marcingebus wrote: Prad mam 2-taryfowy, ale zdanie, ze koszty grzania pradem to koszty grzania ekogroszkiem, to mi sie nie wydaje...
To sobie policz.
Obecnie na rynku dobry ekogroszek ma wartość opałową ok. 25MJ/kg i kosztuje ok. 1000zł za tonę czyli ok. 1zł za kilogram.
Węgiel taki spalasz ze sprawnością rzędu 60-70% i nie ma mocnych, abyś uzyskał więcej. Nowe kotły mają sprawności rzędu ok. 85%, ale jest to sprawność laboratoryjna, wolnego od zanieczyszczeń i pyłu wymiennika ciepła. Poza tym w tej prawności nie jest uwzględniany fakt, że kocioł taki pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia w którym stoi. Aby kocioł mógł pracować to w ścianie musi być dolot świeżego powietrza, które wychładza to pomieszczenie. Dlatego też rzeczywista sprawność takiego kotła osiągnie ok. 70% jak jest kocioł nowy i pracuje ze swoją mocą nominalną. Niestety wszelkie kominki i kozy mają jeszcze niższą sprawność.
Ale załóżmy, że uzyskujesz sprawnośc spalania na poziomie 70% co jest bardzo trudne do uzyskania w rzeczywistych warunkach pracy takiego kotła.
Jak wiec łatwo policzyć ze spalonego kilograma węgla uzyskasz ok. 17-18MJ energii cieplnej czyli ok. 4,7-5kWh energii. Koszt teoretyczny ok. 1zł. Ale podajnik węgla i wentylator pobierają prąd. Co jakiś czas musisz iść wyczyścić kocioł. Ubrudzisz się. Musisz się wykąpać i wyprać ciuchy. Co jakiś czas musi przyjść kominiarz i wyczyścić komin. Chyba, że robisz to samemu? Węgiel trzeba wrzucić do kotłowni. Wybrać i wynieść popiół. Wdychasz pył, kurz, dym, które nie są obojętne dla organizmu. Co prawda trudno policzyć rzeczywiste koszty jakie trzeba ponieść przy grzaniu węglem, ale ludzie sobie nie zdają z tego sprawy, że do ceny węgla trzeba jeszcze dodać dodatkowe koszty.
Ponadto jak masz kocioł przewymiarowany to sprawność spalania w kotłach na ekogroszek drastycznie spada, bo kocił dostarcza zbyt dużą ilość energii w trybie podtrzymania, a w tym trybie kocioł spala węgiel ze sprawnością poniżej 30%.
Prąd w 2 taryfie kosztuje ok. 30gr za 1kWh. Daje to koszt ok 1,5zł za 5kWh energii elektrycznej. Sprawność grzałki elektrycznej jest bliski 100%. Nie masz trybów podtrzymania. Nie masz kosztów związanych z obsługą. Biorąc pod uwagę, że bufor możesz postawić gdziekolwiek i że nie musisz budować ogromnej kotłowni jak pod kocioł węglowy oraz magazynu opału. Jak dobrze rozumiem kotłowni obecnie nie masz i musisz ją zbudować. Policz więc sobie, że do ogrzewania prądem nie musisz ponosić aż tak dużych inwestycji. Za cenę budowy kotłowni możesz zamontować klimatyzatory, a koszty ogrzewania klimatyzatorami to ok. 1/2 kosztów ogrzewania węglem.