Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyty własne integratorów (Dell, HP) 1155 - jak sprawdzić wsparcie dla Xeona?

29 Cze 2020 20:58 99 4
 • Poziom 3  
  Witam,
  Padło się mojej płycie na LGA775 i naszła mnie refleksja co by niedużym kosztem zrobić mały upgrade bo bywało że brakowało trochę RAMu, rzadziej mocy obliczeniowej. Na znanym portalu aukcyjnym jest sporo ofert poleasingowych komputerów na podstawce 1055, w cenach za które raczej nie kupię zestawu CPU+płyta+8GB RAM+cooler tej generacji. Popularnym upgradem dla tej podstawki jest np. 8-wątkowy Xeon, co wspiera większość płyt konsumenckich. I tu jest problem - zdecydowana większość takich komputerów została złożona w oparciu o własne płyty ich producentow (czyli np. Dell, HP). I tu pytanie - czy znając model płyty da się jakoś sprawdzić/potwierdzić wsparcie dla innych procków?

 • Poziom 43  
  turkuc11 napisał:
  czy znając model płyty da się jakoś sprawdzić/potwierdzić wsparcie dla innych procków?

  Jak najbardziej, nawet czasami na stronach producentów jest lista procesorów które występowały w danej serii komputerów.
 • Poziom 3  
  No właśnie nie bardzo, czasami się można do czegoś dokopać po ogólnym modelu całego komputera (np. ogólnikowe "Intel 2nd & 3rd Generation Core i3, i5, i7 Processors"), ale już wyszukiwanie po numerze/oznaczeniu płyty głównej nie przynosi żadnych rezultatów.
 • Red. Komputery FAQ
  Większość jak nie wszystkie desktopowe konstrukcje nie będą miały wypisanych serwerowych procesorów na listach obsługiwanych CPU, choć teoretycznie powinny ruszyć o ile specjalnie ich nie zablokowali.
  Sandy/ivy bridge sobie będzie dobrze radzić w konfiguracji 4C/4T dodatkowe wątki dadzą kopa tylko w nielicznych scenariuszach. A i5 2400/2500 drogie nie są.

  Ciekawe jest to że na niektórych serwerowych płytach na 1155 nie działają procesory i5 i i7, gdzie i3, Pentium i celeron jak i xeony e3 są kompatybilne. Też na niektórych płytach serwerowych działa tylko ram ECC. Ale Tu mamy sytuację w drugą stronę.