Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony MZ-N505 - Po leżakowaniu w szafie przestał czytać płytki.

23 Jun 2020 23:44 219 5
 • Level 6  
  Witam,
  Niestety już nie mam pojęcia czy mogę coś zrobić mojemu biednemu Mini-Discowi.
  Rozpoczynając historię - udało mi się go zakupić w 2014 za bodajże 20zł i od tego czasu hobbistycznie słuchałem na nim audiobook-ów oraz muzyki. W trakcie przeprowadzki trafił do rodziców gdzie przeleżał nieużywany z pół roku, przed wsadzeniem go do kartonu sprawdzałem i wszystko działało tak jak należy. Po pół roku przestał czytać jakiekolwiek płytki MD. Próbowałem nasmarować prowadnice oraz przeczyścić soczewkę lasera czystym IPA, niestety bez skutecznie. MD próbuje przeczytać TOC, kręci się przy tym z 2 minuty i słychać próby lasera w odczytaniu płyty.

  Tutaj się rodzi do was pytanie, czy jest cokolwiek co mógłbym zrobić aby ten sprzęt odżył ? Niestety raczej wymiana lasera nie wchodzi w grę bo nigdzie nie mogłem znaleźć zamiennika. Bardzo bym się ucieszył gdyby znowu mogłaby wydobyć się z niego muzyka.

  Pozdrawiam !
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 36  
  Witam. Nie znam tego sprzętu dokładnie, ale przeczyść jeszcze tasiemkę łączącą laser z płytą.
  PS. Czasem przeczyszczenie na sucho kolimatora delikatnie, lepiej pomaga niż przesadzenie z IPA. I może zmatowić się. W zależności od soczewki.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3274132.html
 • Level 6  
  Cześć,
  Właśnie na początku starałem przeczyścić soczewkę na sucho, niestety bez żadnych efektów :( Tasiemka też już była przeczyszczona i wszystkie styki taśm potraktowane IPA i podłączone ponownie
 • Level 43  
  rnb_bolii wrote:
  Czasem przeczyszczenie na sucho kolimatora delikatnie, lepiej pomaga niż przesadzenie z IPA.

  Odradzam czyszczenia na sucho - drobinki kurzu bywają różnego rodzaju; mogą byś twarde i przez to ptrzy czyszczeniu rysyją soczewkę, albo warstwę anty-refleksyjną na jej powierzchni.
  Sam czysty IPA (o dużym stężeniu) również może powodować uszkodzenie (zmycie) tej warstwy, a bez niej zdolność odczytu (strumie światła lasera) spada o 20% mniej więcej.
  Do mysia optyki powinno się więc stosować specjalne płyny, albo rozcieńczyć IPA wodą destylowaną (!) do stężenia w okolicach 60% alkoholu.
  Niestety, ale soczewka którą widać bo jest na wierzchu kolimatora to nie wszystko, co może się zakurzyć - pod nią znajduje się jeszcze lustro półprzepuszczalne i sam zespół diod odbiorczych. O ile soczewkę można umyć, to pozostałe elementy są z założenia niedostępne, a próba ich odkręcenia/wyjęcia przeważnie kończy się całkowitym uszkodzeniem głowicy laserowe; są ustawione fabrycznie z dużą precyzją. Niektórzy próbują umieszczać całe głowice w myjkach ultradźwiękowych, co skutkuje różnie - jednak przeważnie niszczy głowice do końca. Zwłaszcza lustro półprzepuszczalne jest niezw2ykle delikatne na wszelkiego rodzaju pochodne IPA, a z kolei woda nie rozpuszcza tłuszczu (nawet w myjce jest z tym problem, bo lustro znajduje się wewnątrz głowicy).
 • Level 6  
  Rozumiem, znaczy wiecie - i tak mi ten laser przestał czytać płyty to raczej już mu nic nie zaszkodzi xD czyli myślicie, że to uszkodzenie lasera ?
 • Level 43  
  Birkin_Pl wrote:
  myślicie, że to uszkodzenie lasera ?
  Inną też dość częstą przyczyną są kondensatory elektrolityczne SMD. Jeżeli są takie na płycie wzmacniacza sygnału laserowego - spr4awdź. Sprawdź też czy nie ma śladów na samej PCB - elektrolit z nich (kondensatorów SMD) lubił niepostrzeżenie migrować i niszczyć przelotki, zjadać ścieżki, robić zwarcia...
  Zacznij od tego.