Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Play InternetPlay Internet
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telefony stacjonarne podpięte pod światłowód orange router ZyXel nie dzwonią.

29 Cze 2020 13:11 444 12
 • Poziom 10  
  Cześć,
  Moi znajomi mają pewien problem po podłączeniu internetu DSL i telefonii VOIP.
  Być może ktoś mi podrzuci stronę/posts z odpowiedzią mój problem.

  Kilka dni temu u moich znajomych na wsi została zainstalowana usługa biznes pakiet fiber z routerem zyXel. Z internetem nie ma większego problemu. Chociaż nie do końca rozumiem czemy internet po kablu ma 300Mbit/s podczas gdy na wifi działa tylko z prędkością 50Mbit/s ale nie to nie to jest największym problemem. W domu do jest kilka gniazdek telefonicznych, do których podłączone są stare telefony (nie VOIP). Instalatorzy pod jedno gniazdko podpięli router. Dzięki temu z telefonów (tych starych) podpiętych pod pozostałe gniazdka można bez problemu dzwonić. Problem jest z połączeniem przychodzącym. Zamiast standardowego dzwonka słyszalny jest tylko i wyłączenie bardzo krótki i cichy dźwięk. Oczywiście można wtedy "podnieść słuchawkę" i rozmawiać, jednak rzadko kiedy usłyszy się dzwonek.
  Czy wiecie może, czy jedynym rozwiązaniem jest zakup telefonów VOIP, czy może te również powinny posiadać pełną funkcjonalność?

  Zacząłem się rozglądać po telefonach VOIP. W instrukcji jednego przeczytałem, że należy go podłączyć i do routera i do gniazdka telefonicznego. Nie rozumiem po co? Czy wtedy rputer należy od tego gniazdka odłączyć?

  Poświęciłem kilkadziesiąt minut na szukanie wątku z takim problemem, bezskutecznie. Być może źle szukam, dlatego będę wdzięczny za podrzucenie jakiegoś linku albo strony z wyjaśnieniem. A może ktoś pokusie się o dowiedź.

  I jeszcze jedno. Jak się okaże ze zakup nowych telefonów jest konieczny to czy da się wykorzystać obecną "infrastrukturę" ? Chodzi mi o kable RJ11 w ścianie, czy raczej trzeba będzie kupić telefon bezprzewodowy. Jest to dosyć istotne ponieważ dom jest dosyć rozległy i oporny na działanie wifi więc najlepiej byłoby móc wykorzystać istniejące już w ścianach kable.

  Z góry bardzo dziękuje.
 • Play InternetPlay Internet
 • Poziom 29  
  Może sygnalizacja dzwonienia jest w niewłaściwym standardzie? Można to zmienić w telefonie lub w modemie?
 • Poziom 10  
  W telefonach raczej nic nie można zmienić (szukałem). Jeśli chodzi o modem (czyli jak rozumiem router) to problem w tym, że nie wiem czy mają w ogle do niego hasło. Padło na mnie żeby w tym pomógł i tu się zaczęły schody ponieważ nigdy z tym styczności nie miałem.

  Ale jak rozumiem Twoje pytanie, telefony stare panasonic, sagem podpięte jak opisałem powinny "dzwonić"? Tak?
 • Play InternetPlay Internet
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Poprosimy o listę telefonów, typ. Prawdopodobnie PRL-e z pojemnością 1 µF.
  Czy jak włączamy po pojedynczo to działa ok którykolwiek.
  Może gdzieś w gniazdku wisi kondensator, trzeba go odłączyć. Temat znany i to normalka. Tylko nowsze telefony niema problemu. Wyłączyć w tych starych typach obwód dzwonka, zdjąć zworę. i niech dzwoni lub dzwonią te nowsze.
  Nie można podłączać równolegle zbyt dużej ilości aparatów, napisz ile ich jest podłączone. I Gniazda To WT-4 czy RJ 11.
  Spróbujcie odłączyć od urządzeń telefonicznych zasilanie na minutę.

  logolo napisał:
  I jeszcze jedno. Jak się okaże ze zakup nowych telefonów jest konieczny to czy da się wykorzystać obecną "infrastrukturę" ? Chodzi mi o kable RJ11 w ścianie, czy raczej trzeba będzie kupić telefon bezprzewodowy. Jest to dosyć istotne ponieważ dom jest dosyć rozległy i oporny na działanie wifi więc najlepiej byłoby móc wykorzystać istniejące już w ścianach kable.


  Na pewno będzie można wykorzystać, to kwestia samych aparatów, i urządzenia dającego sygnał telefoniczny.
 • Poziom 10  
  Ok, sprawdzę i dam znać.
 • Pomocny post
  Moderator - Telefony Stacjonarne
  Modem ma jedno gniazdo PSTN pod jeden telefon . Może ma 2 o tym samym numerze.
  Wtedy można podpiąć dwa.
  W przypadku takiego modemu można zapomnieć o stosowaniu telefonów z PRL.
  Dołączanie większej ilości współczesnych telefonów analogowych może być na
  zasadzie doświadczalnej.
  Zrywanie dzwonienia po 1 dzwonku to znaczy , że modem traktuje to jako zwarcie ,
  zbyt duże obciążenie portu.
  Proponuję zakupić jakąś tanią używaną centralę telefoniczną na kilka portów
  i ustawić na dzwonienie na wszystkie wewnętrzne przy połączeniu przychodzącym.
  Telefony VoIP nic tu nie dadzą.
  Może nawet port w tej centrali uciągnie kilka telefonów ?
  Bo inaczej to trzeba będzie ciągnąć przewód 1 para do każdego telefonu.
 • Poziom 10  
  Nie jestem teraz na miejscu, więc nie mogę testować odłączania różnych telefonów jednak z tego co pamiętam jeden telefon to:
  - są aktualnie podpięte 3 telefony.
  - jeden to telefon typu KX-TCM424-B, drugi - najprawdopodobniej D130 firmy Philips; jest jeszcze trzeci (przewodowy, guziczkowy, kupiony ok 10 lat temu), niestety teraz nie mam możliwości sprawdzenia jaki to model
  - fizycznie jeden telefon (panasonic) jest podpięty przez przez RJ11, dwa pozostałe przez przez przejściówkę WTr->RJ11. Innymi słowy zapewne są tylko dwa kable prowadzone od ZyXela do gniazdek.
  - być może jeden telefon jest jeszcze podpięty przez taki mikrofiltr adsl dodawany do funboxa; jak się domyślam - wyrzucić, tak?

  Drugi kabel to jest coś czego chcemy absolutnie uniknąć. Jest to fizycznie bardzo trudno realizowalne.
  Jeśli chodzi centralę: To na czym mi zależy to unikanie dodatkowych urządzeń i komplikowanie sytuacji i potencjalnych problemów z ich obsługą. Tym bardziej że jak rozumiem, tez nie ma pewności że cetralka na jednym gnieździe obsłuży kilka telefonów.
  Jednak, jeśli dobrze rozumiem, podpięcie "w miarę" nowych telefonów (nie VOIP) ma szansę rozwiązać problem? Dysponuję np: telefonami Siemens gigaset 120 duo. Będę testował różne kombinacje. Niestety tak jak napisałem jest to możliwe dopiero w weekend.

  Dam znać. Na razie wielkie dzięki!

  P.S. Monterzy którzy montowali dsl powiedzieli (mnie przy tym nie było) że najlepiej jest zamontować jeden bezprzewodowy telefon VOIP z kilkoma słuchawkami. To rozwiązanie ma jednak dwie wady: telefony są w dużej odległości, wi-fi nie dochodzi (trzeba stosować wzmacniacze) więc małe są szanse że taki telefon obejmie cały dom, dodatkowy koszt bez gwarancji powodzenia.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Nie sądzę aby monter z Orange sugerował telefon WiFi VoIP bo ani to tanie ani funkcjonalne. Raczej myślał o zwykłem bezprzewodowym VoIP.
  Telefony takie np. Gigaset A540IP lub Panasonic KX-TGP600 nie działają na komunikacji WiFi tylko DECT.
  Bazę od telefonu stawiasz gdzie chcesz.
  Pytanie tylko czy masz dane konfiguracyjne do numerów po VoIP bo bez tego żaden telefon nie zadziała?
  Wszystkie telefony jaki posiadasz są wystarczająco nowoczesne aby trzy jednocześnie mogły pracować na jednej linii telefonicznej. Pytanie tylko czy modem radzi sobie z takim obciążeniem?
  Ja bym testowo porozpinał telefony i sprawdził czy przypadkiem jeden z nich nie jest uszkodzony i czy już dwa podłączone jednocześnie nie obciążają za bardzo modemu.
  Jeśli to będzie problem to zastanów się nad ewentualnym postawieniem jednego telefonu bezprzewodowego z 3 słuchawkami nie VoIP tylko zwykły analog np. KX-TG6812+KX-TCA681 zamiast trzech urządzeń, które masz. Bonusem będzie identyfikacja na wszystkich słuchawkach.

  RP
 • Poziom 10  
  Być może źle się wyraziłem. Monter nie sugerował wifi VOIP. Sugerował dokładnie to co Ty napisałeś. Jednak ja założyłem że skoro jest problem z pokryciem sygnałem wifi to telefony dect, tym bardziej nie będą wszędzie działać.

  Co voip dect czy analogowy tel bezprzewodowy z 3 słuchawkami - bardzo się obawiam tego, że nie znajdę jednego miejsca na bazę która obsłuży wszystkie słuchawki bezprzewodowe tam gdzie chcę aby one działały. Siemend który posiadam (na dwie słuchawki) nie pokrywa całego obszaru. Mówiąc wprost są to dwa prawie oddzielne budynki. Dlatego też chciałem jakoś wykorzystać kabel tel. pociągnięty między tymi budynkami. Z drugiej strony nie chciałbym dodawać centralki. Być może nie da się tych dwóch warunków wypełnić.
  Ze względu na odległość przydałyby się co najmniej dwie bazy. W weekend będę próbował z rożną kombinacją telefonów.

  Dzięki.

  Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

  trochę namieszałem.
  Modem to ZyXEL VMG8324-B10A. Więc nie ma on telefonii cyfrowej. Ma gniazdo analogowe, więc pewnie monter sugerował jeszcze co innego. Będe próbował różne konfiguracje połączenia telefonów i i dam w przyszłym tyg znać co mi wyszło.
 • Poziom 27  
  Pamiętaj, że do bazy zawsze możesz zalogować repeater i problem z zasięgiem być może sie skończy.
  RP
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  logolo napisał:
  ...Jednak ja założyłem że skoro jest problem z pokryciem sygnałem wifi to telefony dect, tym bardziej nie będą wszędzie działać.
  Błędne założenie. System DECT działa trochę na innej częstotliwości od ViFi i zasięg jest większy.
  logolo napisał:
  Co voip dect czy analogowy tel bezprzewodowy z 3 słuchawkami - bardzo się obawiam tego, że nie znajdę jednego miejsca na bazę która obsłuży wszystkie słuchawki bezprzewodowe tam gdzie chcę aby one działały. Siemend który posiadam (na dwie słuchawki) nie pokrywa całego obszaru.
  Jak już Ci sugerował kolega, w najdalszym miejscu gdzie jeszcze jest sygnał instalujesz repeater Gigaset i po problemie. Potrzebne jest tylko gniazdko do zasilacza, nie trzeba ciągać kable telefoniczne.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Tak jak niektórzy pisali, odłącz wszystko i sprawdź po jednym. Jeśli masz multimetr z miernikiem pojemności, to sprawdź linię gdy wszystko jest odłączone. Nie może być nic powyżej powiedzmy 200nF (0.2uF). (Ostatecznie omomierzem, podłączasz raz tak, raz odwrotnie - nie powinno być skoku rezystancji w dół). Kiedyś w gniazdkach montowano kondensator 1uF, trzeba wyrzucić. Sprawdź końcówkę kabla która wchodzi do domu (gdzie kiedyś wchodziła linia) czy nie ma tam jakiegoś upływu.
  Wbrew temu co niektórzy piszą, generalnie nie ma problemu ze starymi telefonami - mam takie połączenie jak Ty (stara linia tel. w ścianach) + 3 telefony równolegle. Jeden z PRL z tarczą, jeden elektroniczny lata 80, jeden przedwojenny (!) CB-35. Wszystko tak dzwoni, że może umarłego obudzić, przerabiałem różne bramki z linksysa / cisco / grandstream / mobilny huawei na przestrzeni 15 lat.
 • Poziom 10  
  Cześć,
  problem rozwiązany.
  Ale od początku. Zrobiłem jak zaproponowaliście, czyli odłączałem kolejne telefony i sprawdzałem czy dzwonią. Nie dzwoniły, nawet pojedynczo podpinane w różnych miejscach sieci. Kolejnym krokiem było podłączenie telefonów bezpośrednio pod router (bez wykorzystania starego okablowania w budynku). Okazało się że pojedynczo każdy działa. Trochę się zdziwiłem jak okazało się również, że podłączając dwa telefony od razu do rutera (przez rozgałęziacz) też wszystko było ok. Trzy również! Oczywistym podejrzanym był kabel w ścianie. Po chwili namysłu spytałem gospodarzy gdzie stara linia telefoniczna "wchodziła" do domy. Po oględzinach strychu okazało się, że kabel z zewnątrz ciągle był podłączony do sieci w budynku (chyba ta kwestię również sugerował kangyooni). Po odłączeniu kabla z zewnątrz okazało się, że bez zarzutu działają, uwaga 4 telefony (5 słuchawek). Dwa telefony bezprzewodowe i jeden guziczkowy. Czyli udało się powrócić do stanu sprzed zmiany.
  Co ciekawe gospodarze mając dość tej irytującej sytuacji, przed moim przyjazdem zgłosili problem do orange. Dwóch fachowców głowiło się przez prawie godzinę co może być przyczyną braku dzwonka. Skwitowali że te telefony z tą centralką nie będą działać. Pomyślą jak rozwiązać problem, co mogą zaproponować i przyjadą w przyszłym tygodniu. Ciekawe czy propozycją byłby drugi abonament, na telefon... Żenujące.
  Wszystkim dziękuję za rady i podpowiedzi. Pomogły one w rozwiązaniu tematu.

  Może dla kompletu informacji dodam (może komuś się przyda), że ostatecznie  pod ZyXelem bez problemu działają podłączone równocześnie:
  Panasonic KX-TCM424-B
  Philips D120
  Gigaset A220 duo (dwie sluchawki)
  Guzikowy meskom MT502.

  Telefony połączone są kablem długości min 40 m 

  Jakby koś jeszcze chciał skomentować tą sytuację to zapraszam. Temat zamknę za dwa, trzy dni.