Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak dobrać regulator ładowania?

JendrekMak 27 Jun 2020 19:18 624 4
    JendrekMak
    Level 15  
    Witam, piszę tutaj bo chcę wykorzystać trochę inaczej regulator ładowania z fotowoltaiki. Sprawa jest trochę nietypowa a może typowa. Tego właśnie nie wiem i proszę o poradę.

Sprawa dotyczy ekranów ledowych, które przy średnim obciążeniu pobierają 260W/1m.kw. przy zasilaniu 12V. Powierzchnia ekranów to 3,7m.kw. Wyszło mi, że pobór średni z zapasem będzie w okolicy 1000W co przekłada się na instalację 80A. Zasilanie 12V oparte jest na akumulatorach żelowych o pojemności ok. 600Ah.

Schemat ładowania i zasilania wyglądał by tak, że prostownik inwertorowy 100A (regulowany 5-100A) był by wpięty w regulator ładowania zamiast ogniw, a dalej już standardowo czyli wyjście na akumulatory i do złącza LOAD podłączone ekrany. Problem jest ze złączem LOAD, bo większość sensownych cenowo i funkcjonalnie regulatorów ładowania ma dopuszczalne obciążenie tego wyjścia w okolicy 30-40A (trochę dziwne, że tak mało).

I tu powstaje pytanie czy da się do tego mojego układu zastosować takie regulatory? Jeśli tak to jaki kupić żeby wyjście na odbiorniki dało się obciążyć prądem 80A? I jaki typ wybrać ze względu na prostownik inwertorowy? MPPT, PWM czy jeszcze coś innego?

Wstępnie sprawdzałem różne regulatory ale rzadko podają jak mocno można obciążyć wyjście na odbiorniki i np. w załączonym linku nie jest wiadome czy 70A z opisu dotyczy przejścia z paneli (u mnie z prostownika) na akumulatory czy zasilania wyjścia na odbiorniki.
    https://allegro.pl/oferta/solarny-regulator-ladowania-lcd-70a-12v-24v-pwm-h7-7334968077
    Gdzie indziej podają opis obciążenia wyjścia na odbiorniki 1000W/12V i 2000W/24V i tu chyba jestem najbliżej założonego celu
    https://ecosystemprojekt.pl/28,regulator-lado...28,regulator-ladowania-80a-12-24v-zmierzchowy

Budżet wstępnie przewidziany to 300-500zł
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    waranzkomodom
    Level 20  
    Dlaczego/do czego potrzebny Ci w tym układzie regulator ładowania do fotowoltaiki?
    JendrekMak
    Level 15  
    Mój "inżynier" tak podpowiedział a ja zacząłem drążyć temat i mam wątpliwości. Chodzi o zaprogramowanie poziomu napięcia wyłączenia zasilania ponieważ panele led poniżej ok. 11,0 V zaczynają "wariować". Druga sprawa to ochrona akumulatorów przed zbyt głębokim rozładowaniem i kontrola nad ładowaniem.

Z tego co podejrzałem, tego typu urządzenia często bazują na takich regulatorach. Urządzenie jest mobilne, związane z ruchem drogowym więc sterowanie zasilaniem musi być "bezpieczne". Główne zasilanie to akumulatory ale musi być możliwość podpięcia agregatu 1000-1500W
    waranzkomodom
    Level 20  
    Natężenie podawane w opisie modelu to zazwyczaj nominalne natężenie ładowania (tyle maksymalnie regulator prześle do akumulatora), często tyle samo może puścić do obciążenia, ale nie zawsze, dlatego kluczowe jest, żeby nie opierać się na opisie aukcji, tylko poszukać dokumentacji sterownika.

Jeśli chodzi o kontrolę przed rozładowaniem, to regulator solarny faktycznie spełni tę funkcję i do tego wystarczy pmw, zakładając, że temat ładowania sobie odpuszczasz. Musisz mieć taki, który umożliwia zdefiniowanie własnego trybu pracy , bo domyślne zazwyczaj odcinają obciążenie dopiero przy 10,6V, nie przy 11. No i grunt tylko, żeby obsługiwał typ akumulatora, z którego korzystasz. W tym sensie mppt to przepłacanie.

Natomiast co do połączenia prostownika do regulatora, to tutaj miałbym obawę, że rzecz nie będzie działać. Osobiście nie próbowałem, ale przynajmniej dwukrotnie widziałem na forum głosy, że to nie powinno działać/nie zadziałało. Dlatego proponuję ładować akumulatory bezpośrednio, ewentualnie przy użyciu jakiegoś modułu kontroli ładowania nie pod fotowoltaikę, na pewno są do kupienia na aliexpresie. Stawiam przy tym, że jest szansa, że ktoś tutaj mógłby Ci zaproponować złożenie urządzenia przygotowanego na miarę na Twoje potrzeby, jeśli dasz odpowiednie ogłoszenie.
    JendrekMak
    Level 15  
    Domyślałem się, że ładowanie akumulatorów może odbywać się bezpośrednio, bo pośrednio przez regulator może być problem z "jakością" prądu przy ładowarce inwertorowej. Ze względu na braki w dokumentacji większości produktów na rynku pewnie zdecyduję się na ten drugi regulator.

Pozostają jeszcze pytania z powodu mojego braku wiedzy na temat elektryki:
    Jaki przekrój kabla zastosować przy amperażu 80A i 12V?
    I czy pomiędzy akumulatorami a regulatorem zastosować jakieś bezpieczniki? Jeśli tak to jakie?