Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG GC-051SS - zamiennik termostat WPF14A-L

26 Cze 2020 03:05 339 2
  • Poziom 20  
    W lodówce LG GC-051SS (taka mała zupełnie) oryginalnie zamontowany był termostat WPF14A-L.

Widzę, że są dosyć łatwo dostępne termostaty WPF28 (za około 30 zł). Mają obudowę podobnego rozmiaru i pewnie tego samego producenta.

Proszę o informację czy ten WPF14A-L można zamienić na coś - gdyż model WPF14A-L jest ciężko dostępny, a jeżeli już jest to kosztuje 150 zł.

Co oznacza liczba 14 lub 28 w modelu i co oznacza końcówka A-L? Np. widziałem gdzieś termostat WPF14B-L - stąd pytanie.

Edit: więcej parametrów z tabliczki termostatu:

250V 6A 50/60Hz
    WFP14A-L
    6930JR1001A
    06.10C184RoHS

Dodano po 11 [godziny] 50 [minuty]:

Może sam sobie trochę odpowiem.

Znalazłem na chińskim portalu tabelkę z parametrami termostatów - jest tam opisany model WPF14-L - czyli bez literki A. Tabelka prezentuje się jak poniżej:

LG GC-051SS - zamiennik termostat WPF14A-L

Czy na tej podstawie może ktoś wie co to są te punkty: ciepły, środkowy i zimny?

Czy mam to rozumieć tak, że warm point jest to pozycja "1", mid point to pozycja "4", zaś cold point to pozycja "7". Temperatura wyższa to ta, przy której termostat na danej pozycji załącza obwód, a temperatura niższa to ta, przy której na danej pozycji termostat wyłącza obwód?

Czyli jeżeli np. mój poprzedni termostat sprawdzał się w pozycji "4", to mogę kupić taki dla którego pozycja "4" mojego modelu będzie po prostu w widełkach (warm/mid/cold) i zamiast ustawiać na "4" mam ustawiać na odpowiadającą pozycję? Oczywiście godząc się na to, że w pewnych warunkach nie osiągnę takiej temperatury w środku lodówki jak pozwalał ustawić oryginalny termostat?
  • Poziom 21  
    Jednak z tabeli wynika ze najbliższy dla którego zakres jest zbliżony do tego "chińczyka", będzie Danfossa o77B-6100, ma dłuższą kapilarę 850 mm (Chińczyk 630mm) i trochę niższą temperaturę wyłączania na min (Twoja"7"-ka) -14°C, a ten -18°C.

Pozostaje jeszcze sprawa zamocowania termostatu w komorze i schowania w niej nadwyżki długości kapilary i być może wymiany konektorów z oryginalnych 4,8mm na "samiczki" 6,3mm. Do mocowania zamiennika chyba da się wykorzystać elementy z tego zużytego termostatu (blaszkę frontowa).

Na pewno nie jest on prostym zmiennikiem dla tego z Chin, ale coś za coś, jak nie chcesz wydawać 150pln-ów za "prosty zamiennik". Jest kłopot, ale do przejścia, kapilarę tego Danfossa musisz schować w komorze (zwinąć), nie ucinać!
    Uważam, że zakresy są bardzo zbliżone, a zamiennik kupisz za 30zł!

Komora zamrażarki tej LG jest hermetyczna, tak mi się widziało na zdjęciu kiepskiej jakości, jeśli nie jest ta komora hermetyczna to moją odpowiedź wyrzuć na śmietnik, bo wtedy to jest inna sprawa i nie ten termostat.
    Chyba jednak jest hermetyczna, bo tak wynika z zakresu temperatur pracy tego "chińczyka"...
  • Poziom 20  
    Dziękuję za odpowiedź.

Zakupiłem 077B-6100, niby frmy Danfoss - ale cała tabliczka znamionowa jest wyciśnięta w blaszce obudowy i ogólnie ciężko to odczytać nawet.

Ten nowy termostat ma wyprowadzenie kapilary na inną ściankę i jest szerszy niż ten poprzedni - ale za to ma zaciski tej samej wielkości.

Podłączyłem go właśnie w końcu dzisiaj - lodówka na pusto, na nastawie "2" termostatu wyłączyła agregat po kilkunastu minutach działania. Przestawiłem na wyższą pozycję - coś około "4" i słysze jak w rytmie co kilkanaście minut się załącza i rozłącza ten agregat. Czyli najważniejsza kwestia - żeby termostat rozłączał, jest spełniona.

Spróbuję tam włożyć jakąś żywność po weekendzie i sprawdzę czy się termostat wyłącza również przy obecności żywności do schłodzenia.

Jeszcze może zapytam - jaki powinien być typowy cykl pracy takiej małej, hermetycznej lodówki, jeżeli mam w pomieszczeniu 24 stopnie, w środku taki termostat, co ma takie warunki:

max. zał/wył +3,5/-8,3 °C
    min. zał/wył +3,5/-18 °C

Przy załadowaniu jej, powiedzmy 3 litrami jakiegoś napoju typu Fanta i ustawieniu pokrętła na pozycję "4" - czyli powinien się wyłączać przy pewnie około -13 °C.

Tak mniej więcej cykl pracy - tzn. głównie interesuje mnie, przy zamkniętych drzwiczkach, ile czasu powinno zająć temu miejscu pomiaru przejście z tego -13°C do +3,5°C? Czy to bardziej 30 minut czy bardziej 3 godziny?