Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyłącze ogródka działkowego - komplementarnie

Greg01pl 28 Jun 2020 22:04 387 7
Wago
 • #1
  Greg01pl
  Level 13  
  Witam.
  Zabieram się za remont ogródka działkowego i jako, że mam niemiłe doświadczenia z inst. ele. e tym lokalu postanowiłem zacząć od wymiany (kompletnej) elektryki. Począwszy od słupa (odległość od domku około 15-20m) zamierzam zrobić wszytko od zera włącznie z skrzynką na licznik wywaloną w ogrodzenie.

  Na czym problem polega... otóż nie bardzo wiem jak się za to zabrać tak "od podstaw" - robię dla siebie i chcę, żeby było dobrze. Moje "pomysły"

  1) Przewód od słupa w ziemię i od ziemi do skrzynki w ogrodzeniu. W skrzynce licznik, wyłącznik główny -> max obciążenie dla całego domku nie powinno przekraczać 5kW, chwilowe może wynieść 2x 3,6kW - jeśli się zapomnę i obie grzałki pójdą razem... Całe okablowanie, razem z drenem od oczyszczalni zamierzam puścić pod chodnikiem tzn robię głębszy wykop, najpierw kładę bednarkę potem warstwa żwiru, dren od oczyszczalni, żwir, rura(?) z kablami, ziemia i na wierzchu ubity gruz, a na nim wylewka chodnikowa...
  1a) Przewód pomiędzy skrzynką a domkiem YKY 3x10mm - czy inny?
  1b) Czy coś jeszcze powinno się znaleźć w skrzynce ?
  1c) Jeśli planuję róznicówkę to czy punkt rozdziału robić w skrzynce w płocie, czy w domku, gdzie kopać bednarki i uziemiać takie cudo ? Czy też ciągnąć bednarkę od skrzynki do domku jako całość?
  1d) Czy przewody należy jeszcze jakoś zabezpieczać?
  1e) Czy jest sens instalować w skrzynce przekaźnik przeciw zatopieniu? Sonda od skrznki do podłogi w piwnicy.

  2)Przyłącze będzie wprowadzone do domku przez piwniczkę (bardzo wilgotną i slabo wentylowaną), w której docelowo umieszczona będzie oczyszczalnia. Domek stoi na piwniczce pozbawionej stropu i w żaden sposób nie izolowanej od gruntu, konstrukcja domku jest drewniana, od środka plyta GK a od zewnątrz OSB. W domku zamierzam umieścić skrzynkę z:
  2a) Wyłącznik różnicowo-nadprądowy 2P 10A B 0,03A typ AC; bezpieczniki (esy) 3x6A /oświetlenie zew, oświetlenie altany, oświetlenie wew.
  2b) Wyłącznik różnicowo-nadprądowy 2P 40A AC; esy 2 x B20 (po jednym na grzałkę 3,6kW)
  2c) Wyłącznik różnicowo-nadprądowy 2P 25A A; esy B10 (gniazdko w altanie), B16 gniazdka w pokoju, B16 gniazdka w kuchni
  2d) No i tu jest poważny zgryz - Warsztat xD - w którym czasem pracują: stara spawarka (taka rusinka z regulacją prądu poprzez przekręcenie śruby na obudowie) oraz "kamień" na silniku z przedpotopowej pralki ... Jak "toto" podłączać do sieci - o różnicówce mogę tu zapomnieć, a jakie bezpieczniki? (aktualnie jest - "o zgrozo" - bezpiecznik watowany przez poprzedniego właściciela działki)

  3) W jaki sposób prowadzić instalację pod płytami GK? Peszel? Rurki? Do oświetenia YDYp 3x1,5 (same LEDy)? Do gniazdek YDYp 3x2,5? Do grzałek YDYp 3x4 ?
  3a) Oświetlenie zewnętrzne (lampiony przy chodniku) jakim kablem? Kabel będzie "zatopiony" wraz z peszlem w wylewce chodnika.

  Z góry dziękuję i pozdawiam
 • Wago
 • #2
  7936
  Level 18  
  Jeśli nie robiłeś, to weź elektryka bo możesz sobie zrobić bardzo niemiłą krzywdę. lub zadziałają główne zabezpieczenia,a to moze kosztować.
 • Wago
 • #3
  Greg01pl
  Level 13  
  7936 wrote:
  Jeśli nie robiłeś, to weź elektryka bo mozesz sobie zrobić bardzo nie miłą krzywdę. Lub wywalisz glowne zabezpieczenia,a to moze kosztowac.


  Po pierwsze chciałbym się czegoś nauczyć -> niestety w technikum elektrycznym nie wykonywalismy tego typu prac, a wydaje mi się, że powinniśmy... no cóż pozostaje mi "samokształcenie", stąd wolę zapytać bardziej doświadczonych kolegów.

  Co do "wzięcia" elektryka... zacytuję jednego z nich: "Panie a na [...] to ruszać jak działa, przecież to tylko działka" -> a na przykład na to, że nie wiedzieć dlaczego na obudowach lamp w altanie mam fazę, podobnie jak na jednej ze śrób mocujących aktualny licznik energii (prawdopodobnie ktoś z poprzednich właścicieli miał zrobione obejście licznika) ...

  Ponadto wiem ile taka praca by kosztowała - przepraszam, nie stać mnie - mam dwie ręce (nawet nie lewe), "dobrą hurtownię" w której kupuję całe potrzebne zaopatrzenie w cenach mi odpowiadających, więc koszt samodzielnego wykonania i nabycia wyniesie 1/3 tego co mi proponują elektrycy.

  A już tak na koniec - kiedy elektryk dowiaduje się co jest do zrobienia, to odmawia, bo ma lepiej płatne i przyjemniejsze zlecenia - np. u deweloperów, a na takie bzdety nie ma czasu. Swoją drogą deficyt elektryków na rynku jest taki, że deweloper oferował mi kiedyś (technik elektryk, bez doświadczenia), że pomoże mi w szybkim zrobieniu SEPów, i zatrudni na "brygadzistę elektryków" za coś w przedziale 4-6k PLNów, na montaże instalacji na nowych wieżowcach... / raczej nigdy nie kupię mieszkania z gotową instalacją skoro mógł ją robić ktoś pierwszej łapanki /
 • #4
  takijasiu
  Level 25  
  Czy to jest licznik rozliczeniowy (odczytywany przez energetykę)?

  Jaki układ sieci zasilającej?

  Jeżeli sieć jest w TN-C (bo coś tam wspominasz o jakimś rozdziale) to do czego zamierzasz użyć trzecią żyłę kabla?

  Zastosowanie dwóch (lub więcej) wyłączników o charakterystyce B jeden po drugim nie dość że nie spełnia wymogu na stopniowanie zabezpieczeń, to jeszcze nie ma najmniejszego sensu.

  Grzałki mają być przyłączone stałe (bez użycia gniazdka wtykowego)?

  Odnośnie warsztatu - wszystkie gniazdka wtykowe muszą być zamontowane na obwodzie wyposażonym w wyłącznik różnicowo-prądowy - co tu niby ma za znaczenie, że będzie do niego podłączona spawarka? Twoja spawarka w I klasie ochronności pobiera część prądu w obwodzie L-PE?

  Ogólnie nie dziwię się, że praktycznie nikt Tobie w tym temacie nie odpowiada, bo trochę nie ma sensu uczyć kogoś absolutnie wszystkiego w jednym wątku. Zdecydowanie lepiej byłoby powierzyć zadanie osobie wykwalifikowanej.
 • #5
  Greg01pl
  Level 13  
  Nie - licznik jest "prywatny" do rozliczania się z zarządem ogródków działkowych.
  Sieć TN-C.

  Przepraszam pi...doły napisałem nie "Wyłącznik różnicowo-nadprądowy" a miał być wyłącznik różnicowy. Pomyłka spowodowana użyciem "kopiuj wklej" z katalogu. A po róznicówkach w/w esy.
  W/w grzałki to podgrzewacze wody (niby ma wtyczkę, ale raczej podepnę go przez kostkę).
  Co do klasy ochronności spawarki to się nie wypowiem -> jest to "dziad" którego używam wyłącznie w porządnych rękawicach i solidnych gumowych butach, bo ma zwyczaj kopać i stąd moje opory co do różnicówki... Wiem, że takiego sprzętu nie powinno się używać. Jest to połączenie radzieckiej mysli technicznej zsamodzielną druto-techniką poprzedniego posiadacza. Używam jej sporadycznie, ale jednak.

  Więc krótko.
  Skrzynka z licznikem i rozłącznikiem izolacyjnym (rożłączamy tylko fazę, 40A?). Następnie przewód 2x10mm do domku. Skrzynka, punkt rozdziału, bednarka, w/w różnicówki i esy. Od skrzynki w peszlach pod płytami GK, przewody YDYp o w/w przekrojach.
  Pozostały dwa pytania - jakim przewodem ciągnąć linię do zasilania "lampek" oświetleniowych zewnętrznych. Oraz jak zaaplikować przekaźnik p/zatopieniu - wydaje mi się, że powinien być "na początku" przed różnicówkami...
 • #6
  slawekx
  Level 29  
  Opisz rolę bednarki którą chcesz zastosować i do czego ja montujesz.
 • #7
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  W piwnicy ma być tylko kabel na górę do rozdzielnicy czy rozdzielnica?
  Jeśli tylko kabel ma być w piwnicy to YKY nie boi się wody a gniazdka itp. na parterze już powinny być znacznie powyżej poziomu wody zalewowej i nie powinno być potrzeby stosowania przełącznika przeciw zalewowego.
  Przewody w peszlach pod KG jak najbardziej, ewentualnie tylko odcinkami w profilach a pomiędzy może być luzem.
 • #8
  takijasiu
  Level 25  
  Jeżeli grzałka wody jest przez producenta wyposażona we wtyczkę 230V, to z pewnością ta wtyczka powoduje, że cały obwód ma wytrzymałość nie większą niż 16A (może mieć mniejszą). Logicznym się wydaje, że przewód przyłączeniowy od grzałki do tej wtyczki producent nie da o większej obciążalności niż 16A, bo niby po co? A nawet gdyby dał taki przewód, to oryginalnie zamontowana wtyczka i tak narzucałaby zastosowanie zabezpieczenia 16A (wytrzymałość gniazda/wtyczki). W tej sytuacji montowanie zabezpieczenia B20A przed tym obwodem, może doprowadzić do sytuacji, że zapali się przewód/grzałka a zabezpieczenie będzie nadal niewyzwolone.

  Podobna sytuacja z licznikiem prądu - na działkach jest WLZ o jakimś przekroju i jest z pewnością zabezpieczony adekwatnie do przekroju. Wykonanie odgałęzienia na tym WLZ - w kierunku licznika i dalej do działki autora, prawie na pewno jest wykonane mniejszym przekrojem. Skoro zmiana przekroju na niższy, to należy dobrać zabezpieczenie i zamontować je przed licznikiem. Do zabezpieczenia byłoby najlepiej doprowadzić przewód o przekroju zgodnym z WLZ (ale to nierealne, a ten odcinek to będzie pewnie z 50 cm), a od zabezpieczenia przekrój docelowy.