Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie przetwornic DC/DC równolegle

25 Cze 2020 09:54 282 10
  • Poziom 29  
    Zastanawiam się czy jak mam przetwornicę DC/DC o napięciu wejściowym powiedzimy 12 do 35V i na wyjściu ustawię 6V. To po połączeniu równoległym dwóch takich przetwronic mogę je traktować jak przetwornicę o napięciu wejściowych 24 do 70V z wyjściem 12V?
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator HydePark/Samochody
    daniel93 napisał:
    To po połączeniu równoległym

Szeregowym. Przy równoległym dalej będzie 6V. Zresztą wszystko zależy od konstrukcji przetwornicy, jeśli wejście i wyjście jest separowane galwanicznie to praktycznie możliwe jest dowolne połączenie. Jeśli brak separacji, to tylko równoległe ale też nie tak prosto.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 33  
    Piszesz o połączeniu szeregowym. I o ile wyjścia można tak połączyć (jak napięcia będą identyczne) to wejścia już nie, bo napięcia mogą się rozłożyć niesymetrycznie i mogą się uszkodzić.
  • Poziom 39  
    Nie bardzo rozumiem co masz na myśli przez połączenie równoległe przetwornic - równoległe połączenie wejść czy wyjść.
  • Moderator HydePark/Samochody
    gimak napisał:
    równoległe połączenie wejść czy wyjść.

Wejścia i wyjścia szeregowo.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jako zasadę można przyjąć, że wejść żadnych urządzeń elektronicznych nie łączy się szeregowo, o ile nie są specjalnie zaprojektowane do takiej pracy.
    Przetwornice wykazują ujemną rezystancję dynamiczną co powoduje że nawet gdyby stan równego podziału napięć w połączeniu szeregowym na chwilę wystąpił, będzie niestabilny.

W przypadku przetwornic z izolacją można połączyć wejścia równolegle a wyjścia szeregowo, jednak najpopularniejsze są przetwornice DCDC bez izolacji galwanicznej w których nie wolno tak zrobić.

Równoległe połączenie wyjść może działać ale rozkład prądów może nie być równy, a w przetwornicach bez izolacji galwanicznej które mają ograniczenie prądowe oparte na boczniku w ujemnej szynie zasilania (dosyć typowe rozwiązanie) też nie wolno tak zrobić.

Podsumowując w większości przypadków ani szeregowo ani równolegle wyjść nie połączysz a wejścia możesz tylko równolegle.
  • Poziom 29  
    Dziękuję kolegom za odpowiedź.

Poszukuję przetwornicy, która działałaby w zakresie napięć 16-160V dająć na wyjściu 24V. Niestety nie mogę znaleźć nic takiego.

Czy dałoby się zrobić "przełącznik", który przełączał by na przetwornicę o wyższym napięciu gdy zasilanie przekroczy określoną wartość?
  • Poziom 43  
    Gotowej w handlu nie widziałem. Za to wiem że np. jako flyback da się zrealizować, widziałem takie projekty referencyjne
    Jak poniżej 9-125V -> 5V 3A dało by się przerobić na twoje parametry
    https://www.ti.com/tool/PMP20127#technicaldocuments

Czy ty nie próbujesz przypadkiem zrobić przetwornicy do PV?
  • Poziom 43  
    Do 120V sa zasilacze laboratoryjne. Ale do 160 V to nic nie widziałam. Przetwornice też do 120-130V są.
  • Poziom 29  
    Nie nie to nie jest przetwornica do PV, a bardziej próba stworzenia uniwersalnego urządzenia,

Ten Flyback jest mega ciekawy. Nie do końca rozumiem jak to działa przy takim napięciu - znalazłem wersję do 150V - https://www.ti.com/tool/PMP20196
    Nie do końca rozumiem jak to działa? Przecież ten driver LM5522 jest do 60V...

Jakbym chciał ją przrobić na 24V to jak rozumiem trzeba by zmienić transformator i pewnie trochę przerobić Feedback - ale nie mam pomysłu jak?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    daniel93 napisał:
    Ten Flyback jest mega ciekawy. Nie do końca rozumiem jak to działa przy takim napięciu - znalazłem wersję do 150V - https://www.ti.com/tool/PMP20196
    Nie do końca rozumiem jak to działa? Przecież ten driver LM5522 jest do 60V...
    Do wystartowania kontrolera nie potrzeba dużej, mocy dlatego może być zasilony przez prosty stabilizator liniowy Dx1 Qx1, po starcie kontroler zasila sie z uzwojenia pomocniczego napięciem wyprostowanym przez D1.
    Podobne rozwiązanei ma każdy flyback zasilany z sieci, przykład poniżej.
    Po załączeniu zasilania kondensator 10uF ładuje sie przez rezystor 150k do puki napięcie nie przekroczy wartości progowej, układ scalony prawie nie pobiera prądu z kondensatora, po przekroczeniu tej wartości, układ scalony zaczyna pracować, pobiera prąd z kondensatora, napięcie na kondensatorze spada, bo prąd płynący przez R 150k nie wystarczył by do zasilania pracującego kontrolera, ale zanim napięcie spadnie pojawia się zasilanie z uzwojenia pomocniczego i dalej układ pracuje normalnie. Naprawiając takie zasilacze po poważniejszych uszkodzeniach dawałem na próbę mniejszy rezystor rozruchowy i uruchamiałem układ przy napięciu 30-45V, minimalizując ryzyko uszkodzenia, gdybym coś przeoczył. Większość zasilaczy sieciowych (na flybacku) zaczyna pracować przy napięciach ok 10% nominalnego, ponieważ nie były do tego specjalnie zprojektowane obciążalność jest mała.

Szerokim zakresem napięć wejściowych cechują sie też układy samowzbudne.
    Poniżej przykład stosowany w tanich zasilaczach i oraz zasilaczu napięcia pomocniczego w ATX-ach, testowałem kiedyś taki układ z ATX-a, pracował w zakresie 30-330V.