Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty rig do Photogrammetric Stereo

29 Cze 2020 01:56 474 4
  • Poziom 2  
    Cześć wszystkim,

Jako, że nie było kategorii "DIY ludzie nie mający pojęcia o elektronice" pozwoliłem sobie stworzyć mój wątek w dziale "DIY Początkujący" :) Chciałbym poprosić Was o pomoc w zbudowaniu bardzo prostego urządzenia pozwalającego na oświetlenie obiektu ośmioma diodami LED, które mógłbym włączać niezależnie od siebie. Zrobiłem bardzo prostą animację, żeby lepiej pokazać co mam na myśli:

- Średnica koła, na którym będą umieszczone diody to ok 25cm
    - kształt diod w animacji jest umowny, diody muszą świecić światłem spolaryzowanym dlatego wydaje mi się, że najlepszym sposobem byłoby umieszczenie ich w małych obudowach, na froncie których znajdowałby się mały fragment folii polaryzacyjnej
    - diody muszą świecić dość mocno, zależy mi na osiągnięciu efektu jaki udało mi się uzyskać na załączonym zdjęciu,
    - wydaje mi się, że najlepszym sposobem na włączanie diod byłoby użycie włączników kołyskowych aczkolwiek jak zaznaczyłem na wstępie - nie mam pojęcia o elektronice,
    - byłoby idealnie gdyby takie urządzenie mogłoby być przenośne ale jeśli będzie się je dało zasilić z gniazdka 230V to też będę przeszczęśliwy.

Czy ktoś z Was miałby pomysł jak to zrobić? :)
  • BotlandBotland
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Najprościej użyć płaskownik aluminiowy i wyciąć okrąg aluminium łatwo giąć. Widzę kilka opcji na zrobienie tego typko że tu więcej trzeba przemyśleć. Największym problemem jest dobór diod bo nie woadomo jakiej jasności oczekujesz jest też opcja żeby trochę rozbudować uklad i dołączyć regulację jasności, wtedy myślę że można brać diody możliwie najjaśniejszej. Sposób montażu to raczej klejenie chociaż wszystko zależy od tego jakie diody użyjesz. Zasilanie to chyba mniejszy problem bo tu też można to zrobić nawet na dwa sposoby baterie + zasilacz. Włączniki to żaden problem bo mogą to być suwaki czy jakieś inne. Tylko trzeba się zastanowić jak jasne ma być to światło a resztę dobierze się pod diody.
  • BotlandBotland
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Moduł czujnika dotykowego, jako włącznik on/off (8szt) > sterowanie diodą LED (przy większych LEDach poprzez tranzystor), zasilanie 5V; zasilacz 230V/5V

Link
  • Poziom 2  
    Dziękuję za tak szybkie odpowiedzi! Opcja z płaskownikiem i regulacją jasności brzmi świetnie. Czy mógłbym na początek poprosić o linki do konkretnych produktów, które muszę kupić? Nie chcę się Wami wyręczać ale tak jak wspominałem na początku, kompletnie się na tym nie znam ale bardzo chciałbym podjąć się próby wykonania takiego urządzenia.
  • Poziom 28  
    Trzeba się zdecydować, jak mają być włączane LEDy, zaproponowanymi czujnikami dotykowymi, czy zwykłymi miniaturowymi włącznikami, np:
    Link

LEDy:
    Link

Czujniki dotykowe mogą być przykryte plaskiem, drewnem do ok. 2-3mm grubości, nie może być to metal.

Regulacje jasności wszystkich LED zrobić analogowo na jednym potencjometrze + tranzystor Mosfet