Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłącze ogródka działkowego - komplementarnie

28 Cze 2020 22:04 213 7
 • Poziom 9  
  Witam.
  Zabieram się za remont ogródka działkowego i jako, że mam niemiłe doświadczenia z inst. ele. e tym lokalu postanowiłem zacząć od wymiany (kompletnej) elektryki. Począwszy od słupa (odległość od domku około 15-20m) zamierzam zrobić wszytko od zera włącznie z skrzynką na licznik wywaloną w ogrodzenie.

  Na czym problem polega... otóż nie bardzo wiem jak się za to zabrać tak "od podstaw" - robię dla siebie i chcę, żeby było dobrze. Moje "pomysły"

  1) Przewód od słupa w ziemię i od ziemi do skrzynki w ogrodzeniu. W skrzynce licznik, wyłącznik główny -> max obciążenie dla całego domku nie powinno przekraczać 5kW, chwilowe może wynieść 2x 3,6kW - jeśli się zapomnę i obie grzałki pójdą razem... Całe okablowanie, razem z drenem od oczyszczalni zamierzam puścić pod chodnikiem tzn robię głębszy wykop, najpierw kładę bednarkę potem warstwa żwiru, dren od oczyszczalni, żwir, rura(?) z kablami, ziemia i na wierzchu ubity gruz, a na nim wylewka chodnikowa...
  1a) Przewód pomiędzy skrzynką a domkiem YKY 3x10mm - czy inny?
  1b) Czy coś jeszcze powinno się znaleźć w skrzynce ?
  1c) Jeśli planuję róznicówkę to czy punkt rozdziału robić w skrzynce w płocie, czy w domku, gdzie kopać bednarki i uziemiać takie cudo ? Czy też ciągnąć bednarkę od skrzynki do domku jako całość?
  1d) Czy przewody należy jeszcze jakoś zabezpieczać?
  1e) Czy jest sens instalować w skrzynce przekaźnik przeciw zatopieniu? Sonda od skrznki do podłogi w piwnicy.

  2)Przyłącze będzie wprowadzone do domku przez piwniczkę (bardzo wilgotną i slabo wentylowaną), w której docelowo umieszczona będzie oczyszczalnia. Domek stoi na piwniczce pozbawionej stropu i w żaden sposób nie izolowanej od gruntu, konstrukcja domku jest drewniana, od środka plyta GK a od zewnątrz OSB. W domku zamierzam umieścić skrzynkę z:
  2a) Wyłącznik różnicowo-nadprądowy 2P 10A B 0,03A typ AC; bezpieczniki (esy) 3x6A /oświetlenie zew, oświetlenie altany, oświetlenie wew.
  2b) Wyłącznik różnicowo-nadprądowy 2P 40A AC; esy 2 x B20 (po jednym na grzałkę 3,6kW)
  2c) Wyłącznik różnicowo-nadprądowy 2P 25A A; esy B10 (gniazdko w altanie), B16 gniazdka w pokoju, B16 gniazdka w kuchni
  2d) No i tu jest poważny zgryz - Warsztat xD - w którym czasem pracują: stara spawarka (taka rusinka z regulacją prądu poprzez przekręcenie śruby na obudowie) oraz "kamień" na silniku z przedpotopowej pralki ... Jak "toto" podłączać do sieci - o różnicówce mogę tu zapomnieć, a jakie bezpieczniki? (aktualnie jest - "o zgrozo" - bezpiecznik watowany przez poprzedniego właściciela działki)

  3) W jaki sposób prowadzić instalację pod płytami GK? Peszel? Rurki? Do oświetenia YDYp 3x1,5 (same LEDy)? Do gniazdek YDYp 3x2,5? Do grzałek YDYp 3x4 ?
  3a) Oświetlenie zewnętrzne (lampiony przy chodniku) jakim kablem? Kabel będzie "zatopiony" wraz z peszlem w wylewce chodnika.

  Z góry dziękuję i pozdawiam
 • Poziom 18  
  Jeśli nie robiłeś, to weź elektryka bo możesz sobie zrobić bardzo niemiłą krzywdę. lub zadziałają główne zabezpieczenia,a to moze kosztować.
 • Poziom 9  
  7936 napisał:
  Jeśli nie robiłeś, to weź elektryka bo mozesz sobie zrobić bardzo nie miłą krzywdę. Lub wywalisz glowne zabezpieczenia,a to moze kosztowac.


  Po pierwsze chciałbym się czegoś nauczyć -> niestety w technikum elektrycznym nie wykonywalismy tego typu prac, a wydaje mi się, że powinniśmy... no cóż pozostaje mi "samokształcenie", stąd wolę zapytać bardziej doświadczonych kolegów.

  Co do "wzięcia" elektryka... zacytuję jednego z nich: "Panie a na [...] to ruszać jak działa, przecież to tylko działka" -> a na przykład na to, że nie wiedzieć dlaczego na obudowach lamp w altanie mam fazę, podobnie jak na jednej ze śrób mocujących aktualny licznik energii (prawdopodobnie ktoś z poprzednich właścicieli miał zrobione obejście licznika) ...

  Ponadto wiem ile taka praca by kosztowała - przepraszam, nie stać mnie - mam dwie ręce (nawet nie lewe), "dobrą hurtownię" w której kupuję całe potrzebne zaopatrzenie w cenach mi odpowiadających, więc koszt samodzielnego wykonania i nabycia wyniesie 1/3 tego co mi proponują elektrycy.

  A już tak na koniec - kiedy elektryk dowiaduje się co jest do zrobienia, to odmawia, bo ma lepiej płatne i przyjemniejsze zlecenia - np. u deweloperów, a na takie bzdety nie ma czasu. Swoją drogą deficyt elektryków na rynku jest taki, że deweloper oferował mi kiedyś (technik elektryk, bez doświadczenia), że pomoże mi w szybkim zrobieniu SEPów, i zatrudni na "brygadzistę elektryków" za coś w przedziale 4-6k PLNów, na montaże instalacji na nowych wieżowcach... / raczej nigdy nie kupię mieszkania z gotową instalacją skoro mógł ją robić ktoś pierwszej łapanki /
 • Poziom 18  
  Czy to jest licznik rozliczeniowy (odczytywany przez energetykę)?

  Jaki układ sieci zasilającej?

  Jeżeli sieć jest w TN-C (bo coś tam wspominasz o jakimś rozdziale) to do czego zamierzasz użyć trzecią żyłę kabla?

  Zastosowanie dwóch (lub więcej) wyłączników o charakterystyce B jeden po drugim nie dość że nie spełnia wymogu na stopniowanie zabezpieczeń, to jeszcze nie ma najmniejszego sensu.

  Grzałki mają być przyłączone stałe (bez użycia gniazdka wtykowego)?

  Odnośnie warsztatu - wszystkie gniazdka wtykowe muszą być zamontowane na obwodzie wyposażonym w wyłącznik różnicowo-prądowy - co tu niby ma za znaczenie, że będzie do niego podłączona spawarka? Twoja spawarka w I klasie ochronności pobiera część prądu w obwodzie L-PE?

  Ogólnie nie dziwię się, że praktycznie nikt Tobie w tym temacie nie odpowiada, bo trochę nie ma sensu uczyć kogoś absolutnie wszystkiego w jednym wątku. Zdecydowanie lepiej byłoby powierzyć zadanie osobie wykwalifikowanej.
 • Poziom 9  
  Nie - licznik jest "prywatny" do rozliczania się z zarządem ogródków działkowych.
  Sieć TN-C.

  Przepraszam pi...doły napisałem nie "Wyłącznik różnicowo-nadprądowy" a miał być wyłącznik różnicowy. Pomyłka spowodowana użyciem "kopiuj wklej" z katalogu. A po róznicówkach w/w esy.
  W/w grzałki to podgrzewacze wody (niby ma wtyczkę, ale raczej podepnę go przez kostkę).
  Co do klasy ochronności spawarki to się nie wypowiem -> jest to "dziad" którego używam wyłącznie w porządnych rękawicach i solidnych gumowych butach, bo ma zwyczaj kopać i stąd moje opory co do różnicówki... Wiem, że takiego sprzętu nie powinno się używać. Jest to połączenie radzieckiej mysli technicznej zsamodzielną druto-techniką poprzedniego posiadacza. Używam jej sporadycznie, ale jednak.

  Więc krótko.
  Skrzynka z licznikem i rozłącznikiem izolacyjnym (rożłączamy tylko fazę, 40A?). Następnie przewód 2x10mm do domku. Skrzynka, punkt rozdziału, bednarka, w/w różnicówki i esy. Od skrzynki w peszlach pod płytami GK, przewody YDYp o w/w przekrojach.
  Pozostały dwa pytania - jakim przewodem ciągnąć linię do zasilania "lampek" oświetleniowych zewnętrznych. Oraz jak zaaplikować przekaźnik p/zatopieniu - wydaje mi się, że powinien być "na początku" przed różnicówkami...
 • Poziom 28  
  Opisz rolę bednarki którą chcesz zastosować i do czego ja montujesz.
 • Poziom 26  
  W piwnicy ma być tylko kabel na górę do rozdzielnicy czy rozdzielnica?
  Jeśli tylko kabel ma być w piwnicy to YKY nie boi się wody a gniazdka itp. na parterze już powinny być znacznie powyżej poziomu wody zalewowej i nie powinno być potrzeby stosowania przełącznika przeciw zalewowego.
  Przewody w peszlach pod KG jak najbardziej, ewentualnie tylko odcinkami w profilach a pomiędzy może być luzem.
 • Poziom 18  
  Jeżeli grzałka wody jest przez producenta wyposażona we wtyczkę 230V, to z pewnością ta wtyczka powoduje, że cały obwód ma wytrzymałość nie większą niż 16A (może mieć mniejszą). Logicznym się wydaje, że przewód przyłączeniowy od grzałki do tej wtyczki producent nie da o większej obciążalności niż 16A, bo niby po co? A nawet gdyby dał taki przewód, to oryginalnie zamontowana wtyczka i tak narzucałaby zastosowanie zabezpieczenia 16A (wytrzymałość gniazda/wtyczki). W tej sytuacji montowanie zabezpieczenia B20A przed tym obwodem, może doprowadzić do sytuacji, że zapali się przewód/grzałka a zabezpieczenie będzie nadal niewyzwolone.

  Podobna sytuacja z licznikiem prądu - na działkach jest WLZ o jakimś przekroju i jest z pewnością zabezpieczony adekwatnie do przekroju. Wykonanie odgałęzienia na tym WLZ - w kierunku licznika i dalej do działki autora, prawie na pewno jest wykonane mniejszym przekrojem. Skoro zmiana przekroju na niższy, to należy dobrać zabezpieczenie i zamontować je przed licznikiem. Do zabezpieczenia byłoby najlepiej doprowadzić przewód o przekroju zgodnym z WLZ (ale to nierealne, a ten odcinek to będzie pewnie z 50 cm), a od zabezpieczenia przekrój docelowy.