Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!

putas 06 Cze 2020 09:50 6078 1508
 • #1471
  Jan_Werbinski
  Poziom 33  
  vodiczka napisał:
  Jan_Werbinski napisał:
  Dla litowo jonowych które się po prostu ma w innych celach może to być opłacalne jeśli nie musimy ich dokupować.
  Tak się nie da. Skoro są przeznaczone do innych celów to ich pojemność jest już zagospodarowana, chyba że ktoś je kupił z kilkakrotnym przewymiarowaniem. ;)

  Są kupione do elektronarzędzi, które są używane raz na jakiś czas, a potem leżą. Musi ich być kilka, bo są narzędzia które wymagają dwóch, nie warto czekać z robotą na naładowanie następnego, są różne systemy i marki.
  Podobnie z samochodem elektrycznym, który podczas postoju może być buforem dla domu.

  Dodano po 1 [minuty]:

  vodiczka napisał:
  dpowiednim dla zasilania domu momencie.

  I co się stanie? Zgaśnie światło w kilku pokojach? To będzie w innych albo włączy się awaryjne. Lepiej żeby zdechł akumulator w samochodzie i nie uruchomił silnika?
 • AdexAdex
 • #1472
  vodiczka
  Poziom 43  
  Jan_Werbinski napisał:
  Z pewnością gdybym miał więcej niż 10kW paneli to bym je używał wyłącznie off grid.
  Gdyby babcia miała wąsy ;) Jeżeli ma się duża działkę to nie problemem jest zainstalować dodatkowe 10 czy 20KW by pracowały off-gride ale czy jest to ekonomicznie uzasadnione?

  Jan_Werbinski napisał:
  I co się stanie? Zgaśnie światło w kilku pokojach? To będzie w innych albo włączy się awaryjne.
  Rozumiem, że awaryjne z ZE a nie innego przedzłomowego akumulatora. Nie rozumiem skąd będzie w innych pokojach bez włączenia awaryjnego?
  Jan_Werbinski napisał:
  Lepiej żeby zdechł akumulator w samochodzie i nie uruchomił silnika?
  Nie namawiałem kolegi by eksploatował go w samochodzie do końca. Sam też tak nie eksploatuję. Odpowiedź kolegi poniżej pasa. ;)

  Jan_Werbinski napisał:
  Podobnie z samochodem elektrycznym, który podczas postoju może być buforem dla domu.
  A gdy trzeba będzie wyjechać to bufor okaże się pusty? Wiem, że można monitorować rozładowanie akumulatorów i uniemożliwić rozładowanie poniżej założonego poziomu ale wtedy bufor zachowa się podobnie jak panele - nie ma dłużej słońca nie ma energii z buforu.
  Hobbystycznie może kolega robić wszystko, nawet oprzeć oświetlenie domu na akumulatorach z elektronarzędzi ale ja pytałem o ekonomiczny sens pracy paneli w systemie off-gride tu i teraz a nie za kilkanaście lat gdy być może akumulowanie energii będzie tańsze niż 20% "haracz" na rzecz energetyki.
 • #1473
  Edek45
  Poziom 28  
  Jan_Werbinski napisał:
  A co kiedy się za 15 lat opust skończy?

  15 lat ? Ja nie wierzę w dobre czasy, skończy sie to szybciej niz przypuszczamy, popatrzcie co teraz dzieje się na świecie, destabilizacja, nie wiadomo co będzie jutro a co dopiero za 15 lat.
 • #1475
  cuuube
  Poziom 27  
  kj1 napisał:
  To wszystko kosztuje. Kto ma za to płacić?
  część kasy ZE dostają z UE resztę ciagną z naszych kieszeni, ona sama czerpie kasę z wpłat krajów członkowskich, ale dotąd braliśmy więcej niż wpłacaliśmy


  Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!  https://mapadotacji.gov.pl/projekty/?search-s...e-of-project=&search-theme=+108&search-years=

  Dodano po 2 [minuty]:

  Slawek K. napisał:
  przecież w ostatnich latach ani nie było inwestycji w linie przesyłowe
  były, w pobliżu, dobre 10 lat temu powstała mi linia 400kV

  Dodano po 20 [minuty]:

  janekk77 napisał:
  Przyjmijmy 3 GW. 3 GW w PV w polskich warunkach wyprodukuje 3 TWh energii. Przy zużyciu 160 TWh rocznie wychodzi, że udział PV wyniesie jakieś 1.875% zużycia energii w Polsce. Dla porównania 5 GW Bełchatów produkuje ponad 20% energii zużywanej w Polsce. Tyle, że do stabilizacji tych 3GW w PV musisz mieć 3 GW mocy w innym źródle. A gdybyśmy chcieli osiągnąć tylko 20% energii ze słońca, potrzeba by zainstalować u nas ponad 30 GW mocy w PV, gdzie nasze rekordy zapotrzebowania na moc wynoszą około 25 GW...

  10 GW planowane jest w OFFSHORE do 2030r , PV mamy już blisko 3GW. Ile GW jest planowane w elektrowniach węglowych , które będą dymić cały rok ?

  Cytat:
  Jak wynika z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, które na razie przejęło obowiązki Ministerstwa Energii, Rada Ministrów ma przyjąć projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych w I kwartale 2020 r.


  https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/...przyjac-ustawe-dla-offshore-w-i-kwartale-2020


  PGE się kurczy

  PGE 5,4GW, od 1 czerwca 2019 -370MW.
  Przeczytaj info o zasobach wytwórczych https://www.pse.pl/dokumenty?safeargs=666f6c64657249643d3333393139# (2str dane z 2018r) zlicz moce odstawiane w danych elektrowniach i zestaw to z przyrostem PV, weź tez pod uwagę plan odstawiania kolejnych mocy konwencjonalnych do 2021r i plany przyrostu PV na kolejne lata,

  Dodano po 5 [godziny] 46 [minuty]:

  kosmos99 napisał:
  A wie ktos jaki jest udzial produkowanej energii z farm fotowoltaicznych w stosunku do prosumentow?

  PSE ledwo co wprowadziło podgląd generacji z PV https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowa...obowe-z-pracy-kse/generacja-zrodel-wiatrowych nie wymagaj od nich zbyt wiele, za parę lat może się doliczą
 • #1477
  krzbor
  Poziom 19  
  doopa napisał:
  Osobiście bardzo się cieszę z tych wypowiedzi. Inaczej opiniowanie byłoby jednostronne - ZE będą zgłaszać uwagi i się wzajemnie popierać. O obronę prosumentów nikt się nie postarał. Jak już pisałem - musimy sami walczyć o swoje! W mojej opinii, którą przesłałem podnosiłem już problem rozliczania w taryfach. Problem ten nie jest jednak podnoszony w kolejnych opiniach osób fizycznych. Mam prośbę, aby jeśli dla kogoś też to jest ważne podkreślił w opinii ten aspekt - chodzi o to aby bilansowanie między taryfami było w okresie 12 miesięcy.
 • #1479
  dar3k
  Poziom 13  
  nanakara napisał:

  Trzeba czekać na nowelizację ustawy, jest nadzieja, że będzie dobrze.


  Moim zdaniem raczej marna, Enea wysłała w zeszłym roku pismo do wszystkich, aktualizujące informację o te zawarte w nowelizacji z lipca, tj. :
  "W przypadku instalacji trójfazowej OSD przekazuje Sprzedawcy dane pomiarowe obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci OSB przez Prosumenta po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii wprowadzonej i pobranej z sieci OSD ze wszystkich faz"

  Czyli w skrócie to co chcą teraz tylko delikatnie rozwinąć i uszczegółowić, ba zmienić na 15 minutowe... jak można przeczytać w konsultacjach i piśmie z Enea.
  Złożyłem im reklamację, że licznik nie bilansuje wektrorowo, a więc zgodnie z tym pismem powinni rozliczyć mnie przedstawiając w tabeli godzinowe ilości energii i ich sumę zamiast brać to co wskazuje licznik. To mnie zbyli, że oni robią to prawidłowo... napisałem wniosek do Koordynatora URE o rozpatrzenie mojej reklamacji, na razie cisza, ale myślę, że odzew będzie po dłuższym czasie.
 • AdexAdex
 • #1480
  cuuube
  Poziom 27  
  Też się przewalałem z Eneą w kwestii bilansowania jakies dwa lata temu, ciągle maile trafiały do kogoś innego, w końcu ich zj...em i odpowiedź przyszła od jakiejś szychy... 'bilansujemy prawidłowo i koniec tematu', odpusciłem...
 • #1481
  BikeBarian
  Poziom 21  
  dar3k napisał:
  Moim zdaniem raczej marna

  Przeczytaj dokładnie jak to jest zaproponowane w rozporządzeniu...de facto jeśli tak zostanie to nie będziesz miał opustu w ciagu 1h w której będzie produkcja i pobór.
 • #1482
  doopa
  Poziom 10  
  dar3k napisał:

  Moim zdaniem raczej marna, Enea wysłała w zeszłym roku pismo do wszystkich, aktualizujące informację o te zawarte w nowelizacji z lipca, tj. :
  "W przypadku instalacji trójfazowej OSD przekazuje Sprzedawcy dane pomiarowe obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci OSB przez Prosumenta po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii wprowadzonej i pobranej z sieci OSD ze wszystkich faz"

  Czyli w skrócie to co chcą teraz tylko delikatnie rozwinąć i uszczegółowić, ba zmienić na 15 minutowe... jak można przeczytać w konsultacjach i piśmie z Enea.

  Różnica jest taka: w tej chwili Enea co godzinę pobiera z licznika to co wysłałeś i to co pobrałeś. (dwa wyniki)

  Rozporządzenie mówi że Enea ma zrobić jeszcze jedno działanie:
  odjąć od tego co pobrałeś to co wysłałeś i podać jeden wynik (jeśli dodatny to w ciągu godziny pobierałeś, jeśli ujemy to wysyłałeś)

  A oni z tym się pogodzili ale chcą skrócić okres z 1h na 15min. bo to się oczywiście im bardziej opłaca...
 • #1483
  BikeBarian
  Poziom 21  
  Dokładnie, doopa dobrze gada :D, chcą skrócić do 15 minut bo de facto jak będzie to w rozliczeniu godzinnym to w tym czasie opust będzie wynosił 1....bo jeśli wyprodukujesz 10KWh w ciągu godziny rozliczeniowej i w ciągu ostatnich 15 minut tej godziny pobierzesz 10KWh to bilans masz 0...w 15 minutowym okresie byś wyprodukował w ciągu 45 minut 7.5KWh które poszłoby do magazynu a potem w 15 minut pobrał 10KWh i wyprodukował 2.5KWH...w plecy byłbyś 7.5KWh które musiałbyś uzupełnić z magazyny i wtedy 20% nie twoje...
 • #1484
  vodiczka
  Poziom 43  
  Koledzy, pieniądze robi się na produkcji energii a nie na narzekaniach czy jesteśmy prawidłowo bilansowani czy nie?
  Przymusu współpracy z Eneą czy inną stroną umowy nie ma. Przestawcie instalację na off gride i będziecie mieli święty spokój :)
 • #1486
  Cytro12
  Poziom 12  
  OSD kręcą liczniki jak Mirek na giełdzie samochodowej, na giełdzie też nie ma przymusu kupowania samochodu wogóle można jeździć rowerem. Natomiast wszystkie skrajności nie są normalne.
  Skoro w samochodach karalne jest skręcanie liczników to i w energetyce też niedługo będzie to karalne dla wszystkich a nie tylko w jedna stronę :) Wystarczy poczekać na więcej instalacji.
 • #1487
  doopa
  Poziom 10  
  vodiczka napisał:
  Koledzy, pieniądze robi się na produkcji energii a nie na narzekaniach czy jesteśmy prawidłowo bilansowani czy nie?
  Przymusu współpracy z Eneą czy inną stroną umowy nie ma. Przestawcie instalację na off gride i będziecie mieli święty spokój :)


  Nikt z prosumentów nie zarabia na produkcji. System opustu polega na tym że opłaca ci się produkować tylko tyle energii co zużywasz.
  Inwestuje się grube dziesiątki tysięcy teraz po to aby za ok 8-10 lat mieć "swój prąd".
  A nikt nie gwarantuje że nie przyjdzie nowa władza i nie zmieni reguł gry...
  Więc nie dziw się że ludzie jak najszybciej chcą wyjść na zero.
  A ZE do tej pory jeżdżą po prosumentach jak mogą :) czego najlepszym przykładem są ich propozycje do zmiany rozporządzenia :) kłamstwo na kłamstwie - obrzydliwość
 • #1488
  theo33
  Poziom 23  
  I tak od 2016 psioczymy, że to OSD bilansują nieprawidłowo, i czy to jest takie bardzo dziwne, liczą tak jak pozwala ustawa, korzystnie dla siebie, przypomnę że nowelizowana była co roku i przy takiej nowelizacji pojawiał się zawsze temat bilansowania i czy mamy dalej obwiniać operatorów czy ustawodawcę? Czy to nie rząd, ministerstwo ma chronić obywateli, prosumentów?
 • #1489
  vodiczka
  Poziom 43  
  theo33 napisał:
  I tak od 2016 psioczymy, że to OSD bilansują nieprawidłowo, i czy to jest takie bardzo dziwne, liczą tak jak pozwala ustawa,
  I tu jest pies pogrzebany. Ustawa lub rozporządzenie powinny jednoznacznie określać sposób bilansowania, tak aby nie było "wolnej interpretacji" po którejkolwiek ze stron umowy. Co przeszkadza w prostym liczeniu - w okresie rozliczeniowym pobrałem X kWh z sieci, oddałem w tym czasie Y KWh. Nieważne czy instalacja jedno czy trójfazowa i czy fazy były obciążone równo czy nierówno.
  doopa napisał:
  Nikt z prosumentów nie zarabia na produkcji
  To po co ta cala szopka z przyozdabianiem dachów panelami ;) Skoro obniżasz koszty pozyskania energii elektrycznej to de facto zarabiasz po uprzednim zwrocie kosztów inwestycji. "Pieniądze robi się na produkcji energii a nie na narzekaniach" napisałem w kontrze do wcześniejszych wypowiedzi niektórych prosumentów, że nie założą instalacji o większej mocy bo to się nie opłaca (przelicznik 0,7 zamiast 0,8) mimo iż większa instalacja byłaby w ich przypadku lepszym rozwiązaniem.
  doopa napisał:
  Inwestuje się grube dziesiątki tysięcy
  No popatrz, co jakiś czas czytam o inwestycji za 20-25 tysięcy zł minus dotacja gminy. Gdzie te grube dziesiątki tysięcy?
  Nie neguję, że instalacje w cenie 30-40 tysięcy też się stawia.
 • #1490
  Erbit
  Poziom 38  
  vodiczka napisał:
  ....


  Koledze chyba żal tyłek ściska, że nie ma fotowoltaiki bo nie potrafię zrozumieć dlaczego Kolega wytyka innym ich poglądy broniące własnych interesów. Gdyby Kolega miał pewno stanąłby po drugiej stronie barykady.
 • #1491
  Cytro12
  Poziom 12  
  Jest taka zasada dziel i rządź, moim zdaniem jesteśmy poddawani trollingowi żeby skłócić środowisko. Skoro coś jest z pozoru nielogiczne to zazwyczaj rozwiązanie jest najprostsze, nie podejrzewam, że ktoś to robi z głupoty więc pozostaje tylko intencyjne działanie :)
 • #1492
  doopa
  Poziom 10  
  vodiczka napisał:

  doopa napisał:
  Nikt z prosumentów nie zarabia na produkcji
  To po co ta cala szopka z przyozdabianiem dachów panelami ;) Skoro obniżasz koszty pozyskania energii elektrycznej to de facto zarabiasz po uprzednim zwrocie kosztów inwestycji. "Pieniądze robi się na produkcji energii a nie na narzekaniach" napisałem w kontrze do wcześniejszych wypowiedzi niektórych prosumentów, że nie założą instalacji o większej mocy bo to się nie opłaca (przelicznik 0,7 zamiast 0,8) mimo iż większa instalacja byłaby w ich przypadku lepszym rozwiązaniem.
  doopa napisał:
  Inwestuje się grube dziesiątki tysięcy
  No popatrz, co jakiś czas czytam o inwestycji za 20-25 tysięcy zł minus dotacja gminy. Gdzie te grube dziesiątki tysięcy?
  Nie neguję, że instalacje w cenie 30-40 tysięcy też się stawia.

  Drogi vodiczko!
  My pionierzy OZE wywalamy własną kasę aby nasze Państwo nie płaciło kar...
  My szpecimy sobie dachy bo liczymy, że nas nie wydymają i powiedzmy po tych 8-10 latach będziemy na plusie. Ale wiesz padnie inwerter - dodaj 2 lata do wyjścia na zero itd. To na prawdę ryzykowne.
  Od 2013 r., gdy średnia ta wynosiła 4,5 KWp, wzrosła do 6,5 KWp w 2019 r.
  licząc 5000zł za kWp to średnio wychodzi 32 500 zł za instalację - grube dziesiątki tysiący
  A ty tylko czepiasz się i mówisz nikt nie każe, to nie obowiązek przejdź na offgrid.
  I "adwoktujesz" ZE ciągle trzymając ich stronę. Płacą Ci za to?
  pozdrawiam
 • #1493
  vodiczka
  Poziom 43  
  doopa napisał:
  I "adwoktujesz" ZE ciągle trzymając ich stronę. Płacą Ci za to?
  Powiedzmy, że jestem "advocatus diaboli". Lubię zamieszać w waszym środowisku, którego (na szczęście nieliczni) przedstawiciele uważają:
  doopa napisał:
  My pionierzy OZE wywalamy własną kasę aby nasze Państwo nie płaciło kar...
  A prawda jest prozaiczna - chcecie płacić mniej za prąd i nie ma w tym nic zdrożnego. Ryzyko jest podobne jak w każdym biznesie.
  Zdrożne jest to, że niektórzy prosumenci uważają się za szczególną grupę, która powinna być szczególnie chroniona przez państwo.
  doopa napisał:
  My szpecimy sobie dachy bo liczymy, że nas nie wydymają i powiedzmy po tych 8-10 latach będziemy na plusie. Ale wiesz padnie inwerter - dodaj 2 lata do wyjścia na zero itd. To na prawdę ryzykowne.
  Podobnie jak zakup samochodu w celach komercyjnych np. taxi. Padnie drogi podzespół przed terminem "złotówa" jest do tyłu.
  Państwo podniesie drastycznie ceny paliwa, "złotówa" jest do tyłu bo mniej osób zamówi taksówkę, będzie stal w oczekiwaniu na klienta zamiast jeździć z klientem :cry:

  Powtórzę swoje pytanie, choć powinienem je zadać ustawodawcy i dostawcy energii a nie wam:
  vodiczka napisał:
  Co przeszkadza w prostym liczeniu - w okresie rozliczeniowym pobrałem X kWh z sieci, oddałem w tym czasie Y KWh. Nieważne czy instalacja jedno czy trójfazowa i czy fazy były obciążone równo czy nierówno.
  Jako skromny odbiorca mam licznik trójfazowy, który nalicza mi zużytą energię, niezależnie czy obciążam wszystkie fazy czy tylko dwie lub jedną. Co stoi na przeszkodzie w skonstruowaniu licznika, który naliczałby zużycie i produkcję energii w czasie rzeczywistym (oddzielnie na każdej fazie, bez ich sumowania) a dostawca energii bilansował ją w okresie rozliczeniowym lub krótszym np. owe 15 min którego kolega nie akceptuje.
  doopa napisał:
  licząc 5000zł za kWp to średnio wychodzi 32 500 zł za instalację - grube dziesiątki tysiący
  Grube dziesiątki tysięcy? Raczej grube tysiące. Czy gdy masz w portfelu 35 zł to powiesz "mam grube dziesiątki złotych" :?: :D
  Grube dziesiątki tysięcy to powiedzmy od 50 000 do 300 000 zł ale 300 000 to nie są grube setki tysięcy złotych.
 • #1494
  Cytro12
  Poziom 12  
  vodiczka napisał:
  Zdrożne jest to, że niektórzy prosumenci uważają się za szczególną grupę, która powinna być szczególnie chroniona przez państwo.

  Ale to nie jest precedens są też inne grupy społeczne chronione szczególnie przez państwo. Rynek energetyczny to w zasadzie monopol, na takim rynku "ochrona" a przynajmniej przyzwoite zasady powinny panować i o to jest cały rwetes. Takie jałowe dyskusje nie w temacie to zwykły spam.
 • #1495
  vodiczka
  Poziom 43  
  Rwetes jest o to, że obie strony umowy ciągną w swoją stronę i nie potrafią dość do porozumienia bo mocniejsza nie chce rozmawiać ze słabszą a ustawa pozwalała na dość dowolną interpretację. Kolejne propozycje nowelizacji nadal nie zadawalają obu stron.
  Trafiają się też parszywe owce, które psują wizerunek środowiska.
 • #1496
  axjajaj
  Poziom 1  
  Wróćmy do tematu.
  Licznik Otus 3 zamontowany przez PGE 25.06.2020. Bilansowanie Ferraris.
 • #1497
  robbo_pv
  Poziom 16  
  Otus -3 Ferraris zamontowany w lutym PGE Łódź Teren
  Bilansowanie międzyfazowe dla falownika 1 fazowego działa poprawnie.

  Autokonsumpcja 60%
 • #1499
  robbo_pv
  Poziom 16  
  Opłaty mocowej nie zapłacą prosumenci czy wytwórcy OZE z powodu których jest ona wprowadzona.

  Inaczej mówiąc cena kWh z energetyki rośnie o 4,5grosza. No i pieknię... projekty instalacji off-grid trzeba trzymac w szufladzie ale nie za głęboko.
 • #1500
  Józef F.
  Poziom 10  
  Czyli nas prosumentów ta nowa opłata mocowa będzie dotyczyć,?
  Podaję przykład że w ciągu roku wyślę do sieci 5000 KW z tego 80 % mogę odebrać czyli 4000KW czy muszę zapłacić ta nowa opłatę od tych 4000 KW czy dopiero jak mi zabraknie i pobiorę ponad to co mam u nich?