. Tam oplot i ekran są nawinięte na złącza, a potem dopiero zaciśnięte, co daje zamknięcie obwodu kabla po zewnętrznej stronie izolacji, jednocześnie nie ma to wpływu na przewód wewnętrzny gdyż ten pozostaje niezależny. U mnie pominąłem ekran i oplot w zaciskaniu końcówki, więc nie ma ciągłości (jest tylko na przewodzie wewnętrznym). Jakie może mieć to wpływ?
    No to to jest przyczyna problemu. Ekran musi być połączony z wtyczką, nie tylko przewód wewnętrzny.
    Freddy
    Poziom 43  
    Tak dodając jeszcze na koniec Baofeng UV-5R nie ma w UE homologacji jako PMR i jego użytkowanie wymaga pozwolenia.
    tplewa
    Poziom 38  
    Freddy napisał:
    Tak dodając jeszcze na koniec Baofeng UV-5R nie ma w UE homologacji jako PMR i jego użytkowanie wymaga pozwolenia.

W zasadzie wymaga pozwolenia radiowego dla stacji amatorskiej bo jedynie takie pozwolenie uprawnia do korzystania z własnych konstrukcji jak i sprzętu bez homologacji...

Z drugiej strony co to zmienia jak radia oparte o scalaka użytego w UV-5R (kompletny SDR w jednym chipie) można kupić pod innymi nazwami...

W zasadzie to nikt na to nie patrzy w tym kraju co kto używa i jak ;) i o ile ktoś używa tego na paśmie PMR to niech mu świeci, gorzej jak tacy kupują i robią syf w eterze pakując się na inne pasma i utrudniają innym życie bekaniem, wyzywaniem itd.

Inna sprawa to co wyżej zostało napisane - wszyscy tutaj o prawie itd. i w sumie ja też nie patrzyłem na zarobienie przewodu, a wygląda że były nieprawidłowo zarobione złącza (bez ekranu).
    Olsonn
    Poziom 4  
    tplewa napisał:
    gorzej jak tacy kupują i robią syf w eterze pakując się na inne pasma i utrudniają innym życie bekaniem, wyzywaniem itd.

Nie mam zamiaru nikomu uprzykrzać życia. ;)

Kabel zrobiłem tak jak należy i... antena ożyła! Co prawda w eterze była cisza i zbytnio nie miałem jak potestować, a co już udało mi się usłyszeć to jakość była taka sama jak na antenie fabrycznej i nie odczułem poprawy sygnału na zewnętrznej. To takie spostrzeżenia na szybko. Na dniach dalej zrobię testy i będę wiedział coś więcej.
    tplewa
    Poziom 38  
    Olsonn napisał:
    tplewa napisał:
    gorzej jak tacy kupują i robią syf w eterze pakując się na inne pasma i utrudniają innym życie bekaniem, wyzywaniem itd.

Nie mam zamiaru nikomu uprzykrzać życia. ;)

A to nie było akurat do kolegi ;) tutaj miło że ktoś mając PMR zajmuje się budową anteny - bo takie coś uczy czegoś nowego i może to jakiś początek do ciekawszych konstrukcji... ...a może i kiedyś zrobienia licencji i zabawy w krótkofalarstwo...
    Freddy
    Poziom 43  
    fotomh-s napisał:
    To już było wyjaśnione w postach na poprzedniej stronie.
    Cytat:
    2) typu PMR 446, przeznaczonych do używania wyłącznie w zakresie częstotliwości 446,0-446,1 MHz w ośmiu kanałach radiowych z odstępem 12,5 kHz, gdzie najniższa częstotliwość fali nośnej wynosi 446,00625 MHz, z zastępczą mocą promieniowaną nadajnika, zwaną dalej "e.r.p.", nieprzekraczającą 500 mW, wyposażonych tylko w antenę zintegrowaną, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 296-2;
    Cytujesz stary nieistniejący przepis, więc wprowadzasz w błąd.
    fotomh-s
    Poziom 22  
    Freddy napisał:
    Cytujesz stary nieistniejący przepis, więc wprowadzasz w błąd.

Istniejący, tylko najprawdopodobniej wyparty przez nowsze rozporządzenie.

Cytat:

Gdzie w prawie jest napisane o "homologacji jako PMR"? Który przepis określa czym PMR jest a czym nie jest? Piszesz o czymś czego nie ma w podanym przez Ciebie cytacie. Pisze tylko PMR, nie ma mowy o homologacji.
    Nie ma nawet żadnej normy, w starych przepisach jest określona norma, moc oraz antena. Tutaj nie napisano nawet czy chodzi o PMR 446 czy PMR 154, a to nie jest jedno i to samo.

Cytat:
    PMR (Professional Mobile Radio/Private Mobile Radio) – radiotelefon sieci dyspozytorskiej

Gdzie tutaj widzisz cokolwiek o UE i homologacji?

Freddy napisał:
    PMR ma dwa znaczenia po prostu. W wersji Professional wymaga konkretnego zezwolenia na konkretny kanał (ochrona itp.) w wersji personal nie wymaga i ma większe ograniczenia. W wersji personal nie jest dostępne pełne pasmo!

Sam sobie zaprzeczasz. W podanym przez Ciebie samego cytacie (pochodzącym z rozporządzenia w sprawie urządzeń które mogą być używane bez licencji) jest jasno napisane że zarówno wersja personal, jak i professional nie wymaga zezwolenia. Obydwie te wersje są wrzucone do jednego wora pod tym samym oznaczeniem. Nie rozróżnia się nawet czy chodzi o 446 czy 154. Jest jedynie mowa o PMR w sieci dyspozytorskiej.

Czyli co jeśli radiotelefon w takiej sieci nie pracuje, jednak działa na paśmie PMR?
    Zadałem Tobie kilka pytań na które nadal nie odpowiedziałeś.
    Freddy
    Poziom 43  
    fotomh-s napisał:
    ... To już było wyjaśnione w postach na poprzedniej stronie ...

... Istniejący, tylko najprawdopodobniej wyparty przez nowsze rozporządzenie ...
    ... Nie ma nawet żadnej normy ...
    ... Sam sobie zaprzeczasz. ...
    ... Zadałem Tobie kilka pytań na które nadal nie odpowiedziałeś ...
    Przeczytaj wszelkie aktualne przepisy wraz z "dodatkami" - ale ze zrozumieniem, a potem dopiero zabieraj głos na ten temat, bo jak na razie to Ty sobie przeczysz i bajki piszesz kolego :D
    fotomh-s
    Poziom 22  
    Bądźmy poważni. Zadałem Tobie kilka pytań, Ty nie potrafisz na nie odpowiedzieć tylko wmawiasz że piszę bajeczki.
    Typowe wykręcanie się od odpowiedzi i dyskredytowanie konkurenta.

W cytacie który Ty sam podałeś PMR w wersji professional jak i personal są wrzucone do jednego wora bez żadnych różnic. Nie ma nawet podane o który PMR chodzi, czy chodzi o 446 czy 154. Ty jednak twierdzisz że na professional trzeba mieć licencję a na personal nie, chociaż cytat który podałeś jasno temu zaprzecza.

Napisz w takim razie jaką specyfikacją musi spełniać PMR według prawa (konkretna norma), gdzie jest sprecyzowane czy chodzi o PMR 446 czy 154, jak wygląda sprawa korzystania z radiotelefonów PMR poza sieciami dyspozytorskimi (z samego założenia sieć dyspozytorska oraz pojęcie personal się wykluczają, ponieważ sieć dyspozytorska nie służy to użytku personalnego), gdzie jest mowa o homologacji jako PMR.

Twierdzisz że nie ma wymogu stosowania zintegrowanej anteny i jako argument podajesz cytat w którym nie ma mowy o antenie.
    Jednak w tym cytacie nie ma także mowy o żadnej homologacji UE i innych przytaczanych przez ciebie rzeczach, tak samo jak o tej antenie ;-)

Jakby co to Twój cytat pochodzi stąd: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170000096/O/D20170096.pdf
    Problem w tym że o PMR nie ma żadnych konkretów, a dla częstotliwości 446MHz nie ma nawet limitów mocy ani podanej specyfikacji. Rozporządzenie to reguluje sprawy pasma (częstotliwości, moce, specyfikacje urządzeń), jednak dziwnym trafem nie uwzględniono tam pasma dla PMR446.

Krajowa tablica przeznaczeń częstotliwości także milczy jeśli chodzi o moc, antenę, specyfikację itp.
    http://dziennikustaw.gov.pl/D2017000092001.pdf

Wychodzi na to że nigdzie nie ma mowy o antenie, tak samo jak nie ma mowy o homologacji jako PMR, normach, mocy ERP, nawet zakresie częstotliwości. Jedyna ustawa która jasno o tym wspominała wydaje się być nieaktualna.
    tplewa
    Poziom 38  
    @fotomh-s

Niestety Freddy ma rację i nie chce mi się kopać w wielu ustawach i rozporządzeniach, ale dla przykładu masz:

http://www.ecodocdb.dk/download/b8797390-4577/ECCDec1505.pdf

oraz to co wyżej odzwierciedlone tutaj (patrz pozycja 83):
    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32017D1483&rid=1

oraz zwróć uwagę na magiczne [21] "Urządzenia PMR446 są urządzeniami ręcznymi (bez stacji bazowej i wzmacniaka) i wykorzystują antenę zintegrowaną wyłącznie w celu maksymalizacji współużytkowania i zminimalizowania zakłóceń. Urządzenia PMR446 działają w trybie bliskiego zasięgu »każdy z każdym« i nie mogą być wykorzystywane jako część sieci infrastruktury ani jako wzmacniak"

Wszelkie normy odnośnie dopuszczonych harmonicznych, mocy itd. są ustalone...

tutaj masz dla przykładu informację o niedopuszczeniu wspomnianego radiotelefonu UV5-R (wiersz 592 w Excelu) z powodu "Wyrób nie spełnia wymagań norm zharmonizowanych w zakresie emisji ubocznych nadajnika w czasie nadawania"

(Lista wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami)
    https://bip.uke.gov.pl/download/gfx/bip/pl/de...nych_z_zasadniczymi_wymaganiami_2005-2019.xls

W zasadzie jak ktoś się nudzi może wystosować zapytanie do UKE zapewne szybciej podadzą odnośniki do odpowiednich ustaw, rozporządzeń komisji europejskiej, wymogów CEPT itd.
    fotomh-s
    Poziom 22  
    Tylko że to co podałeś określa normę EN 303 405.
    W naszych krajowych przepisach nie ma mowy o tej normie.

W przepisach unijnych jest mowa o 500mW ERP, jednak zauważ że w przepisach krajowych nie ma mowy o tej częstotliwości.

Jeszcze jedna rzecz. Skoro UV-5R nie spełnia norm to czemu wszyscy to urządzenie sprzedają na lewo i prawo i jakoś nie widać aby ktokolwiek interweniował w tej sprawie w naszym kraju?
    tplewa
    Poziom 38  
    fotomh-s napisał:
    Tylko że to co podałeś określa normę EN 303 405.
    W naszych krajowych przepisach nie ma mowy o tej normie.

W przepisach unijnych jest mowa o 500mW ERP, jednak zauważ że w przepisach krajowych nie ma mowy o tej częstotliwości.

Jest bo nasze przepisy są zgodne z europejskimi (muszą być zgodne). Tylko na chwile obecną nie pamiętam gdzie to było publikowane, a na UKE swojego czasu zmieniło się WWW i większość linków jest nieaktulana...

Jak wspomniałem napisz do UKE to ci odpowiedzą... to co masz wyżej i podadzą dokładnie podstawę prawną.

Niestety ale trzeba się tutaj przekopać przez wiele ustaw i rozporządzeń. Przy naszej sraczce legislacyjnej kopania na kilka dni w dziennikach ustaw jak się nie ma jakiegoś softu w stylu Lex....
    fotomh-s
    Poziom 22  
    tplewa napisał:
    Jest bo nasze przepisy są zgodne z europejskimi (muszą być zgodne).

Tylko że zawsze w takim przypadku rząd ma pewien ustalony czas na zmianę obowiązujących przepisów krajowych w celu dostosowania ich do prawa unijnego. Jakiś czas temu była burza na temat podatku od linków, ztcp rząd miał mieć 2 lata na wprowadzenie w życie przepisów.

Na chwilę obecną w mocy jest rozporządzenie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170000096/O/D20170096.pdf
    Określa ono moce ERP i standardy których muszą przestrzegać urządzenia. Nie ma tam mowy o 446 MHz.

Cytat:
    i nie mogą być wykorzystywane jako część sieci infrastruktury

Obowiązujące prawo krajowe wskazuje przeciwnie. Mają być wykorzystane jako część sieci dyspozytorskiej. Zobacz sobie tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/search.xsp?...munikacja%2Curz%C4%85dzenia+telekomunikacyjne
    Akt prawny jest obowiązujący.
    tplewa
    Poziom 38  
    Proszę bardzo masz odpowiedź na interesujące cię pytania (na szybko znalezione w google):

https://www.pobudka.org/uke/stanowisko_UKE_PMR_CB.pdf

Cytując odpowiedź Dyrektora Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Krakowie:

"Szczegółowa specyfikacja odnosząca się do urządzeń typu PMR 446 znajduje się w pozycji 51, tj. podklasy nr 51. Zgodnie z ta specyfikacją urządzenia typu PMR 446 mogą być przenośnymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi o mocy nie przekraczającej 500 mW e.r.p.,wykorzystywanymi w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej na krótkich dystansach.Urządzenia typu PMR 446 mogą wykorzystywać kanały radiowe o szerokości 6,25 kHz lub12,5 kHz o ściśle określonych nominałach w zakresie częstotliwości 446-446,2 MHz.Ponadto, mogą być wyposażone tylko w antenę zintegrowaną i muszą spełniać wymaganiaokreślone w normie ETSI EN 303 405. Dodatkowo, urządzenia PMR 446 nie mogą byćużywane jako stacje bazowe lub retransmisyjne, a także nie mogą stanowić części infrastruktury oraz stacji retransmisyjnych, co jest kluczowe w sprawie wykorzystywaniaurządzeń PMR 446 do zastosowań o jakich pisze Pan w swoim piśmie. "
    fotomh-s
    Poziom 22  
    Czyli mamy prawny chlew. W sumie to mogłem się tego spodziewać.

Prezes UKE wskazuje że należy się odnosić do prawa unijnego. Pytanie czemu sprzeczne z nim rozporządzenie, określające PMR jako radiotelefon sieci dyspozytorskiej jest nadal obowiązujące.
    tplewa
    Poziom 38  
    fotomh-s napisał:
    Czyli mamy prawny chlew. W sumie to mogłem się tego spodziewać.

Prezes UKE wskazuje że należy się odnosić do prawa unijnego. Pytanie czemu sprzeczne z nim rozporządzenie, określające PMR jako radiotelefon sieci dyspozytorskiej jest nadal obowiązujące.

Mamy sraczkę legislacyjną od wielu lat i trudno coś znaleźć... jak się nie ma softu dla prawników gdzie łatwo coś wyszukać...

Ustawa to jest jedno, a resztę masz regulowane w rozporządzeniach i trzeba to wszystko razem łączyć - czasem jest to kilkadziesiąt dokumentów do znalezienia.

Po części za ten chlew prawny można też podziękować UE ;) w której jest jeszcze większy syf...