Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Bernard GS 431 - Zbyt wysokie obroty talerza

24 Jun 2020 17:33 534 8
  • Level 15  
    Dzień dobry. Zdobyłem gramofon Bernard GS 431. Wymieniłem pasek i wyczyściłem wszystko do stanu fabrycznego :-)
    Przy uruchomieniu talerz rozpędza się do wyższej prędkości niż potrzeba. Żarówki świecą i fotorezystory czyste. Po podaniu silniejszego światła na fotorezystor umieszczony za tarczką z otworkami obroty zwalniają. Napięcie na żarówce zgodne z instrukcją 17V. Napięcie na fotorezystorach 10V. Napięcie za diodą D2 10V. Obroty delikatnie reagują na kręcenie potencjometrem na obudowie. Wszystko wygląda na to, że nikt tam niczego wcześniej nie ruszał.
    Gdzie szukać przyczyny?

[30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 31  
    Cześć.Jesteś pewny, że fotorezystor jest 100%ok?Oglądałeś go z bliska czy nie sparciał w środku?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 43  
    gego wrote:
    Gdzie szukać przyczyny?
    Albo fotorezystor, albo żarówka na inne niż wymagane napięcie.
  • Level 15  
    Dzięki za odpowiedź. Żeby go zobaczyć to trzeba by go wylutować i zdemontować koło pasowe silnika. Musi wyjść po zdemontowaniu tarczki z otworami. Wydaje mi się, że powinien działać skoro po mocniejszym oświetleniu tego fotorezystora silnik zaczyna pracować z prawidłową prędkością. Mam już schemat elektryczny. Jak najłatwiej sprawdzić poprawność działania tego fotorezystora RPP131 bez wyciągania go z gramofonu?
  • Level 39  
    Winylov wrote:
    Oglądałeś go z bliska czy nie sparciał w środku?

gego wrote:
    Po podaniu silniejszego światła na fotorezystor umieszczony za tarczką z otworkami obroty zwalniają.

Fotorezystor parcieje , taki zalany żywicą ?

Sprawdź w pierwszej kolejności napięcie stałe na punkcie R2 i fotorezystora F2 RPP131 ( czyli na R2) dla w pełni oświetlonego i dla całkowicie zasłoniętego fotorezystora.

Sprawdź napięcie w punkcie R6 i kolektor T1( na kolektorze T1) względem masy dla w pełni oświetlonego i dla całkowicie zasłoniętego fotorezystora( przy zmianie oświetlenia). Sprawdź kondensator C4 0,22uF, rezystory R1 i R34.

Sprawdź następnie napięcie w punkcie R5 i kolektor T2 (na kolektorze T1)względem masy, podobnie jak wyżej , dla w pełni oświetlonego i dla całkowicie zasłoniętego fotorezystora. Sprawdź kondensator C8 68nF.

W sumie powyższe pomiary muszą być przeprowadzane przy ręcznej symulacji poszczególnych cykli pracy( jakbyś analizował obroty w zwolnionym tempie:) ).

Tak samo na punkcie R28 i fotorezystora F1 RPP131. Dla w pełni oświetlonego napięcie około 9V, dla całkowicie zasłoniętego około 1V. Warości mogą odbiegać w zależności od ustawienia potencjometru P3, co należy uwzględnić. Sprawdź kondensator C13 2,2uF.
    Pozwoli to na określenie jakości fotorezystorów w sumie zamontowanych raczej równocześnie(czyli podobny czas eksploatacji i starzenia).
  • Level 15  
    aaanteka wrote:
    Sprawdź w pierwszej kolejności napięcie stałe na punkcie R2 i fotorezystora F1 RPP131 ( czyli na R2) dla w pełni oświetlonego i dla całkowicie zasłoniętego fotorezystora.

Myślałem, że za właściwe obroty odpowiada fotorezystor F2 umieszczony pod tarczką z otworami. Tak jest opisany na schemacie, który mam.