Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup nowego, gotowego komputera w cenie do 4200 - 1 z 4

29 Cze 2020 20:47 132 4
  • Poziom 2  
    Witam
    Chcę kupić komputer w cenie do 4200 zł z systemem. Zastosowanie do:
    - pracy (głównie na dokumentach, ale też projekty graficzne na potrzeby www, czasem do druku, ale raczej nie w wielkich formatach, komunikatory)
    - grafika - obróbka zdjęć, tworzenie fotomontaży, podłączenie tabletu graficznego
    - internet - serwisy społecznościowe, filmy, multimedia itd.
    - "weekendowe" (i urlopowe) granie - gry typu (na razie, pewnie będzie więcej) Wiedźmin, Assassin’s Creed - nowsze części

Ze wstępnej selekcji wybrałam 4 gotowe zestawy. Niestety jako nowy użytkownik nie mogę podać bezpośrednich linków, dlatego tylko nazwy kompów.
    2 Intele:
    Komputronik Infinity S520 [C001]
    x-kom H&O 300 i5-9400F/8GB/240+1TB/W10X/GTX1660

i 2 AMD:
    x-kom H&O 300 R5-3600/16GB/240+1TB/W10X/GTX1650(S)
    x-kom H&O 300 R5-3600/8GB/240+1TB/W10X/GTX1660

Waham się jeśli chodzi o procesor - czytałam, że Ryzen wypada lepiej w testach niż Intel, ale nie jestem przekonana. Pewnie to kwestia przyzwyczajenia - przez 12 lat miałam Intela i dobrze się sprawował.
    Za komputronikiem przemawiają do mnie pojemne dyski, pamięć (chociaż nie ma wolnych gniazd) i sporo pozytywnych opinii. Niestety nie znam się na tyle, żeby z czystym sumieniem podjąć ostateczną decyzję. Zdaję sobie sprawę, że dyski mogą być "na wabia", ale trudno mi to określić. Dlatego proszę o porady - będę wdzięczna. :)
    Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty

• Poziom 43  
    Nazwy totalnie nic nie mówiące, zero informacji odnośnie typu pamięci, modelu płyty, zasilacza, dysku itd.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 18  
    Tak zapytam, nie lepiej byłoby kupić części i złożyć samemu? Bo tak jak sosarek mówi, zero żadnych informacji odnośnie producentów podzespołów itp. Kiedyś zamawiałem do firmy znajomego jednego z tych home and office, zadzwoniłem żeby mi podali model zasilacza i płyty, ale nie podali, bo to zależy od stanu magazynu. Po przyjściu okazało się, że płyta to był gigabyte (modelu nie pamiętam) a zasilacz to był bequite. Tutaj masz sprawdzony zestaw, ale bez systemu https://www.x-kom.pl/lista/uhutc6rts. W xkomie jak coś złożyliby ci tego kompa, tylko system musisz sobie ogarnąć na własną rękę np z soft 360. +/- 250-300 zł.
  • Poziom 2  
    Sosarek dzięki za zwrócenie uwagi na podzespoły. :)
    Roojozzo za specyfikację - widzę, że jednak Ryzen. :)

Kiedyś z pomocą złożyłam sobie kompa, ale to było 12 lat temu. Teraz już nie czuję się na siłach.
    Poza tym potrzebuję fakturę na komputer, a wczoraj byłam w x-komie i dowiedziałam się, że przy składaku dają na poszczególne podzespoły. Nie ma opcji, żeby na fakturze było "zestaw komputerowy", "komputer" itp. Dziwne, ale faktura na "komputer" jest tylko, jeżeli kupię ich gotowca.
    Pytałam też o podzespoły. Nie wiedzą, składają z "dobrych części o zbliżonych parametrach". Podobno są problemy z dostępnością, dlatego nie piszą dokładnie - jak jest na podorędziu płyta ASUS to wkładają, jak MSI to idzie ta. Generalnie "parametry podzespołów są zbliżone", komputer super, takie dopytywanie to "lekkie czepialstwo", a jak już kupię to się dowiem co tam jest... Poza tym teraz jest tylko kilku producentów i wszystko to to samo.

Komputronik trochę niby podaje, ale też oszczędnie. Ten Infinity ma
    Intel Core i5 9400F
    GeForce® GTX 1650
    GOODRAM IRDM DDR4
    HDD Seagate, ale SSD już nie podali
    Zasilacz Chieftec
    ale o płycie nic, tylko jaki chipset i zachwalanie

Dostałam od nich jeszcze taką propozycję:
    Ryzen 5 3600
    Gelid Phantom Black
    ASUS PRIME B450-PLUS
    G.SKILL Aegis 16GB
    SSD Kingston A2000 M.2 Pci-e NVMe 500GB, HDD Toshiba
    Chieftec CTG-650C 650W
    be quiet! PURE WINGS 2
    z tym, że grafika ASUS Radeon RX 570 ROG STRIX GAMING 8G tu nie wiem, czy nie lepszy byłby GeForce GTX 1660
    no i obudowa Thermaltake Versa H26 Tempered Glass Black
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj.
    Ogólnie zakup gotowca jest zwykle większym lub mniejszym błędem. On ma być opłacalny dla integratora, nie dla użytkownika i najczęściej jest to zlepek śmieciowych podzespołów przygotowany tylko po to, żeby w punktach kluczowych wypisywanych na plakietce w markecie wyglądało na ładnie i dużo. Dużo rdzeni, dużo giga. Dlaczego? Ano dlatego, że ktoś, kto kupuje gotowca nie ma pojęcia o sprzęcie, dlatego można sprzedać byle co - oczywiście póki "dużo rdzeni i dużo giga" się zgadza.

Oczywiście takie smutne podejście nie występuje zawsze, ale z drugiej strony nie ma sensu kupować gotowca i się o tym przekonywać, czy trafiło się na tego dobrego. Lepiej zlecić złożenie na podstawie części, które się wybierze.

Jak widzę wszystkie zestawy zawierają Windows, więc to 4200 to pewnie kwota brutto na całość. Odliczmy 500 na Windowsa i zobaczmy, co można złożyć zamiast gotowca. Czasem może się okazać, że marketingowo wyjdzie słabiej. Ale jakościowo powinno być zawsze lepiej.

Analizując Twoje potrzeby mamy:
    - pracę i drobną obróbkę grafiki
    - obróbkę zdjęć
    - czasem gierki.

Z tego wszystkiego gierki będą najbardziej wymagające, reszta sobie da radę jeśli komputer będzie składany w kierunku gier. Z procesorów, które wymieniłaś masz I5-9400F lub Ryzena 5 3600. Procesory te są według mnie mniej więcej porównywalne, chociaż na przykład w grach Intel ma delikatną przewagę, a jakbym miał zgadywać dalej, to Ryzen będzie lepszy w aplikacjach wielowątkowych. Teoretycznie Ryzen jest ciut bardziej przyszłościowy, bo jeszcze następną generację można będzie wrzucić na obecnie kupioną płytę główną. To może mieć jakiś sens za parę lat, jeśli będziesz w umiarkowanym stopniu chciała rozbudować sprzęt, a nie wymieniać na totalnie nowy. Chociaż jeśli taki zamiar będzie za 5-6 lat, to pewnie i tak skończy się na nowym ze względów praktycznych.

Żeby nie zanudzać przygotowałem trzy warianty, chociaż żeby ich za bardzo nie okaleczać wyszło 4300, przy czym jak się uprzesz to można jednak coś tam uciąć, żeby budżet się zgadzał. Chociaż jestem zdania, że już lepiej tę stówę przeboleć.

1) https://www.morele.net/inventory/info/e76d49cb/ [9600KF+1660s]
    2) https://www.morele.net/inventory/info/29d9434a/ [9400F+2060]
    3) https://www.morele.net/inventory/info/06c7bed3/ [R3600X+1660s]

Pierwszy jest na I5-9600KF. Niby generacja, która się właśnie kończy, ale spokojnie może konkurować z Ryzenem 3600X w grach. Zestaw ma płytę, która umożliwi delikatne przetaktowanie, ale nie jakieś bardzo ambitne. Tak samo chłodzenie nie jest specjalnie ambitne jeśli chodzi o overclocking, ale przy normalnej pracy powinno być OK. W przypadku wykrzesania dodatkowej gotówki w kwocie około 30 PLN można to chłodzenie zamienić na ciut masywniejsze o nazwie Fera 3 (takie jest w zestawie trzecim). Ogólnie chłodzenie CPU jest konieczne do dokupienia, w zestawie z procesorem takiego nie ma.

Drugi zestaw to wariant pierwszego, tyle że ma nieco słabszy procesor (i5-9400F) i adekwatną dla niego płytę (nie złą, ale uniemożliwia ona overclocking, którego na tym procesorze nie da się i tak zrobić). Zaoszczędzone na tych komponentach środki trafiają na budżet dla karty graficznej i tu jest już poziom wyżej niż GTX1660 Super - udało się dojechać do RTX2060. Chłodzenie procesora takie jak w zestawie wyżej, tutaj sobie spokojnie da radę. Ostatecznie tnąc mocno koszty można z niego zrezygnować, bo z i5-9400F dostaje się chłodzenie, które jednak nadaje się bardziej do pracy biurowej, do obróbki zdjęć też będzie ok, przy grach natomiast nawet wygłuszona obudowa, którą wybrałem, go nie wyciszy.

Trzeci zestaw to zmiana platformy. Tutaj jest płyta B450, dosyć niezła, ewentualnie przy lekkim nadmiarze w portfelu można dołożyć do MSI B450-A PRO MAX albo MSI B450 Gaming Plus MAX. W przypadku wybranej przeze mnie płyty warto dokupić usługę aktualizacji BIOS, bo jeśli płyta jest w starszej rewizji to może procesor na niej nie ruszyć (chociaż nie wiem, czy przy składaniu komputera przez firmę robią oni ją z automatu, czy też nie). Przy płytach MSI z dopiskiem MAX nie trzeba tej aktualizacji robić. Procesor wybrałem w wersji X, można w przybliżeniu stwierdzić, że to fabrycznie przetaktowana wersja 3600 bez X'a. Procesor ma w zestawie chłodzenie, chociaż moim zdaniem nie jest ono wystarczające, więc wrzuciłem dodatkowe. Tutaj w budżecie zmieściła się jedynie karta GTX1660 Super.

W każdym zestawie jest ta sama obudowa (bez zbędnych bajerów z gatunku agrotuningu, natomiast wygłuszona, z rozsądnym panelem przednim i dosyć masywna). W każdym jest 16GB RAMu, szybki dysk SSD NVMe 500GB (pewnie jeśli wolisz to można wymienić w podobnej cenie na 240-256GB SSD NVMe i 1TB HDD - tu polecam wtedy SSD albo Plextora M9PeG, albo Plextora M9PeGN, albo ten model, który wybrałem (CS3030) tylko mniejszej pojemności). W każdym zestawie jest zasilacz Vero L3 600W (brałbym 500W, bo byłby wystarczający z dużym nadmiarem, ale go nie mają na stanie, a wersja 600W jest niewiele droższa - w sensie z 10 złotych). Do zestawów dorzuciłem Windows 10.

Można jeszcze zrobić wariant zestawu pierwszego na 10 generacji (chociaż dokładniej będzie to bardziej odpowiednik zestawu drugiego, bo bez możliwości podkręcenia - ale w cenie zbliżonej do zestawu pierwszego). Jest to nowa generacja, od niedawna w sklepach. Najtańsza płyta główna B460 sobie da radę, do tego procesor I5-10400F. Sam jeszcze nie wiem, czy jest to lepszy wybór niż 9600KF - generalnie prędkość pojedynczego rdzenia wcale nie jest wyższa niż w starszym modelu i nie ma możliwości podkręcania. Na plusy - obsługuje wielowątkowość i jest na nowszej płycie, więc może ciut bardziej przyszłościowy - jeszcze jedna generacja może będzie na te płyty pasować. Płyta i procesor, które mam na myśli:
    https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-b460m-a-6767821/
    https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-10400f-2-9ghz-12-mb-box-bx8070110400f-6731007/
    A reszta może pozostać jak w zestawie 1.

Karty graficzne GTX 1660 Super, które zaproponowałem, są lepsze od 1660 bez Super, które miałaś na swoich listach. Różnica jest dość widoczna, 1660 Super jest w przybliżeniu podobnej wydajności co model 1660 Ti.

Ewentualnie warto popatrzeć w innych sklepach (np. Xkom, proline) czy podobne nie wyjdą taniej. W Morele jest ten plus, że z kodem rabatowym złożenie i wysyłka kurierem będą prawie za darmo (dokładnie za 1zł - kod lata po sieci i po naszym Forum).