Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!

putas 28 Jun 2020 20:12 108483 2250
Automation24
 • #1531
  Nann
  Level 9  
  @BikeBarian, nasza jedyna broń w temacie nieuczciwego bilansowania międzyfazowego, to dobre balansy obciążenia faz i poboru do produkcji, jeśli Ci się udało - gratuluję. Drążę temat, bo sam na razie nie mogę obliczyć strat - świeża instalacja PV (październik) i mało danych ale znalazłem ciekawy przykład kolegi Andrzej0501 ze str. 44. Ma on PV ok. 5 kWp i w okresie kwiecień-wrzesień cała jego produkcja (ok. 3000 kWh) w każdym miesiącu przewyższała zużycie a mimo to, musiał pobrać w tych miesiącach ok 1000 kWh, czyli jest 200 kWh w plecy. Jeśli doliczymy do tego fakt, że sprzedawcy kombinują jeszcze w rozliczeniach tak, aby część magazynu przepadła, wychodzą już wcale nie małe kwoty.
 • Automation24
 • #1532
  3301
  Level 33  
  Jeżeli tak będziesz liczył to faktycznie straty spore, chyba że kolega Andrzej0501 po zachodzie nie używał elektryczności
 • #1533
  rezydent1
  Level 14  
  kosmos99 wrote:
  rezydent1 wrote:
  Na podstawie tego co koledzy piszecie w ostatnich postach, widzę że najlepsze jest jednak moje rozwiązanie z własnym magazynem energii.


  Ale na pewno nie jest najbardziej opłacalne.

  Będę miał teraz trochę wolnego czasu i przymierzę się do policzenia tego. Nie wiem czy jest najbardziej opłacalne, czy też w ogóle nie opłacalne a jest moją "fanaberią" . Ja po prostu mógłbym być w pełni niezależny od zewnętrznego dostawcy energii, na razie poprzestaje na innym rozwiązaniu, z którym zapewne będzie można się zapoznać jak ukaże się mój artykuł.
 • #1534
  Nann
  Level 9  
  3301 wrote:
  Jeżeli tak będziesz liczył to faktycznie straty spore, chyba że kolega Andrzej0501 po zachodzie nie używał elektryczności

  To dane Andrzeja0501 ale faktycznie, nie wiemy, jaki pobór był w czasie produkcji a jaki po zachodzie słońca.
 • #1535
  Marek_Pe
  Level 23  
  BikeBarian wrote:
  Marek_Pe wrote:
  Energa idzie krok dalej. Właśnie dostałem rozliczenie jeszcze w systemie 2 miesięcznym.


  Energa ma tylko miesięczne i dwumiesięczne rozliczenia...czemu piszesz "jeszcze" ???...czyżbyś planował rozliczać się co miesiąc ??

  Przy ostatnim kontakcie z infolinią energi, gdy zgłaszałem instalację fotowoltaiczną usłyszałem, że na początek jest okres 2 miesięczny, ale mam zadzwonić po otrzymaniu faktury i wtedy zmienią na półroczne.
  Muszę zadzwonić i się dowiedzieć.
 • Automation24
 • #1536
  Nann
  Level 9  
  Czy ktoś uzyskał po reklamacji wymianę licznika na bilansowany wektorowo - szczególnie w Tauronie (mam Otusa 3) ? Jeśli tak, to jak to się udało?
 • #1537
  cuuube
  Level 29  
  Nann wrote:
  Czy ktoś uzyskał po reklamacji wymianę licznika na bilansowany wektorowo - szczególnie w Tauronie (mam Otusa 3) ? Jeśli tak, to jak to się udało?

  U żadnego z operatorów oprócz PGE, nie uzyskasz bilansowania. Wszyscy idą w zaparte, że bilansują zgodnie z zapisami ustawy, na nic pisma z URE i od wszystkich świętych.
 • #1538
  doopa
  Level 14  
  Małe podsumowanie z mojej strony. Jako że mam dobry monitoring zrobiłem skrypt, który liczy moje straty z bilansowania algebraicznego. i tak od 6 czerwca do 7 grudnia (pół roku)
  Instalacja 4,32 kWp średnia autokonsumpcja 24%
  export: 2002 kWh, export wektorowy:1869 różnica 133
  import: 1106 KWh, import wektorowy: 976 różnica 130
  czyli powiedzmy, że niepotrzebnie wyeksportowałem 133 kWh, czyli straciłem 20% z tego, czyli 27 kWh czyli ok. 17zł czyli jeden bardzo dobry dzień produkcji z paneli

  pozdrawiam
 • #1539
  rezydent1
  Level 14  
  Mam pytanie do Was, czy ktoś orientuje się czy nowa opłata mocowa

  "W przypadku gospodarstw domowych będzie to stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii. Poziom opłaty mocowej wyniesie:
  dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł
  dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł
  dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł
  dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł "


  będzie naliczana od stycznia 2021 czy na podstawie roku poprzedniego?
 • #1541
  rezydent1
  Level 14  
  BikeBarian wrote:
  Wg. mnie na podstawie roku poprzedniego bo niby jak inaczej maja to wyliczyć ??

  A to prawo będzie działało wstecz? A jeżeli od nowego roku zmniejszysz zużycie o 70%, to będziesz płacił za to że nie było w tamtym roku tej ustawy a teraz zużywasz tylko 30% tego co w tamtym roku?
  Tym chyba wtedy powinien zająć się rzecznik praw obywatelskich?
  Powinno być liczone od stycznia 2021, bo od tego momentu zacznie obowiązywać nowe prawo.
 • #1542
  BikeBarian
  Level 24  
  @rezydent1 niby tak ale jak to obliczyć skoro nie masz danych archiwalnych zużycia ?? No i prawo nie działa wstecz...w 2020 roku nie było tej opłaty wiec nie płacisz nic..w 2021 zapłacisz bazując na zużyciu za 2020, czort wie może potem korektę zrobią...poza tym jak ograniczysz zużycie o 70% to w 2022 będziesz mniej płacił. Myślę, że ZE tak to sobie zrobią i policzą żeby nas oskubać do cna.
 • #1543
  rezydent1
  Level 14  
  BikeBarian wrote:
  ale jak to obliczyć skoro nie masz danych archiwalnych zużycia

  Dane będą tworzyć na podstawie zużycia od momentu wejścia ustawy - tak to powinno wyglądać.
  Nie wiem jak to będzie w realu, bo na fakturze już ostatniej podają zużycie roczne, więc się przygotowują do tego. Ciekaw jestem co na to powiedzą prawnicy, ja przynajmniej jak mi policzą za stary rok gdzie nie było ustawy będę działał, mam już dość tego skubania nas jak się da, przez koncerny.
 • #1545
  studniarz
  Level 19  
  Faktycznie nareszcie coś drgnęło.
  Cyt....Sumaryczne bilansowanie danych pomiarowych ilości energii elektrycznej (...) jest realizowane wektorową metodą bilansowania międzyfazowego.... zapis ucieszyłby wszystkich klientów....
  Ciekawy fragment to---- W pierwszej kolejności rozliczana ma być energia z najstarszą datą wytworzenia. Zasada ta ma dotyczyć zarówno rozliczeń w taryfach jednostrefowych, jak i wielostrefowych.
  Niestety ale czytając wiele postów miałem wrażenie że obecnie wcale nie rozliczają tej najstarszej.
  Pozdrawiam.
 • #1546
  BikeBarian
  Level 24  
  @studniarz Energa nie rozlicza. NAwet w swoich uwagach do rozporzadzenia sie do tego przyznala i lobbowala za tym aby najpierw rozliczac bierzacy okres (czyli u nich 2 miesiace) a potem magazyn...a wszystko to ze wzgledu na czytelnosc rozliczenia...
 • #1547
  pief
  Level 17  
  Kolega , wyżej napisał:

  Przy ostatnim kontakcie z infolinią energi, gdy zgłaszałem instalację fotowoltaiczną usłyszałem, że na początek jest okres 2 miesięczny, ale mam zadzwonić po otrzymaniu faktury i wtedy zmienią na półroczne.
  Muszę zadzwonić i się dowiedzieć.[/quote]

  Witam

  Dzwonił kolega do Energi o zmianę na rozliczenie półroczne , zmienili ?.
  Z tego co się orientuję (też jestem w Energa) mają "łaskawcy" tylko
  okres rozliczeniowy 2 miesięczny.
  Pozdrawiam
 • #1548
  RomanCitro
  Level 16  
  Quote:
  Z tego co się orientuję (też jestem w Energa) mają "łaskawcy" tylko
  okres rozliczeniowy 2 miesięczny.

  Mają okres dwumiesięczny ale wysyłania faktur. Od niedawna rozliczenie przychodzi na każdy miesiąc z osobna co dwa miesiące.
 • #1549
  slaslo
  Level 17  
  Energa ma okres rozliczeniowy dwumiesięczny, energię wyprodukowaną w danym miesiącu rozlicza się z pobraną z danego miesiąca. Jeżeli brakuje bilansuje się z okresu dwumiesięcznego (z faktury). Jeżeli dalej brakuje biorą z magazynu z energii wyprodukowanej i wprowadzonej najwcześniej. Czyli nie jest tak źle. Szkoda tylko, że puki co u mnie bilansują na liczniku algebraicznie a nie wektorowo.
  Pozdrawiam z nowym rokiem.
 • #1551
  slaw2009
  Level 10  
  Witam,

  W temacie metody bilansowania faz (bilansowanie wektorowe). Posiadam licznik energii AM550 (operator ENEA) w w którym wyświetlane są strzałki +P, -P. Wykonałem test polegający na zmianie obciążenia jednej z faz przy stałej produkcji własnej (L1 1kW, L2 1kW, L3 1kW - bezchmurne niebo,odczyt z falownika).
  It tak przy obciążeniu 2kW na liczniku wyświetlana była strzałka w lewo -P, natomiast przy obciążeniu 4kW zapalała się strzałka w prawo +P. Jeśli dobrze interpretuję zachowanie tego miernika (ISKRA AM550), to bilansuje on fazy "wektorowo" ?

  Pozdrawiam
 • #1552
  Tomkii
  Level 15  
  Na strzałkach tak. Niestety na liczydłach już nie.
  A przynajmniej na to wygląda (muszę znaleźć czas na dokładny test).
 • #1553
  sielim
  Level 9  
  Też ostatnio podszedłem do tematu. 31 marca była idealna pogoda Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!, po godzinie 8.00 instalacja weszła powyżej 2.5 kW, więc nawet na chwilę włączony czajnik 2.0kW nie powinien być zauważalny. Od godziny 9.00 jest już 3.5kW
  Tymczasem zerkając na portal energi:
  Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!
  Nie ma takiej opcji, żebym od godz. 9.00 do godziny 13.00 wchodził ze zużyciem w domu powyżej 3.5kW - a jak widać wypłaszczenia na wykresie nie ma, szczególnie o godz. 9.00.

  Jak latem włączę na stałe grzałkę CWU 2kW to spodziewam się z tego powodu bardzo nieprzyjemnych minusów, szczególnie, jeśli falownik będzie chodził na powiedzmy 60%, czyli będzie dawał 2,4kW, ale na pojedynczej fazie będzie tylko 800W.
  Mam robioną instalację 'na wymiar', wiec jest to dla mnie już istotne. Jeśli ktoś ma przewymiarowaną instalację to może się tym dzisiaj nie przejmuje, bo nie zauważa. Wygląda jednak na to, że idziemy w kierunku nabijania opłat od transferów z wirtualnych magazynów (w 'nagrodę' będzie można odebrać 100% zamiast 80%) i wtedy się okaże, że Ci, którym się dziś zeruje zaczną płacić i dokładniej liczyć.
 • #1554
  RomanCitro
  Level 16  
  Ja to widzę w zimie (w sezonie grzewczym). Klimatyzator pobiera mniej niż w danym dniu trzy fazy produkują.
  Niestety przy tym niedogodnym systemie okazuje się że mam niedobór, bo z dwóch faz liczy po magazynie czyli 80% wyprodukowanej.
  Dla przykładu pobór 1400W
  1 faza 500W
  2 faza 500W
  3 faza 500W
  Razem daje niby 1500W - czyli powinno być 100W produkcji
  Niestety w tym przypadku jest
  1 faza 500W
  2 faza 500W = 400W (80%)
  3 faza 500W = 400W (80%)
  co daje 100W niedoboru, zamiast 100W produkcji
 • #1556
  Tomkii
  Level 15  
  Psują sobie tym sieć (brakiem bilansowania). Bo przy instalacjach 1 fazowych oznacza to mniej więcej tyle, że przepina się wszystkie odbiorniki "dzienne" na fazę z inwerterem...
 • #1557
  BikeBarian
  Level 24  
  rezydent1 wrote:
  RomanCitro wrote:
  co daje 100W niedoboru, zamiast 100W produkcji

  Czyli różnica to 200W. To ile zarabiają?


  Tu chodzi o efekt skali. Gdyby na każdym kto ma PV zarabiali 1zł dziennie to jak masz ponad 100tys przyłączonych instalacji to wychodzi całkiem pokaźna sumka...poza tym te 200W to jest przykład z zimy...wiosną/jesienią te dysproporcje mogą być jeszcze większe.
 • #1558
  Slawek K.
  Level 35  
  RomanCitro wrote:
  Ja to widzę w zimie (w sezonie grzewczym). Klimatyzator pobiera mniej niż w danym dniu trzy fazy produkują.
  Niestety przy tym niedogodnym systemie okazuje się że mam niedobór, bo z dwóch faz liczy po magazynie czyli 80% wyprodukowanej.
  Dla przykładu pobór 1400W
  1 faza 500W
  2 faza 500W
  3 faza 500W
  Razem daje niby 1500W - czyli powinno być 100W produkcji
  Niestety w tym przypadku jest
  1 faza 500W
  2 faza 500W = 400W (80%)
  3 faza 500W = 400W (80%)
  co daje 100W niedoboru, zamiast 100W produkcji

  Zapewne masz OSD innego niż PGE ?

  Pozdr
 • #1559
  mszczepa
  Level 11  
  @sielim
  I tak nie masz tak źle, u mnie w tym samym dniu, tylko w Tauronie widać to jeszcze bardziej wyraźnie:
  Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!
  Ja mam instalację na mikroinwerterach i jestem bliski przełączenia faz tak by nie było symetrycznie, ale by częściej dało się pokryć zapotrzebowanie na fazach. Oczywiście nierównomierne obciążenie i produkcja jest niezgodna z umową i zdrowym rozsądkiem, ale czemu mam dawać się okradać?
  W tym momencie dom ma ponad 2kW nadwyżki produkcji, ale i tak pobiera 200W, choć słońce coraz wyżej, więc pewnie za chwile wyjdzie na zero!
  Patrząc na tempo prac legislacyjnych znowu nic z tego nie będzie a już na pewno nie w tym sezonie.
 • #1560
  Anonymous
  Level 1