Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viesmann Vitodens 050 demontaż wymiennika

CyraX_X 21 Jun 2020 22:23 4224 16
    CyraX_X
    Level 10  
    Cześć

Chciałbym zdemontować i odkamienić wymiennik w piecu.
    Czy aby go zdemontować wystarczy odkręcić śrubę w różowym kole i wymiennik będzie można wyciągnąć?
    Viesmann Vitodens 050 demontaż wymiennika

Czy coś jeszcze należy zdemontować bo od frontu nie bardzo widać a wolę zapytać kogoś kto to robił.
    zales.vip
    Level 29  
    Wystarczy.
    Oczywiście świadomy jesteś ze musisz odciąć dopływ wody c.w.u. do kotła i opróżnić go z wody CO.
    CyraX_X
    Level 10  
    Domyśliłem się że trzeba będzie spuścić wodę bo jest króciec do podłączenia węża.
    CWU zakręcę na wejściu.

Odpowietrzenie takiego układu z wymiennikiem jak się odbywa? Może głupie pytanie: poprzez odpowietrzniki w kaloryferach czy inaczej?
  • Helpful post
    zales.vip
    Level 29  
    Cześć powietrza - odpowietrznikiem przy pompie. Cześć pewnie pójdzie w układ. Nie pamietam czy przy 050 jest odpowietrznik w górnej czesci wymiennika głównego. W starych 200 byl
    Napewno zakręć gaz i po napełnieniu puść go na chwile bez gazu. Zanim dostanie temperatury.
    CyraX_X
    Level 10  
    Dzięki za info.
    Ostatnie pytanko, Piecyk ma 3 lata czy bardzo niezbędnie, koniecznie potrzebne są nowe uszczelki do wymiennika czy z powodzeniem składacie na starych?
  • Helpful post
    zales.vip
    Level 29  
    Wymiennik płytowy jest chyba na uszczelkach wargowych, choć zdarzały się tez oringi. Nie pamietam jak jest w 050. Stare powinny się bez problemu dać założyć.
    Natomiast fajnie przed ponownym ich montażem wyczyścić je i przesmarować smarem silikonowym.
    Jeżeli to uszczelki wargowe to nie skręcaj ich na maxa.
    CyraX_X
    Level 10  
    zales.vip wrote:
    Wystarczy.
    Oczywiście świadomy jesteś ze musisz odciąć dopływ wody c.w.u. do kotła i opróżnić go z wody CO.

Zabrałem się za robotę i niestety zonk.
    Nie mogę spuścić wody z pieca bo coś źle robię.
    Jak zrzucić wodę z pieca? Odkręciłem zawór ten z nałożonym wężem i wg mnie woda z pieca nie zeszła tylko ciśnienie z instalacji CO. Obawiam się demontować wymiennik aby nie zalać piecaViesmann Vitodens 050 demontaż wymiennika Viesmann Vitodens 050 demontaż wymiennika
    Czy wejście, wyjście wody CO z pieca ma być otwarte i na przykład zdemontowany odpowietrznik w grzejniku drabinkowym (najwyższy pkt instalacji) aby zassało się powietrze do układu i tym sposobem zleci z pieca woda?
    Help 🤔
    adikusik
    Level 1  
    Dales rady to zrobic samemu??
    Mam ten sam problem.
    Jak odkamieniles wymiennik ?
    CyraX_X
    Level 10  
    Dałem radę ale...
    Jeśli nie szkoda Ci na zakup nowego wymiennika to go kup razem z kompletem montażowym, ja drugi raz tak zrobię.

https://sklep.vinstal.pl/produkt/plytowy-wymiennik-ciepla-7841790-vitodens-050-bpjd-viessmann

Zakręcasz dopływ wody zimnej do pieca.
    Wyłączasz pięć z kontaktu, dopływ gazu też odetnij.
    Kran najbliższy - odkręć ciepła wodę i zostaw otwarty aby zeszła.
    Teraz trzeba spuścić wodę z obiegu CO do tego służą zawory po prawej stronie - duży zakręć mały otwórz (nałóż na króciec węża).

Wymiennik jest banalnie prosto zdemontować - jedna śrubka. Bardzo powoli go demontuj, będzie pięć zasysał powietrze i woda będzie wypływać.

Miej chłonne małe ręczniki przygotowane. Obserwuj po demontażu wymiennika co jakiś czas czy nie wypływa woda z pieca (u mnie jeszcze z litr poleciał i zalał łazienkę).

Odkamienianie Kamix później ocet. Płyn tłoczyłem malutkim filterkiem akwaroiwym za 10zł. Kilka godzin.

Następnym razem kupię nowy wymiennik a stary będę odkamieniał jak mnie najdzie ochota 😁
    Wtedy cała cała robota to 20min
    CyraX_X
    Level 10  
    Czyściłem tylko wymiennik. Woda jest stabilnie ciepła.
    Lukza
    Level 1  
    Witam, a jak czesto wołacie serwisanta na przegląd? raz do roku? czy może rzadziej?
    Andrzej_RATM
    Level 14  
    Witam ! Przymierzam się do czyszczenia wymiennika cieczy. Rozumiem, że wymiennik po wykręceniu śruby jest montowany na wcisk razem z uszczelkami ? I drugie może trywialne pytanie o napełnianie go wodą i odpowietrzenie. Można byłoby prosić o rozwinięcie zagadnienia ? Byłbym wdzięczny za zdjęcia, jeżeli to nie problem. Dziękuję
    Elektrodowy_Piotr
    Level 1  
    @cyraxx, dzięki serdecznie za szczegółowy opis, dziś dokonałem zmiany wymiennika zgodnie z instrukcją, wszystko przebiegło tak jak napisałeś. Dodatkowo, instrukcja wymiany jest także zawarta w Instrukcji Montażu i Serwisu pieca na stronach 58-59 (jeśli nie macie papierowej instrukcji, łatwo znajdziecie ją w googlach).

@andrzejratm, tak wymiennik instalowany jest na wcisk, śruba go dociska. Napełnianie wodą układu przeprowadza się klasycznie, jak po opróżnieniu układu CO. Masz do tego specjalny zawór pod piecem oraz trzeba uruchomić tryb napełniania na piecu (w Instrukcji Montażu i Serwisu pieca jest to opisane na stronach 23-24) , odpowietrzanie w moim przypadku nie było konieczne - wszystkie grzejniki działały prawidłowo.

Ja w swoim piecu wymieniłem wymiennik, był mocno skorodowany w środku - załączam zdjęcia. Co ciekawe, największa korozja była po stronie zasilania wodą grzewczą... Czy wiecie może jaka może być przyczyna takiej nadmiernej korozji? Piec został zainstalowany raptem 1.5 roku temu, z czego działał niespełna rok... Układ napełniony był miękką wodą (posiadam stacje uzdatniania wody, woda ma ok 3 stopnie niemieckie)... Zastanawiam się, czy po montażu nowego wymiennika nie powinienem dodać jakiegoś inhibitora korozji, co sądzicie?

Viesmann Vitodens 050 demontaż wymiennika Viesmann Vitodens 050 demontaż wymiennika Viesmann Vitodens 050 demontaż wymiennika
    Andrzej_RATM
    Level 14  
    @Elektrodowy_Piotr Dziękuję za obszerne wyjaśnienia. Ja swój piec użytkuję teraz 3 sezon, bez żadnych przeglądów i konserwacji, posiadając również stację uzdatniania wody Viessmann Aqua Home 20, ustawioną na nieco bardziej miękką wodę. Celowo nie dokonywałem przeglądów gwarancyjnych od momentu uruchomienia pieca, ponieważ kalkulując wizyty serwisowe i okres gwarancji jedynie 24 m-cy, nie było to opłacalne finansowo, a jedynie ryzykowne w przypadku większej awarii, co brałem pod uwagę. Czytając także informacje na temat awaryjności tego modelu, głównym problemem jest wymiennik ciepła, który podlega gwarancji 10 letniej na korozję a nie zakamienienie, (co następuje w zasadzie zawsze i u wszystkich jedynie z różnicą czasową w zależności od jakości wody) i pod rygorem rejestracji pieca i wykonywania corocznych autoryzowanych przeglądów. Podejście czysto marketingowe i z awariami typu korozja mało prawdopodobne do wystąpienia, ale nie niemożliwe czego jesteś dowodem. A przypadkiem nie jesteś w posiadaniu starych rur stalowych ? Bo szczerze mówiąc przy instalacji z plastiku czy miedzi średnio mi się chce wierzyć aby taki efekt mógł powstać samoistnie, tym bardziej tylko w jednym obiegu.

Piec nadal funkcjonuje, z tym że daje się we znaki wymiennik ciepła. Przy maksymalnym przepływie wody i wyższej temperaturze wchodzi on w tryb nadmiernego grzania, podchodzący pod 90 st i chwilowo gasi płomień po czym ponownie go zapala, czego skutkiem jest falowanie temperatury wody użytkowej. Zmniejszyłem o kilka stopni temperaturę wody i przekazałem domownikom, aby mieli ten fakt na uwadze przy kąpieli i jakoś funkcjonujemy. Nie mniej jednak problem muszę usunąć, ale to zaraz po nowym roku i wówczas mógłbym opisać jak on u mnie wyglądał.
    Bride
    Level 16  
    Witam również. W ostatnim czasie udało mi się zdemontować wymiennik i wyczyścić go. Wewnątrz wyglądał podobnie do tego co zaprezentował kolega Elektrodowy_Piotr. Pomogło odkamienianie, ale w 100% nie rozpuściło tego brązowego "nagaru". Warto zaopatrzyć się w nowy. W razie potrzeby proszę pisać postaram się pomóc i podpowiem w kwestii demontażu i przygotowania do czyszczenia tego elementu.
    tofikt92
    Level 1  
    Witam,
    W jaki sposób opróżnić kocioł w obiegu CO?
    "Teraz trzeba spuścić wodę z obiegu CO do tego służą zawory po prawej stronie - duży zakręć mały otwórz (nałóż na króciec węża)." niestety nic mi to nie mówi, ponieważ nie mam nic do podłączania węża.

------
    EDIT:
    Udało mi się. Posiłkowałem się instrukcja: [url=]https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3630973.html#18340419[/url]
    KROK 1 - spuszczenie wody CO z kotła:
    1. wyłączamy zasilanie na obwodzie zasilającym kocioł (bezpiecznik w rozdzielni). Sprawdź czy skutecznie.
    2. na dole kotła jest 5 rur - powinny być z zaworami. Od lewej:
    A. zasilanie grzejników
    B. CWU
    C. zasilanie gazu
    D. woda bieżąca do kotła
    E. powrót z grzejników
    3. Zakręcamy zawór na rurce C oraz D.
    4. Otwieramy kran z ciepłą wodą - niech spłynie co jest ( u mnie pomogło otwarcie kilku kranów w domu, na dole i górze)
    5. Na boku najbliższego grzejnika lokalizujemy korki. - odkręcamy dolny korek, powoli spuszczając wodę z grzejnika. Do odkręcenia - najczęściej jakiś duży HEX (12?). Zlewamy wodę i obserwujemy jak spada ciśnienie na kotle.

Po tym zamknąłem pozostałe zawory dla pewności i rozpocząłem delikatne luzowanie wymiennika .
    Należy przygotować kilka szmatek, chłonnych pieluch itp. bo dostające się powietrze przy luzowaniu spowoduje wyciek wody.
    Po odkamienianiu napuszczanie wody podobnie do tej z wcześniej wspominanego linku wraz z instrukcja serwisową (procedura napełniania).

Serdecznie dziękuję za pomoc i zgormadzone tu informacje.