Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gniazdko z USB - pytanie do montażu

fryh11 20 Jun 2020 20:47 1158 28
    fryh11
    Level 2  
    Cześć, kupiłem gniazdko z wejściem USB 5V 1A, jednak ku mojemu zaskoczeniu nie jest ono bezpośrednio połączone z gniazdkiem tj. Posiada osobne przewody fazowe i masowe. Chciałem się tylko upewnić, iż należy je zamontować w te same wtyki jak przewody napieciowe gniazdka (fazowy i napieciowy)? Dzieki

Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    vieleicht
    Level 36  
    No to dobrze że się upewniasz, bo biały i czerwony należy podpiąć do źródła prądu stałego o napięciu 5V.
    Jarzabek666
    Level 35  
    Przecież wyraźnie pisze L,N zobacz do dokumentacji...
    Mierzejewski46
    Level 32  
    Pod L N 230V Pod czerwony i biały 5V. Lepiej kupić gotowe z wbudowanym zasilaczem 5V.
    Jarzabek666
    Level 35  
    A od kiedy prądy DC maja oznaczenia L,N ??
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jarzabek666 wrote:
    A od kiedy prądy DC maja oznaczenia L,N ??

Kogo pytasz? I dlaczego robisz problemy zamiast pisać na temat?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Mierzejewski46 wrote:
    Lepiej kupić gotowe z wbudowanym zasilaczem 5V.
    Słusznie. Sa gniazda (i to chyba to) do których prowadzi się instalacje ,,piecioprzewodową" - PE, L, N i DC 5 V z centralnego zasilacza. Kolejny chiński ,,wynalazek".
    retrofood
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Mierzejewski46 wrote:
    Lepiej kupić gotowe z wbudowanym zasilaczem 5V.
    Słusznie. Sa gniazda (i to chyba to) do których prowadzi się instalacje ,,piecioprzewodową" - PE, L, N i DC 5 V z centralnego zasilacza.

Tylko kupującym gniazdka takie, jakie kupił Autor nikt nie mówi, że najpierw trzeba mieć taki centralny zasilacz DC 5V.

Mnie kiedyś karmiono bajkami o wilkach i że mogą zjeść dzieci, ale boją się światła. Dlatego byłem pewien, że ja bym się zabezpieczył i do słupków (albo do okolicznych drzew) wzdłuż całej drogi poprzykręcałbym gniazdka. I gdyby jakiś wilk na mnie czyhał, to włączyłbym do gniazdka nocną lampkę i zaświeciłbym mu w oczy, a wtedy by uciekł. I tak samo jak Autor, nie myślałem skąd w gniazdku znalazłby się prąd. Miałem wtedy z 5 lat, a że przewody w domu były schowane, więc myślałem, że prąd w gniazdku bierze się sam z siebie po włożeniu wtyczki.
    Niestety, szanowny kolego @fryh11, bajki się skończyły i 5 V DC nie weźmie się z powietrza. Trzeba go najpierw do tego gniazdka dostarczyć.
    Jarzabek666
    Level 35  
    retrofood wrote:

Przecież wyraźnie pisze oznaczenia kabli L,N, skąd wiecie ze nie ma tam zasilacza? z góry zakładacie jego braku. Nie słyszeliście o zasilaczach bez transformatorowych? który też spokojnie się tam mieści.. Nie każdy zasilacz musi być "duży"...

Dlatego pisałem niech zobaczy do dokumentacji.

retrofood wrote:
    trzeba mieć taki centralny zasilacz DC 5V

Ciekawe jak 5V zasilisz na 15-50m...
    Mierzejewski46
    Level 32  
    Wyszperałem w warsztacie. Takie coś montuję nieraz klientom. Takiego jak autor kupił nie widzialem. Wynalazek jakiś.
    Gniazdko z USB - pytanie do montażu Gniazdko z USB - pytanie do montażu
    Tylko na moim jest wyraźnie symbol ładowania baterii. Na autora to gniazdo usb. Sygnałowe pewnie, a nie jako ładowarka. Padł ofiarą pomyłki. Niech odda i kupi właściwe.
    retrofood
    Jarzabek666 wrote:
    retrofood wrote:

Przecież wyraźnie pisze oznaczenia kabli L,N, skąd wiecie ze nie ma tam zasilacza? z góry zakładacie jego braku. Nie słyszeliście o zasilaczach bez transformatorowych?

No właśnie. Są oznaczenia dla przewodów L i N, oraz wyprowadzone przewody z gniazdka USB. Elektryk wie co to oznacza, Ty najwyraźniej nie. A skoro tak, to po co zabierasz głos i mącisz w temacie?

Dodano po 1 [minuty]:

Mierzejewski46 wrote:
    Wyszperałem w warsztacie. Takie coś montuję nieraz klientom.

No własnie i tam nie ma wiszących przewodów do gniazdka USB.

Dodano po 1 [minuty]:

Jarzabek666 wrote:

retrofood wrote:
    trzeba mieć taki centralny zasilacz DC 5V

Ciekawe jak 5V zasilisz na 15-50m...

Ja??? Ironii nie pojąłeś...
    JoteR
    Level 24  
    retrofood wrote:
    Są oznaczenia dla przewodów L i N, oraz wyprowadzone przewody z gniazdka USB.

...również oznaczone jako L (biały) i N (czerwony), co by sugerowało, iż należy je podłączyć odpowiednio do linii 230 V. Oczywiście to może oznaczać też, że obudowa była przeznaczona dla modułu z przetwornicą AC/DC, ale Chińczyk wsadził tam to, co akurat miał pod ręką, np. samą płytkę tylko z gniazdem USB. Ja osobiście, jako bydlę wyjątkowo podejrzliwie, spróbowałbym zdemontować tę plastikową narośl aby zobaczyć, czy na tej widocznej przez kratki płytce jest wlutowane coś więcej, niż tylko złącze USB i ew. jakiś bezpiecznik. Zaś nabywca tego nieszczęsnego gniazdka, który (zapewne chwilowo) wymiksował się z tematu, mógłby odpowiedzieć na zadane pytanie, co jest napisane w instrukcji tego gniazdka (if exists) a przynajmniej mógłby przedzwonić zewnętrzne styki gniazda USB, aby sprawdzić, czy te przewody idą bezpośrednio do styków gniazda, czy jednak po drodze coś jest (np. zasilacz beztransformatorowy).
    Inaczej nadal będziemy bić pianę, niczym w wątku o rzekomo zagubionej umowie K-S samochodu.
    retrofood
    JoteR wrote:
    retrofood wrote:
    Są oznaczenia dla przewodów L i N, oraz wyprowadzone przewody z gniazdka USB.

...również oznaczone jako L (biały) i N (czerwony), co by sugerowało, iż należy je podłączyć odpowiednio do linii 230 V.

Rzeczywiście, a ja tego nie zauważyłem. Dlatego przepraszam wszystkich, a szczególnie Kolegów, którym zarzuciłem niewiedzę.

A swoją drogą to dlaczego producent tego nie zrobił (nie podłączył na stałe gniazda USB) i obarcza użytkownika dylematem takim własnie jak ten temat? Pytanie retoryczne.
    Jarzabek666
    Level 35  
    Mimo wszystko z tego gniazda raczej nie ładował bym Iphone 3, siedząc w wannie.

Ty nie ja nie i pewnie większość co wie też nie, ale jakoś ładowarki chińskie gdzie niema zabezpieczeń ani izolowania galwanicznego schodzą najwięcej.
    fryh11
    Level 2  
    widzę, że wątek wzbudził niemałe poruszenie :) dużo odpowiedzi, mniej lub bardziej pomocnych. Szczególnie rozbawiła mnie anegdota o wilkach i dzieciach :D

co do merytorycznych odpowiedzi, pozwolę sobie odnieść się do :
    JoteR wrote:
    aś nabywca tego nieszczęsnego gniazdka, który (zapewne chwilowo) wymiksował się z tematu, mógłby odpowiedzieć na zadane pytanie, co jest napisane w instrukcji tego gniazdka (if exists) a przynajmniej mógłby przedzwonić zewnętrzne styki gniazda USB, aby sprawdzić, czy te przewody idą bezpośrednio do styków gniazda, czy jednak po drodze coś jest (np. zasilacz beztransformatorowy).

niestety instrukcji brak, na aukcji allegro z której kupiłem gniazdo, widnieje notka o rzekomym schemacie ułatwiającym montaż ale takowego nie widzę. Sprzedający też jeszcze mi go nie podesłał, stąd moje pytanie na owym forum.
    dodaję też fotkę z drugiej strony portu. Widać, że samej płytki tam nie ma. Chyba jakiś transformatorek siedzi.

dodaję również link do aukcji, w której autor jasno napisał, że gniazdo nadaje się do ładowania np. telefonów bez użycia adaptera. I teraz widzę, że tył gniazdka na zdjęciu na aukcji mocno różni się od tego które przyjechało. Pewnie dałoby sie zareklamować ale jak da sie to bezinwazyjnie zamontować, to może i spróbuję.
    https://allegro.pl/oferta/gniazdko-elektryczn...e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62
    takijasiu
    Level 25  
    fryh11 wrote:

niestety instrukcji brak, na aukcji allegro z której kupiłem gniazdo, widnieje notka o rzekomym schemacie ułatwiającym montaż ale takowego nie widzę. Sprzedający też jeszcze mi go nie podesłał, stąd moje pytanie na owym forum.
    dodaję też fotkę z drugiej strony portu. Widać, że samej płytki tam nie ma. Chyba jakiś transformatorek siedzi.

https://allegro.pl/oferta/gniazdko-elektryczn...e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62

Nie wiem czy zauważyłeś, Mistrzu, ale ten produkt z Allegro to nie jest ten produkt z Twojego zdjęcia. Na Allegro widać, że z tyłu gniazda znajduje się spora obudowa, w której pewnie mieści się zasilacz. Zaś w tym co przesłałeś na zdjęciu, niczego takiego nie ma.

A na zdjęciu od frontu, które wysłałeś, widać kondensator 470 mikrofaradów 10V. Jeżeli dla Ciebie to jest transformator, to zdecydowanie polecam zatrudnić do tej pracy elektryka.
    fryh11
    Level 2  
    takijasiu wrote:
    Nie wiem czy zauważyłeś, Mistrzu, ale ten produkt z Allegro to nie jest ten produkt z Twojego zdjęcia. Na Allegro widać, że z tyłu gniazda znajduje się spora obudowa, w której pewnie mieści się zasilacz. Zaś w tym co przesłałeś na zdjęciu, niczego takiego nie ma.

zerknij jeszcze raz na mojego poprzedniego posta Mistrzu :) piszę o tym, że widzę że tył zdjęcia z aukcji różni się od tego faktycznego

takijasiu wrote:
    A na zdjęciu od frontu, które wysłałeś, widać kondensator 470 mikrofaradów 10V. Jeżeli dla Ciebie to jest transformator, to zdecydowanie polecam zatrudnić do tej pracy elektryka.

nie mówię o tym, co widać od razu (kondensator), tylko wewnątrz, pod nim. Wydaje mi się, że są tam zwoje owinięte taśmą.
    Specem nie jestem, to pytam, po to to forum nie ? A i bez elektryka się obędzie jak ktoś merytorycznie, bez uszczypliwości podpowie jak to podpiąć :)
    JoteR
    Level 24  
    Spokojnie, to granatowe cóś pod kondensatorem elektrolitycznym to może być wysokonapięciowy kondensator faktycznie mikry transformatorek - część zasilacza beztransformatorowego przetwornicy, której obecność potwierdzałaby także ta ledwo widoczna płytka z elementami SMD. Fajnie by było, gdyby dało się ją wysunąć na tej prowadniczce i obejrzeć bliżej, ale jak na razie wygląda, że "coś tam jest". Można teraz "na partyzanta" podpiąć te biało-czerwone kabelki do 230 V ~ i zobaczyć, czy się nie zadymi. Jeśli nie, to spróbować zmierzyć napięcie na skrajnych stykach gniazda USB lub podpiąć jakieś urządzenie USB, po którym nie będzie się szczególnie mocno płakać. Bezpieczniki w mieszkaniu sprawne?
    takijasiu
    Level 25  
    fryh11 wrote:
    takijasiu wrote:

zerknij jeszcze raz na mojego poprzedniego posta Mistrzu :) piszę o tym, że widzę że tył zdjęcia z aukcji różni się od tego faktycznego

takijasiu wrote:

nie mówię o tym, co widać od razu (kondensator), tylko wewnątrz, pod nim. Wydaje mi się, że są tam zwoje owinięte taśmą.
    Specem nie jestem, to pytam, po to to forum nie ? A i bez elektryka się obędzie jak ktoś merytorycznie, bez uszczypliwości podpowie jak to podpiąć :)

Rzeczywiście, to coś owinięte żółtą kosztulką to może być nawinięty transformator.
    Mierzejewski46
    Level 32  
    Dziwię się wszystkim tym którzy kupują ładowarki i akcesoria do swoich sprzętów wartych kilkaset lub kilka tysięcy złotych akcesoria ze źródeł niepewnych i wątpliwej jakości. W cenie produktu z allegro można kupić gniazdo elektryczne dobrej jakości,a nie gniazdo z ładowarką. I to jeszcze na stałe podłączonej do sieci elektrycznej 230V. Ile to pożarów wywołały takie urządzenia. Na produkcie który przedstawiłem jestem pewny. W domu mam 5 takich gniazd od paru lat i działają bez zarzutu. Pracują tylko wedy gdy jest podłączone urządzenie. Oszczędność energii i bezpieczeństwo. Porada dla autora. Zwrócić jak najszybciej ten badziew, (albo za taką kwotę do kosza) i zakupić dobrej jakości sprzęt. Kosz porównywalny z dobrej jakości kilogramem kiełbasy. A to zakup na lata.
    anchilos
    Level 34  
    Mierzejewski46 wrote:
    Dziwię się wszystkim tym którzy kupują ładowarki i akcesoria do swoich sprzętów wartych kilkaset lub kilka tysięcy złotych akcesoria ze źródeł niepewnych i wątpliwej jakości

Bardzo celna uwaga.

Pozdrawiam.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Drobna uwaga - praktycznie nie da się zbudować bezpiecznej przetwornicy o takich, jak na foto wymiarach 220VAC / 5VDC, choćby na prozaiczny odstęp pomiędzy ścieżkami PCB dla takiego gradientu napięć. Miniaturyzować można sobie damski zegarek kwarcowy, a nie zasilacze sieciowe. :!:
    Mierzejewski46
    Level 32  
    Drobna uwaga - praktycznie nie da się zbudować bezpiecznej przetwornicy o takich, jak na foto wymiarach 220VAC / 5VDC, choćby na prozaiczny odstęp pomiędzy ścieżkami PCB dla takiego gradientu napięć. Miniaturyzować można sobie damski zegarek kwarcowy, a nie zasilacze sieciowe.

Racja. Przynajmiej mam sprawdzonego producenta i zadowalającą jakość. Era ładowarek transformatorowych odeszła do lamusa. Jeszcze zasilam swoje ledy toroidem,ale tylko dlatego, że mi ich zbywa.
    chudybyk
    Level 31  
    praktycznie nie da się zbudować bezpiecznej przetwornicy o takich, jak na foto wymiarach 220VAC / 5VDC

Pewnie i się nie da. Ale da się "nie całkiem bezpieczną". ;-) Czy tam nie jest przypadkiem układ składający się ze scalaczka, dławika i kondensatorka? Coś jak LNK304GN? Ładować pomalutku będzie. Może nawet nie trzepnie od razu, jeśli nie pomylimy L i N. Czasem tylko wyskoczy różnicówka. ;-) To takie gniazdo tylko dla skośnookich hardkorów.
    W powyższym kontekście bardzo chciałbym zobaczyć papier, na podstawie którego znajduje się na gniazdku znak CE.
    zybex
    Helpful for users
    Jakiś czas temu montowałem podobne gniazdo (podwójna ładowarka) u syna. Cena jego to około 75 zł. Przed chwilą widziałem na znanym portalu podobne za około 30 zł, jednak tam wyraźnie jest napisane, że nie jest to ładowarka. Zatem trzeba zwracać uwagę na to co się kupuje. Wspomniane gniazdo (te za ok. 75 zł) było najtańszym jakie udało mi się wtedy znaleźć. Istotny był też kolor grafitowy.
    Mierzejewski46
    Level 32  
    fryh11 wrote:
    ku mojemu zaskoczeniu nie jest ono bezpośrednio połączone z gniazdkiem tj. Posiada osobne przewody fazowe i masowe

Powinna być informacja, że użytkownik podłącza na własne ryzyko. Chińczyk niegłupi. Albo kogoś sumienie ruszyło i kabelki zostawił do weryfikacji użytkownika (podłączyć czy nie). Ciekawe jaką wydajność prądową ma to maleństwo.