Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór anteny zewnętrznej 4G LTE oraz modemu/router'a WiFi

rbnchs 28 Jun 2020 17:30 297 4
    rbnchs
    Level 2  
    Dzień dobry,

chciałbym prosić o poradę w związku z zakupem modemu WiFi 4G LTE oraz anteny zewnętrznej, w celu poprawienia sygnału na działce wypoczynkowej:

- Sieć Play
    - odległość do najbliższego nadajnika Play: ok. 5km (załączam poglądową mapkę)
    - dołączam screen parametrów samego nadajnika

Zależy mi na stablinym łączu, internet będzie używany sporadycznie, dlatego też myślałem o zakupie modemu Huawei E5573C wraz ze starterem Play, do tego modelu na stronie: mapabts.pl została mi zasugerowana antena firmy SignaFlex DUAL 4G LTE 44dBi HUAWEI ZTE CRC9 TS9 SMA (zdjęcie poniżej).

Chciałbym poradzić się kogoś bardziej obeznanego w tym temacie, czy taki zestaw spełni moje oczekiwania, czy warto zainwestować w inny sprzęt. Dziękuję bardzo za wszystkie wskazówki. Pozdrawiam serdecznie.

Dobór anteny zewnętrznej 4G LTE oraz modemu/router'a WiFiDobór anteny zewnętrznej 4G LTE oraz modemu/router'a WiFi Dobór anteny zewnętrznej 4G LTE oraz modemu/router'a WiFi
    sosarek

Level 43  
    rbnchs wrote:
    myślałem o zakupie modemu Huawei E5573C

Nie myśl, tak samo o tej puszcze.
    Przejrzyj tematy odnośnie doboru sprzętu z ostatnich kilku dni, wykonaj zalecane tam testy...
    rbnchs
    Level 2  
    sosarek wrote:
    rbnchs wrote:
    myślałem o zakupie modemu Huawei E5573C

Nie myśl, tak samo o tej puszcze.
    Przejrzyj tematy odnośnie doboru sprzętu z ostatnich kilku dni, wykonaj zalecane tam testy...

Dziękuję za odpowiedź. Z tego co udało mi się wyczytać, najbardziej polecanym modelem router'a/modem'u jest Huawei B818, jednak raz, że jest on zbyt duży (zależy mi na modemie mobilnym) i dwa, sam modem przekracza budżet (chcę zainwestować ok. 500 zł na antenę i modem). Czy będzie w ogóle coś na rynku godnego polecenia przy takim budżecie?

Testy z NetMonster'a zostaną wykonane asap, póki co zostało zlokalizowane miejsce, w którym po wyciągnięciu telefonu na wysokość ok. 5m p.p.t. wartości na speedtestach wzrastają 5krotnie, ale zdaję sobie sprawę, że to żadna informacja. Dziękuję za poświęcony czas i pomoc.
    matek451
    Conditionally unlocked
    Po pierwsze to nie korzystaj ze strony handlarza pseudo antenami i tego co ona pokazuje i sugeruje bo to sa bzdury i elektrośmieci. Po drugie zacznij od testów w tej trudnej lokalizacji na karcie PLAY i telefonie Android z https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl bo to podstawa, stacja Zdroisko posiada pozwolenia na 4 pasma LTE ale działają zapewne LTE2100, LTE1800 i zasięgowe, z załozenia wolne i zapchane LTE800. Kluczem do sukcesu będzie zatem poprawa parametrów sygnału na 1800/2100MHz i wykorzystanie agregacji tych pasm LTE.Skoro ma być to MIfi to zakładany budzet pozwala na MF980 z agregacją 3 pasm lte https://allegro.pl/oferta/zte-mf980-agregacja-3-pasm-lte-9355691115 i do niego zewnętrzna antenę kierunkową i tu wybór pomiedzy szerokopasmowymi za około 300 zł a Dual LTE1800 Cybertecha za około 200 zł pracująca w zakresie 1800-2100MHz. Ale najpierw te testy na karcie Play na zewnatrz lub np. na dachu bo po drodze do BTS-a są lasy. Sprawdziłby tez tam Orange skoro oferta ma być na kartę.
    rbnchs
    Level 2  
    matek451 wrote:
    Po pierwsze to nie korzystaj ze strony handlarza pseudo antenami i tego co ona pokazuje i sugeruje bo to sa bzdury i elektrośmieci. Po drugie zacznij od testów w tej trudnej lokalizacji na karcie PLAY i telefonie Android z https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl bo to podstawa, stacja Zdroisko posiada pozwolenia na 4 pasma LTE ale działają zapewne LTE2100, LTE1800 i zasięgowe, z załozenia wolne i zapchane LTE800. Kluczem do sukcesu będzie zatem poprawa parametrów sygnału na 1800/2100MHz i wykorzystanie agregacji tych pasm LTE.Skoro ma być to MIfi to zakładany budzet pozwala na MF980 z agregacją 3 pasm lte https://allegro.pl/oferta/zte-mf980-agregacja-3-pasm-lte-9355691115 i do niego zewnętrzna antenę kierunkową i tu wybór pomiedzy szerokopasmowymi za około 300 zł a Dual LTE1800 Cybertecha za około 200 zł pracująca w zakresie 1800-2100MHz. Ale najpierw te testy na karcie Play na zewnatrz lub np. na dachu bo po drodze do BTS-a są lasy. Sprawdziłby tez tam Orange skoro oferta ma być na kartę.

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, poniżej zamieszczam screen z pomiaru na zewnątrz, na wysokości kalenicy dachu...niestety w tym wypadku nie udało się przechwycić sygnału LTE, więc nie wiem, czy taki wynik coś nam daje. Jak wspomniałem wcześniej, w momencie kiedy z telefonu został wykonany router wifi i został on przymocowany do słupa na wysokości około 5m powyżej powierzchni terenu, wtedy został przejęty sygnał LTE, ale przy takim wariancie był problem z wykonaniem print screen'a na telefonie.

Dobór anteny zewnętrznej 4G LTE oraz modemu/router'a WiFi