Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik Amica EB8552 - Traci temp. pomimo zapalonej diody, winny termostat?

feret0s 20 Jun 2020 18:44 1875 6
    feret0s
    Level 2  
    Witam,

posiadam piekarnik do zabudowy Amica, bodajże model EB8552 - z wyświetlaczem i dotykowymi guzikami ale służy on jedynie wyświetlaniu godziny i ustawianiu timera. Termostat mechaniczny na pokrętło.

Od dłuższego czasu z piekarnikiem były takie problemy, że przypiekał zbyt mocno itd.
    Ostatnio zacząłem piec w nim pizze do której potrzebuje wysokiej temperatury, więc ustawiam pokrętło na maxa. Zauważyłem tutaj taki problem, że piekarnik gdy chodzi "na pusto" i się nagrzeję do zadanej temperatury, dioda termostatu się wyłącza i wydaje się że jest ok, jednak za kilka minut jak piekarnik "wytraci" temp. i dioda się zapala, to z ciekawości sprawdziłem do jakiej temp spadło (przekręcając pokrętło dopóki dioda termostatu nie zgaśnie) i wyłączał się przy temperaturze ~150 stopni, podczas gdy ustawiony był na 250. Taki ogromny spadek temperatury na pustym piekarniku raczej nie powinien mieć miejsca.

Zauważyłem też, że gdy piekłem pizze i temperatura spadła jużna te ~150, to gdy po kilku minutach pieczenia sprawdziłem znów pokrętłem, temp. była jeszcze niżej niż wcześniej. Tak jakby zamiast się nagrzewać to traci temperaturę, pomimo ciągle świecącej diody termostatu która sygnalizuje nagrzewanie.

Oprócz tego chyba zauważyłem też coś takiego, że gdy włączyłem tryb termoobiegu z grillem (górna grzałka rozgrzewa się do czerwoności) to po osiągnięciu temp. grzałka wygasła (przestała się "świecić") ale po ponownym załączeniu jak temp. spadła grzałka już nie powróciła do czerwoności.

Zupełnie tak jakby piekarnik przestał podawać prąd na grzałki mimo wskazywania, że trwa nagrzewanie.

Chciałem wymienić termostat, ale skoro dioda reaguje na ruch pokrętłem to zastanawiam się czy winny tutaj jest termostat, czy raczej coś innego zawiodło?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    78db78
    Level 39  
    Trzeba zmierzyć napięcie na grzałkach czy jest pełne 230V przy pierwszym włączeniu i po zgaśnięciu i ponownym zaświeceniu diody termostatu, może to nie wina termostatu tylko styków przekaźnika w programatorze kuchenki i nie podaje późnije całego napiecia zasilania na grzałki bez miernika nic nie poradzisz.
    feret0s
    Level 2  
    Mogłoby to mieć sens - bo raz właśnie na funkcji grilla gdy zauważyłem że pomimo dłuższej pracy grzałka była "ciemna" - to jak "zrestartowałem" piekarnik przez przekręcenie pokrętła na 0 i z powrotem na grill, grzałka zaczęła robić się czerwona.

Da się w takim przypadku coś poradzić, czy raczej programator do wymiany?
    78db78
    Level 39  
    Najpierw trzeba pomierzyć znaleźć przyczynę, programatory sa b, drogie jeśli się nie uzywa timera ja w takim przypadku mostkuje na stałe styki przekaźnika.

Dodano po 6 [minuty]:

Chyba że winowajca to przełącznik wyboru funkcji tam też wypala sie styk główny załączjący napięcie na grzałki i termostat jest w szeregu z nimi.
    kecajk49
    Level 32  
    Ponieważ urządzenie jest do zabudowy ma na tylnej ścianie piekarnika coś takiego jak bezpiecznik termiczny odłączający zasilanie grzalek po przekroczeniu granicznej temperatury i jest samoresetujący się.
    Warto go zbadać bo może dochodzić do jego zadziałania tym bardziej że napisałeś o pracy piekarnika z maksymalną temperaturą.
    Aby do niego dotrzeć należy zdemontować tylna osłonę i poszukać tam.
    Możliwe ze wymaga wymiany ,ma bezpośredni kontakt z tylną blachą komory piekarnika i dość dużą histerezę cieplną, a nie kilka stopni C jak termostat. Piekarnik Amica EB8552 - Traci temp. pomimo zapalonej diody, winny termostat?
    feret0s
    Level 2  
    To chyba najbardziej odpowiedni trop (tłumaczyłoby dlaczego po opadnięciu temperatury grzałki załączają się ponownie). No cóż, zamówiłem już termostat i czekam aż przyjdzie. Może być też tak, że obecny termostat pozwala na zbyt dużą temperaturę (co by tłumaczyło przypiekanie) przez co to zabezpieczenie wkracza do akcji.

Czy jestem jakoś w stanie stwierdzić bez wymiany czy ten bezpiecznik jest sprawny? Nie chce mi się zamawiać jeszcze raz i znów rozkręcać piekarnika w razie gdyby wymiana termostatu nie pomogła.
    kecajk49
    Level 32  
    Należy go zmostkować na próbę.