Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wemos D1 mini pro i zewnętrzna antena

29 Cze 2020 20:03 180 5
 • Poziom 9  
  Cześć
  Chcąc przedłużyć sobie zasięg echosondy deeper chirp w mojej łódce zanętowej zakupiłem wemosa d1 mini pro z anteną zewnętrzną i wgrałem do niego oprogramowanie do repeatowania sygnału. Zrobiłem test repeater działa. Wystawiłem za okno echosondę i repeater i zyskałem dodatkowe 10 metrów na moim telefonie względem kulki, co niespecjalnie mnie urządza (~86m). Antenę mam z zyskiem 6dbi no i wymyśliłem, że dam antenę 12 dbi albo nawet 18 dbi. Wg dokumentacji układu esp8266 w trybie n jest moc 18dbm podawana. Jest jeszcze tabelka, która mówi tak:
  Wemos D1 mini pro i zewnętrzna antena

  No i chciałem kupić antenę. Znalazłem an allegro 18dbi. W tej antenie jest maksymalna moc wejściowa 50W. Nie wiem ile mój układ podaje i jak to przeliczyć, ale nie sądzę żeby to 50W było, czyli nie uzyskam pełnej mocy tej anteny? Jest też antena, która ma 12dbi, ale ona też ma tą moc wejściową maksymalnie 50W.
  Czy podłączenie, któreś z tych anten cokolwiek mi da? Czy istnieje ryzyko, że spalę układ? Czemu niektóre anteny są takie długie? Ona nie powinna mieć 12 cm?
  Na YT jest taki filmik. Z niego zauważyłem, że autor używa układu yhmb3070at-l, który to układ ma 18,9 dbm i i człowiek się tam chwali odległościami rzędu 400m, a mnie by 150m wystarczyło i pytanie czy to mi się uda osiągnąć na tym wemosie z mocniejszą anteną?
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Lepszy efekt uzyskał byś za pomocą zwykłego routera lub dedykowanego repeatera. Kolega z filmu na YT używa modemów na TPLINK TL-WR1043ND. Nie wiem czy ten WemosD1 się nada bo ma dosyć słabe parametry nadawczo odbiorcze (czułość 75dB dla 802.11n i moc 18dBm = 63mW = 0,063W). Lepszy zapewne byłby każdy prawdziwy router/repeater które zwykle mają nadajnik ustawiony na 20dBm = 100mW.

  Monor napisał:
  Nie wiem ile mój układ podaje i jak to przeliczyć, ale nie sądzę żeby to 50W było

  Na pewno nie przekroczy 50W, nie musisz się o to obawiać

  Monor napisał:
  No i chciałem kupić antenę. Znalazłem an allegro 18dbi

  Podaj jakiś link do tej anteny. Większość tych parametrów to ściema i nie uzyskują one takiego wzmocnienia.

  Monor napisał:
  Czy podłączenie, któreś z tych anten cokolwiek mi da?

  Zawsze coś tam da w stosunku do zwykłej anteny. Jeśli użyjesz anteny kierunkowej lub choćby panelowej, która będzie faktycznie miała dobre parametry to tak. Choć dobry układ wifi też ma duże znaczenie.

  Monor napisał:
  Czy istnieje ryzyko, że spalę układ?

  Jeśli antena będzie niedopasowana do pasma to istnieje ryzyko uszkodzenia układu - choć zdarza się to rzadko (mowa o uszkodzeniu WemosD1)

  Monor napisał:
  Czemu niektóre anteny są takie długie?

  Teoretycznie im dłuższa antena tym lepiej. Długość anteny wynika z długości fali na którą jest zaprojektowana. Długość fali 2.4Ghz to faktycznie 12,5cm ale anteny robi dłuższe i ich długość (w bardzo, bardzo dużym uproszczeniu) może być wielokrotnością długości fali. Wówczas taka antena ma lepszy zysk.

  Co bym radził: jeśli możesz pożycz od kogoś router wifi lub repeater wifi, być może znajdziesz coś taniego na aukcjach. Wydaje mi się, że D1 na dłuższą metę nie będzie się nadawał i niepotrzebnie wydasz pieniądze na anteny. Zamiast kupować antenę sprawdź czy sam nie zrobisz lepszej mniejszym kosztem - może inspiracje znajdziesz w linku: http://excelworks.info/Antenna.html
 • Poziom 9  
  Antena 18 dbi
  Antena Savio AK-06 12dbi

  A jakbym wzmacniacz wsadził?
  Tylko mniejszy 1W. Będzie duża różnica w poborze prądu między czymś takim a routerem?
  Dużego routera nie zmieszczę. Poszukam jeszcze może coś małego by się znalazło.
 • Poziom 21  
  Monor napisał:
  Antena 18 dbi

  To jakaś duża ściema z tymi 18dbi - nie ma szans na takie wzmocnienie w antenie o tych wymiarach. Już bardziej wiarygodne parametry ma ta Savio

  Monor napisał:
  A jakbym wzmacniacz wsadził?

  Taki wzmacniacz jest nielegalny i na dodatek kosztuje sporo

  Spróbował bym z anteną 12dbi, jeśli nie to może coś z poniższych rozwiązań:
  PIX-Link
  Xiaomi-mi-repeater
 • Poziom 9  
  Antena się nie sprawdziła. Zasięg był jeszcze gorszy niż na antenie 6 dbi. Wymyślę coś innego i dam tutaj znać jakie będą efekty.
 • Poziom 21  
  Znajdź jakiś tani router z funkcją repeatera lub sam repeater. Są modele, które nie są duże (w sensie gabarytów) i być może lepiej spełnią zadanie niż układ Wemos. Jeśli masz znajomego, który ma router pożycz od niego aby sprawdzić jak się zachowa.

  Niestety ze sprzętem radiowym tak już jest. Antena wewnętrzna wykonana przez producenta o deklarowanym zysku 6dBi jest dopasowana falowo i bezpośrednio podłączona/zintegrowana na PCB z układem wifi więc może to działać lepiej niż z anteną zewnętrzną, która często jest źle wykonana, niedopasowana falowo (występuje zjawisko fali stojącej po stronie nadawczej), a użyte w niej złącza i przewody mogą mieć dużą tłumienność niwelującą zysk samej anteny.