Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Amica ZIM 646E - wyrzuca tabletkę ale nie grzeje i nie uruchamia pompy

misha_m 19 Jun 2020 11:50 1083 3
    misha_m
    Level 5  
    Witam.
    Temat jak już zdążyłem zauważyć był, lecz nie mogę tam zapytać, gdyż jest już zablokowany.
    W związku z tym ponawiam zagadnienie...

W skrócie wygląda to tak:
    Włączam zmywarkę - zaczyna działać odprowadzenie wody. Po około minucie, zmywarka nabiera wody, po kolejnej minucie słychać jakby blokadę, potem następuje otwarcie dozownika tabletki. I na tym koniec - śmigła stoją w miejscu, ale nic się nie dzieje poza lekkim wysokim w tonach buczeniem. Po otwarciu zmywarki widać wodę na dnie (po wyłączeniu i ponownym włączeniu dowolnego programu woda ta jest odprowadzana).
    Wirnik z łatwością daje się przekręcić palcem :) Woda niestety zimna.
    Nie pojawia się żaden błąd - program normalnie czasowo przebiega i dźwięk informuje o końcu mycia.
    Podejrzewam że to problem z kondensatorem rozruchowym silnika pompy ale to tylko moje podejrzenie. Jest to kondensator o pojemności 3μF !
    Czy mogę prosić Was Szanowni mądrzejsi ;) o podpowiedzi? Przede wszystkim, czy obrałem dobry trop, jeśli tak tak to jak sprawdzić miernikiem uniwersalnym stan kondensatora? Grzałka wskazuje 29 ohm, czyli chyba OK.
    Nie mogę uruchomić trybu testowego (4 przyciski na raz).

JESTEM AMATOREM.
    Będę wdzięczny za pomoc zanim Żona mnie wyrzuci z domu :))

Pozdrawiam,
    Michał
  • Helpful post
    alekt77
    Level 38  
    misha_m wrote:
    to jak sprawdzić miernikiem uniwersalnym stan kondensatora?

Jeśli multimetr ma funkcję pomiaru pojemności to odłączyć przewody od kondensatora, rozładować go i zmierzyć jego pojemność. Jeśli multimetr nie ma pomiaru pojemności to najprościej wymienić kondensator na nowy.
    minekirek
    Level 1  
    Panie Michale,
    Od wczoraj mam ten sam problem w zmywarce Amica ZIM 436 (pewnie starszy model) dokładnie to tak po ustawieniu programu załącza się i słychać, jednakże po zakończeniu programu naczynia są suche i brudne czyli w ogóle nie spryskuje i chyba stoi woda na dnie (nie jestem pewien bo żona wyłączyła i zobaczyła, że nie umyte to włączyła ponownie i po kilku minutach otworzyliśmy to to samo naczynia suche a woda stoi na dnie, po ponownym włączeniu na chwilę woda jest wypompowywana czyli ta pompa działa. Myślałem że może sitka przy kraniku czy w wężu jest zapchane ale czytając różne fora to chyba inna przyczyna. Proszę napisać czy rozwiązał Pan swój problem bo ewidentnie wygląda na taka sama usterkę co Pan opisał. Dodam jeszcze, że kilka dni temu czyściliśmy zmywarkę przy użyciu chemii z Finisha w pustym praniu 65 stopni. Filtry wewnętrzne wyczyszczone ale na dnie widzę białe elementy być może kamień, czytałem coś o zapchaniu płaszcza wodnego???
    Proszę napisać czy rozwiązał Pan swój problem być może inne czytające osoby pomogą. Tak jak u Ciebie żona grozi "morderstwem" :)
    misha_m
    Level 5  
    alekt77 wrote:
    Jeśli multimetr nie ma pomiaru pojemności to najprościej wymienić kondensator na nowy.
    Więc udało się, przyczyna: kondensator rozruchowy silnika. Koszt części 8 PLN (dostępny w niemal każdych sklepie z akcesoriami elektro).
    Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki