Rozważania teoretyczne dla zainteresowanych. Nie sprawdzone w praktyce, ekonomii, ani logistycznie.
A może w Polsce są już dostępne cyfrowe drukarki 3D ewentualnie frezarki 3D do betonu aby wymurować taką xużą antenę?
Ewentualnie, Wylewasz płytę z betonu zbrojoną prętami stalowymi i na powierzchni świeżego betonu, nie w pełni, związanego, kształtujesz obliczoną powieszchnię parabolicznej anteny obliczonym i wykonanym ze sklejki szablonem. Następnie powieszchnię docierasz na gładko i malujesz farbą, najlepiej metaliczną albo wyklejasz folą aluminiową. Typ anteny, raczej podświetlanej parabolicznej niż symetrycznej parabolicznej aby bardziej pionowo oprzeć/wmurować do ściany domu najlepiej opartej dolną krawędzią na poziomie gruntu. Ponieważ antena podświetlana jest górnym wycinkiem anteny symetrycznej dolna jej krawędź może być linią prostą poziomą. No, i wymiar niech by był co najmniej 3÷4 metry.
Ogniskowa, profil wycinka anteny parabolicznej dostosowany od razu do wybranej pozycji satelity.
W wawie jest kilka firm zajmujących się oprogramowaniem i budową, między innymi ploterów frezujący 3D. Na przykład Lynx i podobne. Budując nowy budynek z odpowiednio ukierunkowaną, ukształtowaną i odpowiednio grubą ścianą z siporexu (pustaki ze spienianego betonu lub żużlobetonu, dość miękkie do rzeźbienia) można uzyskać wymiar nawet do 6÷10m w pionie, rozmiaru anteny parabolicznej podświetlanej. Oczywiście nieruchomej, ale z możliwością "zezowania" w pewnym zakresie, przez zmianę pozycji umieszczenia promiennika/ konwertera.
W ręcznym rzeźbieniu anteny w ścianie z siporexu przydatny by był odpowiednio zaprogramowany dalmierz laserowy, ewentualnie projektor laserowy video, wskazujący dokładnie, kolorem i wyświetlanym opisem, ile materiału i w którym punkcie ściany zdjąć nadmiar materiału aby uzyskać odpowiednie ukształtowanie powierzchni parabolicznej anteny ustawionej na danego satelitę komunikacyjnego.
Też, można starać się o sponsoring i wsparcie naukowo-techniczne zainteresowanych
promocją swoich krajów odpowiednich ambasad. 😉
Najprościej, na pożyczonej antenie metalowej umieszczonej poziomo w dołku z suchego lub nawodnionego piasku a po ukształtowaniu takiego podparcia (zapobiegającego odkształceniu powierzchni oryginalnej anteny) odwodnionego, można wykonać kopyto, żelbetonowe czy epoksydowe, (uwzględniając sprawdzenie zagadnień wpływu skurczu wiązania/utwardzania materiału kopyta), kopyto powierzchni parabolicznej anteny symetrycznej a potem z kopyta wykonać kopię anteny żelbetonową lub epoksydową zbrojoną włóknem szklanym, kwestia kosztów materiału do rozważenia.
Niskie położenie satelity nad horyzontem może wymagać odpowiednio wysokiego umieszczenia anteny aby uniknąć przeszkód terenowych, zasłaniających widok na danego satelitę.
Mieszkając na niezalesionej górce, w sprzyjających warunkach terenowych można by wykonać antenę paraboliczną symetryczną wykonując odpowiednio ukształtowany dla.pozycji danego satelity, wybetonowany dołek na zboczu górki.
Kalikst G. - Żelbetowe konstrukcje cienkościenne - Pobierz pdf z Docer.pl
https://docer.pl/doc/n5ccnx
Foto pdf od nr. 84, strona książki od nr. 174, (rozdział o technogii siatkobetonu)