Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aiwa NSX-R41 - dołożenie BT i poszukiwanie 5V na płycie

29 Cze 2020 20:59 162 8
  • Poziom 2  
    Witam, tak jak w tytule w mojej głowie zrodził się pomysł unowocześnienia dobrego starego sprzętu jakim jest AIWA NSX-R41.
    Poszukuję miejsca gdzie najlepiej byłoby się wpiąć modułem V4.0 BLE BTM835 CSR8635 dostępnym za grosze u chińskich kolegów.
    Zależy mi na nie ingerowaniu w wejście AUX, ponieważ jest pod nie podpięte co innego.
    Nie chciałbym także dorzucać zewnętrznego zasilania do modułu bo wiem, że w takich sprzętach można bez problemu znaleźć zasilanie +5V.
    Ma ktoś jakiś pomysł?
    Nie mam jakiegoś mega doświadczenia w elektronice, czasem coś majstruję - stąd mój post tutaj. Liczę na wasze doświadczenia.

W załączniku wrzucam service manual z wszystkimi schematami tego sprzętu.
  • Moderator
    Na Q301 masz +5,5V lub na IC001 +6,1V. Co do wpięcia w układ możesz wykorzystać wejścia sygnałowe z decka na IC601.
  • Poziom 2  
    Mógłbyś sprecyzować gdzie szukać? bo już trzeci dzień szukam na schemacie i nie mogę znaleźć tego miejsca
    Edit; istnieje jeszcze możliwość wpięcia przetwornicy step-down i wtedy zakres napięcia mam od 40v do pożądanego przeze mnie 3,7v (na takim napięciu działa moduł który chce wpiąć)
    Tylko że do wpięcia tego modułu niezbędne będzie zmiana prądu z AC na DC i tutaj już całkowicie leżę..
    chyba, że jest miejsce na tym schemacie gdzie prąd już jest stały?
    Schemat jest dość obszerny, a moje umiejętności czytania go - pozostawiają wiele do życzenia ..
  • Moderator
    dzimi napisał:
    IC001 +6,1V
    - stabilizator napięcia na zasilaczu - str.24 schematu
    dzimi napisał:
    Q301 masz +5,5V
    - tranzystor w stabilizacji napięcia na 58 str. schematu

AHMEDGA napisał:
    istnieje jeszcze możliwość wpięcia przetwornicy step-down i wtedy zakres napięcia mam od 40v do pożądanego przeze mnie 3,7v
    - masz napięcia wystarczające do zasilanie układu BT.

AHMEDGA napisał:
    Tylko że do wpięcia tego modułu niezbędne będzie zmiana prądu z AC na DC i tutaj już całkowicie leżę..
    - przecież tam wszedzie są napięcia DC po trafie zasilającym... no oprócz zasilania żarzenia wyświetlacza.
  • Poziom 2  
    No właśnie dlatego potrzebowałem twojej opinii, ze względu na moje znikome doświadczenie ;)
    W najbliższym czasie będę próbował coś ulepić i napstrykam fotek może zostawię coś od siebie dla potomnych ;)

Edit.
    Jeszcze tak w kwestii wpięcia w przedwzmaczniacz..
    Mógłbyś mnie naprowadzić czy jak odetnę zasilanie na silnik tape 1, ( zupełnie nie jest mi potrzebne używanie kaset) i wepnę się na tej płytce zaraz za głowicą odczytu taśmy to nie wykrzaczy mi wieża? Wiem że niektóre układy mają zabezpieczenie, że jeżeli jakiś moduł nie jest sprawny to nie puści dźwięku..
    Chciałbym wpiąć się tak żeby nie mieć problemu z za cichym dźwiękiem i przesterami/ trzaskami i buczeniem ;) jednocześnie chciałbym zachować sprawność pozostałych funkcji (plyty, AUX i radio oraz equalizer) i nie ingerować w obudowę wieży typu robienie otworów pod dodatkowy przełącznik.
  • Moderator
    AHMEDGA napisał:
    czy jak odetnę zasilanie na silnik tape 1, ( zupełnie nie jest mi potrzebne używanie kaset) i wepnę się na tej płytce zaraz za głowicą odczytu taśmy to nie wykrzaczy mi wieża
    - nie powinno być problemu.
  • Poziom 43  
    AHMEDGA napisał:
    wepnę się na tej płytce zaraz za głowicą odczytu taśmy

dzimi napisał:
    nie powinno być problemu.

A korekcja przedwzmacniacza odczytu to co?
    Ponadto czułość... Jak na potrzeby BT zdecydowanie za duża.
  • Moderator
    398216 Usunięty napisał:
    Ponadto czułość... Jak na potrzeby BT zdecydowanie za duża.
    - masz rację tego nie wziąłem pod uwagę.
  • Poziom 43  
    dzimi napisał:
    tego nie wziąłem pod uwagę.
    A co z korekcją odczytu? Nie zapominajmy o niej - głowica magnetyczna już sama w sobie nie działa"liniowo" w całym zakresie częstotliwości - chociażby ze względu na indukcyjność, czy szczelinę (o określonej szerokości). Dodając do tego nieliniowość samej taśmy - musimy podczas zapisu i odtwarzania odpowiednio kształtować charakterystyki - inaczej dla zapisu i inaczej dla odczytu. W dodatku te charakterystyki są różne dla różnych rodzajów taśm i prędkości przesuwu taśmy... Ogólnie - nie dziwię się, ze o tym dziś niewielu pamięta; zapis magnetyczny został wyparty zapisem cyfrowym już dość dawno i dziś ta wiedza przydaje się jedynie (a i to niezbyt często) serwisantom...
    Z modułu BT mamy sygnał liniowy w całym pasmie akustycznym i sporo większym poziomie - jeśli już więc koniecznie chce się wpiąć z takim modułem w elektronikę magnetofonu to dopiero ZA przedwzmacniaczem... No i z racji na automatyczne przełączanie źródła nie będzie działać bez uruchomionego magnetofonu (mechaniki)...a to już ingerencja w elektronikę i wymaga (wbrew pozorom) sporej wiedzy.