Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy po technikum bez tytułu technika ma się wykształcenie zawodowe?

TakŚrednio 20 Jun 2020 18:51 30696 23
    TakŚrednio
    Level 2  
    Mam wykształcenie średnie jestem po Technikum były 3 egzaminy dwa pierwsze z nich zdałem te same egzaminy są w zawodowce ja mam dodatkowo trzeci na tytuł technika nie zdałem go. I mam pytanie czy mając wykształcenie średnie i mając te same egzaminy co w zawodowce to mam chociaż to wykształcenie zawodowe ?
    kropek379
    Level 2  
    TakŚrednio wrote:
    Mam wykształcenie średnie jestem po Technikum były 3 egzaminy dwa pierwsze z nich zdałem te same egzaminy są w zawodowce ja mam dodatkowo trzeci na tytuł technika nie zdałem go. I mam pytanie czy mając wykształcenie średnie i mając te same egzaminy co w zawodowce to mam chociaż to wykształcenie zawodowe ?
    wykształcenie techniczne masz szkolne świadectwo tylko dyplomu technika nie posiadasz inaczej nie masz musisz zdać ten egzamin zawodowy
    kiss39
    Level 38  
    Co pisze na świadectwie szkolnym ? Kończąc technikum masz wykształcenie średnie zawodowe, aby otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe trzeba zdać dwa egzaminy pisemny i praktyczny. Masz czas 5lat na zdanie i potwierdzenie. Nie przejmuj się na rynku pracy ważniejszy jest papier inz. mechanika po renomowanej uczelni wyższej niż Dyplom potwierdzający kwalifikacje technika. Tak ze staraj sie o dobre miejsce na uczelni wyzszej i masz czas 5 lat na potwierdzenie kwalifikacji w zawodzie lub i nie, bo czasami ludzie szybciej kończą studia wyzsze i zdobywają tytuł inż. lub mgr ,a maja problem ze zdaniem kwalifikacji zawodowych na poziomie średnim technicznym.
    TakŚrednio
    Level 2  
    z szkoly dostalem "swiadectwo ukonczenia technikum" na 3 egzaminy zawodowe zdalem dwa na nich pisze "zdal egzamin potwierdzajacy kwalifikacje w zawodzie w zakreste kwalifikacji "
    na dyplamach kolegow ktorzy zdali pisze "Potwierdzenie kwalifikacji w zawodzie " a ja che sie dowiedziec czy jestem tak jak po liceum czy mam zawód tak jak po zawodowce , oni maja te same egzaminy ktore zdalem ale my mamy trzeci na tytuł technika ktorego nie mam. teraz to juz mam bigos w głowie a pozatym na studia nie ide bo nie jestem jakims dobrym uczniem
    60jarek
    Level 27  
    Ktoś kto potrzebuje wykształconego pracownika zwróci na to uwagę reszta oleje. Jeśli nie zamierzasz studiować warto zdać taki egzamin o ile będziesz pracować w wyuczonym zawodzie - zawsze możesz się tłumaczyć "jak był egzamin byłem wtedy chory".
    Masz prawo pisać wykształcenie średnie. Nie masz prawa posługiwać się tytułem technika.
    Na świadectwie dokładnie pisze "co masz prawo używać" Widziałem takie świadectwo na nim pisała liczba zdobytych punktów i zdanych egzaminów.
    Nie zapomnij że pisze jakie egzaminy zdałeś.
    Wyuczony zawód i tu całe życie będziesz miał problem co wpisać.
    Ci co potem zdadzą maturę mają lepiej furtka na studia i wtedy z ilości punktów wynika że ma tytuł - co jest nieprawdą dobry kadrowiec to od razu wychwyci.
    Czuj się jak licealista bez zawodu i bez matury (bo prawdopodobnie mogli cie nie dopuścić do egzaminu).
    Odczujesz to po kilku latach pracy jak cie wygryzie młody po szkole z tytułem ze stołka. To nie znaczy że nie możesz zrobić kariery ale poza budżetówka.
    Podejdź do egzaminu za rok obecni nauczyciele wyjadą na zbiór truskawek zdasz.
    Sam nie rozumiem nauczycieli co w czasie nauki cie nie usuną ze szkoły ze względu na oceny a na koniec człowiekowi taki numer zrobią.
    Kierowca zawodowy bez prawo jazdy a nie jednego może uczyć przepisów ruchu drogowego chore to.
    Tak kiedyś traktowano licealistów co nie szli na studia -przecież oni zawodu żadnego nie mieli.
    ps
    Ironia losu nie miałem matury a do mnie przychodziło dwóch wykładowców ze studiów uczyć się podstaw informatyki (wkurzało mnie ich uczenie do późna w nocy pozbyć się ich nie szło -takie to były czasy. Przynajmniej jeden z tych dwóch mnie szanuje i do dziś nie może uwierzyć że nie mam matury ani studiów.
    Ja na emeryturze oni na truskawkach.
    vieleicht
    Level 36  
    60jarek wrote:

Podejdź do egzaminu za rok obecni nauczyciele wyjadą na zbiór truskawek zdasz.
    Sam nie rozumiem nauczycieli co w czasie nauki cie nie usuną ze szkoły ze względu na oceny a na koniec człowiekowi taki numer zrobią.

Widać, że dawno kończyłeś szkołę, bo od kilkunastu lat na egzaminie zawodowym nauczyciel nie ocenia uczniów ze swojej szkoły. Robi to zewnętrzny egzaminator. Obecnie na świadectwie ukończenia technikum nie ma też żadnych punktów, ani nie ma w nim wymienionych tytułów, jakimi może posługiwać się osoba. Nie ma nawet nazwy zawodu w którym absolwent się kształcił.
    60jarek
    Level 27  
    Po prostu oglądałem świadectwo syna mojego kolegi miał taki sam dylemat. (pisałem o świadectwie bez matury)
    Po roku zdał maturę i dostał całkiem inne to co piszesz. (ale tam wyszczególnione jakie egzaminy zdał).
    Wykształcenie średnie
    -tytuł technika nie można używać
    -zawód wyuczony vieleicht co powinien wpisać?

Dodano po 5 [minuty]:

Odpowiedz w sekretariacie szkoły "taki jaki kończył kierunek w czasie nauki - ale nie mam tytułu technika -a ktoś się pana pyta?
    Tytuły naukowe to po studiach".
    vieleicht
    Level 36  
    Według definicji z poradnika maturzysty "Zawód wyuczony to zespół wiadomości i umiejętności nabytych w toku przygotowania zawodowego i warunkujących wykonywanie zawodu. Zawód wyuczony jest określony w świadectwach i dyplomach lub innych dokumentach potwierdzających nabyte kwalifikacje."
    Mowa tu o świadectwach potwierdzających kwalifikacje i dyplomach np. technika. Czyli jak nie zda egzaminu zawodowego to formalnie brak.

Wzór świadectwa ukończenia technikum.
    https://sip.lex.pl/wzory-i-narzedzia/wzory/me...chnikum-dla-uczniow-dotychczasowego-318922961
    vieleicht
    Level 36  
    60jarek wrote:
    Vileicht czyli co ma napisać w rubryce zawód wyuczony w tym wypadku?

Nie wiem co ma wpisać, bo nie wiem w czym ta rubryka, ale napisałem, że formalnie bez zdania egzaminu nie ma zawodu.
    ta_tar
    Level 39  
    vieleicht wrote:
    że formalnie bez zdania egzaminu nie ma zawodu.
    Tak też mi się wydaje. Jeżeli zdana matura to tylko studia.
    P.s. Trochę stary i długi temat ale może coś autorowi da: Link
    60jarek
    Level 27  
    To ci odpowiadam "nie posiadam" - i to nurtuje TakŚrednio
    wykształcenie średnie "bez zdanego egzaminu zawodowego tego się nie pisze jak średnie niepełne(bez matury)"
    Ale osoba po liceum (bez zawodu) podaje kierunek nauki jaki kończyła (nie dotyczy liceów zawodowych).
    Teraz takie sytuacje z liceum już nie występują.

Czyli podsumowując:
    1 wykształcenie średnie.
    2. zawód wykształcony brak
    3 Nie posługujemy się tytułem technika.

TakŚrednio całe życie będziesz musiał lawirować wypisując ankiety itp dlatego te wątki poruszyłem żebyś wiedział co pisać.
    Mało gdzie pracodawca wymaga szczegółów wykształcenia poza budżetówka.

Zdasz maturę świadectwo będzie lepiej wyglądało.
    Nie zamierzasz studiować to lepiej zdać za rok ten egzamin.
    ps
    Mieliśmy pracownika optyka w dziale justowania lornetek -ten pan posiadał z wykształcenia dawno zapomniany zawód optyk (od obtykania domów mchem). Ciekawe jak się obecnie taki zawód nazywa tego pana (o te obtykanie domów chodzi)?
    ta_tar
    Level 39  
    60jarek wrote:
    Nie zamierzasz studiować to lepiej zdać za rok ten egzamin.

Za rok zdajesz tylko jeden egzamin którego nie zdałeś teraz. Dlatego na świadectwie pisze:
    TakŚrednio wrote:
    "zdal egzamin potwierdzajacy kwalifikacje w zawodzie w zakreste kwalifikacji "
    vieleicht
    Level 36  
    60jarek wrote:

Odpowiedz w sekretariacie szkoły "taki jaki kończył kierunek w czasie nauki - ale nie mam tytułu technika -a ktoś się pana pyta?
    Tytuły naukowe to po studiach".

Ale są też tytuły zawodowe i to niewymagające ukończenia studiów np. wspomniany technik, ale i mistrz i czeladnik w rzemiośle, trener itp.
    60jarek
    Level 27  
    Tak za rok 1 egzamin i po sprawie. a przez rok problem? Prace trzeba podjąć i co wpisać w CW

TaTar czyli zawód wyuczony z tego wynika że ma.

Czyli podsumowując:
    1 wykształcenie średnie (nie średnie branżowe)
    2. zawód wyuczony np "naprawa i eksploatacja ... itp"
    3 Nie posługujemy się tytułem technika.

TakŚrednio a możesz napisać pełny tekst tych egzaminów zdanych i nie zdanych ze świadectwa?
    ta_tar
    Level 39  
    60jarek wrote:
    TaTar czyli zawód wyuczony z tego wynika że ma.
    Trudno powiedzieć jak dokładnie to tam pisze u autora bo ja mam oryginały ze zdanym egzaminem i na "Dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe" jest "Zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie Technik elektronik", a na "Świadectwie ukończenia technikum" jest ... ukończył Technikum xxxxxx w zawodzie technik elektronik - automatyka przemysłowa". Teraz to trudno powiedzieć co będzie brane pod uwagę.
    vieleicht
    Level 36  
    Ostatnimi czasy co rok lub dwa są inne wzory świadectw ukończenia szkoły. Na najnowszym tak, jak już pisałem nie ma nazwy zawodu w jakim kształcił się absolwent.
    ta_tar
    Level 39  
    vieleicht wrote:
    Ostatnimi czasy co rok lub dwa są inne wzory świadectw ukończenia szkoły.
    Nie jestem już na bieżąco w tym temacie (to co pisałem to z przed kliku lat) ale to jest możliwe. Niech autor się odezwie i coś więcej nam napisze.
    dondu
    Moderator on vacation ...
    Jeśli nie potrafisz zdać egzaminów, to znaczy, że nawet podstawowych umiejętności w tym zawodzie nie masz. Program nauczania bowiem w każdym technikum to zaledwie "liźnięcie" zawodu.

Jeśli więc nie uczyłeś się na co najmniej dostatecznym poziomie, to i tak dyplom Ci nie jest potrzebny, gdyż w dzisiejszych czasach dla pracodawcy liczą się tylko Twoja wiedza, umiejętności i doświadczenie.

Można więc nie mieć dyplomu, a zarabiać bardzo dobrze, ale trzeba być "fachowcem z prawdziwego zdarzenia". I tutaj się w Twoim przypadku kółko zamyka.

Ale to nie katastrofa. Rozwijać się można całe życie. Po prostu weź się w garść, zostaw kolegów w tyle i zacznij się uczyć. Egzamin zdaj w przyszłym roku, a w kolejnych latach cały czas zwiększaj poziom swojej wiedzy, zaliczając przeróżne szkolenia i ucząc się samemu. Za kilka, kilkanaście lat okaże się że osiągnąłeś poziom, który trudno jest osiągnąć innym twoim konkurentom.

Mam znajomego, który dopiero w wieku ponad 40 lat zrobił maturę, a później studia inżynierskie, by aktualnie być dyrektorem wydziału w bardzo dużej międzynarodowej firmie. Zmusił go do tego pracodawca, ponieważ źle wyglądało, że dyrektor bez matury zarządza kilkusetosobowym zespołem inżynierów i techników. :)
    MAgulono
    Level 2  
    Uwielbiam jak się wypowiadają tutaj osoby które nie mają bladego pojęcia xd Ja mam już 22 lata prawie jestem po szkole tech mechatronik składałem papiery do największych firm w mieście byłem na kilku rozmowach i żadna firma mnie nie pytała o ten śmieszny egzamin tylko o mature a tak się jeszcze składa że nie mam żadnej praktyki na egzaminie a Pracuje już dwa lata na utrzymaniu ruchu i to myślę że za nie małe pieniądze.W szkole jechałem na trójkach z zawodowych a nie byłem w stanie zdać tych porównanych egzaminów :) Po to są rozmowy przed przyjęciem i okres próbny żeby sprawdzić pracownika i jego umiejętności a nie coś co sobie wymyśliła osoba w Warszawie co nigdy w zawodzie nie robiła.
    kiss39
    Level 38  
    dondu wrote:
    Jeśli nie potrafisz zdać egzaminów to znaczy, że nawet podstawowych umiejętności w tym zawodzie nie masz. Program nauczania bowiem w każdym technikum to zaledwie "liźnięcie" zawodu.

Jeśli więc nie uczyłeś się na co najmniej dostatecznym poziomie, to i tak dyplom Ci nie jest potrzebny, gdyż w dzisiejszych czasach dla pracodawcy liczą się tylko Twoja wiedza, umiejętności i doświadczenie.

I tu kolego jesteś w błędzie i możesz tego nie wiedzieć, bo np. nie zdawałeś egzaminu kwalifikacyjnego przed OKE. Większości ludzi podchodzących do egzaminu zdaje egzaminy pisemne teoretyczne bez problemu, a nielicznym udaje się utrafić w tzw. klucz układających zadanie z egzaminu praktycznego i tu trzeba się wykazać pewną logiką, kolejnością opisując problem stad te problemy ze zdaniem egzaminu praktycznego i otrzymaniem DYPLOMU.
    dondu
    Moderator on vacation ...
    kiss39 wrote:
    I tu kolego jesteś w błędzie i możesz tego nie wiedzieć, bo np. nie zdawałeś egzaminu kwalifikacyjnego przed OKE. Większości ludzi podchodzących do egzaminu zdaje egzaminy pisemne teoretyczne bez problemu, a nielicznym udaje się utrafić w tzw. klucz układających zadanie z egzaminu praktycznego i tu trzeba się wykazać pewną logiką, kolejnością opisując problem stad te problemy ze zdaniem egzaminu praktycznego i otrzymaniem DYPLOMU.

Kolega chyba jednak nie zrozumiał co napisałem :)
    Każdy egzamin wyznacza pewien poziom, także ten z logiki. Jeśli na nim nie jesteś, to go nie zdajesz.
    vieleicht
    Level 36  
    kiss39 wrote:
    Większości ludzi podchodzących do egzaminu zdaje egzaminy pisemne teoretyczne bez problemu, a nielicznym udaje się utrafić w tzw. klucz układających zadanie z egzaminu praktycznego i tu trzeba się wykazać pewną logiką, kolejnością opisując problem stad te problemy ze zdaniem egzaminu praktycznego i otrzymaniem DYPLOMU.

Kolego mijasz się z prawdą. Poniżej masz link do wyników egzaminu z ubiegłego roku. I nie jest tak jak piszesz, że nieliczni zdają egzamin praktyczny. Rozkłada się to różnie w różnych zawodach. Większość zdających, najczęściej pozytywnie zalicza obie części.

https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_ZAWODOWY/i...5cego_kwalifikacje_w_zawodzie_w_2019_roku.pdf