Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo duża temperatura podzespołów po krótkiej chwili

Trustcio 24 Jun 2020 23:11 318 11
    Trustcio
    Level 4  
    Witam. Specyfikację komputera podam poniżej.Zauważyłem dziś bardzo duże spadki podczas gry w CS GO. Postanowiłem pobrać OCCT i obciążyć nim komputer. Po minucie testu temperatura karty graficznej wynosi ponad 90 stopni. Chwilę później temperatura wynosi 99 stopni i tak się utrzymuje. Niestety nie wiem jak długo bo po 5 minutach wyłączyłem test aby czegoś nie uszkodzić. Po 3 minutach temperatura karty wynosi 99 stopni, temperatura procesora około 80 stopni a temperatura czujnika TMPIN1- 120 stopni. Otwarcie obudowy trochę pomaga ale temperatura karty nadal rośnie bardzo szybko, temperatura reszty trochę wolniej. Gdy dotykam kartę graficzną jest bardzo ciepła. Nie mogę położyć palca na dłużej bo parzy. Mam dwa wentylatory wyciągające i jeden dmuchający na płytę główną i kartę graficzną w obudowie. Z góry bardzo dziękuję za jakaś pomoc 

Specyfikacja 

-Procesor: Intel Core I5 3450
    -Grafika:: NVIDIA GTX 670 Palit
    -Płyta główna: H61M-P31/W8
    -Zasilacz: Cooler Master RS-520 500W
    -RAM: Hynix SK DDR3 1600MHz
    -HDD 500gb, SSD 120GB, taśma led
    dt1
    Admin of Computers group
    Witaj.
    Podaj model obudowy i podaj miejsca zamontowania wentylatorów oraz kierunki, w których dmuchają.
    Dla tej karty temperatura 80 stopni to nic dziwnego, to starszy model z dużym poborem prądu, więc będzie konkurował z piekarnikiem. Jakie chłodzenie na procesorze, jaka pasta termoprzewodząca? Czy chłodzenie na procesorze i karcie jest czyste, wydmuchane z kurzu?
    Trustcio
    Level 4  
    Co do obudowy to jakiś noname, miejsca zamontowania wentylatorów zaznaczę na zdjęciu(jeden na plexi, drugi z tyłu obudowy, trzeci w takim nietypowym miejscu ale pomaga)
    2 wentylatory NZXT 120mm i jeden jakiś noname(ten na plexi). Jeden NZXT i noname wyciągają powietrze z obudowy a drugi NZXT jest zamontowany w dość nietypowym miejscu ale obniża dosyć dużo temperature czujnika TMPIN1 i trochę karty graficznej.
    Pasta Arctic MX-2
    Chłodzenie Arctic Alpine 12
    Chłodzenia wydmuchane z kurzu sprężonym powietrzem w sprayu bo niestety nic lepszego nie mam. Pasta na procesorze nałożona 9 miesięcy temu
    dt1
    Admin of Computers group
    Wentylator przedni powinien wciągać powietrze i dmuchać w kierunku płyty.
    Wentylator boczny również.
    Wentylator tylny powinien wyciągać powietrze i dmuchać na zewnątrz.
    To chłodzenie na procesorze to jakiś żart (jeszcze większym żartem jest pisanie w ofertach, że to się do TDP do 95W nadaje), dlatego ma takie temperatury. Takim można sobie dwurdzeniowy procesor w maszynie obciążanej zadaniami biurowymi zastosować, ale nie dla czterordzeniowego procesora wydzielającego około 80W ciepła pod obciążeniem.

Obudowa powinna być zamknięta, aby te dodatkowe wentylatory miały jakąkolwiek skuteczność.
    Trustcio
    Level 4  
    Niestety w tej obudowie nie ma możliwości aby wciągał powietrze bo musiałbym zrobić dziurę i nie mieć włącznika.Dlatego jest tak zamontowany i coś tam dmucha na kartę i płytę główną.Co do tego bocznego mogę go zmienić i spróbować ale na pewno to nie wystarczy. Co do tylnego jest zamontowany poprawnie. Obudowa jest oczywiście zamknięta ale otworzyłem aby zobaczyć czy coś się poprawi i wyniki są lepsze z otwartą obudową. Co do chłodzenia to nie jest najlepsze ale myślę ,że głównym problemem jest karta bo dlaczego w ciągu 2-3 minut ma 99 stopni?Jeżeli otworzę obudowę to temperatura procesora tak szybko nie rośnie. Czujnik TMPIN1 z tego co czytałem jest zamontowany koło karty graficznej dlatego ma taką temperaturę. Także wyeliminowanie problemu karty graficznej myślę ,że jest tu kluczowe. Dlaczego karta osiąga takie temperatury? Pisałeś o 80 stopniach a 99 to nie 80.
    Dodam ,że wziąłem taki wentylator który służy mi do schłodzenia się w cieplejsze dni i zacząłem nim dmuchać na obudowę bez panelu bocznego i temperatura procesora i czujnika rośnie wolniej, niestety temperatura karty graficznej bez zmian.
    dt1
    Admin of Computers group
    Z otwartą obudową mogą być lepsze jeśli boczny wentylator działa odwrotnie niż powinien :)
    Oba podzespoły są problemem. Ten procesor powinno dać się wychłodzić na poziomie 70-75 stopni, kartę na poziomie 80 stopni. Karta jest stara, czy na GPU też wymieniałeś pastę na tego Arctica? Jeśli tak, to dobrze, jeśli nie, to warto to rozważyć. Na karcie można spróbować zrobić delikatny undervolting. Czym w ogóle mierzysz temperaturę? Jeśli jakimś czujnikiem koło karty, to taki pomiar jest nic nie warty. Jedyny sensowny pomiar to pomiar temperatury w samym GPU.
    Trustcio
    Level 4  
    Temperaturę sprawdzam w programach HW Monitor i OCCT i patrzę na temperaturę karty graficznej w tych programach.Ten czujnik TMPIN1 jest na płycie głównej blisko karty graficznej. Parę miesięcy temu chyba wyciągałem kartę graficzną i temperatura tego czujnika była o wiele mniejsza bez karty graficznej. Niestety nie mam żadnych termometrów ale jeżeli przyłożę palca do PCB karty graficznej to nie mogę go położyć na dłużej bo parzy. Postanowiłem wykonać jeszcze test procesora(100% obciązenia) bez obciążania karty graficznej. Po 5 minutach temperatura procesora wynosi około 65 stopni.Nadal nie jest to pewnie jakiś super wynik ale jest duża różnica.Jeżeli obciążę oba podzespoły jednocześnie to temperatura procesora po takim samym czasie wynosi około 80 stopni.
    Także jutro przełożę wentylator,spróbuję wymienić pastę na karcie. A mógłbyś doradzić jak zrobić undervolting. Użyć jakiś konkretnych programów,w biosie?
    Trustcio
    Level 4  
    No to po wymianie pasty na karcie i w miarę dokładnym czyszczeniu całego komputera po 10 minutach testu( 100% obciążenia karty i procesora) udało się uzyskać wyniki 68 stopni na karcie a także 71 stopni na procesorze. Myślę ,że można to uznać za akceptowalne wyniki? A poza tym cały czas martwi mnie czujnik TMPIN1 z którym mam problem od zakupu tej płyty głównej.Czy warto się nim przejmować? Temperatury przekraczające 100 stopni jednak wyglądają przerażająco.
    dt1
    Admin of Computers group
    Tak, to już są zupełnie akceptowalne wyniki.
    Czujnikiem TMPIN1 nie ma się co przejmować, często wartości pokazywane na tych czujnikach są źle interpretowane przez oprogramowanie.

Możesz organoleptycznie sprawdzić temperaturę zaznaczonych na czerwono elementów, to są tranzystory sekcji zasilania CPU, jeśli coś może być bardzo ciepłe to one. Przy umiarkowanym obciążeniu nie powinno być dramatu, tym bardziej że chłodzenie, mimo że jest dosyć słabe, jest typu top-down, czyli dmucha w dół, co dobrze wpływa na chłodzenie zaznaczonych elementów, więc na nich nie spodziewałbym się aż takich temperatur.

Ewentualnie można jeszcze sprawdzić radiator, pod którym jest zamontowany chipset, może on być wyraźnie ciepły, ale skóra palców nie powinna pozostać na nim po dotknięciu :)

Ogólnie te komponenty mogą się nagrzewać najbardziej. Mostek pod radiatorem spodziewałbym się max 60-kilka stopni, co do wskazanych tranzystorów to ciężko wróżyć, ale przy aktualnym chłodzeniu nie powinno być też źle.

Trustcio
    Level 4  
    Co do zaznaczonych elementów to te nad procesorem są bardzo gorące ale jeżeli tam dmucham to temperatura na tym czujniku nie spada. Temperatura spada jeżeli dmucham na płytę główną pod kartą graficzną. Mniej więcej w okolicach radiatora ale sam radiator nie jest bardzo gorący.Sprawdzałem pod obciążeniem
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Elementy koło procesora będą gorące pod obciążeniem, ale jeśli nie zostawiłeś na nich skóry palców to nie są za gorące.
    Chipset może się nagrzewać, ale jakby miał 90+ stopni, to palec również by skwierczał przy dotknięciu tego radiatora.
    Tak więc tym czujnikiem TMPIN1 bym się jakoś ogólnie nie przejmował.