Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłaczenie bednarki do fundamentów.?

19 Cze 2020 22:23 210 4
  • Poziom 4  
    Mam pytanie odnośnie poprawnie wykonanego poziomu, ponieważ elektryk, który układał u mnie Bednarkę dookoła domu w żaden sposób nie łączył jej do zbrojenia fundamentów. 
    Czy to jest poprawne wykonanie?
  • e-miernikie-mierniki
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator Elektrycy
    Seweryn92 napisał:
    Czy to jest poprawne wykonanie?

Jeżeli jest to uziom otokowy, to tak, jest to poprawne wykonanie.

Pytaniem powinno raczej być to, dlaczego nie wykonano uziomu fundamentowego?
  • Poziom 4  
    No własne inny elektryk powiedział mi, że to powinno być podłączone do fundamentów.

Nic mi nie wiadomo o osobnym uziomie fundamentowym..

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Podłaczenie bednarki do fundamentów.?

U mnie ten uziom jest połączony okręgiem dookoła budynku i ma 4 wyjścia do góry.

Przyznam się, że nie robiłem jeszcze takich uziomów, ponieważ każdy twierdzi że "To nie potrzebne".

Czy ten uziom jest wystarczający czy powinienem zrobić jeszcze coś?
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    Seweryn92 napisał:
    No własne inny elektryk powiedział mi, że to powinno być podłączone do fundamentów.

Generalnie, jeżeli istnieje uziom fundamentowy (ten w betonie) i uziom otokowy, to można je połączyć - a nawet się zaleca je łączyć. Nie znaczy to jednak, że uziom otokowy musi być łączony ze zbrojenie, w sytuacji braku obecności uziomu fundamentowego.

To co widać na zdjęciu to jest co? bednarka?
    Jaka jest głębokość ułożenia tego elementu?
    Dlaczego jest "Rzucona na odwal się" zamiast ustawiona "na sztorc" ?

Seweryn92 napisał:
    U mnie ten uziom jest połączony okręgiem dookoła budynku i ma 4 wyjścia do góry.

Zapewne do celów przyszłej ochrony odgromowej.

Niemniej jednak brakuje mi tu jeszcze kolejnego celu, uziemienia szyny ochronnej w obiekcie / względnie głównej szyny uziemiającej. Taki element powinien być odprowadzony od tej bednarki? i wprowadzony dodatkowo do wnętrza budynku w miejsce usytuowania przyszłej rozdzielnicy.

Seweryn92 napisał:
    Czy ten uziom jest wystarczający czy powinienem zrobić jeszcze coś?

To się weryfikuje - pomiarami, a nie zdjęciem wykonania.