Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

dt1 21 Jun 2020 17:11 8907 17
e-mierniki
 • Witajcie.

  Na portalu elektroda.pl została kiedyś stworzona czarna lista zasilaczy. Od pewnego czasu nie była aktualizowana, powstały nowe marki, a niektóre marki wypuściły nowe, bardziej dopracowane modele zasilaczy. Zgłosił się do nas przedstawiciel marki Akyga pisząc, że firma czuje się poszkodowana umieszczeniem całej marki na czarnej liście, pomimo że posiada w swoim portfolio zróżnicowane modele: Basic, Pro, Ultimate. Dzięki uprzejmości firmy Ropla otrzymaliśmy do testów model AK-U4-500 - czyli model z serii Ultimate:

  https://pl.akyga.com/produkty/603-zasilacz-atx-ak-u4-500-500w-80-bronze.html

  Uprzedzając ewentualne pytania - to nie jest artykuł sponsorowany. Nie jest to żadna reklama. Celem tego testu nie jest ani zachęcenie, ani zniechęcenie do produktu. Jest to chęć sprawdzenia, czy zasilacz kojarzony z czarną listą rzeczywiście jest tak straszny, jak się go wyobraża. W sieci nie znalazłem żadnego rzetelnego testu modeli z serii U4 (znalazłem test modelu U3 z 2011 roku, ale to zupełnie inny model). Czy Akyga Ultimate da radę? :)

  W momencie pisania tego artykułu cena modelu AK-U4-500 to około 180 złotych w najtańszych sklepach (według Ceneo). To daje poziom cenowy zbliżony do Corsaira VS450, Chiefteca GPS-500A8, ewentualnie minimalnie taniej da się kupić podstawowy model SPC - Elementum SI 550W.

  Podziękowania dla @TONI_2003 za merytoryczne podpowiedzi i pomoc przy korygowaniu błędów, @Tomasz TweakPC za przeprowadzenie pomiarów zasilacza oraz dystrybutorowi - firmie @Ropla za dostarczenie jednostek do testów ;)

  2. Pudełko

  Zasilacz sprzedawany jest w minimalistycznym brązowym pudełku, bez jakichkolwiek bajerów. Na pudle są zawarte najważniejsze informacje o zasilaczu, chociaż są na nim pewne sprzeczności (może to wynikać z "uniwersalności" pudełka i przeznaczenia jego być może dla kilku modeli). Informacje o zakupionym modelu są zamieszczone natomiast na naklejce, więc powinny być poprawne. Pudełko spełnia swoje podstawowe funkcje - chroni zasilacz wystarczająco dobrze (dodatkowo zapakowany jest on wewnątrz w folię bąbelkową), a także są na nim umieszczone podstawowe parametry urządzenia. Nie jest kolorowe i błyszczące, ale za to przecież klient musi finalnie dopłacić, więc dla mnie jest to słuszny krok w przypadku zasilacza skierowanego na średnią półkę.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Z graficznych informacji ogólnych na opakowaniu dowiemy się, że zasilacz posiada PFC, generuje niski poziom hałasu, posiada 12 cm wentylator, pojedynczą linię 12V, sprawność ponad 80%. Dowiemy się również o obecności pięciu zabezpieczeń:
  - OVP (Over Voltage Protection - czyli zabezpieczenie w przypadku przekroczenia poziomu napięć),
  - OCP (Over Current Protection - zabezpieczenie, które powinno zadziałać przy przeciążeniu linii zasilającej),
  - OPP (Over Power Protection - zabezpieczenie powinno zadziałać po przekroczeniu maksymalnej mocy, którą jednostka może dostarczyć),
  - OTP (Over Temperature Protection - zabezpieczenie przed przegrzaniem)
  - SCP (Short Circuit Protection - zabezpieczenie przed zwarciem na liniach wyjściowych).

  Pod grafikami jest zamieszczona również informacja, że jest to "230V/50Hz EU Edition". Uważny obserwator zauważy, że na białej naklejce jest już inna informacja i przy AC Input podano 115/230V 60/50Hz.

  Oglądając pudło dalej na jednej ze ścianek znajdziemy wypisaną drobnym druczkiem w ośmiu językach informację (pisownia oryginalna):
  Quote:
  Zasilacz Akyga® ATX 2.31 - Specyfikacja oraz rodzaje wtyczek umieszczono w tabelach na naklejce zabezpieczającej pudełko. Wysokiej sprawności >80%. Wyposażony w PFC (filtr poprawa współczynnika mocy), cichy 12 cm wentylator oraz jedną silną linię 12V która zapewnia lepszą dystrybucję mocy pomiędzy procesorem i kartami graficznymi. Posiada zabezpieczenia OVP (zabezpieczenie nadnapięciowe), OCP (zabezpieczenie nadprądowe), OPP (zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe), OTP (zabezpieczenie przed przegrzaniem), SCP (zabezpieczenie przeciwzwarciowe).


  Czas obejrzeć zasilacz :)

  3. Wygląd zewnętrzny

  Po wyjęciu z folii bąbelkowej ukazuje się zasilacz w czarnej obudowie.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Waga zasilacza wraz z jego kablami to 1285 gram (to tylko czysto informacyjne stwierdzenie, na podstawie wagi nie powinno się określać jakości zasilacza). Główna wiązka zasilająca jest w oplocie, wszystkie pozostałe są bez oplotów, a do tego są kolorowe, tak więc raczej jest to propozycja skierowana do osób, które nie mają okna w obudowie (albo którym żółte i czerwone kable nie przeszkadzają). Do samej obudowy raczej nie można się przyczepić. Eleganckie malowanie, czarna delikatnie chropowata tekstura. Ślady paluchów na niej nie zostają, chyba że się bardzo postaramy. Blachy dość sztywne, nieźle spasowane, nie ma luzów. Sama obudowa raczej klasyczna i bez wielkich niespodzianek - dolna część jest zajęta przez wentylator 120 mm z czarnym, drucianym grillem (też miły dodatek przy tej półce cenowej), góra gładka. Na jednej z bocznych ścianek naklejka z parametrami zasilacza - duża i czytelna, informacje na niej pokrywają się z informacjami z białej naklejki na pudle. Na drugiej bocznej ściance wytłoczone logo Akyga. Tył standardowy - większość stanowią otwory wentylacyjne, jest też wejście na przewód zasilający oraz wyłącznik. Pod gniazdem zasilającym informacja na zielonej naklejce: "Input AC 230V". Na naklejce na tym samym zasilaczu AC Input 115/230V. Dla nas nie ma to większego znaczenia mając w gniazdkach 230V, ale producent powinien zadbać o to, by nie było takich rozbieżności.

  Wiązki zasilające wyglądają następująco:
  1) główna - około 43 cm, wtyk 20+4 pin (odłączane 4 pin)
  2) CPU - około 59 cm, wtyk 4+4 pin (odłączane 4 pin)
  3) GPU - około 48 cm, wtyk 6 pin, następnie około 13 cm i wtyk 6+2 pin (odłączane 2 pin), czyli nieco ponad 60 cm do końcowego wtyku
  4, 5) SATA - 3 wtyki, pierwszy z nich 43 cm od zasilacza, następnie 13 cm dalej kolejny, następnie 13 cm dalej trzeci i ostatni wtyk na wiązce
  6) MOLEX+FDD, pierwszy wtyk MOLEX 43 cm od zasilacza, następnie 13 cm dalej kolejny MOLEX, następnie 13 cm dalej wiązka zakończona mini MOLEXem dla FDD

  Kable są dość miękkie, napisy na nich świadczą o tym, że są przekroju 18 AWG (czyli średnica około 1.0 mm). Kable we wszystkich wiązkach są tego przekroju. Wyjątkiem są przewody linii sygnałowych oraz te, na których nie występują duże obciążenia (czyli -12V, +5V Stand_by). Na pochwałę zasługuje może mało istotny detal - rozłączane wtyki 20+4, 4+4 oraz 6+2 pin są skonstruowane w taki sposób, że do ich złączenia trzeba wsunąć jeden kawałek wtyku w drugi. To powoduje, że wtyk zachowuje się jako jedna całość - nie rozłazi się na wszystkie strony i łatwiej go wpiąć do docelowego gniazdka. Drobiazg, ale cieszy.

  Jeśli chodzi o ilość wtyków i ich rozłożenie na wiązkach to nie mam zastrzeżeń. Co prawda wolałbym wtyki do zasilania karty graficznej na osobnych wiązkach, ale zasilaczach z tej półki cenowej zamontowanie dwóch wtyków na jednej wiązce jest praktycznie normą. Jedynie przyczepiłbym się o dość krótkie przewody głównej wiązki oraz zasilania karty graficznej (w przypadku konieczności wykorzystania obu wtyków). Są na tyle krótkie, że ładne i prawidłowe ułożenie ich w niektórych obudowach, w których zasilacz jest montowany u dołu, może być trudne lub niemożliwe. Kilka centymetrów więcej by się zdecydowanie przydało.

  4. Analiza wnętrza

  Noty aplikacyjne głównych elementów zasilacza są umieszczone w postaci załączników do tego postu.

  Po otwarciu obudowy ukazuje się wnętrze zasilacza. Chłodzenie zapewnia wentylator o oznaczeniu M1202512M firmy Kexiang Hardware. Niestety znalezienie specyfikacji tego wentylatora było niemożliwe. Jest to wentylator dwupinowy, z dziewięcioma łopatkami. Sądząc po maksymalnym poborze prądu z naklejki (0.14A) jest to raczej wolniejszy wentylator. Jest on częściowo zakryty tworzywem aby wymusić lepszy obieg powietrza wewnątrz zasilacza.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Stopień wejściowy.
  Napięcie zasilające z gniazda wejściowego jest dostarczane na płytkę dwoma dość cienkimi przewodami (równie cienki przewód jest użyty do podłączenia styku przewodu ochronnego do obudowy). Na wejściu mamy bezpiecznik (wlutowany), kondensator typu X, dławik, dwa kondensatory typu Y i mostek prostowniczy (bez chłodzenia radiatorem). Za mostkiem prostowniczym umieszczono jeszcze jeden kondensator filtrujący i kondensator główny. Stopień wejściowy okrojony do minimum. Szkoda, że nawet warystor został pominięty (a miejsce na płytce na niego jest).

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Strona pierwotna
  Kondensator główny AsiaX (Fuhjyjin Electronic Shenzhen) ma pojemność 220µF, maksymalne napięcie pracy określono na 420V. Jest to kondensator serii LHX (do zastosowań ogólnych, nie jest to wersja o podwyższonej niezawodności) o temperaturze pracy do 105°C i trwałości 1000 godzin (przy pracy w takiej temperaturze).

  Kontrolerem PWM oraz jednocześnie PFC jest układ CM6805. Na umiarkowanych rozmiarów radiatorze umieszczono po jednej stronie tranzystor z nim współpracujący przy PFC - ITA13N50R - 500V, Rds(on) 0.4Ω, zniesie prąd do 52A przy pracy impulsowej (przy 100 stopniach z wykresu wynika, że jest to już około 30A) lub do 13A przy ciągłym obciążeniu. Po tej samej stronie radiatora umieszczono jeszcze bardzo szybką diodę BYC10-600 dedykowaną do układów PFC (recovery time: 19ns).

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Po drugiej stronie tego samego radiatora są zamontowane tranzystory główne ITA15N50A - 500V, Rds(on) 0.33Ω, prąd do 60A przy pracy impulsowej, 15A przy ciągłym obciążeniu. Dodatkowo na tym samym radiatorze zamontowano jeszcze jeden tranzystor ITA13N50R dla przetwornicy pomocniczej (stand-by). Kontrolerem przetwornicy pomocniczej jest układ GR8937L.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Strona wtórna
  Transformator główny posiada dwie sekcje po stronie wtórnej - jedna dla napięcia +12V, druga dla napięć +3.3V oraz +5V. Na drugim radiatorze zamontowano cztery podwójne diody Shottky'ego. Dwie diody Mospec S30C60C (Max 60V, 30A przy pracy impulsowej) połączone równolegle pracują na linii 12V. Pozostałe dwie diody Mospec S30C45C (Max 45V, 30A przy pracy impulsowej) pracują po jednej sztuce na linii 3.3V oraz 5V.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Wszystkie kondensatory elektrolityczne użyte do filtrowania napięcia po stronie wtórnej są marki ChengX serii GR do 105°C. Według karty katalogowej powinny one mieć żywotność do 3000 godzin pracy w ich maksymalnej temperaturze eksploatacji.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Układem supervisora odpowiedzialnym za pracę części zabezpieczeń jest GR8313. Kontroluje on trzy dodatnie linie zasilające (+3.3V, +5V, +12V) pod kątem napięć (czyli realizuje funkcje OVP i UVP). Na płycie w pobliżu radiatora po stronie wtórnej znalazłem też czujnik temperatury, pewnie odpowiedzialny za OTP i/lub za sterowanie obrotami wentylatora. Główny kontroler PWM ma możliwość zrealizowania zabezpieczeń OPP i SCP. Testowanie zabezpieczeń będzie przeprowadzone przy okazji pomiarów :)

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Sama płyta wygląda przyzwoicie, czarny laminat, elementy rozsądnie rozłożone, co również zapewni adekwatne ich chłodzenie. Kable głównych linii zasilających poupinane w metalowe konektory, które dopiero potem są wlutowane. Pozostałe przewody są wlutowane jako jeden pięciopinowy konektor. Jedyne do czego można się przyczepić, chociaż to bardziej estetyka, która wewnątrz nie powinna mieć znaczenia - to wygięte finy radiatorów oraz sąsiedztwo elementów półprzewodnikowych na radiatorach nieco upaprane pastą termoprzewodzącą. To jednak tylko detal.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Jeśli chodzi o spód płyty - nie ma na nim żadnych elementów. Bardzo wiele elementów ma pozostawione dość długie wyprowadzenia i są one dociśnięte w kierunku laminatu, to jedyny większy minus, który zauważyłem. Lutowanie przewodów wyjściowych jest OK - są one przycięte poprawnie. Ścieżki, przez które płynie większy prąd są dodatkowo pocynowane.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Na podstawie użytych elementów można stwierdzić, że jest to półka raczej budżetowa, widać oszczędności jeśli chodzi o zastosowane elementy.

  Wyniki pomiarów zostaną przedstawione przez Kolegę @Tomasz TweakPC w kolejnym poście.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  dt1
  Admin of Computers group
  Offline 
  dt1 wrote 37559 posts with rating 4238, helped 4925 times. Live in city Gdynia. Been with us since 2003 year.
 • e-mierniki
 • #2
  Tomasz TweakPC
  Level 8  
  5. Pomiary

  Słowo wstępne
  Zasilacz dotarł do mnie przez Forum Elektroda, @dt1 zapytał mnie, czy mógłbym zrobić test zasilacza, gdyby wysłano mi próbkę. Po pewnych opóźnieniach test jest gotowy.

  Zazwyczaj wykonuję kilka testów w celu skompensowania wahań wyników, aby uniknąć błędów. Następnie wyniki są oceniane, jeśli wyniki wydają mi się nietypowe, sprawdzam ponownie. W tym przypadku nie było to możliwe, ponieważ podczas testu zasilacz padł. Wyniki zostały sprawdzone i niektóre testy zostały przeprowadzone kilka razy, ale nie wszystkie, dlatego nie spełniają moich standardów.

  Test

  Konfiguracja przewodów zasilacza Akyga Ultimate pasuje do zasilacza tej klasy wydajności. Jedyną rzeczą, o której warto jednak wspomnieć jest to, że stosowane są tylko 6 pinowe i 6+2 pinowe złącza PCIe. Kable wyglądają na tanie, ale według opisu mają przekrój AWG18.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Linia 12V zasilacza może dostarczyć 420W, co przy modelu o mocy całkowitej 500W pozwala na założenie, że mamy do czynienia z zasilaczem z regulacją grupową napięć.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Środowisko testowe

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Elektroniczny tester obciążenia, testowany krzyżowo z Chroma ATE firmy Listan w Hamburgu, CM Chroma Eidhoven i TweakPC Chroma, oscyloskop Rigol DS1054Z (ustawienia testowe zgodne ze specyfikacją Intel ATX), laserowy licznik obrotów, multimetr itp.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Round_robin_test

  Sprawność

  Zasilacz został przetestowany od 10 do 100% obciążenia, w 10% krokach.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Wydajność jest dobra jak na tani zasilacz, osiąga maksimum 85% przy obciążeniu od 30 do 50%. Zasilacz Akyga posiada certyfikat 80Plus Bronze i tutaj zaczyna się robić dziwnie, w teście nie osiąga wartości certyfikatu, z 87.7% w szczycie.

  https://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSuppliesDetail.aspx?id=1387&type=2

  Problemem jest, że zasilacz został certyfikowany przy 115V i 60Hz.
  Tu został przetestowany przy napięciu wejściowym 230V. Zwykle zasilacze certyfikowane na 115V są nieco bardziej wydajne przy 230V.
  Testowany zasilacz jest w wersji 230V i prawdopodobnie różni się on od wersji poddawanej testom 80 plus. To dziwne, że zasilacz w wersji 230V EU korzysta z certyfikatu dla wersji 115V lub Multi Range.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Napięcia

  Przy symetrycznym obciążeniu spadek napięcia mieści się w zakresie specyfikacji ATX, z maksymalnym spadkiem napięcia wynoszącym 5%.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Zasilacz posiada pojedynczą linię 12V, więc tytułem wyjaśnienia: obciążenie linii 12V jest generowane symetrycznie i mierzone w trzech punktach:
  12V1 ATX 24pin + Molex
  12V2 PCIe
  12V3 EPS (zasilanie CPU)

  Crossload

  W teście obciążenia krzyżowego zasilacz nie reaguje tak dobrze, co jest typowe dla taniego, grupowo regulowanego zasilacza. Tutaj napięcia mocno się rozchodzą przy obciążeniach krzyżowych. W teście symulowano dwie skrajne sytuacje, jedno obciążenie maksymalne na linii 12V i minimalne na napięciach wtórnych. Następnie odwrotnie: maksymalne obciążenie na linii 3.3V i 5V oraz niskie obciążenie na linii głównej 12V.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Opis trzech tabeli

  W pierwszych dwóch wybrano początkowe napięcie testowe przy 10% symetrycznym obciążeniu jako wartość referencyjną.
  W trzeciej tabeli następnie dwie ekstremalne sytuacje.
  W ostatnim przypadku obciążenia, napięcia ulegają znacznemu odchyleniu, co jest typowe dla zasilaczy z regulacją grupową. Uzyskane rezultaty znacznie przekraczają 5-procentową granicę tolerancji w specyfikacji ATX.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Tętnienie Napięcia

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Tętnienie na linii 12V mieści się w zakresie dozwolonych 120mV.
  Na liniach 5V i 3.3V jesteśmy powyżej poziomu dopuszczanego w specyfikacji. Nawet jeśli dokładność pomiaru będzie brana pod uwagę, osiągamy tutaj 70mV, czyli znacznie powyżej dopuszczalnego poziomu 50mV.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)
  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Przedstawione pomiary dla zasilacza pracującego z pełnym obciążeniem uwzględniające dłuższą próbkę (5-10ms) oraz krótki wycinek (5-10µs).

  Obwody ochronne

  Zabezpieczenie OPP zadziałało przy obciążeniu 633W.

  Przy zwarciach zasilacz reaguje tylko na linii 12V, zabezpieczenie nie działa przy zwieraniu linii 5V. Zasilacz nie posiada zabezpieczenia przed zbyt dużymi prądami OCP. Podczas testu OCP na linii 5V zasilacz się zepsuł, ale w mało spektakularny sposób.

  Wentylator

  Wentylator zasilacza Akyga Ultimate jest regulowany proporcjonalnie do obciążenia zasilacza, opóźnienie spowodowane regulacją temperatury nie było odczuwalne.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Wentylator działa w zakresie od 1000 obr/min do nieco poniżej 1900 obr/min, dlatego zasilacz jest co najmniej słyszalny przy mniejszym obciążeniu i wyraźnie słyszalny przy pełnym obciążeniu.

  Obroty wentylatora:
  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)

  Podsumowanie

  O tym, czy Akyga Ultimate powinna zostać wpisana na czarną listę, czy nie, powinien decydować każdy po teście sam.
  Ponieważ Akyga ma złą reputację, wynik końcowy jest zaskakująco dobry.
  Pozytywnie zaliczam producentowi, że dostarczył próbkę do testu. Niewielu producentów odważy się to zrobić, gdy mają zostać przeprowadzone odpowiednie testy.

  Pozytywnym aspektem Akyga Ultimate jest to, że zasilacz może zapewnić wydajność deklarowaną na nim. W swoim zakresie cenowym jest to punkt, o którym warto wspomnieć. Efektywność nie jest zła, nawet jeśli obiecane wartości są nie całkiem osiągane. Regulacja napięcia nie jest zaskakująca dla taniego, grupowo regulowanego zasilacza.

  Tętnienie napięcia mogłoby być lepsze, ponieważ znajdują się one bardzo blisko granic dopuszczalnych w przypadku linii 12V, natomiast znacznie przekraczają dopuszczalne normy w przypadku linii 3.3V oraz 5V.

  Pozostaje jeszcze kwestia OCP, naprawdę negatywnym zaskoczeniem jest częściowy brak zabezpieczenia przed zwarciem. Nie jest to jednak nietypowe w przypadku tanich zasilaczy. Nawet popularne SilentiumPC Vero L2/L3 nie mają OCP.

  W końcu wszystko zależy od ceny, jeśli zasilacz kosztuje więcej niż 200 zł to konkuruje ze znacznie lepszymi produktami, jak np. Be Quiet System Power czy Xilence Performance A+.

  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze) Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)
 • e-mierniki
 • #3
  dt1
  Admin of Computers group
  6. Zakończenie

  Pora na krótkie podsumowanie. Najpierw minusy.

  Urządzenie nie jest konsekwentnie oznaczone, w czterech różnych miejscach występują dwa różne warianty informujące o napięciu wejściowym - na plombie opakowania i tabliczce (naklejce) informacyjnej zasilacza - że jest to zasilacz przystosowany dla napięć 115V/230V 50Hz/60Hz, z kolei na opisach kartonu i na małej naklejce przy gnieździe na przewód zasilający jest informacja o tylko 230V. Dla nas, jako użytkowników sieci energetycznej 230V nie ma to większego znaczenia, ale taki brak konsekwencji nie wygląda dobrze. To drobiazg, który warto poprawić, bo wygląda, jakby producent nie mógł się zdecydować, co sprzedaje.

  Również przydałoby się wyjaśnienie, w jaki sposób model, który nie był w stanie osiągnąć sprawności deklarowanej dla certyfikatu 80+ Bronze legitymuje się takim certyfikatem (do tego jest to certyfikat dla pomiarów przy napięciu sieciowym 115V - a otrzymaliśmy model opatrzony tym certyfikatem, który może być zasilany tylko z 230V (lub może ze 115V i 230V, zależy które naklejki "mają rację"). Testy pokazały, że sprawność nie jest zła, ale odbiega od wymagań 80+ Bronze - i odchyłka jest na tyle duża, że wykluczamy na tym etapie błąd pomiarowy.

  Dalej - tętnienia wykraczają poza normy określone w standardzie ATX. Co prawda tętnienia dla napięcia 12V zmieściły się "na styk", ale dla 3.3V i 5V przy maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu tych linii tętnienia wyleciały według pomiarów ponad 40% ponad normę. Prawdopodobnie przy dużo niższym obciążeniu tych linii (a w obecnych komputerach nie są one szczególnie mocno obciążone) będzie to już akceptowalny poziom.

  No i najgorsze - zasilacz nie przeżył testu przeciążeniowego OCP. W związku z tym jest możliwa jedna z opcji - albo zasilacz go nie ma (za to jest wyszczególniony na opakowaniu), albo jest to zabezpieczenie nieobecne na liniach 3.3V/5V a obecne jedynie na linii 12V, albo zabezpieczenie to jest źle skonfigurowane. W każdym razie nie polecamy przeciążania lub zwierania linii 3.3V lub 5V - zasilacz już nie wstanie. Tak więc przy zabezpieczeniach OCP i SCP stawiamy duży znak zapytania.

  Wentylator przy niskich obciążeniach mógłby się kręcić trochę wolniej - nawet gdy zasilacz się "nudzi" to wentylator zasuwa ponad 1000 RPM i jest całkiem słyszalny (chociaż jego dźwięk - przynajmniej mi - nie wydał się szczególnie uciążliwy, szczególnie przy niższych prędkościach).

  Teraz plusy.

  Zasilacz jest w stanie dostarczyć tyle mocy, ile wskazuje naklejka. Przeżył testy obciążeniowe wszystkich linii od 10 do 100% i przy symetrycznych obciążeniach jego napięcia mieściły się spokojnie w normach.

  O ile przy teście Crossload przy maksymalnym obciążeniu 3.3V/5V napięcie na linii 12V wyszło poza dopuszczalne 12.6V, to przy maksymalnym obciążeniu 12V na liniach 3.3V i 5V wyniki były zupełnie dobre. Dlaczego mimo wykroczenia poza normę ATX nie traktuję tego jako dużego minusa? Gdyż w komputerach z ostatniej dekady (i nawet starszych) głównie używaną linią jest 12V, więc sytuacja przedstawiona w teście Crossload obciążająca do bólu niższe napięcia w komputerze nie ma większych szans wystąpić. Prędzej wystąpi sytuacja z niskim obciążeniem 3.3V/5V i wysokim obciążeniem 12V - i z taką sytuacją zasilacz sobie poprawnie radzi.

  Na plus zasługuje również całkiem przyzwoite wykonanie zasilacza oraz zupełnie wystarczająca ilość wtyczek dobrze rozrzucona na poszczególnych wiązkach (mogłyby te wiązki być mimo wszystko trochę dłuższe).

  Czy ten model powinien być na czarnej liście?

  Moim zdaniem nie. Nie jest on wcale gorszy od niektórych modeli, które na czarnej liście nie są. Ba, ma on nawet całkiem spore szanse być lepszy, niż zasilacze "zaakceptowane do eksploatacji" na tej liście. Podejrzewam, że spokojnie może stanąć do walki z SPC Elementum, który co jakiś czas w oszczędniejszych budżetowo zestawach się pojawia. Przy prawidłowej eksploatacji nie powinien taki zasilacz wyrządzić szkód w sprzęcie. Nie miałbym większych obaw jeśli miałbym go podłączyć do komputera generującego małe obciążenie (biuro/www/multimedia) czy nawet średnie (konfiguracja do gier z niezbyt ciężką kartą graficzną). Na pewno nie jest to ta Akyga kojarzona z wybuchowymi zasilaczami najniższej jakości.

  Przy następnej rewizji tego modelu moim zdaniem fajnie byłoby delikatnie przedłużyć wiązki, dodać/poprawić OCP/SCP (lub wykreślić je z pudełka) oraz przyjrzeć się tętnieniom na liniach 3.3V/5V. Wtedy, jeśli cena nie wzrośnie, mógłby być to nawet produkt warty rekomendacji.
 • #4
  tzok
  Moderator of Cars
  Na pewno rozważyłbym zakup tego zasilacza, jednak nieco rażą mnie pewne niedoróbki, nazwijmy je estetyczne. Przyjęło się, że przewody zasilające mają kolory brązowy i niebieski, natomiast przewód ochronny jest żółty z zielonym paskiem (i dla elektryków, ten kolor to "świętość"). Ponadto nie zaszkodziłyby koszulki termokurczliwe na stykach gniazda IEC i włącznika sieciowego (zwłaszcza że gniazdo jest wyjmowane na zewnątrz i istnieje szansa, że może się odkręcić i wysunąć z obudowy). Wypadałoby też, żeby przewody zasilające (a przynajmniej przewód ochronny) wewnątrz obudowy miały taką samą (lub większą) średnicę, jak przewód zasilający, tj. 0,75 mm².

  Z serwisowego punktu widzenia dużym plusem jest wykonanie elektroniki wyłącznie w oparciu o elementy THT.

  Podczas gdy złączy SATA, jak dla mnie, ma aż nadto, to brakowałoby mi złączy Molex (i mini-Molex).
 • #5
  simw
  Level 26  
  tzok wrote:
  Na pewno rozważyłbym zakup tego zasilacza, jednak nieco rażą mnie pewne niedoróbki,
  dt1 wrote:
  No i najgorsze - zasilacz nie przeżył testu przeciążeniowego OCP. W związku z tym jest możliwa jedna z opcji - albo zasilacz go nie ma


  A ja bym go pod żadnym pozorem nie kupił.  Bezczelność takich producentów jak widać jest ogromna, historia całkiem podobna do tej z greencel niedawno poruszana na elektrodzie. Produkują półprodukty i jeszcze się oburzają, gdy takie coś trafia na czarną listę - na pochybel im :)
 • #6
  Tomasz TweakPC
  Level 8  
  @simw

  Akyga nawet nie wybuchła podczas nagrania u X-Kom, oto jak to wygląda:

  Ale to już jest różnica do starego "Akyga Basic", ten Akyga Ultimate radzi sobie z pełnym obciążeniem 500W.
 • #7
  dt1
  Admin of Computers group
  @simw: na filmiku jest zasilacz Akyga Basic. Ten jak najbardziej na czarnej pozostaje. W zasadzie testowany Ultimate był w stanie dostarczyć 100% tego, co deklaruje tabliczka, a nawet ciut więcej (do ponad 630W dojechał i wtedy się wyłączył, ale nie umarł). Nie twierdzę, że ten model Ultimate jest jakiś fantastyczny, ale jest zdecydowanie lepszy od Basica.

  W przypadku tego zasilacza z jego pewnymi mankamentami można byłoby walczyć ceną (ma te same niedociągnięcia co cała reszta tanich zasilaczy). Gdyby był ciekawiej wyceniony to brak SCP/OCP i niezaliczony Crossload przy dużym obciążeniu niskich napięć dałoby się jeszcze przeżyć.
 • #9
  młody14
  Level 37  
  Test zasilacza Akyga Ultimate AK-U4-500 (500W, 80+ Bronze)
  Żeby można było w ogóle go wziąć pod uwagę musiałby być co najmniej 50 zł tańszy. W tej cenie jest to totalnie nieopłacalny wybór.

  Znacznie lepiej wybrać coś z lepszą reputacją niż taką Akyge. Nie można bagatelizować tętnień napięć, które w tym przypadku wykraczają ponad normę. Jak dla mnie to raczej wszystko do zasilania spod szyldu tej marki powinno zostać na stałe na historycznej "czarnej liście".
 • #10
  dt1
  Admin of Computers group
  Na reputacji ta marka bardzo wiele traci, nawet jeśli wyprodukują totalnie poprawny zasilacz - to ze względu na niesmak po wybuchowych modelach z fantastyką dotyczącą obciążeń na naklejce i tak będzie się ciężko wybić. Jedynie ceną da się na naszym rynku zawalczyć.

  Realnie patrząc jestem bardzo ciekawy porównania head-to-head z SPC Elementum. Akyga ma 420W linię 12V, Elementum E2 SI-450 ma też 420W wydajności na 12V, więc z tym zasilaczem fajnie by go było porównać. Co prawda Elementum nie ma certyfikatu bronze, ale jak wyszło z pomiarów, jeśli chodzi o certyfikat Akygi Ultimate mieliśmy pewne wątpliwości. Elementum w wersji 450W kosztuje 140-150zł i tak według mnie dla klienta końcowego powinien być wyceniony ten model, żeby nieco zainteresowanie tym modelem wzrosło.

  Z ciekawostek - jest spora szansa, że marka zaczyna starać się o polepszenie wizerunku. Dostaliśmy testowe jednostki (i nie były to jednostki podrasowane dla testów, tylko standardowe jednostki z dystrybucji - kilka takich akcji w przeszłości już było, że więksi i teoretycznie bardziej renomowanie producenci zdecydowali się oszukać nieco wszystkich wysyłając do recenzentów nieco lepsze egzemplarze). Przedstawiciel był zainteresowany wynikami testu i nie naciskał w żaden sposób na wynik publikacji. Test poszedł w całości, pokazane były nie tylko dobre strony produktu, ale również zostały wypunktowane jego słabości.

  Z informacji, które posiadam (i myślę, że nikt nie będzie miał za złe, jeśli je tutaj podam - w końcu to świadczy tylko dobrze o marce) wynika, że dział R&D ma otrzymać te informacje i jeśli dobrze zrozumiałem intencje - w przyszłych rewizjach produktu niedociągnięcia mają znikać. Jeśli tak się rzeczywiście stanie to duży plus, bo faktycznie poprawiając kilka spraw da się z tej konstrukcji zrobić zupełnie ciekawy zasilacz.

  Sytuacja jest nieco ciężka, bo ze względu na wpadki ze słabymi modelami Akydze będzie ciężko zachęcić do siebie klientów. Również nazewnictwo serii wydaje mi się trochę nieadekwatne. Jak patrzę są trzy serie: Basic, PRO i Ultimate. Ja bym to widział tak, że seria Basic powinna być tania, ekonomiczna, ale wciąż bezpieczna, zakres cenowy 100-150zł za zasilacze miedzy 350 a 450W, wersja PRO to powinno być coś w miarę rozsądnego z certyfikatem Bronze czy Silver, pewnie wersje 400/500, może też 600W max pewnie w zakresie 150-250zł, a wersja Ultimate kojarzy mi się z czymś zarąbistym, więc jak dla mnie powinno to być coś z certyfikatem Gold (lub Platinum/Titanium - w końcu Ultimate oznacza przecież ostateczny albo najwyższy).

  Generalnie SilentiumPC mniej więcej tak się z tymi klasami wstrzeliło - jest Elementum (czyli podstawowy model, dość tani, 80+ bez bronze, bez wielkiego szału, ale ostatecznie bez głośnych wpadek), jest Vero - czyli ta klasa średnia ze standardem Bronze (czyli nazewniczo coś w okolice tego mojego PRO idące), no i Supremo, będące dość porządnym modelem GOLD.

  W Akydze mamy Basic, którego jednak wolałbym unikać, PRO - którego dokładnych cech nie znam i Ultimate, któremu do ostatecznego czy najwyższego nieco jednak brakuje, pewnie nawiązałby walkę z Elementum, może z Vero L2 po pewnym tuningu (ale już z L3 ze względu na zmiany jego konstrukcji byłoby ciężko).

  Co bym zrobił na miejscu Akygi?
  Aktualną serię Basic bym albo porzucił (lub zmienił jej markę), albo usprawnił do poziomu akceptowalności wyposażając w podstawowe zabezpieczenia. To przez serię Basic marka jest kojarzona źle. Ja rozumiem, że z tego taniego chłamu są pieniądze, bo ktoś kto nie ma pojęcia to kupuje, jest tanie, jest dużo wat, czysta okazja, więc na pewno klienci na to są. No ale przy takim produkcie trzeba się liczyć, że w przypadku awarii opinia idzie po forach.

  Aktualną serię Ultimate bym raczej zdegradował (nazewniczo) do poziomu PRO (nie wiem, co bym zrobił z obecnymi modelami PRO, jeśli się do czegoś nadają, może powinny zająć miejsce modeli Basic - jako Basic "plus" może, bo teraz plusy są modne...). W każdym razie model Ultimate wymagałby poprawek technicznych, aby w pełni spełniać normy ATX (tętnienia), spełniać progi 80+, którym się legitymuje. Trzeba zaimplementować OCP/SCP albo zrezygnować z opisywania tego zabezpieczenia w specyfikacji. To wszystko ciągnie za sobą dodatkowe koszta, ale jeśli coś się nazywa PRO czy Ultimate, to powinno to być na adekwatnym poziomie. Alternatywnie można przełknąć niedociągnięcia (chociaż niedociągnięcia i napis "ultimate" nie powinny być ze sobą nigdy łączone) i walczyć ceną. 140/150 złotych za model 500W z 80+ bronze. Żeby zachęcić klienta podniósłbym gwarancję do 3 lat (SPC daje 3 lata na swoje podstawowe Elementum). Realnie patrząc ciężko za 150 złotych znaleźć akceptowalny zasilacz o takich parametrach, więc od tego bym zaczął, bo przy cenach rzędu 180-200zł wybór jest znacznie większy i czasem lepszy.

  Tak więc chętnie popatrzę na zmiany w tym zasilaczu, jeśli takie nastąpią - czy będzie to rewizja U4b czy U5... :)
 • #11
  Tomasz TweakPC
  Level 8  
  @młody14 Tak, zgadzam się, że aby wziąć pod uwagę te zasilacze Akyga, muszą one być albo tanie, albo oferować funkcje, których inni nie mają w tym zakresie cenowym.
  Konkurencja oferuje nie tylko nazwę marki, gwarancję, ale także znacznie więcej za niewielką dodatkową opłatą. Xilence oferuje z Performance C podobny zasilacz za ~100zł, w Polsce SPS ELementum powinien być przeciwnikiem.

  Dobrym początkiem jest jednak ten zasilacz

  @df1
  Stara reputacja jest ciężko zapracowana, stawianie jej czoła nie będzie łatwe, zaobserwowałem to u Xilence. LC-Power też nie może od tego uciec. Czasami po prostu pomaga to zbudować nową markę albo „High End Brand”.
  niestety niektóre firmy robią to tylko w połowie drogi, rezygnują z tego i znowu z przodu jak Inter-tech.
  Brakujący certyfikat nie musi być negatywny, certyfikacja kosztuje. Chieftec je wykreśla, a zasilacze są co najmniej 80+ white 230V lub bronze 230V.

  Z jednej strony zgadzam się, że byli otwarci, starają się poprawiać i jeśli błędy są poprawiane, to świetnie. To wszystko jest dobre.
  Mam jednak problem z tym, jak mogło dojść do błędów i osoby trzecie zwracają na to uwagę. Nie jest to stabilna koncepcja na przyszłość, wewnętrzne zapewnienie jakości musi zostać znacznie poprawione. Nie jest to problem samej Akygi, ale problem, który mają wszyscy ci, którzy polegają na swoich dostawcach lub
 • #12
  helmud7543
  Level 43  
  Co do LC Power to oni kilka razy już wypuszczali niezłe sztuki - były na przestrzeni lat recenzje. Ale brak takich zabezpieczeń jak przeciw przeciążeniu czy przegrzaniu to trochę słabo jak dla mnie - wolę jak nie tylko sprzęt ale i sam zasilacz przeżyje awarię, nawet jak mocowo ma być słabszy. Inaczej bym patrzył na Akygę gdyby przeżyła. No ale przeciążenia potrafił nie przeżyć u mnie 650 W Chieftec więc tragedii nie ma.
 • #13
  Tomasz TweakPC
  Level 8  
  Dobrze znam LC Power. Od czasów GP3 miały one już częściej zasilacze, które można było kupić. Problem polega na tym, że LC Power nadal ma reputację i wciąż ma sporo śmieci. W zbyt dużym stopniu polegali oni również na obietnicach producentów, co doprowadziło do drobnych problemów z zasilaczami złota, które były dość solidne.
  http://www.jonnyguru.com/forums/showthread.ph...dyson-LC-Power-80-Plus-and-Fake-Retail-labels

  w przypadku przeciążenia AKyga się wyłącza, OPP działa. Tylko na 3.3V i 5V OCP nie działa, w praktyce jest raczej mało prawdopodobne że powoduje to problemy. W przeciwnym razie również znacznie więcej osób zgłosiłoby z SPS Vero L2/L3 negatywne, te zasilacze również nie mają OCP
 • #14
  pawelr98
  Level 39  
  Można by lepiej wykorzystać miejsce w tym zasilaczu, jest jeszcze w obudowie co nieco wolnego.
  Stosując nieco większą płytkę można by dodać dodatkowy filtr LC na wyjściu, który zmniejszył by tętnienia.

  Do tego wspomniane tu zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
  Ma być wykrycie nadmiernego prądu i wyłączenie zasilacza.
  To chyba nie jest jakoś bardzo wymagające zadanie.
  Zwłaszcza, że można mierzyć prąd poprzez dowinięcie uzwojeń na dławiku co pozwala zachować sprawność.
 • #15
  maniek992
  Level 9  
  "A ja bym go pod żadnym pozorem nie kupił."

  Jest różnica Basic, a Ultimate
 • #16
  Jawi_P
  Level 35  
  Ciężko mieć zaufanie do firmy, która może i wypuściła znośny model, ale reszty strach użytkować. Zapracowała na swoją opinię. Kiedy mam patrzeć na numerek serii i rok produkcji by nie kupić chłamu, no to podziękuję.
  Certyfikacja kosztuje, jest dobrze widziana przez klientów, a jak widziane jest podawanie certyfikacji dla modelu, który faktycznie jej nie ma?
  Z całego testu jest jeden bardzo duży plus dla tej marki, miała odwagę dać do testów swój produkt. Bo tego testu nie przeszło by zapewne wiele "bardziej markowych" modeli.
  Czy bym kupił? Zdecydowanie nie. Nie będę pamiętał, że akurat model AK-U4-500 jest ok.
  Poza tym, na jakim forum bym nie przedstawił swojego problemu ze sprzętem, to zawsze pierwszą poradę jaką dostanę to nieśmiertelne: "zmień zasilacz".
 • #17
  Tomasz TweakPC
  Level 8  
  Dużym problemem z takimi producentami jest to, że nigdy nie wiadomo jaka technologia będzie w zasilaczu za 3 miesiące. Wiem to od Linkworlda, który sprzedawał różne zasilacze pod tą samą nazwą. Producenci tacy jak Thermaltake również to zrobili (TT Berlin), ale z Akygą, LC Power, Linkworld, Inter-tech... może to mieć o wiele gorsze skutki.

  Jeśli jesteś zainteresowany tematem, nagrałem filmik z polskimi napisami.

  https://www.youtube.com/watch?v=O0HK92v1s5s
 • #18
  forest1600
  Level 17  
  Jawi_P wrote:
  Ciężko mieć zaufanie do firmy, która może i wypuściła znośny model, ale reszty strach użytkować. Zapracowała na swoją opinię. Kiedy mam patrzeć na numerek serii i rok produkcji by nie kupić chłamu, no to podziękuję.
  Certyfikacja kosztuje, jest dobrze widziana przez klientów, a jak widziane jest podawanie certyfikacji dla modelu, który faktycznie jej nie ma?
  Z całego testu jest jeden bardzo duży plus dla tej marki, miała odwagę dać do testów swój produkt. Bo tego testu nie przeszło by zapewne wiele "bardziej markowych" modeli.
  Czy bym kupił? Zdecydowanie nie. Nie będę pamiętał, że akurat model AK-U4-500 jest ok.
  Poza tym, na jakim forum bym nie przedstawił swojego problemu ze sprzętem, to zawsze pierwszą poradę jaką dostanę to nieśmiertelne: "zmień zasilacz".


  A ja się nie dziwię, że dali zasilacz do testów.. W końcu nie mają nic do stracenia, w najgorszym wypadku opinia na ich temat się nie zmieni.