Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

Olsonn 29 Cze 2020 18:53 3627 63
    fotomh-s
    Poziom 22  
    tplewa napisał:
    Po części za ten chlew prawny można też podziękować UE w której jest jeszcze większy syf...

No niestety, nie ma to jak wydać rozporządzenie klasyfikujące ślimaka jako rybę ;-)
  • TermopastyTermopasty
    tplewa
    Poziom 38  
    fotomh-s napisał:
    tplewa napisał:
    Po części za ten chlew prawny można też podziękować UE w której jest jeszcze większy syf...

No niestety, nie ma to jak wydać rozporządzenie klasyfikujące ślimaka jako rybę ;-)

Generalnie miałem zapisane linki do sporej części ale jak wspomniałem większość przez zmiany na stronach UKE itd. nie działa... Może sobie to zaktualizuję jak będę miał w firmie znowu dostęp do LEX-a

W sumie ostatnio jedynie co śledzę co jakiś czas to to co dotyczy krótkofalarstwa...

inna sprawa dyskusja o tej antenie to jest tak średnio sensowna bo te radia mają 5W no ok 1W jak ktoś ustawi na Low - przez co aby być zgodnym z prawem nie można ich używać bez pozwolenia (mowa o nadawaniu)... No ale to pomijam bo na elektrodzie od lat nikt na to nie zwracał uwagi jak padały pytania o radio ;)

BTW znalazłem temat odnośnie UV-5R http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=162750&temat=507641&nr_str=1

w którymś ktoś wspomina o różnicach w tych radiach, w sumie może się skuszę i kupię sobie drugiego i porównam czy w nowszych się coś zmieniło i jak z obu wygląda sygnał na analizatorze widma...
  • TermopastyTermopasty
    Olsonn
    Poziom 4  
    Myślę, że mój mały projekt 1/4λ GP anteny zamykam. Pokuszę się o taki post podsumowujący z instrukcją, wynikami testów oraz problemami na jakie natrafiłem. Być może kiedyś komuś się przyda. Oczywiście wszystko z perspektywy niedoświadczonego amatora. :)

dobór komponentów:

Antenę można spokojnie montować w domu, wymagane minimalne zdolności majsterkowicza. Potrzebnych rzeczy szukać w sklepie budowalnym lub sklepach specjalistycznych (tutaj znany portal aukcyjny pomoże). Warto na początek zaznaczyć, że u mnie bazą było gniazdo UC-1, lecz koledzy w dyskusji na to pasmo doradzali jako bazę gniazdo typu N. Lista co jest potrzebne:
    - kabel pięciożyłowy (u mnie o oznaczeniu 5x6mm, równie dobrze można wykorzystać jakieś miedziane rurki),
    - konektory oczkowe,
    - śrubki, podkładki i nakrętki (do wtyku UC-1 śrubki i nakrętki o średnicy 3mm),
    - kabel koncentryczny (kryteria doboru opisane są niżej),
    - wtyk SMA-F, czyli żeński (o doborze wtyków opiszę też niżej),
    - wtyk UC-1 męski,
    -rurka PCV.

Z narzędzi przydadzą się kombinerki, nożyk, taśma izolacyjna lub koszulki termokurczliwe (często dostarczane wraz z wtykami) oraz lutownica. Z tych przydatnych lecz nieobowiązkowych polecam multimetr z funkcją sprawdzania ciągłości obwodu, pozwoli on sprawdzić, czy kabel jest prawidłowo zmontowany.

dobór kabla:
    Jeszcze raz powtórzę, że długość kabla nie ma znaczenia. Znaczenie natomiast ma typ kabla. Parametry na jakie należy zwrócić uwagę jest tłumienie oraz sztywność. Ten drugi wydaję się mieć prozaiczne znaczenie, ale podłączając gruby kabel do ręczniaka może wyłamać jego gniazdo. Na podstawie danych z jednego z sklepów z artykułami dla radiowców zrobiłem kilka postów temu mały ranking tłumienia (im mniejsze tym lepsze) poszczególnych typów kabli koncentrycznych na pasmo PMR (lub okolice, zależy co było w danych kabla):
    1. SLMR 400 - dla 400MHz - 6,8dB/100m
    2. H-1000 PE - dla 400MHz - 8.3dB/100m
    3. SLMR-300 - dla 400MHz - 9,38dB/100m
    4. RG213 - dla 400MHz - 13,5B/100m
    5. H-155 - dla 400MHz - 18dB/100m
    6. RG-58 - dla 470MHz - 35.6dB/100m
    7. RG-174 - dla 400MHz - 54.7dB/100m
    Ja użyłem RG-58 co było mimo jego giętkości było błędem z powodu dużego tłumienia.

dobór wtyku:
    Ja spotkałem się z dwoma systemami montażu, pierwszy to zaciskowy, drugi to lutowany. Zaciskowy wymaga odpowiednich narzędzi (zaciskarka odpowiednia do dobranego przez nas kabla), drugi natomiast większych umiejętności lutowniczych. Ja skorzystałem z pierwszego oraz kombinerek, wizualnie efekt nie powala, ale wszystko działa jak należy. Wybór jest dowolny.

montaż:
    1. Na początku ściągamy izolację z kabla pięciożyłowego tak, abyśmy otrzymali 5 prętów po 17cm każdy. Warto je wyprostować gumowym młotkiem lub wałkiem do ciasta.
    2. Następnie montujemy konektory do gniazda UC-1 w sposób pokazany na zdjęciu. Przeciwwagi należy przylutować (u mnie konektory były za duże i zrobiłem to bardzo niechlujnie) pod kątem 45°.
    3. Baza anteny gotowa, teraz należy zmontować kabel. Tutaj zostawię filmik, gdzie jest to porządnie wytłumaczone. Ja dodam od siebie, że niesamowicie ważne jest aby zadbać o odpowiednie położenie ekranu oraz oplotu. W moim wypadku był to powód, że antena średnio chciała działać.
    https://www.youtube.com/watch?v=9akTPqZaYNo&feature=emb_title
    U mnie gotowe wyglądają tak:
    4. Ostatnim krokiem jest montaż całości na rurce PCV i umieszczenie w odpowiednim miejscu, czyli jak najwyżej, aby nie była zasłaniana przez inne przedmioty.

Charakterystyka takiej anteny jest taka, że wybacza dużo błędów montażowych i nawet słabo wykonana polepszy osiągi radia.

testy:
    Pokusiłem się o małe testy. Posiadam dwa urządzenia Baofeng UV-5R w wersji HT, oraz BF-666s. Sprawdzałem na kanale 4 PMR. BF-666s był na 4 piętrze w bloku, natomiast ja przemieszczałem się z UV-5R. Sprawdzałem w 3 różnych odległościach w terenie miejskim (zabudowa średnia).
    1) Łączność bardzo dobra z obu stron na obu antenach.
    2) Tutaj w terenie UV-5R odbierał i nadawał bardzo dobrze, jeśli chodzi o bazowego BF-666s na nowej antenie kontakt był bardzo dobry, na fabrycznej często przerywało i sygnał słabł podczas odbioru jak i nadawania. Myślę, że w tym wypadku było widać przewagę anteny zrobionej przeze mnie nad fabryczną.
    3) Niestety tutaj nawet na antenie GP nie dało się komunikować. Baza nie odbierała kompletnie nic z UV-5R, ja będąc w terenie słyszałem tylko skrawki z BF-666s, bardzo przerywało. Pojawiła się bardzo ciekawa anomalia, ponieważ czasami słyszałem ułamek sekundy bardzo dobrze (nawet poglądowy wskaźnik zasięgu pokazywał 3 kreski), żeby potem znowu nic nie słyszeć, wydaję mi się, że nie powinno tak być. Może być słabo słychać lub w ogóle, ale nie skoki z dobrego połączenia do zera i jego braku są dziwne.

Należy też wspomnieć, że całkowicie pominąłem proces strojenia z powodu braku miernika. Antenę powinno się zestroić przez docinanie promiennika i odpromiennika. Należy do tego posiadać miernik SWR, który dla tego pasma jest dosyć drogi.

podstawa prawna:
    Trzeba pamiętać, że w eterze panuje odpowiednia kultura i należy jej bezwzględnie przestrzegać. Zgodnie z rozporządzenia ministra transportu z dnia 3 lipca 2007 radiotelefony w paśmie PMR bez zezwolenia powinny mieć maksymalną moc 500mW oraz zintegrowaną antenę. Dodatkowo zachęcam do poczytania postów wyżej, gdyż jest tam bardzo dużo informacji zgromadzonych na ten temat.

Jako literaturę polecam Poradnik Antenowy - Jacek Matuszczyk SP2MBE i oczywiście wszystkie posty kolegów wyżej, naprawdę, wielki dzięki za pomoc! :spoko:
    tplewa
    Poziom 38  
    Olsonn napisał:

Należy też wspomnieć, że całkowicie pominąłem proces strojenia z powodu braku miernika. Antenę powinno się zestroić przez docinanie promiennika i odpromiennika. Należy do tego posiadać miernik SWR, który dla tego pasma jest dosyć drogi.

A ja tutaj znowu dodam że obecnie lepiej zainstalować w nanoVNA gdzie mamy możliwość strojenia anten spokojnie na tych częstotliwościach (mimo niskiej dynamiki właściwie da się do 900MHz) i jest to wydatek w okolicach 160zł (czyli taniej niż niektóre mierniki SWR z pomiarem mocy) do tego możliwości o wiele większe (np. wykres Smitha itp.)

Natomiast te skoki mogą być powodowane właśnie przytykaniem się przetwornika analogowo cyfrowego - czyli to o czym mowa.