Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystancja uziemienia TT po raz wtóry

28 Cze 2020 13:38 516 7
  • Poziom 4  
    Witam,
    Przeszukałem mnóstwo tematów - na tym i na innych forach ale nigdy nie padła jednoznaczna odpowiedź - uziemienie do celów ochronnych. W TN sprawa jest klarowna. Co w przypadku instalacji budynku w ukladzie TT? Wykluczam LPS. I kwestię projektu, bo jego nie ma. Warunek skuteczności ochrony w tym układzie jest mi znany, z tym że w odpowiednich warunkach wymaganą rezystancję da się uzyskać nawet po wbiciu 30cm wiertła fi 12 w ziemię. Więc jaka rezystancja jest pożądana? 1,6k? 0,8k? 100R? Gdzie można znaleźć zapisy to precyzujące?
    ‌Padnie odpowiedź zapewne - rób 10 omów i będzie dobrze. Bo przepieciówki prawem wymagane, tyle producent zaleca. Nie znalazłem w żadnej danej katalogowej parametru maksymalnej rezystancji uziemienia. Skąd te 10 omów? W jednym z tematów jeden z dyskutantów stwierdził, że tak jest i nikt nie wie czemu ale tak jest i koniec. Wobec tego - która norma albo rozporządzenie to nakazuje?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 14  
    Witam.
    W układzie sieci TT .

Ra< Ul/Ia
    Ra-suma rezystancji uziomu i przewodu ochronnego części przewodzących dostępnych
    Ul - napięcie bezpieczne w danych warunkach środowiskowych(50V lub 25V
    Ia- prąd powodujący samoczynne zadziałanie urządzenia ochronnego.

Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 4  
    To zdanie >> Bo przepięciówki prawem wymagane, tyle producent zaleca << powinienem wziąć w cudzysłów, bo jak napisałem wcześniej - nie znalazłem takiego parametru w notach katalogowych.
    Tutaj mamy 10 omów: [url=]https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2473157.html[/url],
    i tutaj mamy 10 omów: [url=]https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2865365.html[/url] a z innych forów nie będę wklejał linków. Z czego wynika te 10 omów, i czy to jest wartość stricte strategiczna?
    Generalnie chodzi mi też o to, co należy uznać za wystarczające uziemienie ochronne w przypadku instalacji TT. Wzór jest, wartości wychodzą i okej. Ale każdy wie, że "uziom sztuczny" o rezystancji bliskiej kilooma to praktycznie nie jest uziom. A w świetle normy 4 41 jest. Czy to jest jedyne kryterium odniesienia dla takich uziomów?
    Na przykład: zrobiłem uziom mieszany, jego Re ma 25 omów zmierzone przy pomocy miernika IPZ. Ochrona zapewniona przez kaskadę RCD i chcę zastosować ogranicznik przepięć ale pojawia się zgrzyt z tymi magicznymi 10 omami. Na jakiej podstawie oprócz "tak jest po prostu" trzebaby walczyć o nizszą Re?
  • Poziom 42  
    Te 10 omów nie jest żadną magiczną liczbą, bo dotyczy ona ochrony odgromowej.
    Problemem jest to, że niektorzy stawiają znak równości pomiędzy parametrami instalacji odgromowej a ochroną przed przepięciami.
    Co zaś się tyczy rezystancji uziemienia szyny wyrównawczej/uziemiającej to przewertuj arkusz 5-54 w którym również żadnych wymaganych wartości rezystancji uziemień nie znajdziesz, ale jego znajomość na pewno dużo w głowie rozjaśni.
  • Poziom 4  
    Zakupiłem tą normę, przewertowałem, i oprócz oczywistości jak w 542.1.4 i 6 oraz dodatkami, gdzie sprecyzowano, co może być użyte jako uziom (a więc na pewno wiertło φ12 wbite w glebę nim nie jest :) ) nic więcej, jak mówiłeś kolego kkas12, nie ma.
    Wniosek się pojawia, że poprawnie wykonany uziom (materiały, głębokości, ochrona przed korozją itp.) o rezystancji mniejszej niż wyliczona ze wzoru dla TT w 4-41 jest akceptowalny.

Pytanie się nasuwa, skoro nie ma znaku równości między parametrami odgromówki a ochroną przeciwprzepięciową to jak określić, czy ta ochrona może i będzie spełniać swoje zadanie? Jest w schematach montażowych ochronników pokazane, że zacisk PE ochronnika powinien być przyłączony do głównej szyny uziemiającej ale nie ma żadnych dodatkowych parametrów dotyczących parametrów na tym GSU. Czy to oznacza że ten parametr, konkretnie Re, nie ma tu znaczenia?
  • Specjalista elektryk
    panie_co_pan napisał:
    Zakupiłem tą normę, przewertowałem, i oprócz oczywistości jak w 542.1.4 i 6 oraz dodatkami, gdzie sprecyzowano, co może być użyte jako uziom (a więc na pewno wiertło φ12 wbite w glebę nim nie jest :) ) nic więcej, jak mówiłeś kolego kkas12, nie ma.
    Wniosek się pojawia, że poprawnie wykonany uziom (materiały, głębokości, ochrona przed korozją itp.) o rezystancji mniejszej niż wyliczona ze wzoru dla TT w 4-41 jest akceptowalny.

Dokładnie tak, z tym że i tak przy prawidłowo wykonanym uziemieniu, praktycznie kolega nie przekroczy kilkudziesięciu omów.

panie_co_pan napisał:

Pytanie się nasuwa, skoro nie ma znaku równości między parametrami odgromówki a ochroną przeciwprzepięciową to jak określić, czy ta ochrona może i będzie spełniać swoje zadanie? Jest w schematach montażowych ochronników pokazane, że zacisk PE ochronnika powinien być przyłączony do głównej szyny uziemiającej ale nie ma żadnych dodatkowych parametrów dotyczących parametrów na tym GSU. Czy to oznacza że ten parametr, konkretnie Re, nie ma tu znaczenia?

Dla ochronników przeciwprzepięciowych rezystancja uziemienia w zasadzie nie ma dużego znaczenia. Istota działania ochronnika polega na wyrównaniu/zmniejszeniu różnicy potencjałów do akceptowalnego poziomu, dlatego też podłącza się go do szyny wyrównawczej, ważne jest aby połączenia wyrównawcze były prawidłowo wykonane.