Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zniknęła partycja dysku twardego pod windows 10

22 Cze 2020 09:03 672 22
  • Poziom 5  
    Szanowni,

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc,
    w dniu wczorajszym jakiś wirus zaatakował mi komputer i wyciął jedną z partycji (oczywiście dla mnie najważniejszą)
    Na screenie z dmde widać, że program ją widzi, ale system już nie. Boję się sam czegokolwiek robić, aby bardziej nie zepsuć. Czy moglibyście mi pomóc? Poinstruować co mogę zrobić, by przywrócić partycję? Czytałem o przywracaniu mft, ale zupełnie nie wiem jak to wszystko zrobić. Od czego zacząć, aby nic nie zepsuć?
    Na partycji są wszystkie zdjęcia, jakie miałem przez wiele lat i jestem zrozpaczony. Błagam o pomoc.
    Pozdrawiam
    Arek
    Zniknęła partycja dysku twardego pod windows 10 [/img]

• Poziom 43  
    saincik napisał:
    Na partycji są wszystkie zdjęcia, jakie miałem przez wiele lat i jestem zrozpaczony.

Ludzie dzielą się na tych, którzy wykonują kopie zapasowe i tych, którzy zaczną je robić.
    Pokaż jeszcze screena z zarządzania dyskami.
  • Poziom 5  

tzn. nic już nie da się zrobić?
  • Poziom 42  
    saincik napisał:
    jakiś wirus zaatakował mi komputer i wyciął jedną z partycji

Proszę zamieścić screen ze S.M.A.R.T. np z programu CrystalDiskInfo - całe okno.
  • Poziom 5  

kopia posektorowa całego dysku czy tylko partycji? co następnie zrobić z kopią?
  • Poziom 22  
    Dysk sprawny. Wszystko zależy od Twoich możliwości. Najlepiej całego dysku, jeżeli masz taką możliwość.
    Następnie próbujesz odzyskiwać dane z kopii za pomocą DMDE. Oczywiście na upartego jeżeli dysk jest sprawny, możesz i próbować bez kopii, ale jak wiadomo jest to niezalecane.
  • Poziom 5  
    czyli rozumiem, że wykonać kopię posektorową dysku i z niej odzyskiwać dane?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Niech zrobi kopię w takim razie, choć tego obszaru pierwszej partycji, można przywracać z DMDE lub spróbować zobaczyć co złego jest w SMFT, trzeba by załączyć, chociaż klaster 0 SMFT i jego mirror dla porównania w pliku. Co ciekawe namieszane jest też w samej tablicy. Usunięta partycja 2 wg DMDE a jest pod Windows, brak partycji 1 a jest wg DMDE.
  • Poziom 5  
    mati211p napisał:
    Niech zrobi kopię w takim razie choć tego obszaru pierwszej partycji, można przywracać z DMDE lub spróbować zobaczyć co złego jest w $MFT, trzeba by załączyć chociaż klaster 0 $MFT i jego mirror dla porównania w pliku. Co ciekawe namieszane jest też w samej tablicy. Usunięta partycja 2 wg DMDE a jest pod Windows, brak partycji 1 a jest wg DMDE.

z uszkodzonej partycji wyciągnąłem jakimś programem 4 pliki: $LogFile, $MFT, $MFTMirr, $Volume wszystkie datowane na 24.04.2016r. czy mogą się do czegoś przydać? czy właśnie tym MFT mógłbym próbować naprawić partycję? czy mógłbym dostać jakieś wskazówki jak wykonać to o czym mówisz? widziałem jakieś starsze filmiki o DMDE, ale nie za wiele z nich zrozumiałem.
    $MFT to załącz z 1MB góra oraz $MFT mirror. To jest data utworzenia a nie modyfikacji. Data modyfikacji pliku jest bieżąca, bowiem cokolwiek na tej partycji zapisujesz to $MFT jest aktualizowany.
  • Poziom 5  
    Załączyłem te pliki, o których wspominałeś czy coś z nich może wynika czy coś źle zrobiłem?
    Nie wiem dlaczego, ale zamiast $MFT jest drugi raz $MFT mirror. Załącz też dalsze klastry $MFT.
  • Poziom 5  
    Przepraszam, że wykaże się brakiem wiedzy, ale w jaki sposób to mogę zrobić? to co wkleiłem wyszło przez jakiś program ale nie DMDE.
    A zgraj przez DMDE jak możesz, też wyświetla $MFT i $MFT mirror partycji. $MFT mirror nie sprawdzałem, ale w $MFT było $MFT klas.0 i dalej pustka.
  • Poziom 5  
    Przepraszam za spóźnienie z odpowiedzią, jak się okazuje załatwiło mi dwa dyski. Jeden z dysków przekazałem koledze żeby coś spróbował zrobić drugi właśnie robię kopię posektorową na inny dysk. Jak sprawdziłem to niewidoczna partycja ma w rozsypce $MFT (środek) , początek i koniec jest jakby nieruszony, widziałem jak w jednym z wątków poprzez pomoc zdalną jeden z kolegów z forum odbudował ten plik i wszystko dobrze się skończyło. Zaraz jak skończę kopię wstawię $MFT i $MFTMirr może i nam udałaby się ta sztuka.
    Wielu z Was na tym forum jest ekspertami w dziedzinie odzysku danych i dlatego na Waszą wiedzę się zdaję.
    Skąd wiesz co jest w "rozsypce" jeśli chodzi o $MFT? $MFT zaczyna się od 6 293 504 sektora dysku więc załącz jeszcze sektory dysku 6 293 504 - 6 294 504 jako kopia posektorowa do pliku tego obszaru 512,5kB.
  • Poziom 5  
    Stwierdziłem to na podstawie występowania czerwonych errorów od mft 4 sektor 6291464. Wykonało się 53% kopii więc jeszcze troszkę i wstawię pliki, o których piszesz. Mati troszkę to $MFT będzie się różniło od poprzednio wstawionego. $MFT z drugiego dysku będę miał jutro jak odbiorę.
    OK zrobiłem całe MFT i MFTMirr. Czy w jakiś sposób będę mógł odbudować to MFT? czy w ogóle jest szansa, że jakimś programem do odzysku jestem w stanie odzyskać stare MFT?
    Do którego rekordu są błędy? Wydaje się, że jakiś plik jest w tym klastrze 1 $MFT, co poprzednio zinterpretowałem jako błędnie zgrane $MFT. Zweryfikuję to co załączyłeś, ale w sumie nie zdarzyło mi się by ot tak $MFT "wyparowało". Nadpisanych danych nie da się odzyskać. Utracone rekordy nie wróżą dobrze odzyskowi, bez $MFT jedynie po sygnaturach.
  • Poziom 5  
    Nic nie nadpisywałem. Od razu jak się stało wyłączyłem, później tylko kopia cyfrowa i na niej walcze. Po sygnaturach? tzn. możesz nakierować na jakiś temat?Mi również taka sytuacja zdarza się pierwszy raz i stąd bezradność. A nie da się jakoś odzyskać tego MFT?albo wywalić ten plik?jeszcze jestem w pracy, więc sprawdzę w domu na ilu klastrach są błędy. Po sygnaturach to raczej nic nie zrobię. Zupełnie nie ma żadnego rozwiązania na naprawę ?
    Sprawdziłem i niestety prawie cały jest w błędach: mft 4-11, mft 15-142079.

mati211p Coś może udało się zrobić?
    saincik napisał:
    mft 15-142079.

To już jest dziwne nieco, wg rekordu 0 wpisów jest równo 32000, a tu mamy 142000 więc coś już nie pasuje. Co widać po pełnym skanie w obrębie partycji? Widać, bez skanu pewnie, że jest niby pusta. Może i rekord 0 jest wyłożony, ale też dziwne nieco byłoby fragmentowanie $MFT od klastra 1. Można jeszcze spróbować wyszukać wszystkie "FILE0" w obrębie partycji i sprawdzić, czy coś mamy.
  • Poziom 5  
    ok troszeczkę mnie nakierowałeś kiedy napisałeś, że wpisów jest 32000. Wygląda na to, że chyba za złą partycję się zabrałem, miałem dwie możliwości: jedna od 0 druga od właśnie 32000. W takim razie robię nową kopię posektorową i rozpoczynam zabawę na tej drugiej partycji.
    Po podłączeniu dysku okazuje się, że pierwsza partycja zaczyna się od dalszego wpisu. Zniknęła partycja dysku twardego pod windows 10

No niestety z różnych stron podchodziłem do tematu, ale zero efektu. Partycje widoczne ale zawartość już nie. Czy możesz mnie poinstruować jak i czym szukać w obrębie File0?