Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Faza znika przy włączeniu światła

29 Cze 2020 23:02 174 7
  • Poziom 2  
    Witam
    Prosze o informacje co do tej dziwnej sytuacji

Posiadam wlacznik do ktorego sa doprowadzone 2 przeowdy (brazowy fazowy i niebieski Neutralny.

W wylaczniku podpiete tak jak na obrazku

I teraz dzieje sie cos dziwnego:
    1. Po zalaczeniu swiatla faza znika z brazowego
    2 na neutralnym brak takze napiecia.
    3. Jak to podlaczyc do nowego wlacznika tak samo ?
    Faza znika przy włączeniu światła
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 2  
    78db78 napisał:
    Tak samo. A światło zapala się prawidłowo?

Tak sswiatlo zapala sie normalnie.

Czyli mowisz ze normalnie podpiac nowy wlacznik ? tak samo czyli l dol gora n

Mogl bys mi mniejwiecej wytlumaczyc na jakiej zasadzie to dziala ? Ze tak to dziwnie jest ?
    Wlacznik przewaznie fazowy rozlacza
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Masz włacznik zamontowany pewnie na neutralnym dlatego świeci Ci faza L na brązowym ale później zwiera do N jak neonówką mierzysz. Uważaj bo żyrandolu masz cały czas fazę jak wymieniasz żarówki.
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    dawid97111 napisał:
    78db78 napisał:
    Tak samo. A światło zapala się prawidłowo?

Tak sswiatlo zapala sie normalnie.

Czyli mowisz ze normalnie podpiac nowy wlacznik ? tak samo czyli l dol gora n

Mogl bys mi mniejwiecej wytlumaczyc na jakiej zasadzie to dziala ? Ze tak to dziwnie jest ?
    Wlacznik przewaznie fazowy rozlacza

Tu włącznik rozłącza neutralny. Faza "przedostaje" się przez rezystancję źródła światła, które jest podłączone z drugiej strony na stałe do fazy. Mierząc napięcie miernikiem elektronicznym o dużej rezystancji wewnętrznej lub sprawdzając neonówką stwierdzimy obecność fazy na tym wyłączniku. Jakbyśmy próbowali sprawdzić napięcie na włączniku żarówką, to ona powinna słabo się żarzyć.
  • Poziom 2  
    Dziekuje za odpowiedzi. Juz mnie rozjasniliscie co i jak

Dodano po 3 [minuty]:

78db78 napisał:
    Masz włacznik zamontowany pewnie na neutralnym dlatego świeci Ci faza L na brązowym ale później zwiera do N jak neonówką mierzysz. Uważaj bo żyrandolu masz cały czas fazę jak wymieniasz żarówki.

Tak jak myslalem sobie ze na 99% przy wymianie zarowek bedzie napiecie. Czyli po Moich myslach jest to zle zrobione
  • Poziom 2  
    Dziekuje za odpowiedzi. Juz mnie rozjasniliscie co i jak

Dodano po 3 [minuty]:

78db78 napisał:

Tak jak myslalem sobie ze na 99% przy wymianie zarowek bedzie napiecie. Czyli po Moich myslach jest to zle zrobione

Dodano po 45 [sekundy]:

Pomoc z forum od elektrykow
  • Poziom 34  
    dawid97111 napisał:
    I teraz dzieje sie cos dziwnego:
    1. Po zalaczeniu swiatla faza znika z brazowego
    2 na neutralnym brak takze napiecia.
    3. Jak to podlaczyc do nowego wlacznika tak samo ?
    Masz źle podłączoną lampę. Wyłącznik nie powinien być wpięty w przewód neutralny, a fazowy. W tej chwili lampę masz podłączoną bezpośrednio do przewodu fazowego, a wyłączając lampę przerywasz przewód neutralny (N). To niebezpieczne. Wezwij elektryka aby to ogarnął nim komuś stanie się krzywda np przy wymianie przepalonej żarówki.

Miałem za długo otwartą stronę.