Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele fotowoltaiczne na obrotniku

rsv6 25 Jun 2020 21:35 543 2
 • #1
  rsv6
  Level 9  
  Witam
  Posiadam panele fotowoltaiczne na obrotniku. Czy trzeba je uziemiac. Obrotnik jest stalowy. Stoi na betonowym słupie 1m głębokości ze zbrojeniem. Po co się i ziemia panele jak są anodowane. Na którymś z tematów ktoś napisał że minus należy też uziemić. Jak dla mnie to jest błąd gdyż inwerter robi test doziemienia plusa lub minusa jak w sieci IT.
 • #2
  hupo
  Level 14  
  Ramy paneli są anodowane i aby uzyskać połączenie z konstrukcją nośną stosuje się np. specjalne płytki uziemiające, podkładki przebijające taką izolację w czasie montażu.
  Jeśli chodzi o obecnie najczęściej używane panele to do uziemienia należy łączyć tylko ramy paneli.
 • #3
  waranzkomodom
  Level 20  
  Jeśli chodzi o uziemienie minusa, to często jest to zalecenie producentów paneli CIGS (zwłaszcza jeśli panele pracują w systemie o wysokim napięciu lub w wilgotnym klimacie) żeby uniknąć degradacji PID (degradacja indukowanym napięciem). Wtedy faktycznie nie można użyć każdego inwertera, tylko trzeba konkretnych, jeśli się nie mylę - transformatorowych,
  Natomiast problem PID nie ogranicza się tylko i wyłącznie do CIGSów, dlatego najlepiej przeczytać zalecenia producenta dotyczące konkretnie paneli, które posiadasz. Zazwyczaj wystarczy uziemienie ramy, ale nie zawsze.