Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!

putas 15 Jul 2021 15:54 57312 1859
Optex
    dprzyb
    Level 21  
    @rokbok zgadzam się z Tobą i ja bym zgłosił sprawę do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.
    Pomijając wszystko inne - nie można wystawić faktury korygującej na ilość towaru w taki sposób, żeby należność się nie zmieniła (nie zmieniając przy tym ceny jednostkowej).

O ile kwestie ustalenia wartości początkowych do faktury (ilość, cena jednostkowa itd.) mogą ich zupełnie nie interesować to błąd popełniony przez ZE pociąga za sobą kwestie błędnego rozliczenia VATu itd.

Dodano po 3 [minuty]:

Dziwię się, że w ogóle ich program sprzedażowy umożliwia popełnienie takiego "babola" - najczęściej wszystko automatycznie się przelicza i wypełnia...
  • Optex
    rokbok
    Level 29  
    Ja myślę że było tak, ja reklamowałem błędne wyliczenie współczynnika ilościowego i tylko to.
    Na fakturze pierwotnej było 540 x 0,8 = 431, a jak nic powinno być 432, w pierwszej odpowiedzi napisali że faktura jest prawidłowo wyliczona, jak nie dałem się zbyć taką odpowiedzią to zapewne z ręki poprawili na 432, a resztę zostawili bez zmian.

Ta ich kreatywność doprowadziła do takiej sytuacji że faktura to jeden wielki babol, przestałem z nimi korespondować bo każda odpowiedź była że faktura jest prawidłowa, ale wybieram się do stacjonarnego BOK, zobaczymy czy tam jest ktoś na tyle kumaty żeby to sprostować.

Jak i tam będą tylko osoby tak kreatywne jak te z korespondencji mailowej to są jeszcze inne instytucje.
    prose
    Level 34  
    rokbok wrote:
    Jak i tam będą tylko osoby tak kreatywne jak te z korespondencji mailowej to są jeszcze inne instytucje.
    Jedno pytanie czy worto?
  • Optex
    rokbok
    Level 29  
    prose wrote:
    Jedno pytanie czy worto?

Nie chodzi o to czy warto, nie chodzi o 1 kWh, nie chodzi o ~70 gr, chodzi o zasadę, dla pojedynczego Kowalskiego to jest pikuś, ale dla ZE już nie, uczestniczycie tu w dyskusji "Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!" i dywagujecie co zrobić, aby Was nie rżnęli na bilansowaniu, ale jak widzę godzicie się na rżnięcie na fakturach, sam Tauron ma ponad 5,5 mln odbiorców, pomyśl tylko ile mogą zyskać prowadząc taką kreatywną księgowość, no powiedzmy tylko w stosunku do 10 % odbiorców, dało by to ~550 tyś. kWh nieuprawnionego zysku, mało ?
    winyl2
    Level 12  
    Mnie instalował OSD Apator Otus 3 w lipcu 2020 i ma włączone zliczanie wektorowe od day one. W kodzie C8.00.0 jest ferraris. Piszcie pisma do OSD o wyjaśnienie sytuacji i dlaczego nie jest włączone w waszym liczniku zliczanie wektorowe od day one.
    Bałdyzer
    Level 10  
    A jak się wchodzi w to C8.00.0 ? Jak klikam przyciskami niebieskimi strzałkami to nie mam takiego kodu
    studniarz
    Level 17  
    Witam.
    Trzeba wejść do menu szczegółowego. Wciskasz i trzymasz przycisk pow.5sek. i pojawiają się dodatkowe kody.
    Pozdrawiam.

Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!
    siasiek3
    Level 1  
    Panowie sprawdzenie bilansowania w liczniku Apator Otus3 licznik trójfazowy - przytrzymaj górny niebieski przycisk przez około 10sekund ,a następnie dolnym przyciskiem przejdziesz na cod C.80.0 jeżeli widnieje napis NORMAL licznik nie bilansuje,a jeżeli jest napis FERRERis to bilansuje.Podobnie jest w licznikach NORAX
    minimaxi
    Level 15  
    Mam nowy licznik S34U18 i już z dokładnej analizy generacji z PV i poboru w ost. sobotę wyszło, że nie mam bilansowania międzyfazowego. Przy stabilnej generacji rzędu 4kV i pracującego piekarnika -> obciążenie 1 fazy było > 4/3 kW i zliczyło mi POBÓR ok. 0.5 kV oraz jednoczesne oddanie rzędu > 2 kW. Czy taka analiza nie jest wystarczająca? Nie muszę mieć mniejszego kroku czasowego <1h, skoro przypilnowałem sobie pobór i generację przez bieżącą obserwację.
    studniarz
    Level 17  
    Witam.
    Kolego a ten piekarnik w ciągu godziny ile razy włączył się i wyłączył i jakiej mocy jest? Raczej niemożliwe jest aby pracował non stop więc ciężko jest bez podliczników takie pomiary wiarygodne wykonać... Pozdrawiam.
    xtedek
    Level 16  
    Energa twierdzi, że nie ma możliwości przeprogramowania licznika i wszystkie instalowane liczniki mają fabrycznie ustawioną metodę algebraiczną.

Da się z tym coś powalczyć? Odwołać? Jeśli tak to jak? Gdzie?

Rozporządzenie chyba utknęło: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12333808
    BikeBarian
    Level 23  
    @xtedek ehh Energa...oni skladaja zamowinie na licznik i podaja specyfikacje. W tej specyfikacji celowo wpisuja bilansowanie algebraiczne bo to nie oni programuja licznik a producent. Tak bylo z moim Otusem, zadzwonilem do producenta i mi przez telefon potwierdzil ze dostali zlecenie od energi na te liczniki z bilansowaniem algebraicznym, wiec tak go zaprogramowali. To jest potezna kasa dla ZE wiec sami nie beda sobie w kolano strzelac skoro nie sa do tego zadna ustawa przymuszeni,
    wello
    Level 18  
    Babol jest w ustawie, która ogólnie mówi o bilansowaniu. I faktycznie, każdy licznik ma bilansowanie - u jednych algebraiczne, u drugich wektorowe. Dopiero doprecyzowanie w nowelizacji ma/miało to zmienić.
    mszczepa
    Level 10  
    @wello tak po prawdzie, to samo określenie "międzyfazowe" wskazuje, że powinny być jakieś operacje pomiędzy fazami... w tym momencie (przynajmniej u Taurona) wygląda to tak jakbyśmy mieli 3 osobne instalacje. Takie podejście znacznie utrudnia sterowanie auto konsumpcją. Ja akurat w zasadzie mogę nieco pokombinować i poprzepinać moc między fazami (mam instalację na mikri inwerterach), ale to chyba nie tak powinno działać.

Przy aktualnym systemie rozliczeń może straty nie są dla większości zauważalne, jednak przy forsowanych właśnie zmianach może okazać się to już znaczący czynnik.

Dodam, że w moim przypadku jedynie opłaca mi się sterować obciążeniem pomiędzy wysoką i niską taryfą.

Ciekawe, że z rozporządzeniem korzystnym dla prosumentów nie mogą poradzić sobie latami, a nowa ustawa idzie jak burza (bo nawet jej wczorajsze wycofanie, może co najwyżej opóźnić o te kilka miesięcy).
    Andrzej5101
    Level 9  
    wello wrote:
    I faktycznie, każdy licznik ma bilansowanie - u jednych algebraiczne, u drugich wektorowe. Dopiero doprecyzowanie w nowelizacji ma/miało to zmienić.

U których jest bilansowanie wektorowe??
    RomanCitro
    Level 15  
    xtedek wrote:
    Energa twierdzi, że nie ma możliwości przeprogramowania licznika i wszystkie instalowane liczniki mają fabrycznie ustawioną metodę algebraiczną.

Da się z tym coś powalczyć? Odwołać? Jeśli tak to jak? Gdzie?

Rozporządzenie chyba utknęło: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12333808

mi kiedyś odpisali że oni to robią u siebie matematycznie tabelami i chyba godzinowo. Nie pamiętam już jak to było.

a ile jest w tym prawdy ?

W każdym bądź razie jak nie chcą aby to robiły im liczniki , to niech robią "ręcznie"
    studniarz
    Level 17  
    Andrzej5101 wrote:
    U których jest bilansowanie wektorowe??

P.G.E
    minimaxi
    Level 15  
    studniarz wrote:
    Witam.
    Kolego a ten piekarnik w ciągu godziny ile razy włączył się i wyłączył i jakiej mocy jest? Raczej niemożliwe jest aby pracował non stop więc ciężko jest bez podliczników takie pomiary wiarygodne wykonać... Pozdrawiam.
    Dzięki Kolego, ale generacja w tym okresie była b. stabilna >4kW, a piekarnik nie brał więcej niż 2 kW - jeśli sobie to przyfilowałem i PV dawała 4-4.5kV, to na pewno moje pobory nie były >4 KW :)
    Krzychooo
    Level 14  
    mszczepa wrote:
    ...
    Ciekawe, że z rozporządzeniem korzystnym dla prosumentów nie mogą poradzić sobie latami, a nowa ustawa idzie jak burza (bo nawet jej wczorajsze wycofanie, może co najwyżej opóźnić o te kilka miesięcy).

Ciekawe, a nawet interesujące, ale to dlaczego ustawa została nagle wycofana...?
    Obstawiam, że znajomy/i KRÓLika nie zdążyliby pospinać podjętych zobowiązań i te 3 miechy są IM potrzebne. :idea:
    Jaki "kraj"* - takie obyczaje. :cry:
    ___
    * podstaw co akurat Tobie podpasi. :D
    Slawek K.
    Level 35  
    Ustawa została uchwalona, teraz poszła do Senatu, ale to nic nie zmieni, tylko opóźni o miesiąc. Zatem jest net billing i wejdzie w życie od 01.04.2022. Dotychczasowi prosumenci mogą pozostać na net meteringu czyli dotychczasowym systemie opustów.

Pozdr
    studniarz
    Level 17  
    Witam.
    Pozwolę sobie zamieścić obszerny fragment nowelizacji aby rozwiać niektóre wątpliwości, jedyna nadal nieznana jest cena sprzedanej energii tajemniczo brzmi "NARAZIE" średniomiesięczna.... źródłem informacji jest Polska Agencja Prasowa:

....Zgodnie z nową regulacją, net billing będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie ustawy, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach - w systemie opustów - przez 15 lat.

Net billing przewiduje, że prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, zaś za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy prądu, będą też ponosić opłaty dystrybucyjne, z 15 proc. rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej do sieci oraz zmagazynowanej tam przez osoby i podmioty niebędące przedsiębiorcami.

Rozliczanie w systemie net billingu ma się odbywać w okresie 12 miesięcy. Prosument będzie miał depozyt - ewidencję środków prowadzoną miesięcznie i z niego będzie mógł płacić za zużytą energię. Wartość energii, zapisywana w depozycie ma być liczona na razie według średniej ceny miesięcznej. Od energii wprowadzonej do sieci prosument nie będzie płacić VAT ani PIT. Jednak pobierając energię z sieci zapłaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT.[i]

[i]Dziś prosumenci produkujący energię w instalacjach do 10 kWp rozliczają się w stosunku 1 do 0,8. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać za darmo 0,8. Przy większych instalacjach (powyżej 10 kWp) ten stosunek wynosi 1 do 0,7. Jest to system net meteringu wykorzystujący mechanizm opustów. Rozliczanie następuje w okresach półrocznych. Prosumenci nie płacą części opłat dystrybucyjnych za użytkowanie sieci.(PAP)
    [/i][/i]
    minimaxi
    Level 15  
    Quote:
    ...zapłaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT..
    no i jeszcze każdą fazę będą bilansować oddzielnie jak ciągle teraz -koszmarek, opłata OZE -gdzie tu logika? Jeżeli ceny na giełdzie będą w szczycie wysokie i G12 to może coś z tego by wyszło, ale to ciągle tylko minimalizacja opłat, bo koniec z "magazynowaniem". Bez magazynu noce i zima zrobią swoje.
    Krzychooo
    Level 14  
    minimaxi wrote:
    Quote:
    ...zapłaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT..
    no i jeszcze każdą fazę będą bilansować oddzielnie jak ciągle teraz -koszmarek, opłata OZE -gdzie tu logika? Jeżeli ceny na giełdzie będą w szczycie wysokie i G12 to może coś z tego by wyszło, ale to ciągle tylko minimalizacja opłat, bo koniec z "magazynowaniem". Bez magazynu noce i zima zrobią swoje.

Dlatego trzeba zacząć myśleć o własnym magazynie, niekoniecznie prądu, wystarczy ciepło w jakiejś wodzie lub...
    Miałem kilka lat temu taki mądry termowentylator z "sercem" jak w starych żelazkach, które nagrzewało się tanim prądem (G12) do kilkuset stopni, a w ciągu dnia i wyższej taryfy chodził tylko wentylator i sterowanie tego wynalazku. Grzało wiele godzin "za darmo". Ciężkie było, fakt, ale co z tego.
    Gdyby to powiększyć sensownie, to może by coś dało się ugrać.
    krzbor
    Level 23  
    Krzychooo wrote:
    Miałem kilka lat temu taki mądry termowentylator z "sercem" jak w starych żelazkach, które nagrzewało się tanim prądem (G12) do kilkuset stopni, a w ciągu dnia i wyższej taryfy chodził tylko wentylator i sterowanie tego wynalazku. Grzało wiele godzin "za darmo". Ciężkie było, fakt, ale co z tego.
    Gdyby to powiększyć sensownie, to może by coś dało się ugrać.

Takie coś jest dostępne od wielu lat - nazywa się "piec akumulacyjny dynamiczny"
    Bałdyzer
    Level 10  
    mam do was dwa pytania .
    1. Czy mają instalację fotovol. płaci się opłaty za dystrybucję i opłatę mocową ?
    2. Czy niewykorzystane Kw/h w danej taryfie przy rozliczeniu rocznym przepadają ? Czyli np. mając taryfę G12W oddałem w ciągu roku w pierwszej taryfie szczytowej 2250 Kw/h , a zużyłem 1980 Kw/h , czy ta nadwyżka przepada ?
    fazik
    Level 16  
    Opłata mocowa naliczana jest od ilości energii pobranej z sieci. Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!
    Na wykorzystanie nadwyżki masz 1 rok czasu od wprowadzenia jej do sieci.
    Slawek K.
    Level 35  
    Bałdyzer wrote:
    Czyli np. mając taryfę G12W oddałem w ciągu roku w pierwszej taryfie szczytowej 2250 Kw/h , a zużyłem 1980 Kw/h , czy ta nadwyżka przepada ?

Tak naprawdę to nie masz nadwyżki lecz niedobór.
    2250 kWh x 0,8 = 1800 kWh
    Zużyłeś 1980 kWh zatem 1800 kWh - 1980 kWh = -180 kWh - tyle Ci brakuje do zbilansowania

Pozdr