Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Cambridge Audio A1 v3 - Buczenie wzmacniacza - LM4766T + cała obudowa lekko wibr

iiron 29 Jun 2020 19:22 993 12
    iiron
    Level 3  
    Witam,

kupiłem ostatnio wzmacniacz Cambridge Audio A1 v3. Jeżeli chodzi o dźwięk, to gra naprawdę świetnie. Mam jednak problem z buczeniem wzmacniacza. Nie chodzi o brum (w głośnikach jest praktycznie czysto), ale o buczenie samego wzmacniacza - obudowa delikatnie wibruje. Myślałem, że to wibracje transformatora przenoszą się na obudowę, ale po zdjęciu obudowy źródłem buczenia okazała się końcówka mocy (LM4766T) i jej radiator. Po odczepieniu radiatora można bez problemu wyczuć palcem jak LM4766T wibruje.

Czy to jest normalne dla tego scalaka? Czy to wskazuje na uszkodzenie układu, czy może da się temu jakoś zaradzić (np. wymieniając kondensatory na zasilaczu)?

Będę wdzięczny za pomoc i wszelkie wskazówki. (Wszystkie wątki jakie znalazłem dotyczyły brumu, a nie wibracji samej końcówki mocy...)

Pozdrawiam serdecznie.
    viayner
    Level 42  
    WItam,
    moze postaraj sie dokladnie zdiagnozowac te wibracje,
    raczej wyglada na to ze wibracje od transformatora przenosza sie na ten uklad scalony,
    sam w sobie nie moze wibrowac jako ze nie ma tam zadnych elementow ruchomych czy mogacych sie poruszac.
    Sama koncowka mocy nie moze wibrowac zwlaszcza jak dziala poprawnie, jedynym elementem mogocym powowdowac wibracje jest transformator i jego drgania sie dalej przenosza, jezeli tak jest to drgac bedzi enie tylko LM4766 ale i wszystkie elementy dyskretne na plycie, radiator tez drga ale ze wzgledu na mase nie odczuwasz tego.
    Pozdrawiam
    iiron
    Level 3  
    Witam,

dziękuję za szybką i naprowadzającą odpowiedź. Faktycznie winny okazał się transformator. Jego wibracje przenoszą się na cały wzmacniacz, łącznie z końcówką mocy i radiatorem. Odkręciłem transformator i po jego uniesieniu tylko on wibruje.

Niestety te wibracje transformatora są na tyle duże, że po przeniesieniu na obudowę dosyć mocno przeszkadzają przy nocnym słuchaniu muzyki.

Wiem, że podobne pytania padały już wielokrotnie, ale czy można coś z tym zrobić samodzielnie? Albo czy jest jakieś gotowe rozwiązanie, które kosztem nie będzie przekraczać wartości samego wzmacniacza? ;)

Pozdrawiam!
    ojciec
    Level 33  
    Pokaż sposób mocowania tego transformatora
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    w v3 transformator nie jest toroidalny tylko klasyczny, sprawdz czy poprostu obejma sie nie poluzowala, pewnym rozwiazaniem jest wpuszczenie paru kropli kleju/zywicy w newralgiczne punkty, ale wczesnie zlokaluzuj problem dokladniej.
    Pozdrawiam
    iiron
    Level 3  
    Cambridge Audio A1 v3 - Buczenie wzmacniacza - LM4766T + cała obudowa lekko wibr Tak, to klasyczny transformator mocowany 4 śrubami do obudowy jak na zdjęciu. Kiedy jest odkręcony i uniesie się go ręką, to czuć jak cały wibruje.
    Czy można pod niego podłożyć coś tłumiącego wibracje? Tj. czy obudowa transformatora musi koniecznie być fizycznie połączona z obudową (masą)?
    SlawekKedra
    Level 43  
    iiron wrote:
    Kiedy jest odkręcony i uniesie się go ręką, to czuć jak cały wibruje.

Jednym ze sposobów eliminacji tych wibracji jest zalanie transformatora żywicą epoksydową. Najlepiej transformator umieścić w jakimś pojemniku z którego odpompowano powietrze ponieważ wtedy żywica wnika we wszelkie zakamarki, zalać żywicą i następnie wyjąć do stwardnienia.

iiron wrote:
    Czy można pod niego podłożyć coś tłumiącego wibracje?

Tak oczywiście, można sprobować tej metody.

iiron wrote:
    Tj. czy obudowa transformatora musi koniecznie być fizycznie połączona z obudową (masą)?

Nie, nie musi być.

Jeszcze inną metodą jest wymiana transformatora na taki co nie buczy, nie koniecznie oryginalny.
    iiron
    Level 3  
    Dziękuję za pomoc. Zacznę od najprostszego rozwiązania - spróbuję z warstwą tłumiącą.
    DjMapet
    Level 43  
    Coś podobnego powinno pomóc: https://www.poradykomputerowe.pl/sprzet-kompu...ob-wytlumic-drgania-obudowy.html#.XvsO4abgpdg
    Tu różne rodzaje tłumików drgań: https://www.google.com/search?q=podkladki+gum...ECAkQBQ&biw=1280&bih=639#imgrc=HzCPOhs4YfrryM

W sprzęcie domowym, jednak najlepszym sposobem może się okazać wymiana transformatora.

Pozdrawiam.
    iiron
    Level 3  
    Dziękuję za pomoc. Póki nie zaopatrzę się w bardziej profesjonalne materiały tłumiące zastosowałem filc i efekt jest dość pozytywny i nawet akceptowalny - wibracje praktycznie nie są już przenoszone na obudowę i słychać tylko buczenie samego transformatora w małej odległości od wzmacniacza.
    Mam jeszcze tylko jedno pytanie: gdybym chciał wymienić transformator, to jakiego szukać? I czy wymieniać na klasyczny, czy toroidalny?
    kris8888
    Level 35  
    Ten transformator z tego co widać jest zamknięty metalową obejmą, która jednocześnie, wraz z tymi czterema śrubami, służy za jego mocowanie. Dopiero pod tą obejmą jest rdzeń transformatora. Sprawdź czy przypadkiem pomiędzy tą obejmą a rdzeniem nie występują nadmierne luzy co powoduje drgania i brzęczenie. W razie potrzeby można odpowiedni dogiąć i ścisnąć obejmę.
    Filc nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem bo jest mało sprężysty. Podkładki gumowe byłyby lepsze.
    Jeśli koniecznie chcesz wymieniać transformator, to ja osobiście wstawiłbym już toroidalny, miejsce dla niego jest.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Tego typu transformatory są impregnowane (w każdym razie powinny być) na etapie produkcji. Obejma stanowi integralną część transformatora i prócz trzymania trafa i umożliwienia dokręcenia go do płyty ściska rdzeń. Czasem rdzeń (albo jest niewystarczająco zalany lakierem impregnacyjnym (czasem wystarczy jedna odklejona od reszty blaszka), albo ta obejma ma luz. W obu wypadkach (ale najpierw należy to sprawdzić i ew. potwierdzić) należy wyeliminować drgania w zarodku - o ile blaszki na wierzchu rdzenia jest to stosunkowo proste (wystarczy kilka kropli żywicy epoksydowej i dociśnięcie blachy do związania kleju), to problem jest gdy blaszka drgająca jest wewnątrz rdzenia - bo wtedy tylko ponowna impregnacja może dać efekt (i to tak jak pisał Kolega SlawekKedra - w próżni). A sam transformator poprawnie sklejony/zaimpregnowany (I SPRAWNY!) nie ma prawa drgać podczas pracy, więc wszelkiego rodzaju podkładki to półśrodki - coś jak zamiecenie śmieci pod dywan. Jak jedna blacha drga, bo się odkleiła to nie masz żadnej pewności, że niebawem nie zacznie drgać kolejna i kolejna... A wtedy i tak będzie konieczne impregnowanie i tak.
    iiron
    Level 3  
    Dziękuję za wszystkie wskazówki. Póki co użyłem podkładki antywibracyjnej - wprawdzie problem buczenia nie został całkowicie wyeliminowany, ale jest sprowadzony do jakiegoś akceptowalnego poziomu. Jeżeli z czasem sytuacja się pogorszy, to albo spróbuję zaimpregnować transformator, albo go wymienię.
    Pozdrawiam!