Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie 3-fazowe kuchni a podłączenie urządzeń

wasyll25 21 Jun 2020 17:50 1068 14
    wasyll25
    Level 10  
    Witam serdecznie. Mam spory problem. Do kuchni mam pociągniety mam dwa kable 3 żyłowe 2,5. W skrzynce są one wpięte na zabezpieczenie trójfazowe.
    Zadowolony ze mam siłę w kuchni zrezygnowałem z gazu, lecz gdy dokopałem się do puszki okazało się że zasilona jest z każdej fazy: zmywarka, piec, mikrofala, czajnik, oraz oświetlenie mebli. Kiepsko to widzę ale czy mogę np połączyć mikrofalowe z piekarnikiem i jedną fazę dać na płytę?
    Moderated By Topolski Mirosław:

Wydzieliłem.
    3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

stanislaw1954
    Level 43  
    wasyll25 wrote:
    mam pociągniety mam dwa kable 3 żyłowe 2,5.W skrzynce są one wpięte na zabezpieczenie trójfazowe.
    W jaki sposób?
    wasyll25 wrote:
    okazało się że zasilona jest z każdej fazy: zmywarka, piec, mikrofala, czajnik, oraz oświetlenie mebli.
    Faz jest 3, a wymieniasz 5 odbiorów. Jak są zgrupowane(podłączone)?
    wasyll25
    Level 10  
    Z dwóch kabli na fazę wykorzystano dwa brązowe oraz jeden niebieski, pozostałe przewody są już podpięte standardowo.
    Do jednej fazy wpięte były: zmywarka i lampka.
    Do drugiej piec, do trzeciej mikrofala i gniazdko z czajnikiem.

Zastanawiam się czy tego nie pozmieniać.
    Do zmywarki i lampki dołożę lodówkę, piec dam do osobnego gniazdka, którym zasilana była lodówka. Mikrofala i czajnik zostaną razem.
    W skrzynce te dwa kable rozdziele na dwa osobne bezpieczniki, a do kuchni od skrzynki w przedpokoju pociągne kabel 5x2,5 i zasile z uwolnionej trojfazówki.
    Tylko że ten kabel będzie w kuchni pod meblami a nie w ścianie, jedynie w przedpokoju "odświeżyłbym" ściany i i go schował.
    Minusy tego rozwiązania są takie że z to odświeżenie miałem robić za rok, a dwa to nie wiem jak tam idzie instalacja i boję się pogorszyć sytuację.
    750kV
    Level 32  
    wasyll25 wrote:
    Z dwóch kabli na fazę wykorzystano dwa brązowe oraz jeden niebieski,...
    To wykonał ,,janusz elektryki". Niebieska żyła przewodu nie może być łączona z napięciem fazowym. Ten kolor jest zarezerwowany dla toru neutralnego (N).
    wasyll25 wrote:
    Do jednej fazy wpięte były: zmywarka i lampka.
    Do drugiej piec, do trzeciej mikrofala i gniazdko z czajnikiem.
    Każde gniazdo o planowanym poborze mocy od 2 kW wzwyż i każdy odbiornik o tych mocach (przyłączony bezpośrednio) musi być zasilany obwodem wydzielonym, to znaczy - zabezpieczonym oddzielnym wyłącznikiem nadprądowym w rozdzielnicy!
    wasyll25 wrote:
    ...a do kuchni od skrzynki w przedpokoju pociągne kabel 5x2,5 i zasile z uwolnionej trojfazówki.
    To ma sens.
    wasyll25 wrote:
    ..Tylko że ten kabel będzie w kuchni pod meblami a nie w ścianie,..
    A nie możesz poprowadzić przewodu w ścianie sąsiedniego pomieszczenia, za ścianą kuchni?
    wasyll25 wrote:
    ...a dwa to nie wiem jak tam idzie instalacja i boję się pogorszyć sytuację.
    Trzeba zaopatrzyć się w detektor przewodów w ścianie.
    wasyll25
    Level 10  
    Mam pewną zagwozdke, schemat z instrukcji pokazuje mi połączenie na dwie fazy, lecz już z pod płytą mam inny schemat w którym podłączam także L3. Mierząc rezystancje pomiędzy L1 a L2 oraz między N pomiar zaczyna się od 0 i rośnie powoli aż do skończenia skali. Natomiast przy L3 od razu wskazuje brak przejścia (pomiar poza skalą, max 2mohma)

[img-0] [img-1] [img-0] [img-1] [img-2]
    Zasilanie 3-fazowe kuchni a podłączenie urządzeń Zasilanie 3-fazowe kuchni a podłączenie urządzeń
    wasyll25
    Level 10  
    I co powinienem teraz wybrać?
    Mierzejewski46
    Level 36  
    Poprowadź przewód 5×2.5mm², lub jak masz miejsce to 4mm²,ale nie koniecznie. Płyta potrzebuje 2 fazy do działania. Ten trzeci L to zacisk że by fazowy nie walał się luźno po złączu,ślepy. Do PE podłączasz żółto zielony do zacisku N niebieski. Zacisk N powinien być z tym drugim N zmostkowany. Zworka powinna być w komplecie. Taka blaszka. Mógłbyś dać przewód 4 żyłowy. Łatwiej by go schować, ale to nie wiadomo czy kolorystykę dobierzesz. Powinien w nim być kolor żył żółto zielony niebieski i dwa czarne ew. brązowe. Zapytaj w hurtowni może będą mieli. Kolorystykę przewodów trz3ba zachować, żeby było zgodnie ze sztuką i wykluczyć pomyłkę. Pamiętaj o dobrym zarobieniu żył przewodu i pewnym dokręceniu złączy.
    maurycy123
    Conditionally unlocked
    W zeszłym tygodniu podłączałem kuchenkę tak jak jest na na pierwszym zdjęciu. Trzy fazy N + PE. W oryginale był jeszcze mostek między L1 i L2 który usunąłem. Po włączeniu do zasilania kuchenka działa. Więc chyba dobrze podłączyłem.
    Tu jest to też opisane:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3144204.html
    Mierzejewski46
    Level 36  
    Ten mostek zamontuj na zaciskach N kuchni.
    Mierzejewski46
    Level 36  
    To dobrze zrobiłeś
    wasyll25
    Level 10  
    Nie wiedziałem tylko czy ta 3 faza jest aktywna czy tylko po to by było do czego wpiąć luźny przewód. Ten luźny przewód można także wpiąć na N2 zamiast tego mostka, a w skrzynce do wspólnego N. Zwiększe w ten sposób przekrój N.
    Mierzejewski46
    Level 36  
    wasyll25 wrote:
    Nie wiedziałem tylko czy ta 3 faza jest aktywna czy tylko po to by było do czego wpiąć luźny przewód. Ten luźny przewód można także wpiąć na N2 zamiast tego mostka, a w skrzynce do wspólnego N. Zwiększe w ten sposób przekrój N.

Niepotrzebnie. Przekrój żyły wystarczy, a wpięcie dwóch przewodów pod jeden zacisk bywa problematyczne i pewniść styku się pogarsza. To pierwsze. A po drugie kolor tej wolnej L3 na pewno nie będzie zgodny z kolorystyką "zarezerwowaną dla przewodu N. Nie ma co dublować żył przy takim obciążeniu.
    wasyll25
    Level 10  
    Nie dokonca pod jeden zacisk, są tam dwa neutralne N1 i N2 połączone mostkiem. Mostek bym wtedy zdjął, a na oprawiony przewód założę termokurcz
    Mierzejewski46
    Level 36  
    A z drugiego końca przewodu? Jak zrobisz tak będziesz miał. Niebieską taśmą oznacz żyły N.