Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzator domowy z części samochodowych

28 Cze 2020 23:36 342 7
  • Poziom 1  
    Witam,
    W niedzielne upały naszło mnie na myśl zbudowanie klimatyzatora domowego z części samochodowych i silnika 1,5 KW. Z racji że handluję częściami, wszystko miałbym praktyczni za darmo bo mi zalega i mam taki silnik z starej betoniarki koszt wyszedłby prawie zerowy. Chciałbym ochłodzić jedno pomieszczenie 16m2, sprężarkę z chłodnicą umieściłbym na strychu, znajdującym sie bezpośrednio nad pokojem, wymiennik oczywiście w pokoju. Sterowanie tylko z przełącznika włączającego silnik. Pytanie czy to w ogóle ma sens ? jakie obroty potrzebuje sprężarka samochodowa i czy moc silnika wystarczy na ten pokój ? Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Jeżeli kolega się zdecyduje wykonać ten klimatyzator, to byłby to świetny temat do naszego działu na forum.
    DIY Konstrukcje.
  • Poziom 15  
    mzajacautoczesci napisał:
    jakie obroty potrzebuje sprężarka samochodowa

Nikt się nie odzywa, no to ja zacznę.
    Taka sprężarka aby poprawnie działać potrzebuje obrotów minimalnych silnika w jakim jest zamontowana, czyli w przybliżeniu około 800 rpm.(silnik chodzi na wolnych obrotach) i klima działa.
    Silnik jakim dysponujesz ma zapewne około 1400 rpm i moc 1,5kW.
    Czyli w "uproszczeniu" rozpędzasz sprężarkę tym silnikiem do 800 rpm, zostaje prawie drugie tyle do wykorzystania, czyli w przybliżeniu moc całego układu osiągnie około 3kW.
    Trzeba jeszcze dodać straty na tarcie.
    A schłodzić pomieszczenie 16m² dla prawie 3kW to "pestka" :D
  • Poziom 34  
    klm787 napisał:
    Silnik jakim dysponujesz ma zapewne około 1400 rpm i moc 1,5KW.
    Czyli w "uproszczeniu" rozpędzasz sprężarkę tym silnikiem do 800 rpm, zostaje prawie drugie tyle do wykorzystania, czyli w przybliżeniu moc całego układu osiągnie około 3KW
    To nie perpetum mobile. Z 1,5kW nie zrobi 3kW. A propo jednostek
    klm787 napisał:
    moc 1,5KW
    i
    klm787 napisał:
    3KW
    to są koniowaty? Nie słyszałem o takich jednostkach mocy.
  • Poziom 15  
    OK. Jednostki zaraz poprawię, ale autorowi tematu trzeba przyznać, że jest to ciekawy pomysł.
  • Poziom 11  
    Witam a nie lepiej poszukac starego agregatu chłodniczego z elektrykiem i na r 404a
    thermo king,carrier, zanotti tam jest gotowy elektryk sklaplacz ,osuszacz tylko podpiąc line do parownika
  • Poziom 26  
    Będzie to działało, kiedyś sprawdzałem sprężarkę na silniku 3f bodajże 0,8kW, grzał się mocno ale dawał radę, kompresor coś tam pompował, chłodzenie jakieś tam było. Mimo wszystko, moim zdaniem nie ma sensu budować czegoś takiego. Czym będziesz dmuchał w skraplacz i parownik? Potrzebujesz zasilacza 12V o wydajności co najmniej 50A. Dochodzi jeszcze kwestia połączenia freonowego - niekorzystnie powyginane rury. Nie wyobrażam sobie montować takiej instalacji gdziekolwiek. Chylę czoła jeśli to wszystko zamontujesz gdzieś w pomieszczeniu.
  • Poziom 12  
    Też nad czymś takim myślałem, jednak szybko zniechęcił mnie hałas z wentylatorów, w samochodzie to nie problem, ale w domu taki szum z wentylatorów robi się uciążliwy, a żeby zmienić wentylatory na niskoobrotowe i zachować wydajność trzeba przeliczyć i powiększyć skraplacz i parownik, jak dla mnie za dużo zabawy, więc odpuściłem.