Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica na UC3845, UC3843

06 Paź 2005 13:48 9400 8
  • Poziom 13  
    Pytanie być może wynika z mojej małej znajomości układów impulsowych.

Problem jest taki: Przetwornica pracuje na UC3845, gdy zadziała w niej organiczenie prądowe wtedy ładnie maleje wsp. wypełnienia przebiegu. Natomiast gdy wypełnieniem ma sterować regulator napięcia przebieg bramkujący tranzystor przypomina sterowanie grupowe.
    Nie zmienia się wsp. wypełnienia (ciągle 50%), a z przebiegu bramkującego jakby "wypadają" co któreś impulsy.

Po założeniu UC3843 sterowanie grupowe wygląda jeszcze gorzej. W tej kostce przebieg może (i uzyskuje) wypełnienie bliskie 100%, by potem zaniknąć na chwilę.

1.Może te kostki tak właśnie pracują?
    2.Jakieś uwagi?
  • Poziom 42  
    Za duża czułość (wzmocnienie) pętli sprzężenia.
    Błędna kompensacja.
  • Poziom 13  
    Jak w takim razie dobierać elementry pomiędzy pin1 i pin2? Może jeszcze i inne?
  • Poziom 42  
    Jak mam odpowiedzieć na zadane pytanie nie widząc schematu?
  • Poziom 13  
    Sorry, ale ten projekt dopiero powstaje. Elementy jak z pdf'a nie sprawdzają się, a nie ma w tym pdf'ie opisu jak je dobierać.
    Czy mógłbyć przyblizyć ten temat? Przypuszczam, że z doborem wzmocnienia będzie jak dla wzm. operacyjnego.
  • Poziom 42  
    Bez schematu oi podstawowych założeń nie dobiorę elementów. Daj schemat obecnego, niestabilnego układu - być może popełniasz jakiś istotny błąd.
  • Poziom 40  
    Skompensowanie petli spzrezenia zwrotnego w tego typu sterowniku jest najtrudniejsza sprawa. Wiele godzin sie siedzi przy dobierani elementow zeby bylo stabilnie przy roznych obciazeniach. A i tak w firmowych konstrukcjach czesto sluchac z przetwornicy piski szczegolnie na biegu jalowym. Bardzo wiele zalezy tez od zastosowanych elementow. I majac sprawdzony schemat moga byc problemy bo zastosujesz i nny dlawik czy kondensator o innej rezystancji ESR.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Skompensowanie petli spzrezenia zwrotnego w tego typu sterowniku jest najtrudniejsza sprawa. Wiele godzin sie siedzi przy dobierani elementow zeby bylo stabilnie przy roznych obciazeniach.

Przyznaję, ze to nie prosta sprawa. Na szczęście moja przetwornica będzie pracować z stałym obciążeniem i ma mieć ok. 2W.

Swoją drogą "prądowo sterowany pregulator PWM" wyszedł mi bez problemu.

Znalazłem jeszcze jeden pdf o projektowaniu przetwornic z UC3842. Ten pochodzi z SGS i jest bardziej rozbudowany niż AN1272 Philipsa
  • Poziom 40  
    Eeee jak to ma byc tylko 2W to nic nie szkodzi ze sie cos tam wzbudza. Te twoje sterowanie grupowe to nie problem dla przetwornicy. Przez takie zachowanie tylko tetnienia napiecia wyjsciowego sa wieksze ale moze to nie problem bo zalezy co ma ta przetwornica zasilac.