Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitodens 222-W vs Buderus GB192 vs Vaillant ecoTEC plus VCW/ecoTEC exclusive VCW

Guiness52 20 Cze 2020 12:49 411 0
 • #1
  Guiness52
  Poziom 9  
  Dzień dobry wszystkim,

  stoimy przed wyborem kotła do mieszkania o powierzchni około 100mkw, w budynku z lat 60., ocieplonym 10 cm styropianu, okna 3 szybowe (tylko w 2 pomieszczeniach zostały 2 szybowe), ogrzewanie mieszane (podłogówka w kuchni, biurze i łazience, a salon, korytarz i jadalnia na grzejnikach, w tym drabinka w łazience).
  Moc kotła przy założeniu około 60W/mkw wychodzi około 6kW więc zakładam, że kocioł z góry będzie przewymiarowany z uwagi na konieczność grzania C.W.U.
  Z punktów odbioru ciepłej wody jest prysznic z deszczownicą (Hansgrohe, przepływ podobno 17l/min), wanna, kran w kuchni oraz umywalka. Póki co zakładamy, że mieszkają 2 osoby, w przyszłości nigdy nie wiadomo- może i 3 lub 4. =) Nie sądzę żeby było wiele takich sytuacji, że nastąpią po sobie 2-3 kąpiele w wannie, myślę, że maksymalnie będzie to jedna kąpiel i prysznic.
  Zastanawialiśmy się nad kotłem typowo dwufunkcyjnym, gdzie woda podgrzewana jest przepływowo, ale trochę zastanawia nas po pierwsze jaki jest średni czas na uzyskanie przez kocioł zadanej temperatury po odkręceniu kranu i po drugie jak wygląda stabilność temperaturowa takiego kotła. W mieszkaniu siostry zamontowano dwufunkcyjny kocioł ACV i ma on skłonności do dość dużego rozrzutu temperatury wody, a i czas oczekiwania na ciepłą wodę jest dość długi.
  Odległość punktów odbioru od kotła jest niewielka, bo w okolicy 2-3m, ale zależy nam na jak największym komforcie użytkowania przy jednoczesnym braku miejsca na dodatkowy wymiennik stąd rozważaliśmy dwa scenariusze: kocioł przepływowy- dwufunkcyjny lub kocioł z wbudowanym niewielkim wymiennikiem, ładowanym warstwowo.
  Po przejrzeniu ofert znaleźliśmy takie pozycje:
  1.) Veissmann Vitodens 222-W 1,9 – 11,0kW (1,9 – 19,0 ma taki sam maksymalny wydatek C.W.U, zostaje jeszcze 25kW, bo 32kW jest już zdecydowanie za głośny)
  wymiennik ze stali szlachetnej 1.4571 10 lat gwarancji
  zasobnik warstwowy 46L
  głośność 42/48dB
  wydatek C.W.U 13,5/18 l/min
  2) Buderus LogaMax plus GB192-30 iT40SW zakres modulacji? 30kW
  wymiennik aluminiowo-krzemowy
  zasobnik warstwowy 40L
  głośność 46dB
  wydatek C.W.U ???
  3.) Vaillant ecoTEC plus VCI 306/5-5 5,7 - 26,5kW
  wymiennik stal szlachetna (chromowo-niklowo-tytanowa)
  zasobnik warstwowy 20L
  głośność 49dB
  wydatek C.W.U 14,4l/min (min. 1,5l/min)
  Opcja bez wymiennika:
  4.) Vaillant ecoTEC exclusive VCW PL 356/5-7 3,9-26,4 kW lub VCW 36CF/1-7 3,4 - 27,1 kW (nie wiem jakie są duże różnice między starszym, a nowszym oprócz większego zakresu modulacji i wydatku C.W.U większego o 0,7 l na minutę...)
  wymiennik wymiennik stal szlachetna (chromowo-niklowo-tytanowa)
  brak zasobnika
  głośność 43,2/44dB
  wydatek C.W.U 16,9 (min 1,5 l/min)/17,6 l/min (min ???)
  5.) Ewentualnie inna pozycja, ale w ofercie Buderusa nie umiem dokopać się do treściwych dokumentacji technicznych, a Veissmann chyba nie posiada kotłów dwufunkcyjnych bez zasobnika?

  I tutaj pytania:
  - jak to wygląda z ceną i dostępem do części zamiennych wraz z upływem czasu, łatwością serwisu, a w tym do czyszczenia wymiennika?
  - czy są jakieś bolączki, usterki, na które cierpią jakieś serie pieców tych producentów albo coś na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?
  - jak to wygląda z samym wymiennikiem?- słyszałem, że aluminiowo-krzemowy nagrzewa się szybciej, ale jest mniej odporny na kamień i trudniejszy w czyszczeniu.
  - czy warto dla komfortu wziąć kocioł z wbudowanym niewielkim zasobnikiem? I jak wygląda sprawa po wyczerpaniu zasobnika- kocioł będzie wydawał wodę jak typowy dwufunkcyjny- przepływowo czy też będzie na bieżąco ładował zasobnik i jeśli pobór będzie zbyt duży woda będzie chłodna?
  - czy do wyżej wymienionych kotłów z wbudowanym zasobnikiem istnieje możliwość podpięcia cyrkulacji?
  - czy kotły te zapewniają łatwą integrację ze sprzęgłem i dodatkowymi pompami- dla obiegu podłogówki i grzejników razem z zaworem trójdrożnym?
  - czy lepiej zastosować właśnie sprzęgło hydrauliczne z grupą pompową czy po prostu zawór trójdrożny z pompą tylko dla podłogówki?

  Z uwagi na zakres modulacji (gdzieś czytałem, że niektóre piece i tak załączają się z około 80% mocy zanim zaczną modulować żeby podtrzymać płomień więc mogą taktować mimo niższego progu) i pojemność wymiennika wygrywa Vitodens, ale Vaillant ecoTEC plus ma znowu większy wydatek C.W.U w porównaniu z dwoma najsłabszymi Vitodensami i jest zdecydowaniu tańszy (o Buderusie ciężko było mi znaleźć interesujące mnie informacje...).
  Najbardziej martwiąca jest właśnie ta wydajność wbudowanego, niewielkiego zasobnika i czas oczekiwania na ponowne przygotowanie wody bieżącej.
  Generalnie sprawa opiera się na konieczności zagrzania całego wymiennika kiedy będzie potrzeba ciepłej wody, ale w zamian powinien być komfort stałości jej temperatury, dowolność w podmieszaniu wodą zimną bez obaw o zatrzymanie pracy kotła czy skok temperatury i brak częstego załączania kotła występującego w przypadku odkręcania kranu na kilka chwil, bez przełączenia się na wodę zimną czy za każdym razem kiedy potrzebujemy tylko trochę wody, co powinno się też przełożyć na żywotność. Nie wiem też jak byłoby na przykład z zapełnieniem przez kocioł dwufunkcyjny lub dwufunkcyjny z małym wymiennikiem całej wanny ciepłej wody na raz...

  Można prosić o jakieś porady, spostrzeżenia, a może opinie z użytkowania wyżej wymienionych kotłów?

  Pozdrawiam serdecznie!
 • Sklep ElwronSklep Elwron