Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wkładka topikowa 25A gG przed licznik, jaki wyłącznik za licznik?

28 Cze 2020 10:21 357 6
 • Poziom 26  
  Witam serdecznie.
  Instalacja elektryczna w starym drewnianym domu + garaż murowany. Instalacja miedź.
  Otóż problem polega na tym, że w przypadku drobnego zwarcia w garażu, na jednej fazie wyzwala zabezpieczenie przedlicznikowe 25A o charakterystyce gG(zwłoczna). Za licznikiem wylacznik wyłaczający wszystko w całym domu + garaż to C25 3p Legrand ktorego odkad pamietam nigdy nie wyzwoliło.
  Silnik 11kW 1420obr działa prawidłowo, nie wyzwala zabezpieczeń.
  Na jaki wyłącznik nadprądowy powinienem wymienić C25 tak aby silnik startował prawidłowo a w przypadku zwarcia na jednej fazie wyzwalało zabezpieczenie zalicznikowe? Czy B25 3polowy wystarczy?
  Kabel od bezpieczników przedlicznikowych do licznika to 4x10 miedź długość 6mb (licznik w środku, bezpieczniki na zewnątrz), rozdzielnia jest nad licznikiem, na garaż odchodzi przewód 4x35 aluminium - do garażu od domu jest 10m.
  Edytowałem[T.M.]
 • Poziom 21  
  Silnik pobiera teoretycznie 20A, ale przy rozruchu nie wiadomo ile dlatego wywala. Za licznikiem można dać B25 ogólny ale wydzielić obwód silnika na C20 i poprawić rozruch na lekki. Przy zwarciu to jest totolotek gdzie wyłączy bezpieczniki.
  Moderowany przez Topolski Mirosław:

  Pisząc odpowiedzi w dziale technicznym najpierw należy zapoznać się z zasadami, które są tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1489955.html
  i tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3663880.html

 • Moderator
  78db78 napisał:
  nie wiadomo ile dlatego wywala
  Co to znaczy "wywala"? To coś wspólnego z nawozem organicznym i wyrzucaniem go ze stajni?
 • Poziom 17  
  Przede wszystkim należy unikać robienia zwarć. W prawidłowo wykonanej instalacji i sprawnych urządzeniach zwarcia praktycznie nie występują.
  Zrób bilans mocy z uwzględnieniem poszczególnych faz, może trzeba zwiększyć moc przyłączeniową, a topik może wyzwala od przeciążenia a nie od zwarć.
  3x25A dla domu + silnik 11kW może być za mało zwłaszcza jak silnik mocno obciążony.
 • Moderator
  Ktoś_tam napisał:
  P
  3x25A dla domu + silnik 11kW może być za mało zwłaszcza jak silnik mocno obciążony.

  Zdecydowanie tak. Bilans mocy polega na pobożnych życzeniach. Typu i sposobu rozruchu silnika też nie znamy.
 • Poziom 26  
  Silnik jest 11kW o prędkości obrotowej 1420 firmy Indukta mający w sobie łagodny rozruch (gwiazda/trójkąt). Pracuje przy młynku od zboża. Nie ma dużo obciążenia.
  Co do zwarć to nie robię go specialnie. Raz zdarzyło się, że silnik jednofazowy się zablokował i zrobił zwarcie - wyzwoliło przedlicznikowe, drugi raz widłami od tura na przedłużacz najechałem - znowu przedlicznikowe, potem z raz jeszcze pies kabel przegryzł, znowu przedlicznikowe. Zawsze w wymienionych przypadkach było podłączone do gniazdka w garażu a za każdy przyjazd elektryków i rozplombowanie trzeba płacić.
  Czy jest jakiś sposób aby obliczyć, sprawdzić czy zabezpieczenie B25 nie będzie na wyrost?
  Proszę zapoznać się z pkt.4: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3663880.html
 • Poziom 17  
  Sprawdź na tabliczce znamionowej jaki jest pobór prądu. Następnie odejmij go od zabezpieczenia przedlicznikowego. Nadal uważasz że 3x25A na silnik 11kW i dom to jest optymalne zabezpieczenie?
  Nawet jeśli jakimś cudem udało by się zamienić zabezpieczenie zaliczeniowe na takie które nie zadziała (lub zadziała) to i tak będziesz miał problemy z zabezpieczeniem przedlicznikowym. Nie zawsze będzie się pamiętać aby tylko silnik pracował bez niczego prądożernego w domu tak jak teraz napewno masz. Nie masz selektywności. Są dwa rozwiązania, albo zwiększyć moc przyłączeniową albo wstawić mniejszy silnik i zabezpieczenia co pewnie jest niemożliwe.