Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały solarny układ ładowania akumulatora 12V 1,3Ah

22 Cze 2020 19:22 285 6
  • Poziom 10  
    Witam
    Posiadam mały akumulator bezobsługowy ołowiowy firmy EMOS 12v 1,3Ah, chciałbym zrobić do niego malutki układ solarny do doładowywania, myślałem nad wykorzystaniem ładowarki AVT5598. Jakiej mocy panel fotowoltaiczny potrzebuje do tego?
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Może moje wyjaśnienie w innym temacie pomoże lepiej zrozumieć sytuację:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18739911#18739911

Wygląda mi na to że autor projektu AVT5598 przyjął założenie że panel daje napięcie zmieniające sie w szerokich granicach to potrzebna jest przetwornica która sobie z tym poradzi. A to błąd, jeśli dopuścimy do dużych zmian napięcia panelu to znaczy że kiepsko wykorzystujemy jego możliwości - pracujemy daleko od MPP, to prąd ma zależeć od nasłonecznienia, a napięcie ma być prawie stałe. Czyli projekt jest oparty na błędnych założeniach, czy i jak będzie działał uwzględniając specyfikę kontrolera MC34063 (stałe wypełnienie i histerezowy regulator) nie chce mi się szczegółowo analizować.

cycu-87 napisał:
    Jakiej mocy panel fotowoltaiczny potrzebuje do tego?
    To zależy ile energii będziesz pobierał z akumulatora w ciągu doby? czy przewidujesz pracę w zimie kiedy zamiast 700W/m2 w niektóre dni mamy w szczycie 20W/m2?
  • Poziom 10  
    Układ ma zasilać dwie żarówki 12V 4W, czyli łącznie 8W. Znalazłem jakiś wzór, tylko nie jestem pewien, czy dobrze to liczę.
    I=P/U
    8W->0,67A
    I=1,3/0,67=1,94 h

Czyli na takim akumulatorku pociągnie mi niecałe dwie godziny ciągłego świecenia?

Prąd z akumulatorka będzie wykorzystywany sporadycznie tylko wieczorem, jako dodatkowe oświetlenie dekoracyjne.
  • Poziom 10  
    20 wat to chyba w zupełności wystarczy. W TME mają takie rzeczy.
  • Specjalista elektronik
    Myślę, że taki akumulator wypada ładować prądem do 150mA, co odpowiada mocy zasilania 2W (no, może ze 3W, żeby mieć z czego pokryć straty w układzie); natomiast panel o większej mocy może być użyteczny, aby układ był w stanie całkowicie naładować akumulator w ciągu jednego dnia także zimą, albo przy nieco pochmurnej pogodzie.