Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotowoltaika a podwyszone napięcie w miejscowości?

28 Cze 2020 20:13 1122 11
  • Poziom 18  
    Czy jest taka możliwość aby falownik obojętnie jakiej firmy odprowadzał do sieci za wysokie napięcie?
    Problem dotyczy kogoś kto nie ma fotowoltaiki a uszkadzają mu się ostatnio urządzenia AGD.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Nawet jeśli jedna przetwornica zgłupiała i próbuje wytwarzać zbyt wysokie napięcie, to raczej nie ma dość siły żeby takim podwyższonym napięciem zasilić odbiorniki w całej okolicy. Poza tym bez pomiarów można tylko zgadywać, co jest przyczyną uszkodzeń.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Awyrdonyt napisał:
    Poza tym bez pomiarów można tylko zgadywać, co jest przyczyną uszkodzeń.

No właśnie śledzisz, i rejestrujesz te zmiany napięcia ?
    Ile one wynoszą w maksymalnym punkcie, jakie największe napięcie zmierzyłeś ?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    U mnie np były lekkie przepięcia przy podwyższonym napięciu z fotowoltaiki. Wyzwalało to warystory w urządzeniach jak pralka zmywarka moduły exta free. Załozyłem warystrory do gniazda 3f plus transile na 380 V i od tego czasu spokój. Czasem burze powodują lekkie piki napięcia w sieci i warystory odpalają.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Do tej pory raz mi się zdarzyło uszkodzić zasilacz komputera przy włączaniu do sieci sporego transformatora. Przyczyna znana, więc nie miałem potrzeby mierzyć. Od tej pory urządzenia zasilane przetwornicami mam włączone do listwy z filtrem napięcia. Przepięcia mogą powstawać od włączania wielu urządzeń i na to są warystory, żeby zabezpieczyć wrażliwą elektronikę przed skutkami przepięć. Burze owszem powodują przepięcia, jednak nawet wyładowanie boczne gdy trafi w linię zasilającą, to poczyni takie spustoszenie, jakby piorun strzelił. :) Warystory nie są w stanie pochłonąć całej energii wyładowania pioruna. Dlatego poza miastem w czasie burzy dobrze jest wyłączyć, co się da z gniazda elektrycznego. Czasem w takim gnieździe przeskoczy iskra. Gdyby był tam włączony zasilaczyk do telefonu, to z pewnością nie przeżyłby takiego skoku napięcia.
    Mierzyć napięcie w sieci trzeba, bo może przekraczać wartość dopuszczalną normami. Może być na przykład problem z asymetrią obciążenia faz, albo z przewodem neutralnym. Może tez być tak, że napięcie jest zaniżone, bo dom jest w najdalszym zakątku wsi czy tam miasta.
    Trafienie piorunem wygląda tak: Link
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Po sekcji zwłok uszkodzonego urządzenia też można zobaczyć czy to raczej skok napięcia czy długotrwała praca na napięciu w górnej granicy normy.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    MARKSON43 napisał:
    Czy jest taka możliwość aby falownik obojętnie jakiej firmy odprowadzał do sieci za wysokie napięcie?
    Problem dotyczy kogoś kto nie ma fotowoltaiki a uszkadzają mu się ostatnio urządzenia AGD.
    Jest to możliwe szczególnie przy dużym rozproszeniu odbiorców. Pod koniec linii sumują się "niekorzystne zjawiska" tj. przysiadanie napięcia przy dużym obciążeniu i wszelkie przepięcia łączeniowe.
  • Poziom 18  
    Będę monitorował napięcie ale problem w tym że to nie jest u mnie.Ale podjadę w upalny dzień i zmierzę V.
    Po wypowiedziach widzę że jest to problem tych nowych energi ..!
  • Poziom 32  
    MARKSON43 napisał:
    .Ale podjadę w upalny dzień i zmierzę V
    Ważna jest też godzina i dzień tygodnia.
  • Poziom 24  
    MARKSON43 napisał:
    Ale podjadę w upalny dzień i zmierzę V.
    Nie koniecznie w upalny dzień fotowoltanika daje najwięcej energii. Najlepsze warunki pracy dla paneli byłyby w silny mróz i słońce wysoko jak w lecie. Wtedy dałyby więcej energii niż w czasie upału.
  • Poziom 16  
    Pan.Kropa napisał:
    MARKSON43 napisał:
    Ale podjadę w upalny dzień i zmierzę V.
    Nie koniecznie w upalny dzień fotowoltanika daje najwięcej energii. Najlepsze warunki pracy dla paneli byłyby w silny mróz i słońce wysoko jak w lecie. Wtedy dałyby więcej energii niż w czasie upału.

Czyli wychodzi na to, że - największa sprawność takich paneli była by "gdzieś" bardzo wysoko w górach (dajmy na to powyżej 6000 tyś m.n.p.m) bo wiadomo im wyżej tym zimniej. A na dodatek góry te musiały by się znajdować w okolicy równika, gdzie słońce najbardziej "operuje". Czy mam rację :?:

Dodano po 11 [minuty]:

Po kilku minutach "oświeciło" mnie takie panele największą sprawność będą miały w przestrzeni kosmicznej :idea: :?:
  • Poziom 24  
    klm787 napisał:
    Po kilku minutach "oświeciło" mnie takie panele największą sprawność będą miały w przestrzeni kosmicznej
    Nie ma tu nic dziwnego. Zapewne takie zwykłe panele by długo nie popracowały w przestrzeni kosmicznej. Ale tak. Panele mają tam największą sprawność bo nic nie zasłania światła słońca.

Dodano po 34 [sekundy]:

klm787 napisał:
    Czyli wychodzi na to, że - największa sprawność takich paneli była by "gdzieś" bardzo wysoko w górach (dajmy na to powyżej 6000 tyś m.n.p.m) bo wiadomo im wyżej tym zimniej. A na dodatek góry te musiały by się znajdować w okolicy równika, gdzie słońce najbardziej "operuje". Czy mam rację :?:
    Po części też racja.