Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NeoPhotonics pokazało transmisje 400ZR w kanałach 75 GHz z prędkością 25,6 Tbps

ghost666 19 Cze 2020 08:35 396 0
 • NeoPhotonics pokazało transmisje 400ZR w kanałach 75 GHz z prędkością 25,6 Tbps
  NeoPhotonics pokazało transmisje 400ZR w kanałach 75 GHz z prędkością 25,6 Tbps
  NeoPhotonics Corporation - wiodący producent fotoniki krzemowej do sieci komunikacyjnych o dużej przepustowości - poinformował, że zakończył eksperymentalną weryfikację transmisji 400-Gb/s w interkonektach do centrów danych. Wykorzystano do tego kanały o szerokości 75 GHz przy wykorzystaniu technologii DWDM. W ten sposób firma zbliża się do stworzenia modułów wtykowych 400ZR oraz specjalnie zaprojektowanych multiplekserów i de-multiplekserów.

  Szybkość transmisji danych na kanał wzrośnie w tych układach z dzisiejszych 100 Gb/s do 400 Gb/s. Po drugie, obecną infrastrukturę DWDM można zwiększyć z 32 kanałów sygnałów DWDM o odstępach 100 GHz do 64 kanałów sygnałów DWDM o odstępach 75 GHz. Całkowita pojemność światłowodu DCI może być zatem zwiększona z 3,2 Tb/s do 25,6 Tb/s, co oznacza całkowity wzrost wydajności o 800%.

  Technologia NeoPhotonics pozwala przezwyciężyć wiele wyzwań związanych z przesyłaniem sygnałów 400ZR w kanałach DWDM z odstępem 75 GHz. Sygnał 400ZR wykorzystuje około 60-Gbaud symboli i modulację 16-QAM, co daje szersze widmo sygnału nadawczego w porównaniu do standardowego sygnału koherentnego. Ponadto uznaje się, że częstotliwości środkowe laserów, MUX i DMUX będą dryfować z powodu zmian temperatury i starzenia się. W konsekwencji, gdy odstęp między kanałami jest zmniejszony ze 100 GHz do 75 GHz, interferencja sąsiednich kanałów (ACI) staje się bardziej krytyczna i może potencjalnie pogorszyć optyczny stosunek sygnału do szumu.

  Filtry stosowane w urządzeniach NeoPhotonics zostały zaprojektowane w celu ograniczenia ACI. Jednocześnie mają one stałą częstotliwość środkową. Widmo sygnału optycznego 400ZR jest bardzo ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, nie powinno być ono zbyt szerokie, ponieważ spowodowałoby to wpływ na sąsiednie kanały DWDM. Po drugie, nie może być również zbyt wąskie, ponieważ pogorszyłoby to jakość sygnału, a nawet zdolność do jego odzyskania.

  NeoPhotonics zademonstrował kompleksowe łącza DCI o długości 90 km przy użyciu trzech wbudowanych nadajników-odbiorników 400ZR z przestrajanymi częstotliwościami lasera dostrojonymi do kanałów w odstępach 75 GHz oraz parą pasywnych modułów DWDM MUX i DMUX o pasmie 75 GHz zaprojektowanych specjalnie dla tej aplikacji. Optyczny stosunek sygnału do szumu (OSNR) wynikający z obecności MUX i DMUX oraz dryfu częstotliwości laserów, MUX i DMUX, pogarsza się o nie mniej niż 1 dB.

  "Połączenie kompaktowych, wtykowych, koherentnych modułów nadawczo-odbiorczych opartych na fotonice krzemowej 400ZR ze specjalnie zaprojektowanymi multiplekserami i demultiplekserami może znacznie zwiększyć przepustowość światłowodów i w konsekwencji znacznie obniżyć koszt za bit" - powiedział Tim Jenks, prezes i dyrektor generalny NeoPhotonics. "Koherentne techniki 400ZR osiągają 400 Gb/s na kanał widmowy o szerokości 75 GHz, stawiając surowe wymagania multiplekserom i demultiplekserom. Jesteśmy w stanie sprostać tym wymaganiom, ponieważ zajmujemy się zarówno projektowaniem, jak i wytwarzaniem płaskich obwodów optycznych i mamy 20-letnie doświadczenie w dostarczaniu najbardziej wymagających rozwiązań” - dodaje prezes.

  Źródła:
  https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/neophotonics-demonstrates-90-km-400zr-transmission-in-75-ghz-dwdm-channels-enabling-25-6-tbps-per-fiber-capacity
  https://techblog.comsoc.org/2020/06/18/neophotonics-demonstrates-90-km-400zr-transmission-in-75-ghz-dwdm-channels-enabling-25-6-tbps-per-fiber/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9822 postów o ocenie 8029, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.