Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus f5N - Złe wskazania pojemności baterii. Reset elektroniki

24 Cze 2020 13:39 216 2
  • Poziom 2  
    Cześć wszystkim.
    Mam starego laptopa, znalazło się pare nowych ogniw a, że trzymałem już w dłoni lutownice i mam jakieś minimalne pojecie o elektronice to zabrałem się za wymiane. Laptop stary wiec było to na zasadzie czegoś sie nauczę. Ogniwa wymienione, stare samsung 2000mah 6szt łączone na 10.8v i 4000mah pojemności. Nowe wyszły 6400mah. Przed tą całą zabawą zdawałem sobie sprawę, że elektronika będzie do kalibracji ale chciałem zobaczyć z ciekawości jak zachowa się bateria i zachowuje sie całkiem niezle. Wygląda to następująco, Gdy bateria jest rozładowana przez mniej wiecej połowe czasu laptop pokazuje stan zero a gdy zblizam się do mniej wiecej połowy ładowania zaczyna odliczać procenty w góre aż do 100%. Adekwatnie gdy laptop pracuje procenty idą w dół pokazując godzinę pracy ale po osiągnięciu 0% laptop pracuje jeszcze z drugą dobrą godzinę. Dodatkowo w programie battery care pokazuje zużycie baterii 35% i zaniża pojemnosc fabryczną. Próbowałem parokrotnie rozładować baterie i naładować nie przynosi to rezultatu. Wszystko w sumie działa ale troche irytujace jest, że laptop nie pokazuje stanu tak jak jest. Nie mam nic do stracenia wiec chciałbym się czegoś nauczyć i spróbować to ustawić tak jak powinno być. Czytałem poradnik, wiem, że potrzebny jest do tego interfejs, program BE2works i schemat wyprowadzeń z pamięci. Pamięci to BQ20Z90 oraz BQ29330. Model baterii A32-F5. Czy mógłby mi ktoś pomóc dobrać do tych pamięci interfejs i poprowadzić w które miejsca go podłączyć? Złącze od baterii do laptopa ma 9 wejść. A moze wystarczy wiecej razy po prostu ją rozładować i naładować aby sama wykryła pojemność właściwą? Dodam, że ogniwa są całkowicie nowe, nie żadne używane czy regenerowane
  • RenexRenex
  • Poziom 28  
    Witam, piszę w sprawie resetu tej baterii. W bateriach z kontrolerami z rodziny bq20zxx nie wystarczy wymienić ogniwa. Do rodziny tych kontrolerów wgrywa się coś takiego jak chemię ogniw pod konkretny ich typ. Stąd pewnie są problemy z kalibracją dla nowych ogniw. Nie używam be2works, jest on na moje potrzeby zbyt słaby, regeneruję baterie zawodowo, mam program który w abonamencie rocznym kosztuje 3 tysiące. Polecam zaopatrzyć się w interfejs ev2300 - interfejs pod usb, jest on obsługiwany również przez be2works. Jednak do zrobienia bq20z90 można pobrać program ze strony texas instruments. Program współpracuje tylko z ev2300.
    Dodam tylko, że jeśli byłbyś zainteresowany i miał ev2300 to możemy zdalnie robić większość baterii do laptopów, robiąc tunel portu usb przez sieć. Jest to możliwe, moje programy obsłużą Twój interfejs u Ciebie z podpiętą baterią.
  • Poziom 2  
    Cześć. Dziękuje za opowiedz. Niestety ten interfejs kosztuje tyle co 10 takich baterii wiec dla zabawy z jedną jest to nieopłacalne :)