Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

Olsonn 18 Jun 2020 20:50 9201 63
 • Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

  Cześć!
  Rozpoczynam swoją przygodę z radioamatorstwem. Zrobiłem sobie antenkę na pasmo 70cm, jest to 1/4 fali GP. Chciałbym prosić osoby bardziej doświadczenie, o wskazówki co jest zrobione źle i co jest do poprawy. Korzystałem z książki Poradnik Antenowy - Jacek Matuszczyk SP2MBE.  budowa:
  Baza to gniazdo UC-1, promiennik i odpromienniki o długości 17cm są wyjęte z kabla oznaczonego 5x6 (najgrubszy jaki był, chyba od instalacji 3-fazowej). Całość umieszczona jest na jedno metrowej rurce PCV (nie jest nigdzie przytwierdzona, jak chce poużywać to zabieram na taras i zakleszczam między stołem a krzesłem). Użyty kabel to RG58 o impedancji 50Ω.

  użytkowanie:
  Mieszkam w małym bloku na 4 piętrze (testy robiłem na dużym tarasie), także liczyłem na lepszy zasięg na paśmie PMR od fabrycznej anteny Baofenga UV-5R oraz BF-666s, na których przeprowadzałem testy. Jestem zawiedziony, ponieważ skuteczność odbioru pobliskiej budowy była lepsza na fabrycznej antenie BF-666s, niż na zrobionej przeze mnie. Może być to spowodowane brakiem strojenia albo niechlujnym lutowaniem? Mierniki SWR aktualnie są poza moim zasięgiem finansowym. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że skuteczność z samym podpiętym kablem jest taka sama jak z kabel podpiętym do anteny.

  dokumentacja foto:
  Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

  @Edit Na stronie 3 dyskusji zamieściłem dosyć szczegółowiej wykonanie oraz testy!

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Olsonn
  Level 4  
  Offline 
  Olsonn wrote 12 posts with rating 5, helped 0 times. Live in city Katowice. Been with us since 2020 year.
 • #2
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Pomysł sam w sobie nie głupi, ale....koszmarne lutowanie, wstyd to komuś pokazać. :cry: Zestrojenie bez reflektometru niemożliwe, stąd takie tłumienie sygnału. chyba że wykonasz własnoręcznie miernik pola. Na koniec - Instalacja jest nielegalna, bo istnieje zakaz używania nieoryginalnych anten do PMRow, o ile się orientuje w polskich przepisach.
 • #3
  Olsonn
  Level 4  
  Wiem, połączenie braku umiejętności oraz słabego sprzętu. Teraz pytanie czy to może mieć wpływ na działanie?
  Co do legalności, istnieją przepisy, które mówią, że radiotelefon musi mieć określoną maksymalną moc oraz musi być używany na fabrycznie zintegrowanej antenie. Antenę buduję w celach czysto szkoleniowych, a poruszam się tylko po paśmie PMR, szkodliwość czynu wydaje mi się mała, aczkolwiek prędzej czy później mam nadzieję przyjdzie czas na licencję i swój własny znak. Wtedy już będzie w pełni legalnie.
 • #5
  Olsonn
  Level 4  
  Dzięki za cenne rady. Czytałem na forach dużo opinii, że mimo braku strojenia taka antenka miło zaskoczy. Życie oraz słabe wykonanie zweryfikowało, a ja mam cenną lekcje. Mimo wszystko zastanawia mnie prawie niezauważalna różnica przy podpiętym samym kablu jak i kablu z anteną.
 • #8
  adam313890
  Level 12  
  Cześć.
  Kabel masz 50 Ohm, ok a jaka impedancję ma antena? No właśnie, nie wiadomo.

  Przede wszystkim promiennik, krzywy pofalowany. Zrób porządnie, prosty. Średnica promiennika - wziąłeś kabel YKY gruby. No spoko ale, są wzory na średnice promiennika. TAK to ma znaczenie.

  Przeciwwaga, no i tu się zaczynają schody. Dlaczego taki, a nie inny kąt i czemu są pokrzywione. Impedancja falowa zależy od tej przeciwwagi. To jest pojemność z promiennikiem. Ponieważ Twoja antena ma charakter pojemnościowy, powinna mieć dodaną indukcyjność dopasowania anteny. Nawiń sobie kilka zwojów (30, karkas średnicy 2cm zwój przy zwoju z odczepem co 3 zwoje) i szukaj najlepszego dopasowania przełączając kolejne uzwojenia. Cewka podłączona oczywiście szeregowo z anteną. uzwojeń nie zwieraj tylko przełączaj. Zwarcie dwóch uzwojeń spowoduje zaindukowanie się w pętli prądu zamykającego się - zrobisz zwarcie jak w transformatorze. Po dopasowaniu określasz liczbę zwojów robisz tylko da odczepy na +-2 zwoje w celu dokładnego dopasowania w razie zmiany czestotliwości i tyle.


  To by było na tyle. Tak jak mówił Krzysztof Kamienski Jest niedopasowana :) i tyle
 • #9
  rosomak19
  Level 22  
  Poszukaj w byle sklepie modelarskim rurek miedzianych ,tylko nie pamiętam ,czy to były 5-tki czy 8-ki. Ja kupowałem na swoja antenę. Można też pokusić się o kupienie paska o szerokości 5-10 cm blachy miedzianej i z niej wyciąć kwadrat i pozaginać rogi pod odpowiednim kątem . Rurki można wtedy nagwintować i poprzykręcać , lub przykręcić i ładnie polutować.
 • #10
  raftronik
  Level 17  
  W paśmie 70cm lepiej jest stosować złącza typu N i lepszy przewód antenowy, RG58 nie jest dobrym wyborem w tym paśmie.
 • #11
  ElekTrick
  Level 20  
  Panowie, powoli. :) Czy ktoś z Was robił kiedyś taką antenę? Szczerze wątpię.
  Oczywiście, że są lepsze złącza niż UC i lepsze kable niż rg58, można robić z rurek, pasków miedzianych - ale w przypadku takiej anteny nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Tak samo jak lekkie pokrzywienie promiennika, czy niewielka odchyłka długości ("niedostrojenie"). Ta antena jest wbrew pozorom bardzo wybaczająca błędy.
  To co napisał
  adam313890 wrote:
  Przeciwwaga, no i tu się zaczynają schody. Dlaczego taki, a nie inny kąt i czemu są pokrzywione. Impedancja falowa zależy od tej przeciwwagi. To jest pojemność z promiennikiem. Ponieważ Twoja antena ma charakter pojemnościowy, powinna mieć dodaną indukcyjność dopasowania anteny. Nawiń sobie kilka zwojów (30, karkas średnicy 2cm zwój przy zwoju z odczepem co 3 zwoje) i szukaj najlepszego dopasowania przełączając kolejne uzwojenia.
  to już całkowite pomieszanie. Jaka charakterystyka pojemnościowa? To jest ćwierć fali - tego się nie dopasowuje cewką.

  Ja najbardziej obawiam się wtyczki do radia - tuleja nie jest zaciśnięta, tylko naciągnięta luzem na przewód, całe złącze owinięte izolacją. Jakaś kombinacja. Tu zacząłbym szukać. Oczywiście trzeba wygrzać luty (z kalafonią, nie na sucho!), może żeby dobrze łapał cynę trzeba opiłować delikatnie środkowy bolec do montażu promiennika (i lutować go z włożoną wtyczką żeby izolacja nie popłynęła), ale pierwsze sprawdzałbym kabel. Jak to będzie OK, to można bawić się w strojenie, reflektometry, mierniki natężenia pola - ale do tak prostego zastosowania taka antena poprawnie złożona "na suwmiarkę" albo nawet metr krawiecki na działać od pierwszego włączenia.
 • #12
  Olsonn
  Level 4  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  Zrób i mierz :D
  Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

  Dzięki wielkie za schemacik, jak tylko zbiorę części to będę kombinował z tym.

  ElekTrick wrote:
  Oczywiście, że są lepsze złącza niż UC i lepsze kable niż rg58, można robić z rurek, pasków miedzianych - ale w przypadku takiej anteny nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Tak samo jak lekkie pokrzywienie promiennika, czy niewielka odchyłka długości ("niedostrojenie"). Ta antena jest wbrew pozorom bardzo wybaczająca błędy.

  ElekTrick wrote:
  Jaka charakterystyka pojemnościowa? To jest ćwierć fali - tego się nie dopasowuje cewką.

  Tak mi się też wydawało, dlatego wybrałem ją jako początkową, rozważałem również dipola 1/2 λ. Chciałem uniknąć zastosowania cewki.

  ElekTrick wrote:
  Ja najbardziej obawiam się wtyczki do radia - tuleja nie jest zaciśnięta, tylko naciągnięta luzem na przewód, całe złącze owinięte izolacją. Jakaś kombinacja. Tu zacząłbym szukać. Oczywiście trzeba wygrzać luty (z kalafonią, nie na sucho!), może żeby dobrze łapał cynę trzeba opiłować delikatnie środkowy bolec do montażu promiennika (i lutować go z włożoną wtyczką żeby izolacja nie popłynęła), ale pierwsze sprawdzałbym kabel.

  Tutaj zacznę szukać, dzięki za trop. Co prawda już rozbierałem kabel i moim zdaniem wszystko stykało. We wtyczkach SMA dodali takie małe tulejki redukcyjne (?), także zdejmowałem izolację zewnętrzną, potem na samej końcówce również ten biały diaelektryk, wkładałem do tulejki, ją do wtyku. Tak samo w przypadku UC-1, tylko bez redukcji. W jaki sposób to połączyć, żeby mieć pewność, że wszystko będzie stykało? Na zdjęciu po rozebraniu:
  Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

  @Edit Próbowałem przez wtyk UC-1 przepuścić przewód wewnętrzny RG58 na wylot (żeby go na tej końcówce podlutować), ale okazał się za gruby i cały po prostu się spłaszczył (oczywiście był skręcony), choć jak patrzyłem w gniazdo to brakowało może 3/4mm żeby wyszedł na zewnątrz.
  Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP  Jeszcze dodam, bo pojawił się wątek odpromienników, że kąt między promiennikiem, a przeciwwagami wynosi 135° (pewnie z błędem do 5°).
 • #13
  raftronik
  Level 17  
  ElekTrick wrote:
  Panowie, powoli. :) Czy ktoś z Was robił kiedyś taką antenę? Szczerze wątpię.

  No to się możesz zdziwić. Ja mam i używam.
 • #14
  Olsonn
  Level 4  
  raftronik wrote:
  RG58 nie jest dobrym wyborem w tym paśmie.


  Raftronik możesz proszę wyjaśnić jak dobrać odpowiedni kabel do częstotliwośći? Może nawet się pokuszę przeprowadzić testy praktyczne, jak to wygląda na różnych kablach w przypadku pasma 70cm.
 • #15
  rosomak19
  Level 22  
  ElekTrick wrote:
  Czy ktoś z Was robił kiedyś taką antenę? Szczerze wątpię.
  ElekTrick wrote:
  Czy ktoś z Was robił kiedyś taką antenę? Szczerze wątpię.

  To lepiej nie wątp w to ; ) Robiłem kilka lat temu , jako antena bazowa (tylko do odbioru) tylko niestety jakieś ptaszysko chyba się zagapiło i przywaliło w promiennik . Trochę się skrzywił ,ale odbiera ok. Swoją wykonałem na wzór tej na zdjęciu , dałem blachę miedzianą 2mm w której rogi są zagięte pod odpowiednim kątem. Do nich przykręciłem nagwintownane miedziane rurki i dodatkowo zlutowałem . Żeby uniknąć wpływu warunków atmosferycznych na łączenia ,zalałem ją żywicą epoksydową. Taką ciekawostkę jeszcze dodam ,że za pomocą tej anteny z powodzeniem odbieram pasmo KF. przykładowo odbiór faksów pogodowych z Hamburga ,żaden problem.
  Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP
 • #16
  raftronik
  Level 17  
  Olsonn wrote:
  raftronik wrote:
  RG58 nie jest dobrym wyborem w tym paśmie.


  Raftronik możesz proszę wyjaśnić jak dobrać odpowiedni kabel do częstotliwości? Może nawet się pokuszę przeprowadzić testy praktyczne, jak to wygląda na różnych kablach w przypadku pasma 70cm.

  Należy poszukać parametrów kabla, jest tam podane tłumienie na częstotliwości, RG58 38dB na 100m, a np. H155 16dB na 100m, im mniejsze tłumienie na interesującej nas częstotliwości tym lepiej. Aby uzyskać jeszcze mniejsze tłumienie to lepiej zastosować grubszy kabel np. H1000 9.6dB na 100m.
  Można zastosować przewód antenowy do WiFi, są łatwo dostępne gotowe odcinki z zarobionymi końcówkami, poszukaj "przedłużacz do anteny WiFi"

  Jest taka książka "Poradnik Ulrakrótkofalowca" warto poczytać.
  https://www.lewczuk.pl/do-pobrania/file/124-poradnik-ultrakrotkofalowca
 • #17
  ElekTrick
  Level 20  
  Olsonn wrote:

  Tutaj zacznę szukać, dzięki za trop. Co prawda już rozbierałem kabel i moim zdaniem wszystko stykało. We wtyczkach SMA dodali takie małe tulejki redukcyjne (?), także zdejmowałem izolację zewnętrzną, potem na samej końcówce również ten biały diaelektryk, wkładałem do tulejki, ją do wtyku. Tak samo w przypadku UC-1, tylko bez redukcji. W jaki sposób to połączyć, żeby mieć pewność, że wszystko będzie stykało? Na zdjęciu po rozebraniu:
  Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

  @Edit Próbowałem przez wtyk UC-1 przepuścić przewód wewnętrzny RG58 na wylot (żeby go na tej końcówce podlutować), ale okazał się za gruby i cały po prostu się spłaszczył (oczywiście był skręcony), choć jak patrzyłem w gniazdo to brakowało może 3/4mm żeby wyszedł na zewnątrz.
  Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

  OK, ale w takim stanie jak pokazałeś będzie działać słabo - to są złącza zaciskane. Do UC też powinieneś mieć tuleję, a nie widzę jej na foto. To się zarabia tak:  . W przypadku SMA środkowy pin masz lutowany, ale tulejka jest nadal do zaciśnięcia. Bez zaciskarki ciężko - jak nie masz to można próbować kombinerkami, ale efekt będzie nieprzewidywalny.
 • #18
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Olsonn wrote:
  Cześć!
  Rozpoczynam swoją przygodę z radioamatorstwem. ...
  ... liczyłem na lepszy zasięg na paśmie PMR od fabrycznej anteny Baofenga UV-5R oraz BF-666s, na których przeprowadzałem testy. ...


  Świetnie, że zaczynasz się interesować radiokomunikacją, ale nie jestem do końca przekonany czy od dobrej strony.
  UV-5R na pewno nie wolno wykorzystywać do pracy w paśmie PMR z zewnętrzną anteną.
  Nie wolno go również wykorzystywać w tym paśmie z fabryczną anteną podłączoną do radia.
  Jeśli chcesz tylko słuchać w tym paśmie, to musisz posiadać odpowiednie pozwolenie radiowe.
 • #19
  elektronik999
  Level 26  
  Quote:
  Jeśli chcesz tylko słuchać w tym paśmie, to musisz posiadać odpowiednie pozwolenie radiowe.


  Proszę o podstawę prawną tak ostrego kryterium.
 • #20
  21paweł21
  Level 16  
  Koledzy, przyczyną takich a nie innych efektów czyli słabego odbioru jest chińska myśl techniczna. Wynalazki typu baofeng tak się właśnie zachowują po podłączeniu anteny zewnętrznej. "Zatykają się odbiorniki" przy silnym sygnale i efekt jest taki jakby tej anteny nie było. Jest to problem opisywany na wielu forach.
 • #21
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  elektronik999 wrote:
  Quote:
  Jeśli chcesz tylko słuchać w tym paśmie, to musisz posiadać odpowiednie pozwolenie radiowe.


  Proszę o podstawę prawną tak ostrego kryterium


  Proszę.

  Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

  Ponadto

  https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2005-230-1955,...EzVTCSg4iKXSPlq26YWU4TCD6NpiOD--pZPYK2qlKqr9k

  Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

  UV-5R ma demontowalną antenę i najmniejszą moc wyjściową 1W.
 • #22
  Olsonn
  Level 4  
  Widzę, że dyskusja zboczyła trochę z tematu technicznego na prawny. Ciężko zainteresować się radiokomunikacją, skoro tak na dobrą sprawę legalność używania radiotelefonów jest zerowa, nawet przy bardzo prostym sprzęcie jak Bao, a krótkofalowcy skrupulatnie tego pilnują, aby przypadkiem nikt bez pozwolenia żadnego radia nie dotykał. Co do słowa "zintegrowany" według słownika SJP - «połączony w całość lub będący częścią całości». Termin użyty w przepisach jest nieprecyzyjny i moim zdaniem niekoniecznie musi oznaczać, że antena nie może być dokręcana, ważna że była dostarczona z produktem.
  Zostaje przeglądanie książek - raftronik dzięki za fajną pozycję! Myślę, że tematy legalność (bądź nie) można odstawić na inne dyskusje.

  21paweł21 wrote:
  Wynalazki typu baofeng tak się właśnie zachowują po podłączeniu anteny zewnętrznej. "Zatykają się odbiorniki" przy silnym sygnale i efekt jest taki jakby tej anteny nie było. Jest to problem opisywany na wielu forach.

  Też czytałem parę postów o takich sytuacjach. Liczyłem, że jest to wina pojedynczych egzemplarzy, u mnie oba się tak samo zachowują. Zamówię lutowane złącza i zrobię kabel od nowa, dzięki ElekTrick za wyjaśnienie.
 • #23
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Olsonn wrote:
  Widzę, że dyskusja zboczyła trochę z tematu technicznego na prawny. Ciężko zainteresować się radiokomunikacją, skoro tak na dobrą sprawę legalność używania radiotelefonów jest zerowa, nawet przy bardzo prostym sprzęcie jak Bao, a krótkofalowcy skrupulatnie tego pilnują, aby przypadkiem nikt bez pozwolenia żadnego radia nie dotykał. Co do słowa "zintegrowany" według słownika SJP - «połączony w całość lub będący częścią całości». Termin użyty w przepisach jest nieprecyzyjny i moim zdaniem niekoniecznie musi oznaczać, że antena nie może być dokręcana, ważna że była dostarczona z produktem.


  Nie i nie. Bardzo łatwo jest się zainteresować radiokomunikacją, ale nie warto zaczynać od podważania zasad w niej panujących.
  Antena w UV-R5 nie jest zintegrowana z resztą radia w myśl ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Zawsze trzeba się upewnić, co oznaczają sformułowania użyte w prawie. A czasem mogą się różnić od słownikowych.
  Czy się to komuś podoba czy nie, UV-5R i pochodne, nie są urządzeniami PMR w myśl Prawa Telekomunikacyjnego.
  Ale skoro twierdzisz, że jednak są, to co z mocą wyjściową przekraczającą 1W? Ma być spełnione i to i to.

  Ale w sumie OK. Nie mój cyrk, nie moje małpy. Dobrze zaczynasz, powodzenia, itd.
 • #24
  Olsonn
  Level 4  
  Ja absolutnie nie podważam nielegalności UV-5R, a moc wyjściową w W na mW nie trudno przeliczyć i oczywiście wychodzi więcej niż ustawa pozwala. Dziękuje jak najbardziej za uświadomienie, bo o ile o przepisach dotyczących anten wiedziałem, to o tych drugich już mniej. Nie tak miała zabrzmieć moja wypowiedź wcześniejsza. Myślę, że prędzej czy później odwiedzę jakiś klub krótkofalaski.
 • #25
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Ponieważ:
  Olsonn wrote:
  dyskusja zboczyła trochę z tematu technicznego na prawny.

  Pozwolę sobie wrócić do tego zagadnienia...
  Krzysztof Kamienski wrote:
  koszmarne lutowanie, wstyd to komuś pokazać.
  Pokazać jak pokazać... Mechanicznie to długo nie wytrzyma na pewno.
  Tak duże i pojemne cieplnie elementy lutuje się jak rury wody z miedzi - palnikiem.
 • #26
  djbpm
  Level 22  
  Ta antena dużo wybacza. Z kalkulatora się liczy i powinno być chociaż jako tako. Ale ta częstotliwość absolutnie nie wybacza. Np niektóre złącza UC1 w tym paśmie mają SWR >2, zwłaszcza gniazda z plastikowym izolatorem. Kabel RG58 to jest nie wiadomo co, tych kabli jest dziesiątki rodzai, i niektóre nadają się max do CB, a to i tak z trudem. Natomiast mimo wszystko, jeśli jest aż tak źle, to szukałbym zwarcia/przerwy, źle zaciśniętego wtyku. Wspomniana wyżej sonda pomiarowa nie nadaje się na to pasmo, może coś by pokazała, jakby była złożona z elementów SMD, ale to już lepszy wynik uzyska się bezpośrednio z kalkulatora. Jeśli chcesz zrobić antenę półfalową, to zrób dipola zasilanego w środku, nie będzie problemu z cewką, natomiast nie ma dużej różnicy między anteną półfalową a GP, to tylko 1-2dB. W odbiorze ciężkie do zauważenia.
 • #27
  fotomh-s
  Level 23  
  UV-5R ma do wyboru moc 1W lub 5W, w obydwu przypadkach przekracza dozwoloną moc 0.5W. Czyli nawet na antenie z zestawu nie można legalnie nadawać na PMR.
  Pytanie czy ktoś się tym zainteresuje.

  Kiedyś na Allegro patrzyłem na krótkofalówki. Była cała masa urządzeń z chin, produkowanych na rynek USA działających w paśmie FRS. Oczywiście sprzedawcy wmawiali że legalne. Skoro nikt tego nie tępił i tych urządzeń była cała masa (mimo braku legalności pasma FRS u nas), to raczej nikt się nie czepi BAO.
  Kolejną ściemą jest sprzedaż "pozwoleń radiowych". Nadal nikt tego nie tępi, chociaż wyraźnie jest napisane że pozwolenie radiowe wydaje prezes UKE, a nie jakiś sprzedawca z Allegro ;-) Swego czasu pewna panienka mnie obszczekała jak jej napisałem że te pozwolenia to ściema, że niby jakaś grupa na FB (która się okazała grupą zamkniętą, dostępną tylko dla tych co się nabrać dali) wie lepiej... ...Ustawy nie czytała, tak samo jak łebki z tej grupy.

  Swego czasu była sprawa z nadawaniem na częstotliwości ILS. Kilka maszyn musiało przerwać podejścia i odejść na drugi krąg, Z tego co słyszałem to sprawców złapali i aresztowali, sąd chyba jednak ich wypuścił (nie działali celowo). BAO jest jak strzelanie z wiatrówki do myszy lub much, tzn. ryzyko wpadki jeśli ktoś podkabluje, inaczej raczej nikt się tym nie będzie interesował.

  Quote:
  Świetnie, że zaczynasz się interesować radiokomunikacją, ale nie jestem do końca przekonany czy od dobrej strony.
  UV-5R na pewno nie wolno wykorzystywać do pracy w paśmie PMR z zewnętrzną anteną.
  Nie wolno go również wykorzystywać w tym paśmie z fabryczną anteną podłączoną do radia.
  Jeśli chcesz tylko słuchać w tym paśmie, to musisz posiadać odpowiednie pozwolenie radiowe.

  Na nasłuch nie potrzeba pozwolenia, korzystanie z urządzeń do odbioru ich nie wymaga, BAO to jednak transceiver, nie skaner...
  Na pasmo PMR też nie ma zezwoleń, z założenia jest to pasmo nielicencjonowane. Oczywiście nie dla BAO (sprawa anteny i mocy).
 • #28
  raftronik
  Level 17  
  Informacyjnie dla nadgorliwców.
  Nie podawałbym linka gdyby książka była zamieszczona nielegalnie.

  26-01-2012
  "Poradnik Ultrakrótkofalowca"
  Miło nam poinformować, że za zgodą autora, Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB, na naszym serwisie zamieściliśmy do pobrania pełną wersję jego książki (plik pdf):
  http://www.swiatradio.com.pl/virtual/modules.php?name=Sections&sop=viewarticle&artid=31.
 • #29
  Olsonn
  Level 4  
  Powalczyłem trochę z tym co mam, pozaciskałem te kable. Efektu brak, nadal to samo. Postanowiłem, że zakupię multimetr, żeby sprawdzić obwód kabla, czy wszystko dobrze jest odizolowane, jednocześnie dokupię nowy wtyk UC i SMA i spróbuję na nowym kablu. Tak to wygląda na ten moment:
  Antena bazowa PMR 70cm - 1/4 GP

  Tutaj przyszedł wybór nowego kabla. Na podstawie danych z jednego z sklepów z artykułami dla radiowców zrobiłem mały ranking tłumienia poszczególnych typów kabli koncentrycznych na pasmo PMR (lub okolice, zależy co było w danych kabla):
  1. SLMR 400 - dla 400MHz - 6,8dB/100m
  2. H-1000 PE - dla 400MHz - 8.3dB/100m
  3. SLMR-300 - dla 400MHz - 9,38dB/100m
  4. RG213 - dla 400MHz - 13,5B/100m
  5. H-155 - dla 400MHz - 18dB/100m
  6. RG-58 - dla 470MHz - 35.6dB/100m
  7. RG-174 - dla 400MHz - 54.7dB/100m

  Myślę, że może się komuś przydać w przyszłości. Chyba zamówię RG213, dobry stosunek jakość/cena oraz łatwo dostać złącza.