Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plomba własnej roboty do urządzenia elektronicznego DIY

29 Cze 2020 16:06 1029 35
  • Poziom 3  
    Cześć przyjaciele

Potrzebuję dziś, pilnie zrobić dwie plomby do urządzenia elektronicznego własnego projektu, konstrukcji, wykonania. Chodzi o to, że muszę dostarczyć owe urządzenie do celów szkoleniowych i chciałbym zabezpieczyć je przed skopiowaniem konstrukcji, kradzieży własności intelektualnej, czyli mojej pracy

Obudowa urządzenia ma dwie śrubki (po przekątnej) i chciałbym wykonać samodzielnie plomby na te dwie owe śrubki, które będą stanowiły swego rodzaju gwarant, że urządzenie nie było rozbierane i badane od środka. Obudowa z ABS znanej firmy. Śrubki chowają się poniżej powierzchni obudowy, tak, że całkowicie można zakryć je jakimś lakiem, lakierem

Jak to zrobić? Mam w domu farby akrylowe w różnych kolorach, chciałbym też odcisnąć znak wodny na owej farbie np. jakąś rzadką monetą, którą posiadam

Macie jakieś rady, pomysły?

Pozdrawiam serdecznie

Pilne
  • Poziom 26  
    Naklejka, która rozedrze się przy próbie odklejenia. Ewentualnie otwór z wkrętem wypełnić czymś do poziomu obudowy i zamalować swoim wzorem. Naklejki z hologramami są trudniejsze do podrobienia.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Lak do butelek. Rozgrzanym zalewasz śruby i stawiasz jakiś znaczek. Patent bez laku to plastelina i autorski znaczek. Jeszcze glinka... pytaj w plastycznym/papierniczym.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Ja od zawsze korzystałem ze srebrnych bądź fioletowych naklejek, które po oderwaniu pozostawiają napis VOID. Wcześniej zamawiałem z nadrukiem (nie kosztuje to wiele), od dłuższego czasu mam drukarkę termotransferową Zebra i chociaz koszt zakupu rolki etykiet jest spory, to na każdą okazję robię indywidualny druk, nie trzeba daty pisać flamastrem.
  • Poziom 22  
    Cześć.
    Plomby "naklejki" mają w większości tan feler, że osoby obeznane bez problemu je odkleją i przykleją z powrotem. Glinka/plastelina są z kolei mało wytrzymałe mechanicznie lub na temperaturę (lak) i bardzo łatwo je uszkodzić nawet przypadkowo.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Wow

Jesteście niesamowici. Dzięki, za wiele pomysłowych podpowiedzi. Na pewno zainteresuję się waszymi wskazówkami i wybiorę najbardziej profesjonalny patent. Na razie muszę zrobić to zaraz, do wieczora, domowym sposobem. Mam jakieś kolorowe farby akrylowe, wezmę jakąś starą monetę i zrobię nią odcisk na farbie. Muszę mieć zaplombowane na jutro. Pozdrawiam serdecznie. Jak będę miał więcej czasu to dam wam plusy itd. Cześć
  • Poziom 3  
    "Wezwać celnika z plombownicą i dać mu na flaszkę. :D"

Hyhy, dobre :)
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jeśli obudowa jest solidna to po przykręceniu możesz trochę rozwiercić łby śrub. Ich okręcenie w praktyce nie będzie możliwe. Jedyną drogą dostania się do wnętrza będzie zniszczenie obudowy.
  • Poziom 28  
    k0za napisał:
    Potrzebuję dziś, pilnie zrobić dwie plomby do urządzenia elektronicznego własnego projektu, konstrukcji, wykonania.
    Tak z ciekawości co to jest za urządzenie?
  • Poziom 43  
    Plomby nie zabezpieczają przed otwarciem i skopiowaniem, a jedynie są wskaźnikiem otwarcia. Czyli zabezpieczają jedynie przed kosztami wyłudzonych napraw gwarancyjnych.
    Przed otwarciem i skopiowaniem zabezpieczają wkręty jednokierunkowe, kleje do gwintów, itp.
    Oraz ścieranie oznaczeń układów scalonych i zabezpieczenia Lock Readout wsadów do mikrokontrolerów.
  • Poziom 40  
    Dokładnie ja bym śruby wkręcił na cjanopamie czy innym cjanoakrylowym
  • Pomocny post
    Administator HydePark
    Załóż na obudowę taką opaskę
    Plomba własnej roboty do urządzenia elektronicznego DIY
    Skręć porządnie i spiłuj łeb śruby na płasko.
    A później wystarczy pozostałą część łba obciąć obcęgami.
  • Poziom 14  
    Możesz też zalać płytkę z elektroniką masą zalewową albo od biedy klejem epoksydowym.
  • Pomocny post
    Administator HydePark
    Może też zalać betonem, ale odniosłem wrażenie, że ta "blokada" ma być na czas prezentacji i ma uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do wnętrza urządzenia. Ale nie na zawsze :) .
    tymczasem, niektórzy z Was proponują rozwiązania, co prawda skuteczne, ale jednorazowe.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    [quote="CMS"]Może też zalać betonem, ale odniosłem wrażenie, że ta "blokada" ma być na czas prezentacji i ma uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do wnętrza urządzenia./quote]

To niebylo specyfikowane w poscie. Poza tym nie chodzi o uniemozliwienie otwarcia tylko o zabezpieczenie przed skopiowaniem.
    No a poza tym lamiesz regulamin Elektrody, jestes ironiczny.
  • Poziom 19  
    Nie będzie lepiej po prostu obudowę skleić "na stałe" tak żeby jakakolwiek ingerencja do środka wymagałaby uszkodzenia obudowy ? Śrubki zalać żywicą. Wtedy będziesz miał pewność, że nikt nie ingerował w urządzenie.
  • Poziom 32  
    To ma sens. Spod szkolnej ławki trzeba było dłutem usuwać :D
  • Poziom 24  
    Oko, a najlepiej para oczu. Nic lepiej nie uchroni przed otwarciem obudowy jak bezpośredni nadzór.
  • Poziom 40  
    @CMS
    Ale zakładamy że praca Autora warta jest więcej jak obudowa za parę złotych.
    Jeśli było by inaczej należało by się zastanowić czy komukolwiek opłaca się to w ogóle rozkręcać.
  • Poziom 3  
    CMS napisał:
    Może też zalać betonem, ale odniosłem wrażenie, że ta "blokada" ma być na czas prezentacji i ma uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do wnętrza urządzenia. Ale nie na zawsze :) .
    tymczasem, niektórzy z Was proponują rozwiązania, co prawda skuteczne, ale jednorazowe.

W rzeczy samej. Plomba potrzebna jest na czas szkolenia. Potem chcę ją zdjąć i wymienić baterię :)
  • Poziom 3  
    Obudowa jest mniej warta niż urządzenie oraz własność intelektualna, kosztuje 6 zł. Problem rozwiązałem parę dni temu. Całe urządzenie wsadziłem w kawałek szerokiego przezroczystego rękawa termokurczliwego, który od środka oznakowałem taśmą - korektorem (taki szkolny korektor w postaci taśmy korygującej, papierniczy korektor biurowy). Obudowa jest czarna, białe ślady korektora ładnie kontrastują z czernią obudowy

Następnie (po obkurczeniu) wykonałem skany na skanerze, frontu i tyłu obudowy, czyli zeskanowałem wzór plomby (ślady korektora). Plomba praktycznie nie do podrobienia. Skany są w wysokiej rozdzielczości. Każda próba fałszerstwa plomby po jej zdjęciu skończy się fiaskiem. Zbyt złożony wzór, zwłaszcza, że taśma korektora nierównomiernie przylegała do termokurczki (odrywała się), tworząc unikalny wzór. Po odebraniu urządzenia, porównam plombę ze skanami i będę wiedział czy jest ok

Taka plomba jest mega nieestetytczna, ale spełnia doskonale swoją funkcję. Muszę pomyśleć nad estetyczną i porządną plombą, która da możliwość wymiany baterii i nie niszczy obudowy

Mam 99% zaufanie do osoby, której przekazałem pod opiekę urządzenie, ale chodzi o to, że istnieje szansa, że podczas nieuwagi, urządzenie mogłoby zostać rozkręcone

Obudowa nieco uległa uszkodzeniu, z racji tego, że nie miałem mocniejszej suszarki do włosów, to musiałem opalać urządzenie nad palnikiem gazowym i obudowa nieco przegrzała się. Suszarka dawała ledwo radę; za słaba moc

Dzięki wszystkim za mega cenne porady, które są jak złoto. Zaraz dam wam plusy w podziękowaniu za pomoc. Pozdrawiam was serdecznie
  • Poziom 43  
    k0za napisał:
    W rzeczy samej. Plomba potrzebna jest na czas szkolenia.
    Czy masz prawne zabezpieczenie przed otwarciem, np. stosowną umowę.
    Powiedzmy, że stwierdzisz naruszenie plomb. Co dalej zrobisz?
  • Poziom 3  
    vodiczka napisał:
    k0za napisał:
    W rzeczy samej. Plomba potrzebna jest na czas szkolenia.
    Czy masz prawne zabezpieczenie przed otwarciem, np. stosowną umowę.
    Powiedzmy, że stwierdzisz naruszenie plomb. Co dalej zrobisz?

Co dalej zrobię? Prostą rzecz. Nigdy więcej wykonanego przez siebie urządzenia nie powierzę im pod opiekę (nie pożyczę bez własnego nadzoru). Ingerując w jego wnętrze, więcej stracą niźli zyskają. Bo mam w głowie jeszcze sporo ciekawych projektów, które zamierzam zrealizować
  • Poziom 24  
    Możesz zdradzić co to było za urządzenie?
  • Poziom 3  
    Pan.Kropa napisał:
    Możesz zdradzić co to było za urządzenie?

Miniaturowe urządzenie systemu kontroli