Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać RAM względem 2 i 4 slotów?

29 Cze 2020 21:48 171 10
  • Poziom 3  
    Poniżej tabela kompatybilności pamięci RAM z moją płytą główną.

Nie wiem jak to czytać...

Na żółto zaznaczyłem teoretycznie dwa te same rodzaje pamięci.

Ta górna nie ma kropki przy czterech slotach DIMM.
    Ta dolna ma kropkę i może działać w 4 slotach.

Teraz już nie wiem czy jak kupię 2 kości i za miesiąc kolejne 2 kości, to będzie to działać w 4 slotach czy nie?
    Czy po prostu muszę kupić od razu 4 kości?

Jak dobrać RAM względem 2 i 4 slotów?
  • Poziom 21  
    markostka napisał:
    Teraz już nie wiem czy jak kupię 2 kości i za miesiąc kolejne 2 kości, to będzie to działać w 4 slotach czy nie ?

Będzie działać jak włożysz 2 kości i jak dołożysz dodatkowe 2.

markostka napisał:
    Czy po prostu muszę kupić od razu 4 kości ?

Nie nie musisz

markostka napisał:

Różnią się tym, że jedne mają 16GB w dwóch kościach, drugie mają 16GB w 4 kościach. Jeśli chcesz mieć teraz 16GB, a w przyszłości 32 wybierz te 2x8. W przyszłości dokupisz taki sam komplet i będziesz mial 32GB. Kości 4x4GB zajmą Ci wszystkie sloty pamięci i rozbudowa w przyszłości będzie polegała na wyjęciu ich i włożeniu nowych. Polecał bym pierwszą opcję z 2x8GB.

Możesz kupić 2 kości teraz, dwie kości później - ale jeśli masz tak zamiar zrobić to przy zakupie 2 kolejnych kości kupuj o tych samych parametrach (najlepiej ten sam model tego samego producenta).
  • Moderator - Komputery Serwis
    markostka napisał:

Wszystkie pamięci na tej liście są tego samego rodzaju (DDR4), ale jeśli chodzi o dwie zaznaczone to są to zupełnie inne pamięci, co wynika z różnicy pojemności.

markostka napisał:
    Teraz już nie wiem czy jak kupię 2 kości i za miesiąc kolejne 2 kości, to będzie to działać w 4 slotach czy nie ?
    Czy po prostu muszę kupić od razu 4 kości ?

Najlepiej kupić od razu 2x8 GB (nie 4x4GB). Taniej i lepiej niż 4x4GB. Ta pamięć tak w ogóle jest godna przemyślenia tylko w przypadku procesorów Intela 9 gen zamontowanych na płytach z chipsetem innym niż serii Z (Z390, Z370, ...) i niższych. W przypadku AMD lepiej wybrać szybsze pamięci. W przypadku Intela na płycie Z też lepiej wybrać szybsze.
  • Poziom 21  
    To co podaje Intel to rekomendowana częstotliwość pracy pamięci przy domyślnych zegarach. W większości płyt głównych jest możliwość zwiększenia częstotliwości pracy pamięci - dzięki temu można dodatkowo zwiększyć wydajność zestawu. Poszukaj czy twoja płyta wspiera obsługę profili pamięci XMP i kup pamięć, która takie profile obsługuje. W obecnych czasach nie kupił bym niczego poniżej taktowania 3200Mhz.
    markostka napisał:
    Intel podaje, że woli 2666 MHz.
    Co o tym myśleć ?

Bierz minimum DDR4-3200, też będą działać. Zakładam, że płyta Z390.

Kupione już te części? Bo aktualnie I9-9900K nie jest szczególnie opłacalny ani do gier, ani do programów wielowątkowych, więc jeśli jeszcze kupione nie są to może warto zobaczyć 10 generację Intela albo 3 generację Ryzenów. A jeśli już kupione to nic, tylko pamięć kupić pozostaje.
  • Poziom 3  
    Z370. Intel już dawno kupiony.
    Zmieniam pamięć, bo tą którą kiedyś kupiłem, nie można kręcić przez XMP. Płyta nie wspiera tego modelu kości. Mój błąd przy zakupie.

Czy ja wiem ..czy 2666, a 3200MHz będzie robić aż taką różnicę ?
    W grach, przy klatkach na poziomie wykraczającym ponad 100, będzie przeskok z np. 125 na 141, ale poniżej nie odczujemy tego. Zawsze można nadrobić GPU.

W programach i ogólnej pracy PC, to w zasadzie nie wiem jak do końca się zachowa przy tej różnicy MHz.
    Jedyne co widziałem to różnica pomiędzy 2x8GB / 4x4GB na korzyść 4 slotów w przypadku gdy pracujemy z kompresją plików. W grach nie robiły te sloty różnicy.
  • Poziom 21  
    Nie będzie robić dużej różnicy, ale jeśli za rok będziesz chciał zmienić procesor to być może nie będziesz musiał zmieniać pamięci. Nowe ryzeny chodzą z domyślnym ustawieniem pamięci na 3200. Po drugie sam piszesz, że zmieniasz pamięć bo nie ma XMP - więc jednak myślałeś o kręceniu tej pamięci ;) Wszystko jest zależne od Twojego budżetu i tego do czego wykorzystujesz komputer.
  • Poziom 3  
    Zmiana procka na platformie Intela :D
    Podejrzewam, że podkładka już wycofana, albo niebawem ...

Problem jest inny.
    Kupujesz płytę na którą wywalasz dużo kasy. Reszta podzespołów też kosztuje.
    Myślisz, dokupię RAM za jakiś czas.
    Premiera płyty 2017/18 rok. Zakup 2019. Upgrade 2020 i .... nie ma co kupić, bo RAM zgodny z ... listą zgodności jaką wydal producent płyty, w 85% nie jest już dostępny w sprzedaży. Te pozostałe 15% to albo nie pasuje wizualnie do reszty, albo ceny wysokie. Tak wysokie, ze teraz kupisz za te pieniądze masę innych modeli RAMu,o lepszych parametrach, ale nie są one teoretycznie kompatybilne z płytą. Aktualizacja zgodności to rok 2018.

Masakra.

Można zaryzykować, ale potem będzie płacz, bo ... komp nie uruchomi się z tymi kośćmi itd
  • Poziom 21  
    Tak, płytę i podstawkę mogą wycofać, ale jeszcze chwila minie za czym wycofają DDR4 więc RAM jest do "odzysku" i do zastosowania z nową płytą i prockiem w przyszłości. Co do zakupu pamięci to musisz sam zdecydować co jest dla Ciebie lepsze. Nie do końca rozumiem Twoje intencje - bo wcześniej napisałeś:

markostka napisał:
    Zmieniam pamięć, bo tą którą kiedyś kupiłem, nie można kręcić przez XMP. Płyta nie wspiera tego modelu kości. Mój błąd przy zakupie.

więc zasadnicze pytanie - jaką obecnie masz pamięć, jaki producent, jaki model, jaka szybkość. Czy obecna pamięć RAM działa z tym zestawem czy płyta się nie uruchamia? Nie chciał bym być złym doradcą bo być może nie do końca zrozumiałem co chciałbyś osiągnąć tą zmianą.

Dodano po 10 [minuty]:

Może podaj kilka modeli pamięci - które oglądałeś, my ewentualnie zasugerujemy Ci z nich dwa modele, które możesz bezpiecznie wybrać. Producenci zazwyczaj podają sprawdzone/rekomendowane kości w momencie premiery płyty głównej i nie są one aktualizowane co nie znaczy, że nie będą działać. Jeśli wybierzesz marki pamięci, które wcześniej rekomendował producent (np. Corsair, Kingston, Adata) to zapewne będą działać z Twoją płytą bez problemu.
    Szczerze mówiąc składam kilka-kilkanaście komputerów miesięcznie i listą kompatybilności pamięci nigdy się nie przejmuję. Kupuję przyzwoite pamięci i zawsze mi działają. Ale jeśli kiedyś trafię, że nie zadziała, to płaczu nie będzie, a jedynie ewentualna wysyłka zwrotna czy odniesienie do miejsca zakupu.

Tak więc na pierwszy rzut zawsze kupuję pamięci takie, jakie chcę, a dopiero jeśli coś nie będzie działać to zastanowię się nad innymi możliwościami. Trzeba pamiętać, że lista testowanych pamięci nie jest wyczerpująca - producent testuje kilkanaście, kilkadziesiąt nawet modeli, ale nie testuje na pewno wszystkich.

No i druga sprawa - wybrałeś sobie pamięci Corsaira. Zdajesz sobie sprawę, że w zaznaczonych pamięciach są one na przykład w wersji 5.31 - powodzenia z szukaniem dokładnie takiej, bo inne mogą mieć i często mają zupełnie inne układy pamięci, jedynie radiator jest podobny :) Zgaduję, że wśród innych producentów też się to zmienia.