Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reolink NVR RLN8-410-E przebicie

24 Cze 2020 01:22 333 13
 • Poziom 3  
  Dzień dobry wszystkim,
  pół roku temu zakupiłem zestaw składający się z rejestratora chińskiego producenta Reolink z kamerami 4k - o oznaczeniu RLN8-410-E. Rejestrator na początku zasilał tylko jedną kamerę i znajdował się na drewnianej półce. Całkiem niedawno udało się wygospodarować trochę czasu, finalnie zainstalować kamery i przenieść rejestrator do szafy rack.
  Prawie wszystko poszło dobrze, kamery działają, nagrywanie z kilku kamer działa. Rejestrator chciałem podłączyć portem HDMI do modulatora DVB-T i tak się stało że doświadczyłem lekkiego porażenia prądem. Porażenie nastąpiło w momencie dotknięcia obudowy rejestratora z obudową rack, sam rejestrator stoi na gumowych nóżkach.

  Sprawdziłem testerem napięcia i okazało się że przez obudowę rejestratora przepływa prąd.

  Link


  Okazało się że w gniazdku nie ma uziemienia - pseudo elektryk w ogóle go nie podłączył, w dodatku puścił przewód liniowy przewodem koloru niebieskiego z prawej strony gniazdka (patrząc na nie od frontu). Zrobiłem zerowanie i problem ustąpił, w tym gnieździe nigdy nie było uziemienia a sprzęt sieciowy, multiswitch i UPS chodził tak od 8 lat.

  Pytanie, czy ten rejestrator można uznać za posiadający wadę? W tej szafie mam też inne urządzenia w metalowych obudowach (np. switch Ubiquiti) i nie było na nich napięcia mimo braku uziemienia w gniazdku.

  Z góry dziękuję za poświęcony czas.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Pomocny post
  Moderator HydePark/Samochody
  qwty napisał:
  czy ten rejestrator można uznać za posiadający wadę?

  Nie, rejestrator był/jest sprawny a przyczyną było niewłaściwe zasilanie (po stronie użytkownika).
 • Poziom 39  
  Sprawdź w umowie jaką podpisywałeś z energetyką jaki typ instalacji masz w domu. Kolejna sprawa przeczytaj instrukcję jak korzystać z Phaser (detektor) 777. Palec wskazujący i ewentualnie kciuk muszą dotykać bocznych blaszek pomiędzy diodami zieloną i czerwoną.
  qwty napisał:

  Okazało się że w gniazdku nie ma uziemienia - pseudo elektryk w ogóle go nie podłączył, w dodatku puścił przewód liniowy przewodem koloru niebieskiego z prawej strony gniazdka (patrząc na nie od frontu)

  A kolega jest elektrykiem z uprawnieniami ?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 3  
  Dziękuję za odpowiedzi. Trochę dziwne było dla mnie że reszta sprzętu nigdy nie miała przebicia dopiero przy montażu tego rejestratora zauważyłem problem z uziemianiem. Umowa była podpisywana jeszcze za dziadków, ale kilkanaście lat temu była robiona cesja, przejrzę dokumenty może coś znajdę na temat typu instalacji. W domu od zawsze było robione zerowanie gniazdek, to przy szafie rack było "świeże" - jeżeli 8 lat się na to załapuje. To był elektryk z uprawnieniami.
 • Poziom 19  
  Wkreć zwykłą żarówkę (taką z żarnikiem a nie jakieś źródło LED) w oprawkę na przewodzie (taką za 5 zł z marketu budowlanego). Wpierw podłącz - zachowując ostrożność - do zwykłego gniazdka, żeby ocenić jak jasno żarówka świeci. Następnie przyłącz przewody żarówki między: obudowę tego urządzenia a zacisk neutralny w gniezdzie (pisałeś że masz go zidentyfikowanego). Jeżeli żarówka zaświeci to będzie oznaczało, że jednak jest problem w tym urządzeniu (albo w przyłączonych do niego kamerach).
 • Moderator HydePark/Samochody
  takijasiu napisał:
  Jeżeli żarówka zaświeci to będzie oznaczało, że jednak jest problem w tym urządzeniu (albo w przyłączonych do niego kamerach).

  Nie doczytałeś?
  qwty napisał:
  Zrobiłem zerowanie i problem ustąpił, w tym gnieździe nigdy nie było uziemienia
 • Poziom 21  
  qwty napisał:
  pseudo elektryk

  Przecież działało.
  qwty napisał:
  w dodatku puścił przewód liniowy przewodem koloru niebieskiego

  I tu się kłaniają przez nikogo nie wykonywane oględziny.
  Elektryki puszczają fazę po żółto-zielonym, więc to, jak na polskie warunki nie jest źle. Jeszcze się kłócą, że kolory są tylko po to, aby się druciki nie pomyliły, a nie jakieś tam PeEe, czy En.
  Były już dywagacje, czy nakazać wymieniać kolor izolacji przewodu w ścianie.
  qwty napisał:
  z prawej strony gniazdka

  Strona jest bez znaczenia.
  qwty napisał:
  Zrobiłem zerowanie i problem ustąpił

  A czy wiesz, czy możesz je wykonać?
  qwty napisał:
  czy ten rejestrator można uznać za posiadający wadę

  Pewnie wymaga gniazda z bolcem uziemiającym - jest w I klasie ochronności.
  Raczej nie, wadę posiada:
  elektryk montujący gniazdo - bo nie wiedział, a powinien
  inwestor, bo nie zażądał protokołu sprawdzenia - tzw. odbiorowego
  inwestor, bo nie miał przeglądu inst. el.
  Ty - bo nie wiesz, czy na pewno można tak wykonać, tylko "bo tak się robi"
  Ty, bo nie wystawisz protokołu sprawdzenia
  inwestor, bo nadal nie ma aktualnego przeglądu inst. el.
  Pozdrawiam.
  Konrad.
 • Poziom 39  
  Czy przewód zasilający zasilacz prądu stałego zasilający rejestrator ma wtyk na bolec czy to zwykła wtyczka z dwoma bolcami?. Jak wykonałeś zerowanie ? .
 • Poziom 3  
  Przewód zasilający zasilacz od rejestratora ma dwa bolce i wtyczkę na bolec.
  Przewód liniowy (brązowy) podłączyłem pod lewy wtyk gniazda (patrząc od frontu), przewód neutralny (niebieski) podłączyłem pod bolec gniazda a następnie wykonałem mostek z ochrony do prawego wtyku. Sugerowałem się tym filmem

  Link


  Co do instalacji, to znalazłem 20 letnią umowę - wtedy dokonana była cesja. Załączam zdjęcie fragmentu umowy zawierający system ochrony od porażeń.
  Reolink NVR RLN8-410-E przebicie
 • Poziom 19  
  W tym fragmencie umowy nie ma najważniejszej informacji - czy to jest układ TN-C czy TT. Gdyby to był układ sieciowy TT, to zerowanie gniazdka jest niedopuszczalne.

  W układzie TT do ochrony używa się żyły ochronnej, która jest zakończona uziomem ochronnym (czyli odpowiednio umieszczonymi w gruncie potocznie nazywanymi prętami), gdzie żyła ochronna nie ma w żadnym miejscu instalacji styku z przewodem neutralnym.

  Generalnie jeżeli w innych gniazdach w domu masz zerowanie - a okazałoby się, że to jest układ TT, to one również by były błędnie wykonane.
 • Poziom 3  
  Dzięki za szybką odpowiedź. Wezwę w przyszłym tygodniu elektryka (nie tego co robił instalacje) i niech sprawdzi czy mogę zerować gniazda czy nie.
 • Poziom 21  
  qwty napisał:
  Wezwę w przyszłym tygodniu elektryka (nie tego co robił instalacje) i niech sprawdzi czy mogę zerować gniazda czy nie.

  Pewnie powie, że tak. Uzeruje i skasuje. Bo wszędzie się zeruje.
  Podejdź do transformatora, tam często jest napisany układ, lub napisz e-maila do zakładu energetycznego z zapytaniem o układ sieci. I jak jesteś pewien, to numerem stacji transf - ułatwi im to. Będziesz miał na piśmie.
 • Poziom 39  
  Przedsiębiorstwo energetyczne może przeprowadzić kontrolę na wniosek odbiorcy. Ale wcześniej warto zapytać czy taka kontrola zabezpieczeń jest wykonywana ....mieszkam w starym bloku i co kilka lat zapewne z inicjatywy i obowiązków lub wymogów czy to bezpieczeństwa czy ubezpieczyciela chodzą dwaj panowie z odpowiednim sprzętem i dokonują pomiarów. Tak więc jeśli uznają że masz coś źle zrobione to cię raczej o tym poinformują.
  https://www.ure.gov.pl/pl/konsumenci/faq-czes...a-podczas-przeprowadzania-kontroli-przez.html
 • Poziom 21  
  gradek83 napisał:
  zapewne z inicjatywy

  Z inicjatywy to nowy telewizor.
  gradek83 napisał:
  obowiązków lub wymogów

  Niestety każe Art. 62. Pr. bud.
  Kontrole obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania
  1.
  Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
  1)
  okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
  a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
  b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
  c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
  2)
  okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;
  3)
  okresowej w zakresie, o którym mowa w pkt 1, co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić organ nadzoru budowlanego o przeprowadzonej kontroli;
  4)
  bezpiecznego użytkowania obiektu każdorazowo w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 61pkt 2;
  4a)
  w przypadku zgłoszenia przez osoby zamieszkujące lokal mieszkalny znajdujący się w obiekcie budowlanym o dokonaniu nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń, powodujących, że nie są spełnione warunki określone w art. 5 wymogi wobec obiektu budowlanego i urządzeń budowlanych ust 2.
  5)
  (uchylony)
  6)
  (uchylony)
  1a.
  W trakcie kontroli, o której mowa w ust. 1, należy dokonać sprawdzenia wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli.
  1b.
  (uchylony)
  2.
  Obowiązek kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie obejmuje właścicieli i zarządców:
  1)
  budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
  2)
  obiektów budowlanych:
  a) budownictwa zagrodowego i letniskowego,
  b) wymienionych w art. 29 wyłączenie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę ust. 1.