Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tosca AWS 306 . Nie dziala ukf grzeje się tranzystor T 502, BD 135

Orłowski Radosław 24 Jun 2020 11:12 1440 22
Tespol
 • #1
  Orłowski Radosław
  Level 8  
  Witam . Proszę o pomoc nie dziala mi ukf a grzeje się tranzystor T 502 - BD 135 . Co trzeba wymienić czy ktoś miał taki przypadek. Proszę wymienić jakie elementy mogą być podejrzane . Pozdrawiam.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Tespol
 • #2
  SlawekKedra
  Level 43  
  Naprawa nie polega na wymienianiu elementów podejrzanych tylko na wykryciu elementów niesprawnych i ich wymianie.
  Jakie napięcia występują na tym tranzystorze?
 • Tespol
 • #3
  Orłowski Radosław
  Level 8  
  Jeszcze nie mierzyłem bo pożyczyłem miernik i nie mogę dopiero w sobotę będę brał się porządnie. Myślałem może ktoś miał podobny przypadek. To spytam się. Na razie zaczynam od zbierania informacji i dokumentacji. Czy może ktoś dokumentację pdf ?
 • #4
  ml
  Level 29  
  Sprawdź R149, Ul1621 a dokładnie napięcia na nich. UL1621 może sie delikatnie grzać (taka jego uroda) ale nie ma prawa parzyc przy dotknięciu. Podaj napięcia i zobaczymy.
 • #5
  DIORADIO
  Level 29  
  A masz schemat tej Toski? Teraz masz czas żeby popatrzeć na schemat i wyciągnąć wnioski. Czy za tym tranzystorem nie masz napięcia czy masz nie takie jak na schemacie. Napięcie z tego tranzystora zasila tor FM i AM.
 • #6
  Orłowski Radosław
  Level 8  
  Właśnie nie mam, może ktoś przesłać?
 • #8
  DIORADIO
  Level 29  
  Czy to aż tak ciężko wejść na "schematy" i odnaleść tą serwisówkę? Trochę więcej własnej inicjatywy!
 • #9
  Orłowski Radosław
  Level 8  
  Tranzystor spalił sie całkowicie . Napięcia nie ma . Przedtem były fale długie . Teraz nie ma nic. Wzmacniacz tylko działa. Zakupiłem instrukcję. Niedługo dojdzie to będę mierzyć napięcia.
 • #10
  DIORADIO
  Level 29  
  W punkcie 503 masz mieć 14,5v to zasilanie układów AM i FM, a w punkcie 502 - 50v i to napięcie przestraja warikapy w głowicy UKF. Przyrząd i pomiary dlaczego T 502 spalił się.
 • #11
  Orłowski Radosław
  Level 8  
  Dioda obok tranzystora ma zwarcie to pewnie to

  Dodano po 4 [minuty]:

  Trochę rozbierania jest . Muszę zakupy zrobić i poświęcić jakiś dzień.
 • #12
  DIORADIO
  Level 29  
  Przyjmij do wiadomości że jak piszesz o jakimś elemencie że to chyba ta dioda obok tranzystora to już taka informacja świadczy o Tobie. Prawidłowo to : dioda D-507 obok tranzystora T-502.
 • #13
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Orłowski Radosław wrote:
  Tranzystor spalił sie całkowicie
  Orłowski Radosław wrote:
  Dioda obok tranzystora
  Orłowski Radosław wrote:
  Myślałem może ktoś miał podobny przypadek.
  Jakiś tranzystor, jakaś dioda obok jakiegoś tranzystora i na dodatek ktoś miał podobny przypadek... Naprawdę uważasz, że mamy dostęp do Twoich fal mózgowych i wiemy o czym KONKRETNIE piszesz? I naprawdę uważasz, że każde radio, czy inny sprzęt dokładnie tak samo się uszkadza?
  Niestety, nie ma tak dobrze. Jak pisał Kolega wyżej "Naprawa nie polega na wymienianiu elementów podejrzanych tylko na wykryciu elementów niesprawnych i ich wymianie" A żeby to zrobić należy w oparciu o schemat i pomiary wykonane SAMODZIELNIE podać (o ile masz kłopot z wyciągnięciem wniosków na podstawie powyższych) KONKRETNE wyniki (napięcia, oporności...) podane w sposób jaki podał Kolega DIORADIO post wyżej. Jeżeli to dla Ciebie za trudne - zajmij się czymś innym, bo najpierw musisz się sam wykazać wiedzą i szanować innych - mających Ci pomóc.

  A teraz na temat:
  Wiesz jakie czynniki mogą uszkodzić tranzystor w poprawnie zaprojektowanym urządzeniu?
 • #14
  Orłowski Radosław
  Level 8  
  Witam . Tak jestem niedoświadczony ale udało się wymiana tranzystora T 502 i diody D 507 pomogła . Wszystkie pomiary zgadzają się a ukf i tak nie działa.
 • #15
  Grzegorz740
  Level 36  
  Sprecyzuj co oznacza,że UKF nie działa.

  Po przełączeniu na UKF słychać szum w głośniku?

  Daje się wyszukać stacje radiowe?

  Bo może UKF jest nieprzestrojony.

  Jak się udało połowicznie usunąć uszkodzenie po wymianie tranzystora i diody to super. Teraz należy zająć się naprawą UKF-u niedziałającego.

  Nie wiem czy masz schemat bo nic o nim nie napisałeś wstawię schemat. Może będzie pomocny.

  Tosca AWS 306 . Nie dziala ukf grzeje się tranzystor T 502, BD 135
 • #16
  Orłowski Radosław
  Level 8  
  Tak szum słychać. Toska ma dwa zakresy stary i nowy. Więc przestrajanie niepotrzebnie. Dziękuję za schemat. Mam już.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  DIORADIO
  Level 29  
  Pomierz napięcia na głowicy: 8,9 to wyj.p.cz. 5 - 5,6V 7 - 14,5V 10 - 5,3V 4 - napięcie ruchome od 3 - 28V w zależności od obrotu gałką, no i jeszcze przełącznik który podaje napięcie przełączając zakres CCIR lub OIRT a w związku z tym masz zmienić antenę w gnieżdzie antenowym.
 • #19
  kiss39
  Level 38  
  Witam w klubie DIORA

  Wrzucam mój "oryginalny" schemat DIORA Tosca AWS 306 oraz poprawkę PIN na transformatorze. Pożnij wrzucę listę elementów z Inst. serwisowej Tosca 306.
  Tosca AWS 306 . Nie dziala ukf grzeje się tranzystor T 502, BD 135

  Orłowski Radosław wrote:
  Tak jestem niedoświadczony ale udało się wymiana tranzystora T 502 i diody D 507 pomogła . Wszystkie pomiary zgadzają się a ukf i tak nie działa.
  OK. To jest dioda D507 i tranzystor T502 w układzie zasilającym. Zwróć uwagę na wykrzykniki przy rezystorach R505, R501, R509 muszą być zgodne z wykazem elementów w Instrukcji serwisowej. W układzie obwodu stałego mozna poprawić warunki pracy rezystorów, wstawiając rezystory o wiekszej mocy np. 0.125W => na 0.25W lub 0.24W =>0.5W. Podaj jakie masz napięcia w punktach...
  Tosca AWS 306 . Nie dziala ukf grzeje się tranzystor T 502, BD 135
  Powodzenia.
 • #20
  kiss39
  Level 38  
  Wykaz elementów elektronicznych Ins. Serwisowa DIORA AWS 306 TOSCA"


  Tosca AWS 306 . Nie dziala ukf grzeje się tranzystor T 502, BD 135 Tosca AWS 306 . Nie dziala ukf grzeje się tranzystor T 502, BD 135 Tosca AWS 306 . Nie dziala ukf grzeje się tranzystor T 502, BD 135

  Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

  Orłowski Radosław wrote:
  ale udało się wymiana tranzystora T 502 i diody D 507 pomogła . Wszystkie pomiary zgadzają się a ukf i tak nie działa.
  Tranzystor T502 (BD135) moze pracować do max. temp. 150C, dioda Zenera D507 - BZP-683-C15 [zamiennik BZX55C15] te elementy same z siebie sie nie uszkodziły sprawdź, czy masz wstawione rezystory, a nie zworę (most z drutu), a jak siedzą tam rezystory to sprawdź po kodzie paskowym jakie mają wartości.

  REZYSTORY powinny byc w miejscach tak jak na schemacie :
  R506/510 -10 ohm
  R508 -330 ohm


  Tosca AWS 306 . Nie dziala ukf grzeje się tranzystor T 502, BD 135
 • #21
  Andrzej L.
  Level 31  
  Szkoda tak cudować. Te BD135 padają po nastu latach pracy, bo w ramach oszczędności producent nie raczył im dać małego radiatorka i w czasie pracy wręcz można się o niego oparzyć - stąd po latach tranzystor w końcu ma dość tych termicznych stresów i odchodzi do wieczności.
  Wstawić w to miejsce stabilizator 7815 z małym radiatorem kilka cm2, usunąć Zenerę, w miejsce oporów na linii prądowej wstawić zwory (choć nie ma przeszkody aby te 2 x 10 Ohm jako dodatkowy "bezpieczniki" zostały tak jak są, gdyby topik zapomniał się w podbramkowej sytuacji przepalić), rezystory polaryzujące Zenerę usunąć i zapomnieć na lata, że się stabilizator spali.
  Autor nie napisał nic czy zanim padł stabilizator radio grało na UKF? Wspomniane tylko, że na długich falach grało ponoć. Czy raczej jest to jakiś sprzęt z odzysku o nieznanej historii, wtedy jaką gwarancję ma autor, że głowica jest zestrojona? Ktoś zakręcił wszystkim jak leci i głowica nawet jak coś odbiera to kompletnie poza pasmem i wtedy jednak przestrajanie (zestrajanie) jak najbardziej będzie konieczne.
 • #22
  Grzegorz740
  Level 36  
  Andrzej L. wrote:

  Czy raczej jest to jakiś sprzęt z odzysku o nieznanej historii, wtedy jaką gwarancję ma autor, że głowica jest zestrojona? Ktoś zakręcił wszystkim jak leci i głowica nawet jak coś odbiera to kompletnie poza pasmem i wtedy jednak przestrajanie (zestrajanie) jak najbardziej będzie konieczne.


  Również takiej ewentualności nie można wykluczyć. Tylko jak na razie autor milczy . I na razie nic nie wiadomo w tej kwestii.
 • #23
  Orłowski Radosław
  Level 8  
  Ukf nie działał przed .Możliwe iż było coś robione. Nie znam całej historii owego odbiornika. Zrobię pomiary i napiszę.