Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Samsung RR35h61457f - Brak odszraniania parownika.

29 Cze 2020 17:40 276 11
  • Poziom 9  
    Mam nie lada kłopot, ponieważ zostałem obdarowany chłodziarką jak wyżej i okazało się, że jest nie w pełni sprawna. Lodówka jest z importu UE i jak się okazało nie była nigdy oferowana na naszym rynku i tu się zaczynają moje kłopoty. Początki były jak najbardziej pozytywne lodówka chłodziła bardzo dobrze, ale z czasem okazało się, że coraz słabiej aż w końcu przestała chłodzić i sprężarka pracowała non stop.

Po odkręceniu pokrywy parownika okazało się, że jest zalodzony czego się tak w zasadzie spodziewałem. Ale nie spodziewałem się, że będzie brak zupełnie grzałki (foto 1) i tu dopiero schody. Na moje zapytanie w sklepach z częściami włącznie z serwisowym Samsunga nie potrafił mi nikt dać odpowiedzi. Z informacji w North na podstawie dokumentacji złorzeniowej nie widać w zestawieniu elementów grzałki. Na zdjęciu jednak wyraźnie widać dwa gniazdka i miejsce pod parownikiem na grzałkę. Miałem już coś sam dobierać z innych lodówek, ale nie mając schematu elektrycznego lodówki nawet nie wiem jak by należało podpiąć tą grzałkę, pewnie jeszcze z termikiem.

Załączam jeszcze dwie fotki elektroniki z tej lodówki (no frost) i mam prośbę o pomoc w zlokalizowaniu elementów odpowiedzialnych za załączanie grzania oraz jakiej mocy by należał użyć grzałek. Zdobycie schematu elektrycznego dla tej lodówki przeszło moje możliwości ponieważ Samsung okrywa dane techniczne swego sprzętu jak tajemnic państwowych, śmiechu warte!
  • PCBwayPCBway
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 9  
    Na pewno tego typu tylko, że nie ta. Musi mieć dwie wtyczki i tu jest problem bo nie wiadomo co idzie do jednego, a co do drugiego gniazda. Moc zapewne ze 150W bo mały parownik to chyba wystarczy, tylko jak podłączać?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Specjalista AGD
    ted58 napisał:
    Na pewno tego typu tylko, że nie ta. Musi mieć dwie wtyczki i tu jest problem bo nie wiadomo co idzie do jednego, a co do drugiego gniazda
    Na jedna wytyczke będzie. Bodajże w 1 wentylator, 2 sonda, 3 grzałka, 4 wolna zostaje. Grzałka ma taką kostkę, że inaczej nie wsuniesz.
    Moderowany przez TONI_2003:

Samsung RR35h61457f - Brak odszraniania parownika.
    ✅ Cytuj selektywnie lub wcale gdy odpowiadasz po osobie cytowanej!

• Poziom 9  
    Wtyczki po prawej to tam idzie wentylator i to jasne, chodzi mi o te po lewej stronie do jednej jak widać jest podłączony czujnik rozmrażania i to jasne bo widać, natomiast są dwie gniazda wyżej jedno męskie drugie żeńskie i o te mi chodzi .
    Żeby stwierdzić co tam idzie albo trzeba mieć dane grzałki albo mieć schemat elektryczny. Rozbebeszanie całej lodówki to przecież paranoja. Czekam na informację osoby która już zna ten typ lodówek i autorytatywnie stwierdzi co i jak.
    Chciał bym się też dowiedzieć które elementy na płytkach elektronicznych odpowiadają za pracę grzałki.
  • Specjalista AGD
    Przecież na PCB zazwyczaj jest napisane gdzie przychodzi grzałka. Grzałka wejdzie tylko w jedną kostkę, reszta jest opcjonalnie.
  • Poziom 20  
    Zrób zdjęcja tego parownika i tego co jest poniżej.
    Gdyby miała grzałkę w kwarcowej rurce wtedy w lamelach parownika nie bylo wybrań do osadzenie grzalki, jest ona umieszczana poniżej parownika!
    Grzałka w rurce kwarcowej występuje w ofercie elementów do Samsungów i ma w szereg włączone dwa czujniki temperatury.
  • Poziom 9  
    Miejsce na zamontowanie grzałki jest czyli te wybrania, to typ grzałki podobnej do tego, którą wskazywał wyżej kolega anuhamza. Tylko nie jestem pewny co i jak należy połączyć do tych gniazd. W ofercie grzałek są i takie z podwójnymi wtyczkami i mają też połączenia z terminem. Są tylko same grzałki, a termin ma osobne połączenie. Można by eksperymentować z połączeniami, ale to też jest ryzykowne. Chyba będę jednak musiał to zrobić bo nie uzyskam tu chyba konkretnej pomocy. Gdyby się na forum pojawił ktoś kto zna dobrze produkty Samsunga to pewnie by mi co nieco wyjaśnił.
    Edit:
    Nie ma opisu na PCB, a gniazda są dwa i jak nie mam konkretnej grzałki o tej lodówki to nie mam pojęcia jak podłączyć podpasowany zamiennik. Samsung RR35h61457f - Brak odszraniania parownika. Samsung RR35h61457f - Brak odszraniania parownika.
  • Poziom 20  
    Które gniazda są do czego to łatwo sprawdzić, jeśli występy na kostce są na pionowym boku tej kostki w komorze, to wtyczki osadzane są poziomo.
    Jedna para jest do podlączenia zasilania grzalki przez przekaźnik na płycie a druga dla bezpiecznika termicznego (jesli dobrze widzę ta górna para w poziomie jest pod bezpiecznik).
  • Poziom 9  
    Słuchaj abuhamza, myślę, że za bardzo wziąłeś do siebie mój ostatni post jeżeli cię uraziłem to przepraszam. Nie musisz mnie obrażać, jak byś miał po siedemdziesiątce to też byś mógł czegoś nie dostrzec.

Fakt są opisy skrótowe na poszczególnych gniazdach płyty, ale trzeba mieć na co dzień do czynienia z takimi naprawami i jeszcze orientować się co tam zamieszczone skróty oznaczają. Niektóre są oczywiste, ale nie wszystkie dla osoby takiej jak ja, która chce zaoszczędzić trochę emerytury na naprawie lodówki. Na razie odczytałem to co mi potrzebne.

Kol. kecajk49 co do tego, które gniazdo do czego doszedłem droga dedukcji i faktycznie te gniazda są ze sobą jednym torem zwarte, a to świadczy o tym, że do jednego idzie grzałka, a drugiego termik połączony oczywiście szeregowo grzałką. Mam tylko jedną wątpliwość co do mocy grzałki czy taka 150W będzie wystarczająca i czy termik na 90°C też będzie dobry.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 20  
    Bezpiecznik jest jednorazowy na 72°C, oczywiście hermetyczny.
  • Poziom 9  
    Podpasowałem grzałkę o mocy 140 W założyłem zamiast termika mały termostacik do 77 C i dołożyłem zabezpieczenie przeciążeniowe 4 A.
    Zapakowałem do lodówki i jak na razie gra i buczy. Po tygodniu sprawdziłem czy się nie zaszronił , parownik jest OK.
    Dziękuję tym co starali się pomóc.

Temat można zamknąć.